Главная Обратная связь

Дисциплины:


Диктанти з продовженнямДЛЯ РОБОТИ НАД ПОМИЛКАМИ

- 2010 –

Збірник містить завдання, що сприяють вдосконаленню правописних та пунктуаційних навичок учнів. Подані вправи спрямовані на осмислення учнями функцій мовних засобів у різних стилях, сприяють збагаченню словникового запасу, поглибленню комунікативних здібностей учнів. Ілюстративно-текстовий матеріал характеризується пізнавальністю, виховною та естетичною функціями слова.

Автор упорядник Кух Віра Іванівна,

учитель української мови та літератури

Рецензенти: Радкевич Людмила Анатоліївна,

завідувач методичним кабінетом Любешівського райво

Хрупчик Світлана Степанівна,

учитель української мови та літератури

НВК смт. Любешів

Розглянуто на засіданні педагогічної ради школи , протокол № 3 від 12.01.2010 року


Вступ

 

Перед людиною три шляхи до пізнання:

шлях критичного мислення—найбільш

благородний, шлях наслідування—найбільш

легкий і шлях особистого досвіду—

найбільш важкий.

Конфуцій

 

Основним завданням учителя-словесника сьогодні є підготовка компетентної особистості, яка має багатий словниковий запас, уміє вільно висловлювати свої думки в усній чи писемній формі, володіє основними нормами літературного мовлення. Реалізації цього завдання сприяє написання учнями творчих робіт, переказів, результати яких показують рівень сформованості умінь і навичок.

Цілком зрозуміло, що не помиляється тільки той, що нічого не торкається, але необхідність серйозної роботи над виправленням та попередженням різного роду помилок очевидна. Цей успіх залежить від організації роботи учнів над помилками, системності та послідовності в цій роботі, активізації самостійної роботи, заохочення до творчості.

Роботу над різного виду помилками необхідно проводити не тільки на уроках аналізу творчих робіт, але і на уроках вивчення лінгвістичних тем. Тому в цьому збірнику є завдання пізнавального і творчого характеру, завдання для індивідуальної та групової роботи. Цікавими та корисними для учнів будуть матеріали рубрик: "На замітку учневі", "Вчимося культури мовлення", "Корисно знати", "Із скарбнички мудрих думок". Важливим засобом пізнання буде дослідницька та проектна робота над певними мовними поняттями.

Сподіваюсь, що запропонований збірник зацікавить колег, дасть змогу працювати індивідуально, диференційовано, стимулюватиме до активної співпраці учня і вчителя. Він дасть можливість в повній мірі використати принцип " вчаться на чужих помилках" і допоможе обом зацікавленим сторонам—учителю і учневі— побачити результати їхньої співпраці.

Збірник рекомендований для вчителів-словесників та учнів 8-9 класів. 

 

У кожної людини - сонце:

тож дайте йому світити.

Сократ

Змістові помилки

 

Невідповідність змісту темі ( у творі) або недостатнє відтворення змісту (у переказі)
Наявність перекручених фактів чи подій
Виклад неповний, пропуски важливого матеріалу
Безсистемність, непослідовність викладу
Відсутність смислового зв’язку між частинами тексту
Відсутні чи невдалі зачин чи висновок
Незавершеність, необґрунтованість тверджень
Відсутність мовних засобів зв’язку речень у тексті, частин тексту
Відсутність абзаців або їх неправильність

 

1. Завдання " Сам собі учитель". Користуючись таблицею "Змістові недоліки", зробіть аналіз власних робіт чи поданих нижче текстів. Запропонуйте власний варіант тексту.

Букет конвалій

Тільки-тільки бризнуло сонце. Золоті верхів'я дубів шаруділи вгорі, і десь там скрикнула синиця, та іволга сміялася до сонця. Внизу ще були сутінки. Я поринув у ліс, на росу не зважав, ставав на коліна перед конваліями. А їх сьогодні було ще більше. Вони просто просилися мені до рук. Над головою співали птахи. Сонце загадково всміхалося, поглядаючи на мене крізь листя ліщини. Я не дослухався, був у полоні квітів. Конвалії ніжними оченятами дивилися на мене…

 

На порозі зими

Коротке бабине літо. Вже повіяло холодом, і змовкли пернаті музиканти. Вони перебралися до своїх місць зимівлі. Від ранку до ночі трудяться борсуки. Носять та носять у нори сухе листя. Білочки й сойки ховають горіхи і жолуді, запасаються на чорний день.

І люди заготовляють сіно, гілки, ягоди та насіння. Для звірів і птахів збирають. То тут, то там можна побачити годівниці. Взимку наповнять їх кормом. Тихо і порожньо буде в зимовому лісі.

А біля лісових їдалень стоятиме гамір. Птахи і звірі прийдуть сюди на сніданок.

Гроза

Білі, ще недавно прозорі хмарки збилися в густу хмару і швидко прикривали ясну блакить. Міцний вітер подув від заходу, потряс вікнами хату, захитав вербами по вулиці, мів порохом і дрібними камінцями. Блискавки стрілою перетинали небо, і грім розлягався за громом. Блискавка спалахнула зовсім близько. І враз грім важкий, тріскучий. Хитаються, гнуться донизу чорні силуети дерев. Розгулялась гроза. Могутні блискавки з краю в край переплітали небо.

 

Краса соснового лісу

Сосновий ліс… Хто не захоплювався довершеністю його краси?! З нього писали свої твори художники, його оспівували поети. Ви теж не залишитесь до цього байдужими. Над головою чарівні смарагдові крони, підперті стовбурами. Груди з насолодою упиваються чистим повітрям. Незабутнє враження!

 

Початок січня

Був початок січня. Надворі стояв тріскучий мороз. Дув пронизливий вітер. На землю опустилися сніжинки. Час від часу між ними пролітали горобці та проносилися ластівки. У вікна зазирало зимове сонце.

 

Твір-роздум "Врятували пташок"

Одного дня ми з батьком поїхали на лижню прогулянку до лісу. Був погідний зимовий ранок. Легкий морозець вистелив гладку лижню. Їхалось чудово. І раптом з-під моїх лиж щось злетіло, піднявши іскристих сніжинок. З несподіванки я аж здригнувся.

" Не лякайся,-- сказав батько.—Зараз побачиш ще не один такий сніговий фонтан". І дійсно. Незабаром новий злет у повітря. "А тепер звільнимо третього". "Не розумію, що це таке?"—здивовано спитав я. І аж тепер помітив, що навколо нас були невеличкі ямки з блискучими від сонця краями. Зі слів батька я зрозумів, що ці ямки небезпечні. Ввечері тут зарилась в сніг зграйка тетерят. Вночі вдарив мороз, і пташки опинились у полоні під міцною кіркою. Не пробити червонобровим підступну броню. А це грозить загибеллю!

Не одну пташку ми тоді врятували. З того часу я ніколи не обминаю таких ямок.

 

Твір-опис зовнішності людини " Моя подруга"

З Надійкою ми дружимо ще з першого класу. Вона красива дівчинка. У Надійки блакитні очі, темні, пухнасті вії. Тонкі дуги брів, наче крила морської чайки. Погляд ясний, добрий, спокійний. У Надійки на обличчі завжди посмішка. Моя подруга старанна, наполеглива. Вона вчиться тільки на "відмінно", але ніколи цим не хизується. Надійка багато читає, любить слухати музику. Вона щира й уважна. У неї чорняве хвилясте волосся. Завжди готова прийти на допомогу. Вміє і любить співати. Носить завжди модний одяг.

 

Твір-роздум "Кого ж зрадив Мазепа?"

Кілька століть дозволялося українського гетьмана Івана Мазепу лише проклинати, обливати брудом, паплюжити. До цієї ганебної справи залучали також земляків-перекинщиків, які прагнули догодити цареві, відхрещувалися від свого роду української мови і культури. Скільки-то витрачено паперу й чорнила, щоб показати гетьмана у потрібному царському уряду світлі!

Кого ж зрадив І. Мазепа? Йому хотілося вирватися з кайданів, накинених ворогом-гнобителем. Цар Петро І все більше і більше поневолював Україну, нищив козацтво. Це і стало причиною рішення Мазепи приєднатися до Карла ХІІ і разом із шведськими військами виступити проти царської Росії.

 

На канікулах

Село, куди приїхала на канікулах цього літа до старшої сестри, називається Першотравневе і знаходиться на березі Чорного моря. Досі я бачила море лише на картинках і в кіно. А тут вперше побачила море і велетенські кораблі. А вихідного дня ми з сестрою пішли в ліс. Ліс знаходиться за три кілометри від села. У лісі так гарно! Мені пощастило знайти перший білий гриб. Сестра зрізала гриб ножем дуже акуратно і сказала мені, що так завжди треба робити, щоб не пошкодити грибниці. А коли ми з сестрою знайшли суничну галявину, так само обережно збирали суниці. І тут трапився випадок. На узліссі ми зустріли дітей. Я глянула і ахнула: вони виривали з корінням суниці. Я не витримала і зробила їм зауваження. "Ліс великий—усім вистачить",--відповіли вони. Та рвати перестали. Коли недавно в класі була виховна година, навела я цей прикрий випадок.

 

 

 

Із скарбнички мудрих думок

Зв’язність мови –це насамперед зв'язок між реченнями і групами речень. В суцільному тексті кожне наступне речення повинно доповнювати, уточнювати, розвивати або заперечувати думку, висловлену у власному мовленні.

І.О. Синиця

 

 

Пам'ятка " Мовні засоби зв’язку речень у тексті "

1. Лексичні:

а) слова одної тематичної групи; б) повтор слова; в) спільнокореневі слова; г) синоніми; д) слова із просторовим чи часовим значенням;

е) контекстуальні синоніми.

2. Морфологічні:

а)сполучники, сполучні слова; б)частки; в)займенники; г)займенникові прислівники; д) видо-часові форми дієслів-присудків; е)ступені порівняння прикметників та прислівників; є) числівники.

3. Синтаксичні:

а) порядок слів;б)синтаксичний паралелізм;в)антонімічна організація тексту; г)розчленовані конструкції;д) неповні речення;е) вставні слова, словосполучення та речення;є) риторичні питання; ж) односкладні речення.

 

2. Користуючись пам’яткою, назвіть мовні засоби міжфразного зв’язку речень у тексті. При необхідності доповніть власними прикладами.

1. Ще недавно в Україні оминали по можливості сварки, хрестили рота, коли з язика злітало недобре слово. Коли б ми знали, яке зло ми чинили собі й планеті, посилаючи в простір злі думки, як захаращуємо власне життя злою енергією. Коли б відали, що духовна інфекція перетвориться невдовзі на фізичну.

2. Траплялося у Віті й після того, бо змалку привчили його дома до дрібного злодійства. Але згодом зрозумів, що це нечесно й бридко. І тепер з вдячністю згадує вчителя. який спрямував його на шлях істини.

 

3. Відступати нам, по-перше, нікуди. А по-друге, немає підстав.

 

4. Уже в хаті стало поночі, а Нимидора все плакала. Коли це одразу в хаті стало видно як удень. Стіни, піл, лежанка, колиска—все це ніби облилось кровю. Червоний світ миготів ніби хвильками й бризками по стінах… Три вікна були ніби завішані знадвору кривавими хустками (І. Нечуй-Левицький).

 

5. З Харкова, де зупинилася зі своїм супроводом імператриця, в усі кінці Слобожанщини полетіли вершники. І ось один на змиленому коні зупинився на околиці села Гусинці (М. Слабошпицький). Гребли вони вже два дні. Пішов третій (М. Вінграновський).

 

6. Чи знайдена підкова мусить принести щастя? А тому, що підковувати коней почали ще до нової ери і робили це спочатку заради краси: підкови були тоді із золота або із срібла, і вони, дійсно, були щасливою і дорогою знахідкою.

 

7. Майже четверту частину хати займала розмальована чи оздоблена кахлями піч. Побутує багато прикмет і прислів’їв, пов’язаних з нею (Л.Орел).

 

8. Сад наш на історичному місці. За даними всіх переказів і легенд, колись тут, на нашому острові стояла деякий час Запорізька Січ, вирувало хоробре, веселе козацтво (О. Гончар).

 

9. І все тут пахне. І хоч пахне не стільки якимись там особливими пахощами степового різнотрав’я, бо траву тут майже геть стирловано, одначе син таки каже істинну правду, ніщо так не пахне, як цей степ…(О. Гончар).

 

10. Хай жнива не були легкими, усе ж хлібороби ставилися до них з особливою шаною і предковічною святістю. Удень і вночі, в будень і свята, спекотливу днину чи сльоту—від зорі до зорі несе в полі свою трудну вахту господар землі (В. Скуратівський).

 

11. Не поспішайте закладати фундамент нової хати. Запитайте спочатку поради у старих людей.

 

 

3. З'ясуйте, яким способом –ланцюжковим чи паралельним—пов'язані речення в тексті. Які мовні засоби зв’язку використано?

Текст 1. Дружба ушляхетнює життя. Дружба, в оцінці Аристотеля—найнеобхідніша в суспільстві. Дружба й прекрасна, бо ми уславлюємо й того, хто любить друзів. Дружба, супроводжуючи життя. не тільки додає втіхи й чарівності світлим його сторонам, а й зменшує страждання. Бог, давши дружбу, зробив так, щоб усе було радісним, приємним і милим, коли друг поруч. Такі поняття, як дружба і любов, завжди залишаються найвищими цінностями (Л. Сохань).

Текст 2. З давніх-давен у народі каралася зрада батьківщини, збиткування над слабшим, неробство й усякого роду безчестя. Та натомість славилися подвиги в ім'я вітчизни, чесність, доблесть, щедрість.

Отже, в основу морального гуманного суспільства покладено критерії, вироблені практикою життя народів. І випробувані віками, бо ґрунтуються вони на любові до людини. І вище цієї останньої істини нічого не може бути (К. Фролова).

 

 

Із скарбнички мудрих думок

 

Правильність мовлення—обов’язковий, але елементарний критерій мовленнєвої культури. Справжня висота культури мовлення визначається різноманітністю способів вираження того ж змісту, що знаходиться у розпорядженні мовця, точністю і доцільністю їх вибору відповідно до комунікативних завдань.

Г.А. Золотова

 

4. Поясніть, чому слова в дужках, на думку автора, є зайвими.

1. Непорушно стоять (сонні) дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. 2. Василько з батьком підійшли до ялинки (і стали). 3.Василько не міг бачити того пенька.., того місця, де за хвилину перед цим стояла його ялинка, і почав нагортати (ногами) снігу на пеньок. (Із творів М.М. Коцюбинського).

 

5. Вилучіть члени речення, без яких можна обійтись.

1.Гості, що приїхали зі столиці, цікавились шкільним життям. 2. Всім подобається будинок лісництва, розташований на березі дзвінкоголосої гірської річки. 3. Обрано президію для проведення зборів. 4. Моя сестра працює вчителькою, а брат працює будівельником. 5.Діти залишилися після уроків, щоб провести збір загону.

 

6. Доведіть, які речення в текстах чи компоненти речень несуть додаткове смислове навантаження.

1. Ураз побачив дівчину, що бігла путівцем назустріч. Ногами землі не торкалася. Зелена хустина зсунулася з голови, затріпотіла на вітрі й злетіла долу, мов передчасно збитий листок. А дівчина знай поспішала. 2. Плачуть голі дерева, плачуть солом'яні стріхи, вмивається сльозами убога земля...

3. Нашій країні потрібні здорові люди, кваліфіковані трудівники. Здоровими, сильними і витривалими робить людей тренування, загартування. Здоров'я і сила потрібні для захисту Батьківщини. Зрештою, тільки здорова людина може бути щасливою.

 

7. Утворіть текст, при потребі змінюючи в реченнях порядок слів.

1. Галя йде по незахищеній від пострілів галявині. 2. Коромисло з двома відрами на плечі у дівчини. 3. Ось вона відчиняє двері і входить у хату. 4.Піднімається знайомими сходами спокійно, ставить перед німецьким офіцером відро з водою. 5.Вона залишила внизу друге відро. 6.Вона повернеться за ним. 7. Галя збігає швидко по сходах, оглядається ( А.Барто).

 

8. З наведених речень утворіть зв’язний текст, не змінюючи їх розташування, лише застосовуючи лексичні і граматичні засоби міжфразного зв’язку.

1. Я люблю слухати ваші передачі. 2.Я встигаю деякі пісні записати. 3.Подруги мої дивуються, чого це я так закохана в народну пісню.4.Моїм подругам більш до вподоби естрада. 5. Мені двадцять, і я, звичайно, не проти сучасної естради. 6. Я не можу бути байдужа до народної пісні. 7.Народна пісня зі мною завжди. 8. Її співала моя мати, співала бабуся, співають люди, які мене оточують.

 

9. Розмістіть частини тексту в правильному порядку. Доведіть тип і стиль мовлення.

І варіант.

Андрій стоїть затамувавши подих від здивування. Красива бурулька мов райдуга.

На даху біля бурульки сидять горобці та цвірінькають. Вони теж милуються бурулькою-райдугою.

Вдень почав танути сніг, капали краплі з дахів. А вночі знову підморозило.

Вийшов Андрійко з хати і побачив велику крижану бурульку. Вона звисала з даху. Зійшло сонце, і бурулька заблищала різнобарвними вогниками.

ІІ варіант.

Різнобарвними вогнями горять осики, дикі груші. Червоніють критиці ягід на горобинах.

Земля вже не просихає скоро, йдуть дрібні осінні дощі, які зовсім не схожі на літні грози.

Лісовим мешканцям настав час заготовляти на зиму харчі.

Прийшла осінь. Листя на деревах починає жовтіти.

 

10. Побудуйте текст за опорними словами та словосполученнями. Якого стилю та типу мовлення будуть створені тексти?

1. Зима, сніг, морозний день, сиза паморозь, важкі хмари, свіже повітря.

2. Вирішити, трудитися, обгороджувати, прийнятися, зазеленіти, увіковічнити.

3. Сині очі, кучеряве волосся, струнка постать, легка хода, усміхнене обличчя, весела вдача, чуйне серце, м'який характер.

4.Зимовий барліг, непробудно сплять, сліпі ведмежата, тепло і затишно, зимовий ліс, велика відлига.

 

Побудуйте текст за сюжетною канвою ( контурами плану)

1. Коло школи був пустир. Учні вирішили посадити там сад. Викорчували терен, засипали ями. Посадили молоді деревця. Кожен отримав задоволення від праці.

2. Сергійко довгий час не був у школі. Радісний прийшов до школи. Сергійкові дуже хотілося, щоб зраділи його товариші. Чому заплакав хлопчик?

Із скарбнички мудрих думок

Справді красномовний той, хто звичайні предмети виражає просто, великі—піднесено, а середні—урівноважено. Цицерон

12. Гра " Позмагаймося з письменником"

Вставити пропущені члени речення, досягнувши найбільшої точності та виразності. Скористайтесь словами в дужках.

1. У Миколи в зіницях синім полум’ям радість ( цвіла, пломеніла, ясніла ).

2. В поле вийшов косар на світанні, ждуть його жита ( обважнілі, доспілі, стиглі ).

3. ( Косий, сильний, холодний ) дощ ( періщить, стукає, б'ється ) у шибку, земля (кисне, мокне, парує ) у воді. 4. Зранку довелось не йти, а (чалапати, брести, плентатись ) по сніговій каші.

4. Вигріваються на сонці осокори у ( тузі, смутку, журбі), а дуби, мов полководці, вийшли з вітром на (дуель, двобій, поєдинок).

5. Вересневі дні (з бажанням, охоче. без примусу) стелять щедрі скатерті.

6. (Догорають, дотлівають, дожевріють) літечка (межі, кордони, краї).

7. Десь там у ( багряній, червоній, пурпуровій) пожежі (пломеніє, палає, горить) і моє деревце.

8. Край віконця любисток пророста весною, (поривається, тягнеться до сонця ( блакитне, голубе, ясно-синє) стебло.

 

13. Знайдіть правильне місце для кожного компонента (речення) висловлювання, застосувавши засоби міжфразного зв’язку. Порівняйте з авторським

 

1.У гомоні колосся я вже вчуваю веселий дзвін першої коси, гучну пісню комбайна, жваву розмову молотарки. 2.Колосся має бронзовий колір. 3. Скільки сягає око, хвилями перекочується, гойдається важке колосся. 4. Бронзового кольору буває обличчя сильної, здорової людини. 5. Я простягаю руки, беру в жменю кілька колосків і почуваю, як тіло моє наливається земною силою ( Д. Ткач ).

 

Диктанти з продовженням

Запишіть текст. Продовжіть його, конкретизувавши та завершивши.

 

Текст 1. Сумно дивиться Івась на своє деревце. Ні листочка на ньому. Тільки гусениці лазять! А які чудові плоди на Галиній яблуньці! Де ж справедливість? Невже гусінь заповзялася нашкодити саме йому? Адже деревця вони з Галею садили разом…

 

Текст 2. Коли я ще зовсім малим був, то уночі до лісу ходив подивитися на гніздо. Ще вдень помітив його на галявині. В гніздечку лежали рябі яєчка, а пташки десь не було. Я все маму розпитував:

--А пташка де ночує?

-- У себе вдома, у гнізді.

Я й вирішив перевірити. Пішов…(О. Леонов )

 

15. Придумайте три варіанти (розповідь, опис, роздум) продовження поданого нижче тексту. Що характерно для кожного з них?

І варіант.

Одного разу діти разом з учителькою пішли до лісу. Дерева стояли в золотаво-багряному вбранні. Діти варили козацьку кашу, грали в різні ігри, розважалися. Потім втомилися, притихли й замилувалися красою осіннього лісу.

Раптом хтось з учнів вигукнув:

- Ой, дивіться, он білочка! Справжня!..

ІІ варіант.

* Оленка намалювала на картині берізку. Вона це зробила таким чином…

* Оленка намалювала на картині берізку. Ось яка вона вийшла…

* Оленка намалювала на картині берізку. Чому саме її?..

 

На замітку учневі

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...