Главная Обратная связь

Дисциплины:


Зоряна доба і зоряний час. Сонячна доба і сонячний часЗалежно від того, що взяте за орієнтир на небі, відрізняють сонячну і зоряну добу. Добу визначену по відношенню до точки весняного рівнодення називають зоряною добою, а час, що визначається в зоряних добах — зоряний час.

Отже, зоряна доба —це проміжок часу між двома послідовними верхніми кульмінаціями точки весняного рівнодення.

Зоряний час —це час s, що минув від верхньої кульмінації точки весняного рівнодення.

Зоряну добу розділено на 24 зоряних години, у кожній годині - 60 зоряних хвилин, у кожній хвилині - 60 зоряних секунд. Оскільки повний оберт Землі відносно точки ϒ становить 360°, то маємо таке співвідношення: 1 год = 15°, 1° = 4 хв.

Через те що Земля обертається навколо своєї осі, на різних географічних меридіанах кульмінація точки весняного рівнодення настає в різні моменти. Якщо позначити через s0 зоряний час на нульовому гринвіцькому меридіані, то для спостерігача, який перебуває на схід від Гринвіча і географічна довгота якого λ виражена в годинах і частках години, зоряний час буде більшим на величину λ:

S = S0+ λ.

Вимірювати час, користуючись зоряною добою, найпростіше, а тому дуже зручно при розв’язанні багатьох астрономічних задач. Проте повсякденний розпорядок життя людини пов'язаний з видимим положенням Сонця, його сходом, кульмінацією і заходом. Інакше кажучи, ми живемо за сонячним часом. Доба визначена за справжнім Сонцем називається справжньою сонячною добою, а час , що вимірюється за справжньою сонячною добою — справжній сонячний час.

Інакше кажучи, проміжок часу між двома послідовними однойменними кульмінаціями центра диска Сонця на одному і тому ж географічному меридіані називається справжньою сонячною добою.

За традицією початок сонячної доби (0 год) настає опівночі (справжня північ). Сонячний час у певному місці, або місцевий час, можна визначити за допомогою сонячного годинника — звичайної палички, тінь від якої допоможе приблизно виміряти місцевий час. Місцевий полудень — 12 година за місцевим часом — настає о тій порі, коли триває верхня кульмінація Сонця,— тоді тінь від палички найкоротша.

Через непостійність тривалості справжньої сонячної доби користуватися справжнім сонячним часом Тʘ у побуті дуже незручно. Адже неможливо безперервно регулювати всі годинники «на догоду примхливому Сонцю». Тому було введено поняття середнього сонця.

Середнє сонце - це фіктивна точка, яка рівномірно рухається вздовж небесного екватора, і за той же проміжок часу (рік), що і Сонце, повертається до точки весняного рівнодення ϒ . Час, який визначається за середнім сонцем і за яким ми живемо, називається середнім сонячним часом і вимірюється середньою сонячною добою.Середня сонячна добаце проміжок часу між двома послідовними нижніми кульмінаціями середнього сонця.

Середній сонячний час - це час, що минув від нижньої кульмінації середнього сонця.

З цього визначення випливає, що середній сонячний час має різне значення для кожного конкретного меридіана на поверхні Землі. Наприклад, географічні довготи Ужгорода, Києва і Луганська відповідно рівні 22,3о, 30° і 39,4°, або в годинній мірі 1h29m, 2h00m, 2h38m. Отже, в Луганську Сонце як у нижній, так і у верхній кульмінації буде на 38 хв раніше, а в Ужгороді - на 31 хв пізніше, ніж у Києві.

 

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...