Главная Обратная связь

Дисциплины:


Теоретичні відомості. Внаслідок аварії, яка може статися на хімічно-небезпечному об’єкті із виливом СДОР, або при застосуванні противником хімічної зброї для оцінки ситуаціїВнаслідок аварії, яка може статися на хімічно-небезпечному об’єкті із виливом СДОР, або при застосуванні противником хімічної зброї для оцінки ситуації необхідно проводити хімічну розвідку.

Визначення отруйних речовин у повітрі, на місцевості, техніці та інших об’єктах проводиться приладами хімічної розвідки і газосигналізаторами або шляхом проб і наступного їх аналізу в хімічних лабораторіях.

Для визначення отруйних речовин застосовуються такі засоби хімічної розвідки: військовий прилад хімічної розвідки – ВПХР, прилад хімічної розвідки – ПХР, універсальний газосигналізатор, напівавтоматичний прилад хімічної розвідки – НПХР та інші.

Усі роботи з приладами хімічної розвідки по визначенню отруйних речовин проводяться в засобах індивідуального захисту органів дихання та шкіри (протигазах, табельному захисному одязі, гумових чоботях і рукавицях).

Виявлення і визначення концентрацій отруйних і сильнодіючих отруйних речовин приладами хімічної розвідки ґрунтується на методі хімічного експресаналізу. Принцип дії всіх приладів хімічної розвідки і контролю зараження однаковий і ґрунтується на зміні забарвлення індикаторів при взаємодії з хімічними речовинами. Залежно від індикатора і зміни його забарвлення, визначають тип ОР, а порівняння інтенсивності одержаного забарвлення з кольоровим еталоном дає можливість визначити приблизну концентрацію небезпечної хімічної речовини або щільність забруднення.

Військовий прилад хімічної розвідки (ВПХР) призначений для виявлення й оцінки концентрації бойових отруйних речовин у повітрі, на місцевості, техніці, транспорті.

За допомогою ВПХР можна визначити наявність і концентрацію таких газів: зарин, зоман, Ві-Ікс, іприт, фосген, дифосген, синильну кислоту, хлорціан при температурі плюс 4 – 400С і мінус 4 – 400С та відносній вологості повітря до 100 %.

Основні частини цього приладу зображено на мал. 1.1. Насос (помпа) призначений для прокачування досліджуваного повітря через індикаторні трубки. В рукоятці штока насоса є ампуловідкривач. На головці насоса розміщений ніж для надрізання ампул і заглиблення для обламування кінців індикаторних трубок.

Мал. 1.1. Військовий прилад хімічної розвідки (ВПХР)

1 – ручний насос (помпа); 2 – плечовий ремінь; 3 – насадка до насоса; 4 – захисні ковпачки для насадки; 5 – протидимні фільтри; 6 – патрон грілки;
7 – електричний ліхтарик; 8 – корпус грілки; 9 – штир; 10 – лопатка;
11 – індикаторні трубки в касетах.

Індикаторні трубки (ІТ) – скляні запаяні трубки, всередині яких знаходяться ампули з реактивами та наповнювачами. ІТ маркіровані кольоровими кільцями, що вказують, яку ОР можна визначати за допомогою даної трубки.

У комплекті ВПХР є три види індикаторних трубок (ІТ) (мал. 1.2):

· з одним червоним кільцем і червоною крапкою для визначення зарину, зоману, VХ-газів (Ві-Ікс);

· з трьома зеленими кільцями для визначення фосгену, дифосгену, синильної кислоти і хлорціану;

· з одним жовтим кільцем для визначення іприту.

Індикаторні трубки укладені в паперові касети по 10 штук. Для визначення ОР типу Сі-Ес і Бі-Зет призначені трубки ІТ-46. До комплекту вони не входять і постачаються окремо.

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...