Главная Обратная связь

Дисциплины:


ПРЕДМЕТ, ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИ ГЕНЕТИКИ. 3 страница 

24. При схрещуванні двох рослин левкоїв – з простими та махровими квітками – гібриди першого покоління мають прості квітки. В другому поколінні отримано рослини як з простими, так і з махровими квітками. Визначте генотипи батьківських форм та гібридів.

 

25. Платинові лисиці інколи цінуються вище ніж сріблясті. У цей період звіроферми намагаються отримати якомога більше платинових цуценят. Які пари найбільш вигідно схрещувати, якщо відомо що платиновість домінує над сріблястістю, однак в гомозиготному стані ген платиновості зумовлює загибель лисиць ще в ембріональному періоді розвитку?

 

26. У людини ген кучерявого волосся домінує над геном гладенького. Кучерявий батько та мати з гладеньким волоссям мають п’ятеро дітей: трьох з гладеньким волоссям та двох з кучерявим. Встановіть генотипи батьків.

 

27. Чоловік – правша, яких мав трьох ліворуких братів та сестер, одружився з жінкою – правшею. У них народився хлопчик лівша. Визначте генотипи батьків.

 

28. У людини синдром Беквіта – Відемана (виступаюча потилиця, аномалії прикуса, мікроцефалія, помірна розумова відсталість) домінує над геном нормального розвитку. Які генотипи вихідних форм, якщо серед їх дітей ¾ - розумово відсталі?

 

29. Відсутність малих кутніх зубів спадкується як домінантна аутосомна ознака. Яка вірогідність народження дітей з аномалією у родині, де обоє батьків гетерозиготні за цією ознакою?

 

 1. Аніридія (відсутність райдужки) успадковується як аутосомна домінантна ознака. Яка вірогідність народження здорових дітей у родині де батько має цю ваду, а інший здоровий? Відомо, що у хворого батька цю аномалію мала тільки мати. Світловолосий юнак, батьки якого мали темне волосся, одружився з темноволосою дівчиною, мама якої мала темне волосся а батько світле. Від цього шлюбу народилася дитина з темним волоссям. Яка вірогідність того, що наступна дитина матиме світле волосся?

 

 1. Альбінізм спадкується у людини як аутосомна рецесивна ознака. У родині, де один з батьків альбінос, а інший нормальний, народилися різнояйцеві близнята. Одна дитина нормальна щодо аналізованої хвороби, а інша – альбінос. Яка вірогідність народження наступної дитини альбіноса?

 

 1. Фенілкетонурія спадкується як аутосомна рецесивна ознака. Якими можуть бути діти у родині, де обоє батьків гетерозиготні за цією ознакою?

 

 1. При схрещуванні червоноплідного та жовтоплідного томатів, у першому поколінні з’являються тільки червоноплідні гібриди. Яким буде потомство від схрещування цих гібридів з жовтою батьківською формою?

 

 1. Чоловік, високий на зріст, батько якого був високим а мати низькою, одружився з високою жінкою, у якої обоє батьків були низькими. Визначте генотипи батьків цієї подружньої пари. Відомо що низький зріст – ознака домінантна.

  1. У людини один з генів, що викликає спадкову форму глухонімоти, рецесивний щодо гена нормального слуху. Яким буде потомство від шлюбу гетерозиготних батьків? Від шлюбу глухонімої жінки з нормальним чоловіком народилася глухоніма дитина. Встановіть генотипи батьків.

 

 1. У томатів ген високого росту домінує над геном карликового. Якими були батьківські форми, якщо у фенотипі нащадків першого покоління відбулося розщеплення у співвідношенні 1:1?

 

 1. При схрещуванні карликової пшениці з рослинами нормальної висоти у першому поколінні отримано 239 карликових рослин, а у другому 168 карликових та 52 нормальні. Як успадковується ознака карликовості?

 

 1. Ірландські сетери можуть народжуватись сліпими внаслідок впливу рецесивного гена. Пара тварин з нормальним фенотипом мала 5 цуценят з яких двоє були сліпими, а троє мали нормальний зір. Встановіть генотипи батьків.

 

 1. У кроликів чорна пігментація шерсті домінує над альбінізмом. Яким буде колір шерсті у потомства при схрещуванні гомозиготного чорного кролика з альбіносом? При схрещуванні гетерозиготного кролика з альбіносом?

 

 1. Чоловік, який має короткі вії, батьки якого мали довгі вії, одружився з жінкою з довгими віями. У батька жінки були короткі вії, а у матері довгі. Визначте, яка ознака домінує. Які вії матимуть діти цього подружжя?

 

НЕПОВНЕ ДОМІНУВАННЯ.

 1. У людини ген дрібно завитого волосся не повністю домінує над геном прямого волосся. Від шлюбу жінки з прямим волоссям та чоловіка з хвилястим народилася дитина з прямим, як у матері волоссям. Чи може у цій родині народитися дитина з хвилястим волоссям? З дрібно завитим? Відомо що хвилясте волосся мають гетерозиготи.

 

 1. Нащадки коней білої та гнідої мастей мають золотисто-жовте забарвлення. У пари золотисто-жовтих коней народжуються біле та гніде лошата. Вирахуйте вірогідність народження саме таких лошат якщо відомо, що біла масть не повністю домінує над гнідою. Чи можуть бути у потомстві батьківської пари золотисто-жовті лошата?

 

 1. При схрещуванні червоноплідної та білоплідної полуниці були отримані гібриди рожевим кольором плодів. Напишіть генотипи вихідних батьківських форм, якщо відомо, що ген червоного забарвлення плодів не повністю домінує над геном білого.

 

 1. Якщо у пшениці ген, що визначає карликовість неповністю домінує над геном, який визначає нормальний ріст рослин, то якої довжини рослини з’являться у потомстві при схрещуванні двох рослин середнього росту.

 

 1. Рябі кури з’являються від схрещування білих та чорних. Якого кольору оперення у півня, якщо відомо що курка біла, а оперення гібридів біле та рябе.

 

 1. У редиски круглі та довгі коренеплоди – ознаки гомозиготних особин. Від схрещування рослин з круглими плодами та рослин з довгими плодами утворюються гібриди з овальними коренеплодами. Яких нащадків слід очікувати від схрещування рослин з овальними та круглими плодами?

 

7. У редиски круглі та довгі коренеплоди – ознаки гомозиготних особин. Від схрещування рослин з круглими плодами та рослин з довгими плодами утворюються гібриди з овальними коренеплодами. Від схрещування між собою двох рослин з овальними плодами отримано 68 рослин з круглими, 138 з овальними і 71 з довгими коренеплодами. Визначте їх генотипи. Яке потомство з’явиться від схрещування рослин з овальними та круглими коренеплодами?

 

8. У курей чорне забарвлення оперення домінує над білим. Гетерозиготи голубе забарвлення пір’я. Якого потомства можна очікувати при схрещуванні голубих курей з білими півнями? Голубих курей з чорними півнями?

 

9. Колір волосся у людини залежить від вмісту темного пігменту меланіну. Альбіноси в шлюбі народжують дітей альбіносів. Темно-пігментовані люди в шлюбі народжують дітей з темною пігментацією. Гібриди альбіносів і пігментованих людей мають напівтемне забарвлення шкіри, волосся та очей. Які діти будуть народжені у шлюбі жінки з напівтемною пігментацією з таким самим чоловіком?

10. Серповидна форма у частини еритроцитів у крові людини з’являється у шлюбі жінки з серповидноклітинною анемією та здорового чоловіка. В родинах здорових батьків народжуються здорові діти. У родинах батьків хворих серповидноклітинною анемією з’являються тільки хворі діти. Яка вірогідність народження здорових та хворих дітей у родинах, де обоє батьків мають частину еритроцитів серповидної форми?

 

11. Одна з форм цистинурії успадковується як аутосомна рецесивна ознака. У гетерозигот спостерігається підвищений вміст цистину у сечі. У рецесивних гомозигот – утворення цисти нових каменів у нирках. Визначте можливість появи цистинурії у дітей в родині, де один з батьків хворий, а інший має тільки підвищений вміст цистину у сечі.

 

12. Акаталазія (відсутність каталази у крові) зумовлена рідкісним рецесивним геном. Дослідження активності каталази засвідчили, що у гетерозигот за цією ознакою вміст каталази дещо знижений. У обох батьків та єдиного в родині сина активність каталази виявилася нижчою від норми. Визначте вірогідність народження наступної дитини у родині без цієї вади.

 

13. При схрещуванні білих морських свинок з чорними з’явилися сірі нащадки. У другому поколінні на кожні 9 сірих нащадків з’являються 4 білі та 3 чорні морські свинки. З’ясуйте характер успадкування ознак та генотипи схрещуваних форм.

 

14. Схрещування білих морських свинок з чорними потомство було сірим. Схрещування між собою дало 82 сірих нащадки, 35 білих та 27 чорних. Визначте характер успадкування ознак у мишей та генотипи усіх учасників схрещування.

 

15. Андалузькі блакитні кури – гетерозиготи, які з’являються при схрещуванні білих та чорних батьківських форм. Який фенотип матиме потомство, отримане від схрещування білих та голубих курей, якщо відомо що чорне забарвлення пір’я курей – ген неповного домінування щодо білого кольору.

 

16. При розведенні телят великої рогатої худоби (корів породи шортгорн) було встановлено, що червоне забарвлення не повністю домінує над білою, а гетерозиготи мають чале забарвлення. Від червоного бика та кількох чалих корів народилося 24 теляти. Як швидше за все виглядали ці телята?

 

17. Рідкісний рецесивний ген викликає у людини спадкову анофтальмію. Алельний домінантний ген зумовлює нормальний розвиток очних яблук. Геторозиготи за цією ознакою мають дещо зменшені розміри очних яблук. Подружжя гетерозиготне за цією ознакою. Визначте розщеплення у потомстві за генотипом та фенотипом. Яким буде потомство від гетерозиготного за цією ознакою чоловіка та жінки з нормальним розвитком очей?

 

МНОЖИННИЙ АЛЕЛІЗМ. КОДОМІНУВАННЯ.

1. У матері перша група крові, а у батька четверта. Визначте можливі варіанти груп крові у їх дітей.

 

2. Гетерозиготна мати має другу групу крові, гомозиготний батько – третю. Які групи крові можуть мати їх діти?

 

3. У хлопчика перша група крові, а у його сестри – четверта. Визначте, які групи крові мали їх батьки.

 

4. У родині одна дитина має третю групу крові, друга – другу і третя – першу. Встановіть генотипи батьків. Чи існує вірогідність народження у цій родині дитини з четвертою групою крові?

 

5. У пологовому будинку переплутали двох хлопчиків. Батьки однієї дитини мають першу та другу групи крові, інша батьківська пара другу та четверту. Аналіз показав, що у дітей перша та четверта групи крові. Чи можна визначити хто чий син?

 

6. У матері перша група крові. Батько – гетерозиготний за третьою. Чи можуть діти успадкувати материнську групу крові? З якою вірогідністю?

 

7. У матері перша група крові, у батька – четверта. Чи можуть діти успадкувати групи крові своїх батьків?

 

8. В пологовому будинку переплутали дітей з групами крові І0І0; ІАІА; ІВІВ. У батьківських пар були наступні групи крові: 1) ІАІВ та І0ІВ; 2) ІАІА та ІАІВ; 3) І0ІА та І0ІВ. Визначте яка дитина якій батьківській парі належить.

 

9. Перед судово-медичною експертизою стоїть завдання: визначити, чи є дитина прийомною у родині. Дослідження груп крові засвідчило, що у чоловіка та дитини – перша група крові а у матері – четверта. Який висновок має дати експерт?

 

10. Жінка з ІІІ групою крові подала позов до суду про призначення аліментів з чоловіка, який має І групу крові, стверджуючи, що він є батьком її дитини. У дитини перша група крові. Яке рішення має винести суд?

 

11. У пологовому будинку переплутали двох хлопчиків. Батьки однієї дитини мають першу та четверту групи крові, інша батьківська пара першу та третю. Аналіз показав, що у одного з хлопчиків друга група крові. Чи можна визначити хто чий син?

 

12. Жінка з І групою крові подала позов до суду про призначення аліментів з чоловіка, який має ІІ групу крові, стверджуючи, що він є батьком її дитини (ІІ група крові). Чи можна точно встановити батьківство у цьому випадку?

 

13. Молодий тато здивований тим що у його родині з’явилася дитина з першою групою крові, тоді як і він жінка мають другу групу крові. Яка вірогідність народження саме цієї дитини була у подружжя?

 

14. У фермера було два сина. Перший народився коли фермер був ще молодий. Первісток виріс гарним сильним юнаком, яким батько дуже пишався. Другий хлопчик який народився пізніше, ріс хворобливим. Сусіди пліткували про те що другий хлопчик не його син і переконували фермера подати позов до суду для встановлення батьківства. Сільський вчитель біології подивився на дані груп крові (мати – четверта, батько – перша; старший син гомозиготний за другою групою, менший – гетерозиготний за другою групою) та відрадив фермера йти до суду. Чому він так зробив?

 

15. У батька четверта група крові, а у матері перша. Чи може дитина успадкувати групу крові батька?

 

16. У матері четверта група крові а батько гетерозиготний за третьою. Яких груп крові їх діти мати не можуть?

 

17. Чоловік, батьки якого мали першу та четверту групи крові, одружився з жінкою, яка має третю групу крові. У них народилося троє дітей: з першою, другою та четвертою групами крові. Яка група крові у батька дітей? Чи можливе народження дитини з третьою групою крові у цієї батьківської пари?

 

18. Визначте фенотип чоловіка, який би міг бути батьком дитини, та фенотип чоловіка, батьківство якого виключається для таких випадків:

 

ü У матері – перша група крові, у дитини – перша група крові.

ü У матері перша група крові, дитина гетерозиготна за другою групою крові.

ü У матері та дитини четверта група крові.

ü Мати гомозиготна за другою групою крові, дитина має четверту.

ü Мати гетерозиготна за третьою групою крові, дитина гетерозиготна за другою групою.

 

19. Батько має першу групу крові, а у матері – четверта. Один син цієї пари гомозиготний за другою групою, а другий – гетерозиготний за третьою. Який син подружжя є прийомним?

 

20. В пологовому будинку в одну ніч майже одночасно народилося чотири хлопчики. Пологи приймав один акушер. Втомлений, він забув надягти новонародженим бирки. Малюків забрали, але коли прийшов час годування ситуація почала набувати скандального відтінку. Чи можна визначити якій мамі якого новонародженого потрібно принести? Відомо що за генотипом усі діти та батьки гомозиготні. Малюки мають першу, другу, третю та четверту групи крові. У першій парі обоє батьків мають першу групу крові; у другій – другу та першу; у третій – другу та третю; у четвертій парі обоє мають третю групу крові.

 

УСПАДКУВАННЯ, ЗЧЕПЛЕНЕ ЗІ СТАТТЮ.

1. Відомо, що ген гемофілії – рецесивний, локалізований в Х – хромосомі. Здорова жінка, мати якої була здоровою, а батько страждав на гемофілію, одружилася з чоловіком, хворим на гемофілію. Яка вірогідність народження у цієї пари здорової дитини?

 

2. Діти батька – гемофіліка та здорової матері вступають у шлюб із здоровими людьми. Якого потомства слід очікувати у внуків?

 

3. Гіпертрихоз – оволосіння краю вушної раковини – ознака, зчеплена з У-хромосомою. Яка вірогідність народження дітей з такою вадою у родині, де батько має гіпертрихоз?

 

4. У родині де батьки мають нормальний зір, народився син з атрофією зорового нерву. Гени нормального зору (А) та атрофії зорового нерва (а) локалізовані в Х-хромосомі. Визначте генотипи батьків та дитини а також вірогідність народження наступної дитини у родині здоровою.

 

5. Гемофілія успадковується як рецесивна ознака, зчеплена з Х-хромосомою. Здорові батьки планують народження дитини. Відомо, що батько матері хворів на гемофілію. Визначте вірогідність народження у цієї батьківської пари хворої дитини. Яку стать матиме дитина?

 

6. Жінка, яка має гіпоплазію (витончення емалі зубів), вийшла заміж за чоловіка, який має такий самий дефект. Від цього шлюбу народжується здоровий хлопчик. Яка вірогідність народження здорової дівчинки у цій родині? Відомо, що гіпоплазія емалі – домінантна ознака, локалізована в Х-хромосомі.

 

7. Від шлюбу здорового чоловіка та жінки, яка страждає на рахіт, стійкий до лікування вітаміном Д, народилася здорова дівчинка. Чи можна бути впевненим, що усі діти від цього шлюбу будуть такі ж здорові, як і первісток? Відомо, що ген рахіту, стійкого до лікування вітаміном Д домінантний та локалізований в Х-хромосомі.

 

8. У родині молодих, здорових батьків народилися троє здорових дівчаток. Чи можна вважати, що усі наступні діти будуть мати міцне здоров’я, якщо відомо, що бабуся цих дітей по материнській лінії та дідусь по батьківській мали хворобу Брутона (схильність до певних інфекційних хвороб)? Відомо, що хвороба Брутона зумовлюється рецесивним геном, локалізованим у Х-хромосомі.

 

9. У жінки з відсутнім потовиділенням (ангідрозна ектодермальна дисплазія), і здорового чоловіка народився син. Визначте, чи має дитина зазначену ваду? З’ясуйте, якщо наступною дитиною в родині буде дівчинка, чи матиме вона хворобу?

 

10. Який шлюб буде більш «вдалим» щодо народження дітей з патологією по гемофілії:

 

Ø Між жінкою-носієм ознаки та здоровим чоловіком;

Ø Між здоровою жінкою та чоловіком, хворим на гемофілію.

11. Який шлюб буде більш «вдалим» щодо народження дітей з патологією по дальтонізму:

 

1. Між жінкою-носієм ознаки та здоровим чоловіком;

2. Між здоровою жінкою та чоловіком, хворим на дальтонізм.

 

12. Рецесивний ген дальтонізму локалізований в Х-хромосомі. Жінка-дальтонік одружилася з чоловіком, який має нормальний зір. Яка вірогідність народження дитини дальтоніка у родині? Властивості кого з батьків успадкує син?

 

13. Мати і батько здорові. Їх єдиний син страждає на гемофілію. Хто з батьків передав ген гемофілії дитині?

 

14. Відсутність потових залоз успадковується як ознака, зчеплена з Х-хромосомою. Здоровий юнак одружується із здоровою дівчиною, батько якої мав зазначену ваду, а мати та її родина були здоровими. Яка вірогідність народження хворих дітей у цієї пари.

 

15. У людини рецесивний ген гідроцефалії локалізований в Х-хромосомі. Жінка, хвора на гідроцефалію, вийшла заміж за здорового чоловіка. Визначте вірогідність народження здорових дітей у цьому шлюбі.

 

16. У людини ген іхтіозу локалізований в Х-хромосомі. Гетерозиготна за цією ознакою жінка вийшла заміж за хворого чоловіка. Які діти можуть народитися від цього шлюбу?

 

17. У людини ген, що викликає одну з форм колірної сліпоти, або дальтонізм, локалізовано в Х-хромосомі. Стан хвороби викликається рецесивним геном, стан здоров'я — домінантним. Дівчина, що має нормальний зір, батько якої хворів на колірну сліпоту, виходить заміж за здорового чоловіка, батько якого також потерпав від колірної сліпоти. Який зір можна очікувати в дітей від цього шлюбу?

 

18. Вроджена відсутність зубів успадковується як домінантна ознака, зчеплена з Х-хромосомою. Які нащадки народяться від шлюбу хворої жінки та здорової дитини?

 

19. Гіпертрихоз успадковується зчеплено з У-хромосомою. В родині, де обоє батьків фенотипово здорові, є три сина та дві дочки. Чи є серед них хворі діти?

 

20. Селекціонери в деяких випадках можуть визначити стать щойно вилуплених курчат. При яких генотипах батьківських форм можливо це зробити, якщо відомо, що гени золотистого (коричневого) і сріблястого (білого) оперення розташовані в Х-хромосомі і ген золотистого оперення рецесивний стосовно сріблястого? Не забудьте, що в курей гетерогаметною статтю є жіноча.

 

 

ДИГІБРИДНЕ СХРЕЩУВАННЯ.

 

 1. Темнокоса кароока жінка, гетерозиготна за першою ознакою та гомозиготна за другою, одружилася з карооким блондином, гетерозиготним за ознакою кольору очей. Вкажіть вірогідні генотипи та фенотипи дітей.

 

 1. У родині карооких праворуких батьків народилися різнояйцеві близнюки, один з яких кароокий лівша а інший – правша з блакитними очима. Яка вірогідність народження наступної дитини, фенотипово схожої на своїх батьків.

 

 1. Кароокість і здатність краще володіти правою рукою – домінантні ознаки. Бла­­китноокий правша, батько якого був лівшею, одружився з каро­окою лів­шею із сім'ї, всі члени якої впродовж декількох поколінь мали карі очі. Якими у них можуть бути діти за даними ознаками?

 

 1. У людини кароокість і наявність ластовиння – домінантні ознаки. Ка­ро­окий без ластовиння чоловік одружився з блакитноокою жінкою, яка мала ластовиння. Визначте, яких вони матимуть дітей, якщо чо­ловік гетеро­зигот­ний за ознакою кароокості, а жінка – гетерозиготна за ознакою ластовиння.

 

 1. Причинами вродженої сліпоти можуть бути аномалії кришталика і рогівки ока. Це – рецесивні ознаки, які успадковуються незалежно. Мати і батько здорові, але є носіями рецесивних алелів сліпоти. Яка ймовірність народження у них здоро­вих і хворих дітей?

 

 1. Чоловік, хворий на аніридію (відсутність райдужної оболонки ока), у якого немає зміщення кришталика, одружився з жінкою зі зміщен­ням криш­талика, у якої є райдужна оболонка. Аніридія і зміщення кришталика – домі­нан­тні ознаки. У цієї па­ри народилося п'ятеро дітей, які мають обидві ано­малії. Які генотипи батьків?

 

 1. Плоди томатів можуть мати червоний та жовтий колір, бути голими та опушеними. Відомо, що гени жовтої забарвленості та опушеності є рецесивними. Із зібраного врожаю помідорів 36 тон червоних не опушених, 12 тон опушених. Скільки у врожаї може бути жовтих опушених помідорів, якщо вихідний матеріал був гетерозиготним.

 

 1. У матері густі брови (А) і гладке підборіддя (в), а у батька звичайні брови (а) і ямка на підборідді (В). У сина густі брови і ямка на підборідді, а дочка схожа на матір. Які генотипи батьків та дітей?

 

 1. У динозаврів синя луска (А) домінує над зеленою (а), а криві ікла (В) – над прямими (в). Схрестили гомозитного синього динозавра з кривими іклами, гетерозиготного за другою ознакою, з зеленим, у якого ікла прямі. Скільки різних фенотипів та генотипів може з’явитись у першому поколінні?

 

 1. У людини великі очі домінують над маленькими, а довгі вії над короткими. Який генотип батька, у якого великі очі та короткі вії, якщо в шлюбі з жінкою з маленькими очима та довгими віями у нього народжувались тільки діти з великими очима та довгими віями?

 

 1. Полідактилія та відсутність малих кутніх зубів успадковується як домінантні ознаки. Яка вірогідність народження дітей без аномалій у родині, де обоє батьків гетерозиготні за цими ознаками?

 

 1. Відомо, що ген шестипалості та ген, який контролює наявність ластовиння – домінантні гени, розташовані у різних парах аутосом. Жінка з нормальною кількістю пальців на руках та ластовинням вийшла заміж за чоловіка. Чоловік без ластовиння від народження мав шість пальців. У цій родині народилася п’ятипала дитина без ластовиння. Якою була вірогідність народити саме таку дитину?

 

 1. Уміння володіти лівою рукою та спадкова форма шизофренії є рецесивними ознаками стосовно праворукості та нормального розвитку. Який фенотип можуть мати діти, народжені від шлюбу гомозиготного чоловіка - правші та здорової жінки – лівші.

 

 1. У людини клаповухість домінує над нормальною будовою вух. Який генотип чоловіка з темним волоссям, клаповухого, якщо в шлюбі з рудою жінкою, яка має нормальні вуха народилася дитина руда, клаповуха?

 

 1. У людини сварливий характер та гачкуватий ніс – ознаки домінантні. Чоловік з поганим характером та звичайним носом одружився з жінкою, яка має гарний характер та ніс як у Баби Яги. У них народилася дитина з хорошим характером та нормальним носом. Яка існує вірогідність наступною народити дитину, схожу на Бабу ягу за двома ознаками?

 

 1. У кішок смугасте забарвлення хвоста домінує над однотонним, а довгі вуса над короткими. Схрестили двох дигетерозигот за цими ознаками. У потомстві було отримано 16 кошенят. Скільки кошенят вірогідно матиме смугастий хвіст та довгі вуса?

 

 1. У людини деякі форми короткозорості домінують над нормальним зором, а карий колір очей над блакитним. Яке потомство можна очікувати від шлюбу короткозорого кароокого чоловіка з жінкою, яка має блакитний колір очей та нормальний зір. Відомо, що батько чоловіка мав блакитні очі та нормальний зір.

 

 1. Жінка, яка хворіє цукровим діабетом (її батьки були здоровими), та має резус-негативний фактор (її мати резус-позитивна, а батько - резус-негативний) та чоловік, який не має цукрового діабету (мати хворіла на цю хворобу), резус позитивний (мати була резус-позитивною, а батько – резус-негативним) народили дитину, яка має резус-негативний фактор крові та з дитинства хворіє на цукровий діабет. Якою була вірогідність народити саме таку дитину? Ген резус – позитивності домінує над геном резус-негативності, а ген який зумовлює нормальний обмін речовин домінує над геном, який зумовлює розвиток цукрового діабету.

 

КОМБІНОВАНІ ЗАДАЧІ.

1. У людини ген нормальної пігментації шкіри домінує над альбінізмом, а рецесивний ген відсутності потових залоз зчеплений з Х-хромосомою. Жінка фенотипово здорова за обома ознаками, батько якої був альбіносом без потових залоз, вийшла заміж за альбіноса з нормальним розвитком потових залоз. Визначте генотипи батьків та можливих нащадків. Яка вірогідність народження у цій родині дітей з альбінізмом та відсутністю потових залоз.

 

2. У карооких батьків четверо дітей. Двоє блакитнооких мають першу та четверту групу крові, а двоє карооких – другу та третю. Визначте вірогідність народження у цій родині кароокої дитини з четвертою групою крові.

 

3. В шлюбі рудої жінки з другою групою крові та чоловіка з темним волоссям та третьою групою крові народився хлопчик з рудим волоссям та першою групою крові. Яка вірогідність народження наступної дитини з рудим волоссям та четвертою групою крові.

 

4. Гіпертрихоз успадковується як зчеплена з У-хромосомою ознака, яка проявляється до 17 років. Одна з форм іхтіозу успадковується як рецесивна, зчеплена з Х-хромосомою ознака. У родині, де жінка нормальна за обома ознаками, а чоловік страждає на гіпертрихоз, народився хлопчик з ознаками іхтіозу. Визначте вірогідність прояву гіпертрихозу у хлопчика та вірогідність народження наступної дитини без обох аномалій.

 

5. Гіпертрихоз успадковується як зчеплена з У-хромосомою ознака, а резус-позитивність як аутосомна домінантна ознака. У родині де батько мав гіпертрихоз та був резус – позитивним, а мати мала нормальний волосяний покрив та була резус-негативною, народився резус – негативний син з гіпертрихозом. Встановіть генотипи усіх членів родини.

 

6. У родині, де жінка має першу групу крові, а чоловік третю, народився син хворий на гемофілію з першою групою крові. Гемофілія успадковується як рецесивна, зчеплена з Х-хромосомою ознака. Встановіть генотипи всіх членів родини.

 

7. Резус-позитивна жінка з кров’ю другої групи, батько якої мав резус-негативну кров першої групи, одружилась з резус – негативним чоловіком з першою групою крові. Яка ймовірність того, що дитина успадкує обидві ознаки батька?

 

 1. У резус-позитивних (домінантна ознака) батьків з другою групою крові народилася резус-негативна дитина з першою групою крові. Визначте генотипи батьків і можливі генотипи інших дітей.

 

 1. Чию кров успадкував син, якщо відомо, що мати резус-негативна з першою гру­пою крові‚ а батько – резус-позитивний з третьою групою крові і за цими двома ознаками гомозиготний?

 

 1. Перед судово-медичним експертом поставлене завдання: виявити рідний чи прийомний син в родині. Дослідження крові всіх трьох членів сім’ї показало такі результати: у жінки резус-позитивна кров четвертої групи, у чоловіка – резус-нега­тивна першої групи, у дитини резус-позитивна кров першої групи. Який висновок має дати експерт?

 

 1. У дітей друга та четверта групи крові, вони обоє резус-негативні. Які генотипи крові можливі у батьків?

 

 1. Відомо, що мати резус-негативної дівчинки з третьою групою крові була резус-позитивною з першою групою. У двох синів кров ІІ групи резус-негативна. Який генотип та фенотип батька за групою крові та Rh-фактором?

 

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...