Главная Обратная связь

Дисциплины:


Розділ 5. ОРГАНІЗАЦІЯ, ОХОРОНА ПРАЦІ ТА ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ НА ЛІСОРОЗСАДНИЦЬКИХ ТА ЛІСОКУЛЬТУРНИХ РОБОТАХОсновною виробничою одиницею при створенні лісових культур є постійна бригада робітників, яка складається з декількох ланок. Керує бригадою бригадир з відповідним стажем роботи і з спеціальною лісівничею освітою, а ланкою – кваліфікований робітник ланки, який пройшов спеціальну підготовку.

Виконання робіт на лісокультурних ділянках покладається на постійних робітників, які пройшли в порядку організованого набору. Якщо посадку лісових культур проводять на великих площах, що вийшли після згарищ, буреломів, вітровалів та інших стихійних явищ, і в разі швидкого їх залісення на лісокультурні роботи набирають сезонних робітників.

Для виконання ручних робіт з великим обсягом трудовитрат і стислими агротехнічними строками можуть залучатися тимчасові, сезонні робітники з числа жителів околишніх населених пунктів.

Взагалі, посадку лісових культур бажано проводити механізовано, так як при механізованій посадці високий відсоток приживлюваності. Як прогресивний метод у роботі робітників на вирощуванні лісових культур, щодо кінцевого результату, вводиться бригадний підряд, об’єктом якого є виробнича ділянка з певним об’ємом робіт. Оплата праці робітників проводиться на підставі тарифікації робіт по розрядах, нормуваннях праці та доплат.

Охорона праці та техніка безпеки вимагає дотримання всіх правил безпеки, які передбачені для підготовки площі, обробітку грунту грунтооброблюючими знаряддями, навантажувально-розвантажувальних операцій, при роботі на лісосадильних машинах, знаряддях по догляду за лісовими культурами.

В залежності від виду і характеру виконуваної роботи на лісокультурних ділянках використовують різні машини і механізми. До роботи з ними допускаються особи, які пройшли відповідний інструктаж по техніці безпеки, що фіксується в журналі по техніці безпеки. Категорично забороняється суміщати перевезення людей з перевезенням паливо-мастильних, хімічних матеріалів, а також інструментів з відкритими ріжучими частинами. Забороняється перевезення людей на самоскидах, тракторах. При підготовці лісокультурної ділянки та обробітку грунту, садінні та доглядах всі роботи слід проводити в суворій відповідності до затвердженого технічного проекту. Перед проведенням лісокультурних робіт механізованим способом необхідно обстежити ділянку, небезпечні місця позначити попереджувальними знаками. Працювати на машинах та зі знаряддями можуть особи, яким виповнилось 18 років, і які пройшли медичний огляд, навчання та інструктаж з техніки безпеки у лісі.

При ручному виконанні робіт робітників забезпечують справним робочим інструментом. Дотримання правил техніки безпеки сприяє високій продуктивності праці.Основною виробничою одиницею на лісовому розсаднику є постійна бригада робітників, яка складається з кількох ланок; кількість робітників у ланці – 2-3 чоловіки.

Керує бригадою майстер (бригадир) зі стажем роботи на розсаднику 3—5 років із спеціальною освітою (лісова школа), а ланкою — кваліфікований робітник ланки, який пройшов спеціальну підготовку.

Виконання робіт у теплицях покладається на постійних робітників, які приймаються в порядку організованого набору.

При зеленому живцюванні основою організації праці є спеціалізована ланка у складі 2—3 постійних робітників. У дні масового живцювання додатково беруть кілька чоловік з числа пенсіонерів або школярів.

Виділяються також спеціалізовані ланки з вирощування садивного матеріалу в теплиці, посівному відділку, шкілці.

Закріплення виробничих ділянок за бригадами і вирощуваних культур (від посіву-посадки до реалізації) за ланками і окремими робітниками є одним з прогресивних методів організації праці. При цьому ліквідується знеосібка в роботі з вирощування садивного матеріалу, поліпшується якість роботи.

В осінньо-зимовий період кількість ланок та їх чисельний склад при виконанні робіт з переробки шишок, виготовлення товарів народного вжитку, рубок догляду за лісом та інших робіт визначається конкретними умовами виробництва.

Для виконання ручних робіт з великим обсягом трудовитрат і стислими агротехнічними строками (прополювання, викопування садивного матеріалу) залучаються тимчасові, сезонні робітники (з числа жителів населених пунктів поблизу розсадника).

Як прогресивний метод у роботі працівників на розсаднику, щодо кінцевого результату, вводиться бригадний підряд об'єктом якого є виробнича ділянка з певним обсягом робіт; перехід на бригадний госпрозрахунок. Він запроваджується з метою поліпшення використання робочого часу і техніки, зниження матеріальних і трудових затрат при вирощуванні садивного матеріалу, підвищення продуктивності праці на роботах у лісорозсадниках на основі матеріальної зацікавленості колективів бригад у кінцевих результатах праці.

Оплата праці робочих у лісових розсадниках проводиться на підставі тарифікації робіт за розрядами, нормування праці відповідно до діючих типових норм виробітку, тарифних ставок для оплати праці, систем оплати, надбавки і доплат.

Охорона праці та техніка безпеки вимагає дотримання всіх правил безпеки, які передбачено для підготовки площі, основного і допоміжного обробітку ґрунту грунтооброблюючими знаряддями, навантажувально-роз-вантажувальних операцій, при роботі на сівалках і лісосадильних машинах, знаряддях з догляду за садивним матеріалом, його викопуванням.

Залежно від виду і характеру виконуваної роботи на розсаднику використовуються такі машини різних марок, механізми та інструменти: трактори, корчувальні машини, плуги спеціального та загального призначення, фрези, борони, культиватори, сівалки, лісосадильні машини, обприскувачі, обпилювачі, поливні агрегати, бурави, лопати, мечі Колесова, граблі, мотики, секатори, викопочні плуги, скоби та ін.

До роботи з цими машинами, знаряддями допускаються особи, які пройшли відповідний інструктаж з техніки безпеки, що фіксується у журналі з техніки безпеки.

Керівники роботи в розсаднику — бригадир, майстер та інші контролюють справність машин, механізмів, інструментів; стан робочих місць і дотримання робітниками всіх правил з техніки безпеки на робочих місцях.

Робочі, зайняті на ручних роботах, забезпечуються справним інвентарем і повинні розміщуватися один від другого на відстані 2-3 м.

При роботі викопочних агрегатів не дозволяється перебувати біля них ближче 5 м, забороняється повертати агрегат в робочому положенні, регулювати робочі органи під час його руху.

За стан охорони праці і техніки безпеки в лісовому розсаднику відповідає головний лісничий лісгоспзагу (держлісгоспу), лісокомбінату.

 

 

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...