Главная Обратная связь

Дисциплины:


Ключові прогнозні показники(за даними Deutsche Bundesbank)до попереднього року Табл. 1

 
ВВП (реальний) 1,6 1,2
Використання ВВП    
- приватні витрати на споживання 0,2 1,2
- державні споживчі витрати 1,6 1,3
- валові капіталовкладення 2,4 -0,6
- експорт 4,5 4,3
- імпорт 3,9 3,5
Складові зростання ВВП (%)    
- внутрішній попит 0,9 0,7
- зміни обсягів запасів 0,3 0,0
- зовнішньоторговельне сальдо 0,4 0,5
Ринок робочої сили    
- кількість працюючих -1,0 -1,2
- кількість безробітних (млн. осіб) 3,8 4,2
- квота безробіття 9,1 10,1
Витрати на зарплату -1,5 -1,0
- витрати на 1 працюючу особу 1,1 1,3
- реальний ВВП на 1 працюючу особу 2,6 2,4
Гармонізований індекс споживчих цін 0,9 1,0
- без врахування енергетичної компоненти 0,8 0,8
- енергетична компонента 1,8 2,9
     

 

Велика Британія

Опубліковані наприкінці лютого 2010 р. дані про стан британської економіки залишаються досить суперечливими. З одного боку, уточнені дані про динаміку ВВП у четвертому кварталі минулого року свідчать про певне покращення цього показника до +0,3% порівняно з раніше оголошеними 0,1%, тобто Сполучене Королівство почало виходити з кризи після шести кварталів негативного росту (2-4 кв. 2008 та 1-3 квартали 2009 р.). При цьому фахівці задоволені зростанням виробничого сектора, насамперед, обробної промисловості – як обсяги випуску продукції, так і виробничі замовлення показали позитивну динаміку вперше з третього кварталу 2008 року. Лише 6 відсотків компаній продовжили звільняти працівників порівняно з 40% у другому кварталі 2009 р.

І хоча оцінки перспектив більшістю охоплених опитуванням компаній є найбільш райдужними з середини 2007 року, дія ряду негативних факторів продовжується. Так, про крихкий характер відновлення свідчить слабкість інвестиційних процесів – більшість компаній заявляють про те, що свідомо стримують обсяги капіталовкладень уже сьомий квартал поспіль. Крім того, більша частина зростання пояснюється послабленням фунта, що стимулює експорт. Нестабільною залишається ситуація на ринку житла: дослідницька фірма «Хоумтрек» заявляє про зростання цін на житло на 0,3% після затишшя в грудні та січні, хоча за даними іншої фірми «Нейшнуайд» дещо впали обсяги будівництва. Більшість фахівців зазначає, що перспективи економіки залежать від того, наскільки швидко буде скорочено дефіцит бюджету, який нині складає 178 млрд. фунтів.Оцінюючи перспективи британської економіки на найближчий період, деякі аналітики не виключають навіть повторення для неї «грецького сценарію» (в обох цих країнах, наприклад, дефіцит бюджету нині перевищує 12%), який поставив під серйозний удар усі країни зони євро. Хистка політична ситуація напередодні виборів може привести до наростання інфляційних тисків. Щоправда, шанс на уникнення найгіршого сценарію фахівці вбачають у набагато кращій податковій системі Великобританії.

Важливу підтримку напередодні загальних виборів, які мають відбутися вже через декілька тижнів, отримав економічний блок лейбористського уряду. Так, Міжнародний валютний фонд підтримав чинного Канцлера Казначейства А.Дарлінга в тому, що уряд не повинен квапитися зі скороченням державних витрат і підвищенням податків – із цим можна почекати до 2011 року. Ця думка завдала певного удару по позиціях опозиційної партії торі, яка наполягає на більш жорсткому та більш скорому урізанні державних видатків (консерватори планують почати скорочувати витрати одразу після виборів, які вони розраховують виграти).

Інтерес являє не тільки позиція урядовців, а й Банку Англії. 23 лютого Керуючий Банку М.Кінг у своєму виступі в британському парламенті наголосив, що слабкість єврозони загрожує економічному підйому Великобританії, який щойно розпочався. У разі, коли Сполучене Королівство продовжуватиме відчувати труднощі та сповзатиме в нову рецесію, М.Кінг не виключив поновлення програми «кількісного пом’якшення», котру було вирішено призупинити на початку лютого. «Моя особлива стурбованість на даний момент випливає з «стану здоров’я» світової економіки, і насамперед, нашого основного торговельного партнера – єврозони», - наголосив він. (Як відомо, найбільші проблеми відчувають Греція, Іспанія та Ірландія, проте навіть у Німеччині дані за четвертий квартал минулого року засвідчили стагнацію).

М.Кінг попереджає, що вихід з рецесії як у цілому світі, так і у Сполученому Королівстві буде затяжним. Щойно опубліковані дані свідчать про різкий стрибок інфляції в січні ц.р. (3,5%), що було викликано, серед іншого, поверненням ставки ПДВ до 17,5% з 15% в минулому році, а також певним подорожчанням нафти. Незважаючи на це, керуючий Банку не виключив необхідності вдатися, в разі потреби, до нових кроків у напрямі «кількісного пом’якшення» (фактично – вливання грошей у банківську систему з метою стимулювання кредитування). Банк сподівається, що в цілому за поточний рік рівень інфляції не вийде за межі цільового показника в 2%.

Більшість фахівців вважає, що позиція Банку виглядає на сьогодні досить аргументованою. Обстеження громадської думки показали, що очікування споживачів щодо більш високого рівня інфляції зросли лише не набагато. Поточні ціни на довгострокові облігації свідчать, що інвестори очікують у наступні 10 років лише незначного зростання цих цін понад цільову величину інфляції. На їхню думку, основною середньостроковою проблемою країни залишатиметься не підвищення цін, а стагнація виробництва, що може привести до повторного спаду. Фіскальний дефіцит на рівні 13% ВВП потрібно в наступні роки подолати, а державний попит, який допоміг економіці пройти рецесію з найменш можливим втратами, у перспективі зменшуватиметься. Суттєві проблеми відчувають і більшість домогосподарств країни – в 2008 р. несплачені борги становили 181% величини доходів після сплати податків, а тому населення, зіткнувшись із можливістю зростання безробіття, віддає перевагу заощадженням, а не витратам. На зростання зарубіжного попиту також поки що не доводиться розраховувати – насамперед, через те, що основний британський зовнішній ринок – єврозона – ще не оговтався від рецесії. На думку М.Кінга, виходом з подібної ситуації «для країн з високим рівнем заощаджень є розширення внутрішнього попиту» - він вважає, що німці та японці уже повинні були б почати закуповувати більше товарів, у тому числі британських.

 

Греція

1. Загальний стан соціально-економічного розвитку Греції

У 2009 році спостерігалось помітне погіршення соціально-економічного становища в Грецькій Республіці у зв’язку з негативним впливом світової економічної кризи та внутрішніми соціально-економічними процесами в країні.

Зокрема, з початку року уповільнився економічний розвиток країни. ВВП Греції у 2009 року скоротився на 1,2%. Це найгірший показник з 1993 року.

Погіршення економічної ситуації обумовлюється спадом ділової активності в таких важливих для Греції галузях економіки, як туризм, будівництво, морські перевезення.

Зокрема, протягом 2009 року надходження до держбюджету від туризму зменшилися на 17,9%. Це найгірший показник серед таких туристичних країн, як Туреччина, Кіпр, Іспанія, Португалія. До кризи туристична галузь в Греції створювала 15% ВВП та забезпечувала 16,5% робочих місць.

Ділова активність в будівництві, в якій до кризи створювалось 10% ВВП, знизилась на 25,7%. Надходження від послуг транспорту, в першу чергу морських перевезень, знизились на 23,9%. Індекс роздрібного товарообігу впав на 7,6%%. Падіння промисловості (без будівництва) становило 9,2%%. Безробіття збільшилось з 7,9% до 9,2%.

Особливо катастрофічне становище склалось в фінансово-бюджетній сфері. За підсумками 2009 р. дефіцит державного бюджету склав 12,7% ВВП, що суттєво перевищує норматив в 3% передбачений в Пакті стабільності та зростання – базовому документі ЄС. .

Сукупний борг, який у 2009 році сягнув 300 млрд. євро, збільшиться за прогнозами у 2010 році до 326 млрд. євро або 133% ВВП. В 2009 році Греція запозичила на міжнародних ринках загалом 80 млрд. євро для обслуговування своїх боргових зобов’язань та фінансування дефіциту держбюджету, а також інших цілей. У 2010 році уряд планує запозичити на зовнішніх ринках ще 53 млрд. євро, з яких 12,95 млрд. євро буде витрачено для обслуговування зовнішнього боргу країни.

В грудні 2009 року провідні міжнародні рейтингові агентства знизили кредитні рейтинги країни. Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's знизило суверенний кредитний рейтинг Греції до "ВВВ +" з "А-" і зберегло "негативний" прогноз по рейтингу. Агентство Fitch знизило довгострокові рейтинги Греції на один рівень - з "A-" до "BBB +", відзначивши занепокоєння у відношенні прогнозів для державних фінансів у середньостроковій перспективі. Прогноз по рейтингах - "негативний". Moody's знизило рейтинг Греції за борговими зобов'язаннями в іноземній валюті від "А1" до „А 2” з негативним прогнозом на майбутнє.

На 2010 рік планується стагнація в економічному рості країни (падіння на 0,3%). Інфляція прогнозується на рівні 1,4% порівняно з 2% у 2009 році. Рівень безробіття зросте до 9,7%.

2. Фінансово-економічна криза в Греції та заходи щодо її подолання

З метою виправлення становища уряд Греції разом із спеціалістами Єврокомісії розробили т.зв. „Програму стабілізації та розвитку” і 3 лютого 2010 року Єврокомісія затвердила цей план для Греції. В ньому Греція зобов'язалася протягом трьох років скоротити дефіцит державного бюджету в чотири рази. Зокрема, передбачається поетапне скорочення бюджетного дефіциту в 2010 р. - до 8,7% ВВП., у 2011 р. - до 5,6%, в 2012 р. - до 2,8% і, нарешті, в 2013 р. - до 2%.

З цією метою розроблено радикальні заходи жорсткої економії державних коштів та отримання додаткових прибутків, а саме:

Введення прогресивного податку на велике нерухоме майно.

Оподаткування до 90% бонусів банківських працівників.

Посилення контролю за видачею фіскальних чеків у роздрібній торгівлі та при наданні послуг, що сприятиме боротьбі з ухиленнями від сплати податків.

Введення електронного контролю ринку палива з метою подолання контрабанди та управління незаконним ринком продажу пального, корупції в державних органах. Це завдання покладено на Грецьку поліцію, а не на Національну службу інформації.

Скорочення загальних витрат для грошової допомоги в державному секторі на 10%.

Припинення діяльності одної третини офісів Грецької організації туризму за кордоном.

Закриття всіх прес-центрів за кордоном і передача їх функцій до посольств Греції в іноземних країнах.

Обмеження понад ніж на одну третину контрактних працівників у більшості сферах державного сектору.

Зменшення до 50% як платні співробітникам державних підприємств та організацій, так і самої кількості працівників.

Зняття надбавок до заробітної плати керівного складу державних підприємств та організацій, а також зменшення на понад ніж 10% платні, яку сьогодні отримують керівники державних установ.

Зменшення заробітної плати міністрів, генеральних і спеціальних секретарів та парламентарів.

Крім того, скорочення державних видатків планується досягти за рахунок:

2,3 млрд. євро або 0,9% ВВП - зменшення першочергових витрат бюджету;

0,5 млрд. євро або 0,2% ВВП - скорочення державних видатків на реалізацію оборонних програм;

1,4 млрд. євро або 0,6% ВВП - зменшення витрат на всебічне забезпечення державних лікарень.

В рамках виконання плану стабілізації фінансової ситуації в Греції уряд планує внести зміни до національної податкової та пенсійної систем.

З метою забезпечення додаткових надходжень до бюджету 2010 р. у розмірі 2,5 млрд. євро уряд Греції передбачає розробку і реалізацію програми приватизації низки об’єктів державної власності.

Зокрема, у 2010 році планується приватизувати Аграрний банк Греції, 77,31% акцій якого в даний час перебуває у власності держави, скоротивши державну частку до 50+1% або ще менше в разі наявності серйозних намірів з боку інвесторів. Також на продаж буде виставлений 34,04% пакет акцій Поштового банку країни. Плануються до приватизації ще кілька об’єктів, що знаходяться в державній власності.

Разом з цим, грецький уряд зазначає, що економіка Греції у 2010 р. не зможе обійтись без зовнішніх позик. Однак, розмір зовнішніх фінансових надходжень, які планується використати державою буде значно меншим в порівняні з аналогічним показником цього року.

Так, в проекті бюджету Греції на 2010 р. передбачено залучення за рахунок додаткової емісії державних боргових зобов’язань зовнішніх фінансових ресурсів на рівні 55 млрд. євро проти 80 млрд. євро, визначених в бюджеті поточного року.

За підрахунками грецького міністерства фінансів, для забезпечення стабільного функціонування держави до вступу в дію запропонованих заходів зі скорочення дефіциту державного бюджету уряду Греції необхідно залучити 40% зовнішніх надходжень, або 22 млрд. євро, вже в першому кварталі 2010 р.

25 січня 2010 року Греція завершила розміщення державних боргових облігацій з терміном звернення п'ять років на суму 8 млрд. євро, отримавши при цьому заявки на 25 млрд. євро. Нове розміщення країна планує вже в лютому. Цього разу, за словами гендиректора грецького агентства з управління державним боргом Спіроса Папаніколау, будуть розміщені євробонди з терміном обігу 10 років. Визначити остаточну суму розміщення уряд має намір після вивчення реакції ринку.

Затверджуючи план, Єврокомісія вирішила встановити фінансовий моніторинг над економічною ситуацією в Греції. Грецька влада звітуватиме про всі кроки, які вона робитиме. У першому звіті, який має бути представлений в середині березня, Греція має детально викласти заходи щодо скорочення дефіциту бюджету. А починаючи з середини квітня Греція публікуватиме щоквартальні звіти про реалізацію запланованих програм. Рекомендовано направляти 10% коштів з доходної частини бюджету до резервного фонду на випадок непередбачуваних ситуацій у майбутньому. Крім того, стосовно Греції почато штрафну процедуру за порушення пакту стабільності євро і надання помилкових статистичних даних про стан економіки.

Способи надання фінансової підтримки Греції розглядались на засіданнях ради міністрів фінансів країн Єврозони (Єврогрупа) 15.02.2010 р. та Європейського Союзу (ECOFIN) 16.02.2010 р. поряд з вивченням запропонованої грецьким урядом програми стабілізації та розвитку.

За результатами засідання міністрів фінансів країн Єврозони, яке відбулося 15.02.2010 р. в Брюсселі, було прийнято рішення утриматися від надання Греції прямої фінансової допомоги з боку ЄС.

Керівництво Єврогрупи вважає, що грецький уряд має довести ефективність запропонованої ним програми стабілізації фінансової ситуації в країні, спрямованої на зменшення державних видатків і збільшення доходів.

Уряду Греції рекомендовано підготувати до середини березня поточного року план додаткових заходів з економії державного бюджету.

Зокрема, для покращення фінансової ситуації міністри фінансів країн Єврозони запропонували грецькому уряду розглянути можливість здійснення наступних кроків:

- скорочення обсягу державних позик;

- збільшення ПДВ;

- підвищення податку на засоби розкоші;

- збільшення оподаткування в галузі енергетики.

Керівництво Єврогрупи також зазначило, що країни Єврозони приймуть остаточне рішення про надання допомоги Греції після здійснення розгляду фінансового стану країни за підсумками першого кварталу 2010 р.

Одночасно жорсткі антикризові заходи уряду Греції збільшують соціальну напругу в країні і вже викликали різке засудження з боку профспілок Греції. Генеральна конфедерація профспілок Греції провела 24-часові загальнонаціональні страйки 10 та 24 лютого. Страйки проводять працівники грецької митниці та податкових інспекцій, інших державних установ. Продовжуються акції протесту сільськогосподарських працівників, які перекривають основні автомагістралі країни. В столиці країни м. фіни та в інших містах збільшились прояви терористичної активності – озброєні напади на поліцейські відділки та вибухи бомб, переважно в фінансових установах.

 

П Е Р Е Л І К

основних макроекономічних показників Грецької Республіки

№ п\п Назва інформації 2008 рік   2009-2010 рр
Золотовалютні резерви в країні перебування (на кінець періоду) 2,24 млрд.дол.США   3,8 млрд.дол.США (грудень 2009)
Валовий внутрішній продукт в країні перебування , - млрд.дол.США - у % до відповідного періоду попереднього року - в розрахунку на одну особу     373,5 млрд.дол.США 2.8%   32,8 тис.дол.США   -2,6% (ІV квартал 2009)
Зовнішньоторговельний обіг країни перебування - експорт товарів - імпорт товарів     7,04 млрд.дол.США 25,59 млрд.дол.США   (січень-листопад 2009) 1,80 млрд.дол.США 5,14 млрд.дол.США
Зовнішньоторговельний обіг країни перебування з Україною - експорт товарів, млн.дол.США - імпорт товарів, млн.дол.США   (2008) 232,2 млн.дол.США 479,5 млн.дол.США   (2009) 110,4 млн.дол.США 183,4 млн.дол.США
Індекси цін в країні перебування (до відповідного періоду 2007 р.) - індекс споживчих цін (інфляція) - індекс цін виробників промислової продукції     4,2 %   8,7 %     2,4 % (січень 2010)   5,0% (грудень 2009)
Темпи промислового виробництва в країні перебування, %   3,2 %   - 7,6 % (грудень 2009)
Діючі проценті ставки по кредитах та депозитах в Центральному банку країни перебування, (середньозважені в річному обчисленні, на кінець періоду) - кредити - депозити     9,03 % 4,83 %   (2009) 8,2 % 4,8 %
Прямі іноземні інвестиції країни перебування (на кінець періоду)   25,33 млрд.дол.США (ІІІ квартал 2009) 38,16 млрд.дол.США
Прямі іноземні інвестиції країни перебування в Україну, (на кінець періоду)     310 млн.дол.США   (станом на 01.10.2009) 317 млн.дол.США
Прямі іноземні інвестиції в країні перебування (на кінець періоду), тис.дол.США     55,19 млрд.дол.США   (ІII квартал 2009) 51,66 млн.дол.США
Рівень безробіття в країні перебування, (на кінець періоду), %   8,0 %   9,3 % (ІIІ квартал 2009)
Державний борг країни перебування (на кінець періоду)   92,19 млрд.дол.США (2009 рік) 420 млрд.дол.США
Прогнозні показники - валовий внутрішній продукт (у відсотках до попереднього року) - інфляція (у відсотках до грудня попереднього року)   2,5 %     3,5 %     -1,2 %     1,4 %

 

Іспанія

Соціально-економічна ситуація в Іспанії у 2009 р. та на початку 2010р. продовжує розвиватися під впливом економічної кризи, яка розпочалася ще у 2008 р. і була спричинена, зокрема, проблемами у світовій фінансовій системі.

2009 рік став негативним для економіки Іспанії, ВВП якої зменшувався протягом І-IV кв. 2009р. на 3,2%, 4,2%, 4,0% та 3,1% відповідно (до аналогічного періоду 2008р.), що засвідчило вже шестимісячну рецесію в економіці країни.

Загальне зменшення ВВП Іспанії за 2009р. склало 3,1%. Водночас відмічається поступове відновлення економіки у зв'язку із зменшенням негативного внеску попиту на внутрішньому ринку та позитивними тенденціями зовнішнього сектору. На думку урядових чинників, ВВП країни протягом ближчих кварталів 2010р. демонструватиме позитивні показники через покращення експортних тенденцій, уповільнення падіння споживчого попиту, відновлення продажів автомобілів та поліпшення ситуації в сфері нерухомості.

За прогнозами експертів, рівень доходу на душу населення в Іспанії в 2009р. знизився до 17930 євро, що на 6,24% менше, ніж у 2008р. (19125 євро) та відповідає 2006р. Основними причинами падіння показника називаються зменшення виробництва та зростання кількості населення країни.

Іспанія на сьогодні залишається єдиною країною серед G-20, яка продовжує перебувати в стані рецесії. Серед іспанських автономних областей тільки Країна Басків та Наварра демонструють позитивні показники економічного зростання.

Світова фінансова криза сприяла збільшення кількості випадків ухилення від сплати податків в Іспанії та як результат, зростання частки тіньової економіки, яка генерується секторами готельного бізнесу, будівництва, торгівлі та послуг. За оцінками фахівців її обсяги становлять 16-20% ВВП Іспанії (160-200 млрд. євро).

Основними чинниками погіршення соціально-економічної ситуації в Іспанії були кризові явища в будівельній галузі, сфері нерухомості та автомобільній промисловості. За результатами IV кв. 2009р. рівень безробіття склав 18,8 % (4,3 млн. осіб; зростання на 1,1 млн. осіб протягом попередніх 12 місяців). У січні 2010р. кількість безробітного населення зросла ще на 125 тис. осіб. Іспанія вже другий рік поспіль займає перше місце серед членів ОЕСР за рівнем безробіття.

За 2009р. індекс споживчих цін в Іспанії склав 0,8%, демонструючи уповільнення через зниження внутрішнього попиту (є найнижчим показником за всю історію розрахунку ІСЦ з 1962р.). Після 8 місяців дефляції, в кінці 2009р. ІСЦ відвоював позитивні тенденції через зростання вартості нафти. Середній показник інфляції за 2009р. склав (-) 0,3%. У 2009р. вартість 30 з 57 продуктів, які складають споживчий кошик в Іспанії, зменшувалася. Найбільше зростання вартості минулого року демонстрували тютюнові вироби та алкогольні напої (+12,7%), товари та транспорті послуги (+3,9%). У 2009р. також спостерігалося зростання вартості оренди житла, у середньому, на 3,1% та цін на продукти (біля 9%). З іншого боку спостерігається суттєве зростання їх вартості при доставці з лану до супермаркетів (в середньому на 490%). На думку Міністерства економіки та фінансів Іспанії у 2010р. в країні спостерігатиметься помірна інфляція.

Галузь нерухомості в країні нагромадила численні борги, які роблять фінансування цього сектору практично неможливим. На думку фахівців Іспанської іпотечної асоціації сектор нерухомості в Іспанії практично є банкрутом з огляду на те, що сукупний борг іспанських забудовників у ІІІ кв. 2009р. досяг 324 млрд. євро, або приблизно 30% ВВП відповідно до даних Банку Іспанії. Тільки відсотки забудовників за позиками становлять близько 15 млрд. євро щороку. Більш 50% кредитів було використано свого часу на придбання земельних ділянок, які на сьогодні є неліквідними. Ситуація може мати суттєві наслідки, оскільки проблемний стан із забудовниками, борги яких впливають на кредитні рейтинги фінансових інститутів, призводить до збільшення вартості кредитів для всієї економіки Іспанії. Для вирішення цієї проблеми уряд та Банк Іспанії мають терміново застосувати відповідні радикальні заходи. Згідно із прогнозами, кількість об'єктів нерухомості, вилучених у боржників у зв'язку з неможливістю здійснення виплат по іпотечних кредитах, може досягти у 2010р. 180 тис. об'єктів, або на 57% більше у порівнянні до 2009р. (115 тис.). Ці об'єкти нерухомості скоріш за все будуть реалізовуватися за заниженими цінами, що викличе істотне зниження цінових пропозицій на ринку нерухомості Іспанії.

Спостерігаються негативні тенденції в галузі туризму. Так, у 2009р. Іспанію відвідало 52 млн. іноземних туристів, що на 8,7% (5 млн.) менше, ніж в 2008р., що відкинуло країну на рівень 2003р. за обсягами залучених іноземних туристів. Після рекордного 2007р., в Іспанію приїхало близько 60 млн. іноземних туристів, у 2008 та 2009р.р. спостерігалося їх значне зменшення (загалом на 7 млн. чол.). З іншого боку, обсяги внутрішнього туризму в 2009р. склали 174 млн. подорожей та зросли на 3,3%, що є новим історичним рекордом в країні.

Зменшення податкових надходжень та бюджетні вливання в економіку для боротьби з кризою спровокували суттєве збільшення розміру бюджетного дефіциту в Іспанії, який за результатами 2009р. сягнув 11,4% ВВП та перевищив прогнози Міністерства економіки та фінансів Іспанії (9,5%). Уряд зобов'язався перед ЄК здійснити всі необхідні заходи для реалізації Програми стабілізації, якою передбачається зменшення дефіциту до 3% (у 2013р.).

Урядовим планом із зменшення державних витрат протягом ближчих років передбачається скорочення бюджетних витрат на 50 млрд. євро. Крім зменшення видатків практично по всім міністерствам, одним із заходів є також скорочення чисельності державних службовців шляхом часткового заміщення посад осіб, які звільняються у зв'язку із виходом персоналу на пенсію (таким шляхом планується відновити лише 10% місць, що вивільнюються), уповільнення заробітної плати протягом 3-х років та реформування системи пенсійного забезпечення (збільшення пенсійного віку з 65 до 67 років).

Світова економічна криза суттєво позначилася на діловій активності в Іспанії. Зокрема, різко скоротилися обсяги продажу житла та автомобілів, зросла банківська заборгованість населення, продовжує збільшуватися кількість банкрутств, особливо в будівельній сфері. Одним з наслідків фінансово-економічної кризи є активізація у другій половині 2009р. банківських поглинань та поєднань, які мають переважно регіональний характер.

У червні 2009р. урядом Іспанії було схвалено рішення про створення Фонду банківської реструктуризації (FROB). Допомога з ресурсів Фонду залежить від розміру банківської установи. Максимальна сума допомоги, на яку можуть розраховувати фінустанови в процесі реструктуризації або злиття, не може перевищувати 2% їх активів, зважених на ризики. Фондом виділятимуться кошти на покриття збитків фінсустанов в результаті скорочення штатів, витрат, пов'язаних із закриттям офісів тощо. Проте лише в січні 2010р. з ЄК було врегульовано питання розміру та порядку використання коштів Фонду. Затримка із впровадженням в дію FROB стала причиною відкладення злиття ощадних кас "Caixa Manresa", "Caixa Calatunya" та "Caixa Tarragona" у другій половині 2009р.

Уряд Іспанії вживав заходів для подолання кризових явищ в економіці, зокрема: у першому півріччі 2009р. погодив скорочення бюджетних видатків на утримання всіх міністерств на 2,5 млрд. євро, спрямувавши вивільнені кошти на фінансування соціальних заходів та виплату допомоги по безробіттю; з метою порятунку фінансового сектору ухвалив рішення про створення спеціального фонду в розмірі 90 млрд. євро; для підтримки автомобільного сектору запровадив з 01.06.09 програму прямої допомоги в сумі 2 тис. євро у разі придбання нового автомобіля (на заміну старого); у квітні затвердив нові економічні заходи щодо надання кредитів муніципалітетам для ліквідації заборгованості (11 млрд. євро станом на 31.12.08) та малим і середнім підприємствам, яким муніципалітети заборгували кошти (по лінії Інституту офіційного кредиту (ІОК) 3 млрд. євро); ухвалив рішення стосовно реалізації Інтегрального плану автомобільної промисловості з фінансуванням 4,17 млрд. євро. У січні-лютому 2010р. в Іспанії розпочалася реалізація надзвичайного Плану розвитку інфраструктури (бюджет в 15 млрд. євро), із застосуванням механізмів державно-приватного партнерства, що дозволить створити або зберегти більше 400 тис. робочих місць. Фінансування Плану здійснюється ЄІБ (до 50% від вартості проектів), Інститутом офіційного кредиту (до 20% вартості проектів). На разі формується пакет відповідних проектів, які будуть запропоновані для реалізації у другому півріччі 2010р.

Урядовий пакет фінансової допомоги сприяв виправленню ситуації в автомобільній промисловості, але високий рівень безробіття, нестача кредитних ресурсів та низький попит не дозволяють автовиробникам суттєво збільшити обсяги продажів, хоча позитивні тенденції вже спостерігаються. Так у січні 2010р., який став вже п'ятим місяцем збільшення продажів транспортних засобів, обсяги реалізації автомобілів зросли на 18%. Уповільнення наприкінці січня 2010р. реалізації урядового Плану 2000Е (фінансова допомога в розмірі 2000 тис. євро на придбання нового автомобіля на заміну старого) негативно вплинуло на збільшення обсягів продажів транспортних засобів. За прогнозами фахівців, у І-му півріччі 2010р. обсяги реалізації нових автомобілів в Іспанії мають зрости на 20%, але вже в ІІ-му відбудеться відповідне зниження у зв'язку з припиненням Плану 2000Е та збільшенням ставки ПДВ (на 2 в.п., до 18% з 01.07.10).

Підвищення експортного потенціалу Іспанії залишалось одним з найважливіших завдань Уряду на фоні суттєвого дефіциту зовнішньої торгівлі. Завдяки випереджальній динаміці зменшення імпорту, за останніми даними за 11 місяців 2009р. Іспанії вдалося майже в 2 рази знизити зовнішньоторговельний дисбаланс товарами у порівнянні до аналогічного періоду 2008р.

Економічна криза суттєво позначилася на зовнішній торгівлі Іспанії. Так, протягом 11-ти місяців 2009р. її обсяги впали на 24,1% (проти зростання на 1,9% у 2008р.) і склали 335,3 млрд. євро. Експорт зменшився на 18,3%, до 144,6 млрд. євро), імпорт - на 28,0% (до 190,7 млрд. євро), сальдо зовнішньої торгівлі товарами було негативним і склало (-)46,1 млрд. євро (в 1,9 рази менше, ніж за 11 місяців 2008р.). Основними експортними товарними групами Іспанії залишаються автомобілі (18,7%), машини, апарати та механічні пристрої (7,9%), електричні машини і устаткування (6,4%) та фармацевтична продукція (4,8%).

Географічними пріоритетами зовнішньоекономічної діяльності Іспанії у 2009р. залишалися Бразилія, Китай, РФ, Мексика, США, Індія, Алжир, Марокко, Японія, Туреччина, Південна Корея, стосовно яких Урядом Іспанії продовжувалося впровадження Інтегральних планів розвитку ринків на 2008-2010рр. У 2009р. до цього переліку також долучилися країни Перської затоки.

У травні 2009р. під час дебатів у Конгресі депутатів щодо стану нації Глава Уряду Х. Сапатеро оголосив додаткові 11 заходів для боротьби з економічною кризою та просування нової моделі економічного зростання, основною метою яких є зупинення зростання безробіття та підготовка до економічного відновлення. Для підтримки цієї моделі створено Фонд сталої економіки, в який протягом 2009-2010 рр. мобілізуються щонайменше 20 млрд. євро.

Протягом ІІІ кв. 2009р. Урядом Іспанії було схвалено нову систему фінансування автономій, прийнято пакет заходів щодо фінансової допомоги туристичній галузі (1 млрд.євро, на цю галузь припадає 11% ВВП країни), розширено лінії з фінансової підтримки МСП та придбання соціально захищеного житла (підписало з 123 банками угоди про фінансування Державного плану будівництва та відновлення житла на 2009-2012 рр. з бюджетом 10,2 млрд. євро.), впроваджено в дію План допомоги з придбання електромобілів, прийнято рішення про надання місячної допомоги у сумі 420 євро безробітним, які втратили субсидії по безробіттю. На сьогодні всі міністерства здійснюють додаткові зусилля для зменшення видатків, за рахунок яких уряд планує заощадити біля 15 млрд. євро.

22.12.09 Конгрес депутатів Іспанії нарешті прийняв Державний бюджет Іспанії на 2010 рік, який, на думку урядових кіл, сприятиме економічному відновленню країни та соціальному захисту населення. Бюджет на 2010р. розроблено з урахуванням падіння ВВП у 2009р. на 3,6% та у 2010р. - на 0,3%. Передбачається збільшення витрат на соціальні потреби (безробіття на 2010р. прогнозується на рівні 18,9%) при паралельному скороченні видатків всім органам центральної влади країни. Серед основних рис Держбюджету Іспанії на 2010р. слід виділити наступні: реформа т.з. "Закону Бекхема", що передбачає зростання з 24 до 43% ставки оподаткування високих зарплатних контрактів іноземців, які перебувають в Іспанії менш, ніж 10 років (наприклад, елітних футболістів); збільшення з 01.07.10 загальної ставки ПДВ з 16% до 18% та пільгової з 7% до 8%, (найменша пільгова ставка залишається без змін – 4%); скасування податкової пільги з податку з доходів фізичних осіб (400 євро); встановлення дефіциту держбюджету на рівні 8,1% та зменшення державних витрат на 3,9%. При цьому 51,6% державних витрат буде спрямовано на соціальні витрати, 21% - на трансфери іншим адміністраціям, 6,3% - на НДДКР, 6,6% - на обслуговування боргу, 6,2% на фінансування основних державних послуг та 8,3% на інші економічні заходи. Після прийняття Держбюджету Іспанії на 2010р., представники опозиційної Народної партії Іспанії назвали основний фінансовий документ "найбільш провальним" за всю історію країни. ОЕСР рекомендує відкласти збільшення податкового навантаження в Іспанії до 2011р. для економічного відновлення країни.

2 грудня 2009р. Глава Уряду Х. Сапатеро представив на розгляд Конгресу депутатів Іспанії проект Закону "Про сталу економіку", який передбачає низку структурних реформ, у т.ч. ринку праці, пенсійної системи, а також запропонував опозиційній Народній партії Енергетичний пакт і висловив готовність переглянути політику щодо розвитку атомної енергетики (до цього часу не був її прихильником). Запропоновані Урядом законопроект "Про сталу економіку" викликав різку критику практично всіх партій, представлених в парламенті.

Протягом року в Іспанії тривала дискусія щодо використання атомної енергетики, зокрема в контексті можливого закриття найстарішої АЕС "Гаронья". Уряд Х. Сапатеро ухвалив компромісне рішення щодо продовження роботи АЕС до 2013 р., не погодившись ні з вимогами "зелених" про її негайне закриття, ні з пропозиціями щодо продовження терміну її дії до 2019 р.

Уряд наприкінці 2009р. поставив перед собою пріоритетне завдання щодо подолання економічної рецесії в країні у 2010р., створення нових робочих міст та збереження соціальних видатків.

Прогноз на 2010р.

ВВП -0,3
Кінцеві споживчі витрати 0,2
в тому числі:  
- домашніх господарств -0,4
- сектору загального державного управління 1,8
Валове нагромадження основного капіталу -4,7
- інвестиційні товари -2,4
- інша продукція 1,0
- будівництво -7,5
Попит внутрішнього ринку -1,0
- експорт товарів та послуг 2,1
- імпорт товарів та послуг -0,6
Зовнішній внесок (відсотків ВВП) 0,7
- зайнятість -1,7
- продуктивність на одного зайнятого працівника 1,4

 

МВФ та ЄЦБ відмічають, що економічна криза в Іспанії виявилася надзвичайно глибокою та вимагають здійснення урядом країни термінових заходів з метою зменшення суттєвого розміру бюджетного дефіциту. Ключовим питанням відновлення стійкого економічного розвитку та створення робочих місць є прискорення здійснення структурних реформ на ринку праці та підсилення інноваційної складової виробництва.

За прогнозами МВФ, ВВП Іспанії в 2010р. зменшиться на 0,7%, а у 2011р. економічне зростання в країні складатиме лише 0,8%. Іспанія до 2014р. не досягне свого економічного рівня 2008р., зокрема, через світову економічну кризу, яка збіглася в часі з внутрішньою кризою в секторі нерухомості та на ринку праці. Іспанія є єдиною країною єврозони (окрім Ірландії), яка в 2010р. продовжить знаходитися в стані рецесії та якій знадобиться більше часу для виходу з економічної кризи.

 

Італія

У 2009 році на соціально-економічне становище Італії неминуче мала вплив загальносвітова фінансово-економічна криза.

В даних умовах пріоритетним напрямком діяльності уряду залишався пошук шляхів та механізмів, спрямованих на мінімізацію негативного впливу кризових явищ на італійську економіку. Серед основних завдань італійського уряду на чолі з С.Берлусконі залишалося забезпечення стабільного розвитку економіки країни на середньо - та довгостроковий період, відновлення Італії в якості країни з сильною та розвинутою економікою; головна увага зосереджувалась на реалізації низки структурних реформ, які передбачають, зокрема, оздоровлення державних фінансів, зміни у податковій політиці держави, реалізація енергетичних програм з метою диверсифікації джерел енергії, а саме розвиток атомної енергетики, підтримка та стимулювання малих та середніх підприємств щодо виходу на зовнішні ринки, залучення інвестицій у розвиток інфраструктури, в тому числі в контексті проведення у Мілані всесвітньої виставки ЕКСПО-2015.

У соціальній сфері основна увага італійського уряду була зосереджена на розв’язанні існуючих проблемних питань, серед яких збільшення рівня зайнятості населення, розвиток сфери охорони здоров’я, зростання освітнього та культурного рівня різних соціальних верств населення. З цією метою урядом приймаються конкретні заходи, спрямовані на створення спеціалізованих соціальних служб, центрів зайнятості, центрів професійного навчання та перепідготовки кадрів, а також культурних центрів. Окрім цього, італійським урядом розроблена спеціальна програма на національному та місцевому рівнях, спрямована на створення низки заохочень, що стосується розвитку і підтримки малого і середнього бізнесу, відкриття нових приватних підприємств та поліпшення і удосконалення вже існуючих положень їх роботи, що має сприяти зростанню рівня зайнятості населення. Значні зусилля уряду та місцевих властей спрямовані на розвиток мережі соціально-освітнянських та культурних центрів і установ, які, в першу чергу, покликані сприяти поширенню знань серед населення Італії та молоді, зокрема, що стосується знань про культурну спадщину Італії, а також більш активному «входженню» до італійської спільноти частини населення з числа іммігрантів.

Впродовж року Урядом було вжито низку заходів на законодавчому рівні, шляхом прийняття відповідних антикризових нормативно-правових актів. Серед основних, зокрема, Закон №185 «Щодо невідкладних заходів для підтримки сімей та підприємств, рівня зайнятості, збереження кількості робочих місць в антикризових умовах», Закон №190 «Щодо невідкладних заходів для гарантування стабільності кредитної системи та безперервності кредитування підприємств та споживачів в актуальних умовах міжнародної фінансової кризи», Декрет Уряду Італії від 06.02.2009р. «Щодо підтримки промислових секторів економіки в умовах кризи», Закон Італії від 09.07.2009 року «Розвиток: великі реформи для прискорення економічного розвитку країни», основною метою якого є проведення ряду стратегічно важливих реформ в економіці країни.

Серед основних заходів італійського Уряду у сфері оздоровлення економіки було також прийняття 17 червня 2009 р., так званої Економічної Програми країни на період 2009-2011 років, яка є частиною Документу економічного і фінансового програмування (ДЕФП) на період 2007-2011 рр. У документі визначаються основні стратегічні засади соціально-економічного розвитку та напрямки зовнішньоекономічної політики Італійської Республіки на вказаний період. Так, зокрема, з прийняттям цієї Програми закладається база податкового федералізму, передбачається повернення розміру податку на прибуток підприємств (IRES) з 27% до 33%, скорочення акцизу на паливні матеріали, допомога молодим сім’ям у придбанні першого житла, скорочення на 50% витрат державних установ, збільшення розміру фінансової допомоги пенсіонерам та інше. Згідно з положеннями Програми, у сфері зовнішньоекономічної політики Італії основним завданням уряду визначається необхідність посилення італійської присутності на світових ринках і освоєння нових ринків збуту, з огляду на посилення курсу євро, зростання цін на нафту та природний газ.

Іншим важливим заходом Уряду Італії в сфері оздоровлення економіки стало прийняття Закону від 31 липня ц.р. «Щодо вжиття антикризових заходів», основними положеннями якого є наступні: можливість повернення капіталу, незаконно експортованого за межі ЄС; впровадження нових механізмів розслідування фінансових злочинів; збільшення пенсійного віку для жінок, які працюють на державній службі; (запровадження такого пенсійного віку буде реалізовуватися поступово до 2018 року); підприємства, які інвестували 500 тис. євро, матимуть щорічно 3% знижки на оподаткування протягом 5 років; впровадження тимчасової норми на мораторій на банківську заборгованість, відповідних пільг для підприємств, які реінвестують у придбання нового обладнання (пільги надаються у вигляді знижки на податок на прибуток та не розповсюджуються на придбання обладнання, яке вже було у використанні); запровадження бонусу для підприємств, які не звільнили працівників у період кризи.

Водночас, не дивлячись на зусилля італійського уряду для забезпечення економічної стабільності країни упродовж 2009 року спостерігається зростання державного боргу Італії. З початку року цей показник зріс на 5,9 % та станом на 1 січня 2010 р. складав 1 761 100 млрд. євро. Однак протягом IV кварталу 2009 р., у порівнянні з ІІІ кварталом, державний борг Італії скоротився на 22 758 млрд. євро, що складає 1,3% від загальної суми державного боргу за січень-вересень 2009 р., що також свідчить про початок стабілізації економіки країни.

За попередніми результатами, оприлюдненими Національним інститутом статистики Італії (ISTAT), у 2009 році показник співвідношення дефіцит бюджету/ВВП становить 5,3%, тоді як зареєстрований показник за аналогічний період 2008 року складав 2,7%. За прогнозами ЄК очікуваний рівень дефіциту державного бюджету на 2009 та 2010 роки складає 5,3%.

За даними ISTAT у 2009 році ВВП Італії знизився на 5,0% до відповідного періоду минулого року та становив 1 207 876 млн. євро. У структурі італійського ВВП за 2009 рік найбільшу питому вагу складали сфера послуг – 65,0%, промисловість – 22,3% та сільське господарство – 2,3%.

У секторі продовольчих товарів протягом 2009 року відбулося невелике зростання цін майже на всі групи товарів. За цей період, за даними ISTAT зростання середнього індексу споживчих цін, у порівнянні з минулим роком, складає 0,8%. Середній рівень інфляції у І кв. 2009 р. складав 1,5%, у ІІ кв. - 0,8%, у ІІІ кв. - 0,1%, у ІУ кв. - 0,7%.

За попередніми прогнозами Центру досліджень CSC (Centro Studi Confindustria), рівень інфляції у 2010 році очікується на рівні 1,5%.

Протягом 2009 року, у порівнянні з минулим роком, індекс промислового виробництва Італії знизився на 17,5%, а індекс цін на виробництво промислових товарів на внутрішньому італійському ринку – на 4,7%.

Впродовж 2009 року, основними торговельними партнерами Італії були: Німеччина, Франція, Іспанія, Великобританія.

За цей період товарообіг Італії з країнами світу становив 584,341 млрд. євро, при цьому обсяги експорту становили 290,116 млрд. євро, що менше показника попереднього року на 20,7%, а імпорту – 294,225 млрд. євро, що менше показника 2008 року на 22,0%. Протягом цього періоду товарообіг Італії з країнами ЄС становив 333,359 млрд. євро, при цьому обсяги експорту становили 165,784 млрд. євро, що менше показника 2008 року на 22,5%, а імпорту – 167,575 млрд. євро, що менше показника 2008 року на 17,8%.

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...