Главная Обратная связь

Дисциплины:


Пристрої введення-виведенняМонітор - пристрій візуального відображення інформації (у виді тексту, таблиць, малюнків, креслень і ін.). Перевалена більшість моніторів сконструйовані на базі електронно-променевої трубки, і принцип їхньої роботи аналогічний принципові роботи телевізора. Монітори бувають алфавітно-цифрові і графічні, монохромні і кольорового зображення. Сучасні комп'ютери комплектуються кольоровими графічними моніторами.

Монітор на базі електронно-променевої трубки.Основний елемент дисплея - електронно-променева трубка. її передня, звернена до глядача частина з внутрішньої сторони покрита люмінофором - спеціальною речовиною, здатною випромінювати світло при влученні на нього швидких електронів.

Кількість відображених рядків у секунду називається рядковою частотою розгорнення. А частота, з якою міняються кадри зображення, називається кадровою частотою розгорнення. Остання не повинна бути нижчою 85 Гц, інакше зображення буде мерехтіти.

TFT-монітори. Усе ширше використовуються поряд із традиційними ЕЛТ-моніторами. Рідкі кристали -це особливий стан деяких органічних речовин, у якому вони мають властивість утворювати просторові структури, подібні кристалічним. Рідкі кристали можуть змінювати свою структуру і світлооптичні властивості під дією електричної напруги. Змінюючи за допомогою електричного поля орієнтацію груп кристалів і використовуючи введені в рідкокристалічний розчин речовини, здатні випромінювати світло під впливом електричного поля, можна створити високоякісні зображення, що передають більше 15 мільйонів колірних відтінків.

Більшість TFT-моніторів використовує тонку плівку з рідких кристалів, поміщену між двома скляними пластинами. Заряди передаються через, так звану, пасивну матрицю - сітку невидимих ниток, горизонтальних і вертикальних, створюючи в місці перетинання ниток крапку зображення (трохи розмитого через те, що заряди проникають у сусідні області рідини).

Активні матриці замість ниток використовують прозорий екран із транзисторів і забезпечують яскраве, що практично не має перекручувань зображення. Екран при цьому розділений на незалежні зони, кожна з яких складається з чотирьох частин (для трьох основних кольорів і одна резервна). Кількість таких зон по ширині і висоті екрана називають роздільною здатністю екрана. Сучасні TFT-монітори підтримують роздільну здатність 642x480, 1280x1024 або 1024x768. Таким чином, екран має від 1 до 5 млн крапок, кожна з яких керується власним транзистором. За компактністю такі монітори не знають собі рівних. Вони займають у 2 - 3 рази менше місця, ніж монітори з ЕЛТ, і в стільки ж раз легші; споживають набагато менше електроенергії і не випромінюють електромагнітних хвиль, що виливають на здоров'я людей.Відеоадаптер- це електронна плата, що обробляє відеодані (текст і графіку) і керує роботою дисплея. Посилає в дисплей сигнали управління яскравістю променів і сигнали розгорнення зображення.

Зі збільшенням числа програм, що використовують складну графіку і відео, поряд із традиційними відеоадаптерами широко використовуються різноманітні пристрої комп'ютерної обробки відеосигналів:

Графічні акселератори(прискорювачі) - спеціалізовані графічні співпроцесори, що збільшують ефективність відеосистеми. їхнє застосування звільняє центральний процесор від великого обсягу операцій з відеодапими, тому що акселератори самостійно обчислюють, які пікселі відображати на екрані і які їхні кольори.

TV-тюнери- відеоплати, що перетворюють комп'ютер у телевізор. TV-тюнер дозволяє вибрати будь-яку потрібну телевізійну програму і відображати її на екрані в вікні. У такий спосіб можна стежити за ходом передачі, не припиняючи роботу.

Клавіатурапристрій для введення символьної інформації і управління роботою комп'ютера. В більшості комп'ютерів використовується IBM-сумісна клавіатура, яка мас 101 клавішу і декілька індикаторів, що сигналізують про режим роботи клавіатури.

За своїм призначенням всі клавіші поділяються на 4 поля:

І поле - вміщує клавіші з літерами, цифрами, розділовими знаками, а також ряд управляючих клавіш. На більшості клавіш першого поля зображено декілька символів, натискування однієї і тієї ж клавіші, залежно від режиму роботи клавіатури, може привести до введення різних символів.

Перехід у режим введення великих літер здійснюється натискуванням клавіші [Caps Lock], при цьому загорається індикатор у верхньому правому куті клавіатури, повторне натискання переводить клавіатуру в режим введення малих літер.

II полемістить дванадцять функціональних клавіш (F1-F12), а також деякі управляючі клавіші. Натискання функціональних клавіш призводить до дій, які визначаються програмою, що в даний момент виконується на комп'ютері.

ІІІ полемістить клавіші управління курсором. Клавіші з зображенням стрілок переміщають курсор на 1 знакомісце в відповідному напрямку.

End - переміщення на кінець рядка; Home - переміщення на початок рядка; PageUp - переміщення на розмір екрана вгору; PageDoim - переміщення на розмір екрана вниз (використовують для перегляду великих за об'ємом текстів); Insert (Tns) - переключення клавіатури в режим вставки. В цьому режимі натискування клавіші будь-якої літери приводить до вставки цієї літери в позицію курсору (літери, що розміщуються з правого боку, зсуваються вправо); Delete(Del) - вилучення літери в позиції курсору (літери, що знаходиться праворуч від курсору).

IV поле- містить клавіші, які можна використовувати для набору цифр і знаків арифметичних операцій, так і для управління курсором. Перехід до режиму введення цифр здійснюється при натисканні клавіші [Num Lock]

Стандартні управляючі клавіші:

Esc - викликає ігнорування будь-яких дій, повернення до попереднього стану;

Tab - переміщення курсору на 8 позицій праворуч;

Shift - клавіша переводу регістрів (великі та малі літери);

Ctrl, Alt - самостійно не працюють, призначені для зміни значення інших клавіш (натискаються в комбінації з іншими клавішами);

Enter - клавіша для підтвердження команди, закінчення вводу стрічки;

Baskspace – стрілка назад, вилучає літеру зліва від курсору, курсор при цьому зміщується на одну позицію ліворуч;

PrintScreen - призначена для виводу на друк зображення екрана;

Pause - призупиняє виконання програми.

Для роботи з багатьма сучасними програмами практично обов'язковим є використання «миші», або іншого замінюючого її пристрою (трекбола, трекпойнта, сенсорної панелі). Ці пристрої дозволяють вказувати на певні елементи на екрані дисплея.

На настільних комп'ютерах найчастіше використовують мишу - маніпулятор, що представляє невелику коробочку з двома (трьома) кнопками. При переміщенні миші по столу, або іншій поверхні на екрані монітора відповідним чином переміщується вказівка миші (має вигляд стрілки), для виконання тієї чи іншої дії потрібно натиснути відповідну кнопку. В портативних комп'ютерах замість миші використовують трекбол, трекпойнт, сенсорну панель; функціонально ці пристрої еквівалентні миші.

Принтер - друкуючий пристрій. Здійснює вивід інформації з комп'ютера у вигляді друкованих копій тексту або графіки. Існують тисячі найменувань принтерів. Ллє основних видів принтерів три: матричні, лазерні і струменеві.

Матричні принтеривикористовують комбінації маленьких голок, що б'ють по фарбуючій стрічці, завдяки чому на папері залишається відбиток символа. Кожен символ, що друкується на принтері, формується з набору 9, 18 або 24 голок, сформованих у виді вертикального стовпчика. Недоліками цих недорогих принтерів є їхня гучна робота і невисока якість друку.

Лазерні принтерипрацюють приблизно так само, як ксерокси. Комп'ютер формує у своїй пам'яті «образ» сторінки тексту і передає його принтерові. Інформація про сторінку проектується за допомогою лазерного променя на барабан зі світлочутливим покриттям, що змінює електричні властивості залежно від освітленості. Після цього на барабан, що знаходиться під електричною напругою, наноситься барвний порошок — тонер, частки якого налипають на засвічені ділянки поверхні барабана. Принтер за допомогою спеціального гарячого валика протягує папір під барабаном; тонер переноситься на папір і «вплавляється» у нього, залишаючи стійке високоякісне зображення. Лазерні принтери забезпечують високу швидкість друку при помірній ціні віддрукованої сторінки.

Струменеві принтеригенерують символи у вигляді послідовності чорнильних крапок. Друкуюча голівка принтера має сопла, через які на сторінку виприскуються швидкосохнучі чорнила. Ці принтери вимогливі до якості паперу. Кольорові струменеві принтери створюють кольори, комбінуючи чорнило чотирьох основних кольорів - яскраво-блакитного, пурпурового, жовтого і чорного.

Спеціальні принтери для кольорового друку - найкращі зображення (практично фотографічної якості) отримують на сублімаційних (dye sublimation) принтерах. В них фарбуючі стрічки нагріваються до температури близько 400° С, при цьому фарба випаровується і переноситься на спеціальний папір. Ці принтери та матеріали для них коштують дуже дорого.

Принтер зв'язаний з комп'ютером за допомогою кабелю, один кінець якого вставляється своїм роз'ємом у гніздо принтера, а інший - у порт комп'ютера (LPT або USB).

Плотер - пристрій, що креслить графіки, малюнки або діаграми під керуванням комп'ютера.

Вони використовуються для одержання складних конструкторських креслень, архітектурних планів, географічних і метеорологічних карт, ділових схем. Плотери малюють зображення за допомогою пера.

Роликові плотери прокручують папір під пером, а планшетні плотери переміщають перо через усю поверхню горизонтально лежачого паперу.

Сканер - пристрій для введення в комп'ютер графічних зображень, тексту. Створює оцифроване зображення документа і поміщає його в пам'ять комп'ютера.

Якщо принтери виводять інформацію з комп'ютера, то сканери, навпаки, переносять інформацію з паперових документів у пам'ять комп'ютера. Існують ручні сканери, що прокочують по поверхні документа рукою, і планшетні сканери.

Якщо за допомогою сканера вводиться текст, комп'ютер сприймає його як графіку, а не як послідовність символів. Для перетворення такого графічного тексту в звичайний символьний формат використовують програми оптичного розпізнавання образів.

Модем - пристрій для передачі комп'ютерних даних на великі відстані по телефонних лініях зв'язку. Цифрові сигнали комп'ютера не можна прямо передавати по телефонній мережі, тому що вона призначена для передачі людської мови — безперервних сигналів звукової частоти.

Модем забезпечує перетворення цифрових сигналів комп'ютера в змінний струм частоти звукового діапазону - цей процес називається модуляцією, а також зворотне перетворення, що називається демодуляцією. Звідси назва пристрою: модем - модулятор/демодулятор.

Модеми бувають зовнішні, виконані у виді окремого пристрою, і внутрішні, які представляють собою електронну плату, що встановлюють усередині комп'ютера. Майже всі модеми підтримують і функції факсів.

Факс - це пристрій факсимільної передачі зображення по телефонній мережі. Модем, що може передавати й одержувати дані як факс, називається факсом-модемом.

Аудіоадаптер(Sound Blaster або звукова плата) - це спеціальна електронна плата, що дозволяє записувати звук, відтворювати його і створювати програмними засобами за допомогою мікрофона, динаміків, убудованого синтезатора й іншого устаткування.

Професійні звукові плати дозволяють виконувати складну обробку звуку, мають власну пам'ять із сотнями тембрів, звучань різних музичних інструментів. Звукові файли звичайно мають дуже великі розміри. Так, трихвилинний звуковий файл зі стереозвуком займає приблизно ЗО Мбайт пам'яті. Тому плати Sound Blaster, крім своїх основних функцій, забезпечують автоматичне стискання файлів.

Область застосування звукових плат - комп'ютерні ігри, навчальні системи, рекламні презентації, «голосова пошта» (voice mail) між комп'ютерами, озвучування різних процесів, що відбуваються в комп'ютерному устаткуванні, таких, наприклад, як відсутність паперу в принтері і т.п.

Мережеві адаптери призначені для прийому і передачі даних. Відповідно до визначеного протоколу управляють доступом до середовища передачі даних. Розміщаються в системних блоках комп'ютерів, підключених до мережі. До роз'єму адаптера підключається мережевий кабель. В локальних мережах можуть використовуватись коаксіальний, волоконно-оптичний кабель, скручена пара. Скручена пара завдяки своїй практичності і невисокій ціні сьогодні є головним середовищем передавання в локальних мережах. Для підключення мережевого кабелю до адаптера використовують конектори.

Для об'єднання комп'ютерів між собою використовують хаб(концентратор) - саме до нього підключаються мережевий кабель, що йде від комп'ютера. Хаб може об'єднувати як комп'ютери, так і окремі сегменти сітки.

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...