Главная Обратная связь

Дисциплины:


Робота з рецептурником1. Занотуйте в словникклінічних термінів: туберкульоз; сифіліс; простий герпес; оперізувальний герпес; СНІД; малярія; трихомоноз; лямбліоз; лейшманіоз; амебіаз; системні глибокі мікози; епідермомікози; кандидоз; кишкові нематодози (аскаридоз, ентеробіоз, трихоцефальоз); кишковий цестодоз (теніоз, теніаринхоз, гіменолепідоз); трематодоз печінки.

2. Завдання з фармакотерапії (оформляється у вигляді таблиці):

• препарат вісмуту для лікування хворих на сифіліс;

• найбільш ефективний антибіотик для лікування хворих на туберкульоз;

• засіб для лікування хворих на дерматомікоз;

• засіб для лікування хворих на трихоманоз, лямбліоз, амебіаз;

• засіб для лікування хворих на аскаридоз;

• засіб для профілактики грипу.

 

Варіант - 1.

І. Вирішити задачі :

1. Антибіотик,активний по відношенню до пневмококів.стафіяакоків, стрептококів.гонококів.палички дифтерії, палички сибірської виразки та трепонем. Вводиться napeнтерально. Опреділити препарат тa виписати рецепт . До якої групи відноситься? Побічні ефекти.

2. Антибіотики групи пеніциліну .Надають пролонгованої дії .Застосовуються для весінньо-осінньої або постійної профілактики ревматизму . Можуть застосовуватися для лікування інших інфекційних захворювань. Визначити препарат та вказати шлях введення.

3. Виробниче 8-оксихінолону, швидко всмоктується є шлунково-кишковому тракті та виділяється у незмінному стані через нирки, де створюється висока концентрація препарату .Застосовується для лікування запальних захворювань сечовивідних шляхів.Визначити препарат «відмітити показання де його застосування. Виписати рецепт.

II. Виписати рецепти :

1. Антибіотик із групи пеніциліну для лікування пневмонії.

2. Антибіотик для лікування туберкульозу.

3. Сульфаніламідний препарат при бацилярній дизентерії.

4. Антибіотик із групи тетрацикліну у вигляді очної мазі.

5. Виробниче 8-оксихінолону для лікування ентероколіту.

6. Заповнити вимогу на антибіотики групи пеніциліну та еритроміцину .

ІІІ. Заповнити вимогу на антибіотики групи пеніциліну та еритроміцину.

ІV.Хворому необхідно ввести 125 000 ОД антибіотика.Провести розчини 1:1 та набрати у шприц вказану кількість розведеного антибіотика.

V. Вказати побічну дію препарату левоміцетину : І. ... 2. ... 3. ... 4. ... ; Протипоказання до призначення 1. ... 2. ... 3. ... 4, ... та несумісність з препаратами,які ...

VІ. Вказати протитуберкульозні препарати І ряду.

Варіант - 2.

І. Вирішити задачі :

1. Група хіміотерапевтичних препаратів,що згубно діють на стрептококи, стафілакоки, диплококи,збудників дифтерії та сибірської виразки,кишкову групу бактерій. Механізм протимікробної дії заснований на конкретному антагонізмі з параамінобензойною кислотою.У якості побічних явищ можливі кристалурія та алергійні реакції .Визначити групу препаратів. Виписати рецепт на один з препаратів даної групи. Дати його коротку характеристику.2. Антибіотик, що діє на збудника туберкульозу,палочку чуми, стрептококи,стафілококи тадиплококи. Застосовується тільки парентерально. Побічні явища : враження слухового нерву та алергійні реакції. Визначити препарат та виписати рецепт. Вказати спектр дії.

3. Антибіотик широкого спектру дії. При черевному тифі та паратитах, харчових токсикоінфекціях, викликаних сальмонелами дуже ефективний. Визначити препарат.Вказати його побічні ефекти.Виписати рецепт.

ІІ. Виписати рецепти :

1. Антибіотик із групи пеніциліну для профілактики ревматизму.

2. Антибіотик у вигляді лініменту.

3. Виробничі нітрофурану для лікування бактеріальної дизентерії.

4. Препарат левоміцетину у вигляді супозиторіїв.

5. Виробничі 8-оксихінолону для лікування запальних захворювань сечевивідних шляхів.

ІII. Заповнити вимогу на антибіотики групи теграцикліну, стрептоміцину, цефалоспоринів.

ІV. Хворому необхідно ввести 300 000 ОД антибіотику .Провести розчинення 1:1 та набрати у шприц вказану кількість розведеного антибіотика.

V. Вказати побічну дію препарату тетрацикліну : 1. ... 2. ... 3. ... 4.... та протипоказання до призначення : 1... 2... 3. ... 4....

VІ. Терапія анафілактичного шоку складається з :


Варіант - 3.

І. Вирішити задачі :

1. Препарати по спектру дії наближені де пеніциліну .Діють на ті ж мікроорганізми, крім того вони активні по відношенню до бруцеал, рикецій та хламідій. Визначити препарати, виписати їх у рецептах. Вказати показання до застосування.

2. Препарат дуже токсичний. Застосовують внутрішньо з метою обеззараження(санація) травного тракту перед хірургічними операціями чи для лікування інфекцій травного тракту (ентерити,ентероколіти та ін.),зовнішньо для лікування гнойникових вражень шкіри. Інфекційних ран, вражень слизових оболонок ока. Визначити препарат, до якої групи він відноситься. Вказати побічні ефекти.

3. При виведенні через нирки препарати можуть випадати у сечу у вигляді кристалів та викликати кристалурію. Яка це група препаратів? Що потрібно робити дія попередження кристалурії?

II. Виписати рецепти :

1. Препарат пеніциліну для лікування сифілісу

2. Антибіотик дія лікування черевного тифу.

3. Сульфаніламідиий препарат подовженої дії при пневмонії.

4. Антибіотик із групи макролідів у вигляді мазі.

5. Синтетичний замінник тетрацикліну.

III. Виписати вимогу на сульфаніламідні препарати.

ІV. Хворому необхіднj ввести 650 000 ОД антибіотику.

Провести розчинення 1:2 та набрати у шприц вказану кількість розведеного антибіотику.

V. Вказати побічну дію сульфаніламідних препаратів:1. ... 2. ... 3. ... 4.... 5... Міри щодо запобігання розвитку криотаїурії... .

VI. Вказати класифікацію сульфаніламідних препаратів.

Варіант - 1.

1. Вирішити задачу :

Антибіотики групи пеніциліну .Надають пролонгованої дії .Застосовуються для весінньо-осінньої або постійної профілактики ревматизму . Можуть застосовуватися для лікування інших інфекційних захворювань. Визначити препарат та вказати шлях введення..

2. Виписати рецепти :

1. Антибіотик із групи пеніциліну для лікування пневмонії.

2. Антибіотик для лікування туберкульозу.

3. Сульфаніламідний препарат при бацилярній дизентерії.

4. Антибіотик із групи тетрацикліну у вигляді очної мазі.

3. Заповнити вимогу на антибіотики групи пеніциліну та еритроміцину.

4. Хворому необхідно ввести 125 000 ОД антибіотика. Приготувати розчини 1 : 1 та набрати у шприц вказану кількість розведеного антибіотика.

5. Вказати побічну дію препарату левоміцетину:1. ... 2. ... 3. ... 4.... , протипоказання до призначення 1. ... 2. ... 3. ... 4.... та несумісність з препаратами, які...

6. У хворого кон’юктивіт (захворювання очей). Призначте хворому препарат для закапування в очі з групи сульфаніламідних препаратів. Обгрунтуйте свій вибір, випишіть препарат у рецепті.

7. Вказати протитуберкульозні препарати І ряду - та побічну дію ізадрину та заходи профілактики ускладнень.

8. Робота з довідником, проспектами на нові препарати.


Варіант - 2.

1. Вирішити задачу :

Група хіміотерапевтичних препаратів,що згубно діють на стрептококи, стафілакоки, диплококи,збудників дифтерії та сибірської виразки,кишкову групу бактерій. Механізм протимікробної дії заснований на конкретному антагонізмі з параамінобензойною кислотою.У якості побічних явищ можливі кристалурія та алергійні реакції .Визначити групу препаратів. Виписати рецепт на один з препаратів даної групи. Дати його коротку характеристику.

2. Виписати рецепти :

1. Антибіотик із групи пеніциліну для профілактики ревматизму.

2. Антибіотик у вигляді лініменту.

3. Виробничі нітрофурану для лікування бактеріальної дизентерії.

4. Препарат левоміцетину у вигляді супозиторіїв.

3. Заповнити вимогу на антибіотики групи тетрацикліну, стрептоміцину, цефалоспоринів.

4. Хворому необхідно ввести 300 000 ОД антибіотику .Провести розчи­нення 1:1 та набрати у шприц вказану кількість розведеного ан­тибіотика.

5. Вказати побічну дію препарату тетрацикліну 1...2...3...4... та протипоказання до призначення 1...2...

6. У хворого цистит (запалення сечовивідних шляхів). Призначити хво­рому препарати з групи сульфаніламідних препаратів, пояснити ме­ханізм дії,обгрунтувати свій вибір, виписати препарат у рецепті.

7. Терапія анафілактичного шоку складається з: ... .

8. Робота з довідником, проспектами на нові препарати.

Варіант - 3.

1. Вирішити задачу :При виведенні через нирки препарати можуть випадати у сечу у вигляді кристалів та викликати кристалурію. Яка це група препаратів? Що потрібно робити дія попередження кристалурії?

2. Виписати рецепти :

1. Препарат пеніциліну для лікування сифілісу

2. Антибіотик дія лікування черевного тифу.

3. Сульфаніламідиий препарат подовженої дії при пневмонії.

4. Антибіотик із групи макролідів у вигляді мазі.

3. Виписати вимогу на сульфаніламідні препарати.

4. Хворому необхідно ввести 650 000 ОД антибіотику. Провести розчинення 1:2 та набрати у шприц вказану кількість розведеного антибіотику.

5. Вказати побічну дію сульфаніламідних препаратів : 1. ... 2. ... 3. ... 4....5. ...

Міри щодо запобігання розвитку кристалурії...

6. У хворому пронос .Призначте хворому препарат з групи сульфаніламідних засобів, поясніть механізм його дії, обгрунтуйте свій вибір, випишіть препарат у рецепті.

7. Вказати класифікацію сульфаніламідних препаратів та їх побічні ефекти, та як рекомендовані приймати препарати цієї групи і чеку?

8. Робота з довідником, проспектами на нові препарати.

 

 

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

З дисципліни: «ФАРМАКОЛОГІЯ ТА МЕДИЧНА РЕЦЕПТУРА»

Спеціальність: Акушерська справа 5.12010105

Тема: «Засоби, які впливають на функцію холінергічних синапсів. Засоби, які впливають на функцію адренергічних синапсів».

Кількість годин: 4

Актуальність теми:Центральна нервова та периферична нервова система /нерви та ганглії/ проявляють рівну чутливість до фармакологічних засобів.Тому в окремі групи виділяють засоби,які переважно діють на периферичну нервову систему та засоби, які впливають головним чином на ЦНС.

Периферична нервова система представлена нервами та гангліями. В периферичній нервовій системі розділяють афферентну та еферентну її частину «Нервові волокна, які проводять збудження від ЦНС до тканини та органів називають еферентними . До засобів,що впливають на еферентну інервацію відносяться : М-холінеміметики,антихолінестеразні,курареподібні засоби. М-холіноблокатори, гангліоблокатори, Н-хліноміметики.Кожна група препаратів має свої особливості дії та застосування для ефективного лікування тих чи інших станів та захворювань. Наприклад: М-холінеміметики - при такому тяжкому захворюванні очей як глаукома, при атонії кишечника та сечового міхура.актихолінестеразні при: парезах,паралічах, слабких пологах, М-холіноблокатори - при зниженні АТ. виразці шлунку, 12-палої кишки,бронхіальній астмі,брадикардії.гангліоблокатори - при гіпертонічних кризах,гіпотензії, виразках шлунку та 12-палої кишки, курареподібні - для вправлення вивихів,для репозиції кісток при переломах, для виключення природного дихання при препараціях на серці, легенях і т.д. Ця група лікарських засобів дуже небезпечна в питанні виникнення отруєнь,при передозуванні препаратів, які можуть привести до смертельного наслідку Тому треба добре знати ознаки того чи іншого отруєння та вміти кваліфіковано надати медикаментозну допомогу потерпілому.

Навчальна мета:

Знати: Загальне уявлення про будову та функції вегетативної нервової системи.

Розподіл холінорецепторів на м- та н-холінорецептори. Класифікація лікарських засобів, що впливають на функцію холінергічних синапсів.

М-холіноміметичні засоби (пілокарпіну гідрохлорид, ацеклідин). Основні фармакологічні ефекти. Застосування пілокарпіну та ацеклідину. Токсична дія препаратів при вагітності. Токсичні властивості мускарину. Отруєння м-холіноміметиками та допомога при цьому.

Н-холіноміметичні засоби (цититон, лобеліну гідрохлорид). Механізм дії, фармакологічні ефекти. Застосування цититону та лобеліну при асфіксії немовлят. Токсична дія нікотину. Вплив нікотину на організм майбутньої дитини. Застосування препаратів цитизину та лобеліну для боротьби з палінням.

Антихолінестеразні засоби (фізостигміну саліцилат, прозерин, галантаміну гідробромід). Механізм дії. Основні фармакологічні ефекти. Застосування прозерину для стимуляції пологів. Побічна дія. Токсична дія фосфорорганічних сполук при вагітності, принцип надання допомоги в разі отруєння.

М-холіноблокувальні засоби (атропіну сульфат, препарати беладонни, платифіліну гідротартрат, скополаміну гідробромід, метацин). Рослини, в яких міститься атропін. Вплив атропіну на око, непосмуговані м’язові волокна внутрішніх органів, залози, серцево-судинну й центральну нервову системи. Застосування. Побічна дія в період вагітності, як чинника порушень серцевого ритму у плода. Токсична дія атропіну, допомога в разі отруєння ним.

Особливості дії та застосування препаратів беладонни, скополаміну, платифіліну, метацину. Особливості застосування селективних м-холіноблокаторів (гастроцепін, атровент, бускопан). Побічна дія цих препаратів при вагітності.

Гангліоблокувальні засоби (бензогексоній, пентамін, гігроній). Фармакологічні ефекти, пов’язані з блокадою симпатичних і парасимпатичних гангліїв. Застосування препаратів. Побічна дія та запобігання їй. Дія пахікарпіна на скорочувальну дію міометрію в період пологів.

Сучасні препарати: цесаприд, тровентол, даріфенацин, суксаметоній. Показання та протипоказання до застосування в акушерстві та гінекології.

Уявлення про a- і β-адренорецептори. Основні ефекти, пов’язані зі збудженням адренорецепторів. Класифікація речовин, що впливають на передачу збудження в адренергічних синапсах.

a-Адреноміметики (мезатон, нафтизин). Фармакологічні ефекти. Застосування в період вагітності.

β-Адреноміметики (ізадрин, орципреналіну сульфат, фенотерол, сальбутамол). Фармакологічні ефекти, особливості застосування препаратів в період вагітності. Побічна дія.

a- і β-Адреноміметики. Адреналін. Вплив на серцево-судинну систему, бронхи, обмін речовин. Застосування. Особливості дії та застосування норадреналіну. Побічна дія препаратів на серцево-судинну систему, ЦНС в період вагітності.

Адреноміметики непрямої дії (ефедрину гідрохлорид). Особливості дії ефедрину, його фармакологічні ефекти. Застосування в складі комбінованих препаратів. Побічна дія на серцево-судинну систему, ЦНС в період вагітності.

a-Адреноблокатори (фентоламіну гідрохлорид, празозин). Основні фармакологічні ефекти, застосування. β-Адреноблокатори (анаприлін, атенолол, талінолол). Фармакологічні властивості та застосування анаприліну, побічна дія. Кардіоселективні β-адреноблокатори, їх застосування. Протипоказання анаприліну при вагітності як чинника, який спричинює затримку розвитку плода, при жовтяниці, скруті дихання і сердечної діяльності новонародженого.

Симпатолітичні засоби (резерпін, октадин). Локалізація та механізм дії, застосування. Побічна дія при вагітності (сонливість, депресія, ураження печінки в новонародженого).

Сучасні препарати: фенілефрин, ізопреналін, доксазозин, піндолол, показання та протипоказання до застосування їх в акушерстві та гінекології.

Вміти:Давати фармакотерапевтичний аналіз кожної групи препаратів, вирішувати ситуаційні задачі, працювати з тестами , виписувати основні препарати кожної групи у рецептах та вимогах лікувально-профілактичних закладів.

Практичні навички:

¾ визначення препаратів за їх груповою належністю;

¾ розв’язування задач з фармакотерапії, запобігати побічній дії, застосування препаратів у випадку станів, що потребують невідкладної медичної допомоги (отруєння засобами ФОЗ, коліки, гіпертонічний криз, бронхіальна астма, судоми, стимуляції пологів);

¾ виписування рецептів на лікувальні засоби.

¾ розв’язування задач з фармакотерапії, запобігання побічній дії при вагітності, застосування препаратів у випадку станів, що потребують невідкладної допомоги (шок, колапс);

¾ виписування рецептів на препарати за вимогами лікувально-профілактичних закладів. Правила зберігання препаратів

 

Виховна мета:Виховувати відповідальність, уважність, організованість, прагнення вдосконалювати свої знання, щоб в подальшому продуктивно засвоювати знання з клінічних дисциплін.

Методичне та матеріальне забезпечення:методична розробка заняття, інструкції для студентів, правила техніки безпеки, зразки препаратів, проспекти, таблиці, мультимедійні матеріали.

Міждисциплінарна інтеграція

Дисципліни Знати Вміти
Попередня Латинська мова Анатомія Структуру рецепту,правила прописування лікарських засобів у рецепті Будову вегетативної нервової системи, принципи передачі нервових імпульсів. Виписувати препарати по темі в рецептах, що впливають на нервову систему. Вміти визначати неправильну роботу органів, надати першу допомогу при необхідності
Що вивчається Фармакології Умови виписування та зберігання препаратів, та їх облік. Сумісність препаратів Призначати лікувальні засоби в залежності від захворювання.
Наступні Терапія Хірургія Педіатрія Особливості використання та принцип дії м- холіноміметичних засобів. Застосуванню кожної групи препаратів,шлях їх введення,основні побічні ефекти. Признаки отруєння та заходи щодо першої допомоги при отруєнні даними засобами. Аналізувати дію препаратів, їх шлях введення,побічні ефекти.  

Література.

Основна:

1. М.П.Скакун, К.А.Посохова Основи фармакології з рецептурою. – Тернопіль , - 1999р. стор.21-51

2.Майский В.В. , Муратов В.К. Фармакология с рецептурой. – М., 1986р. 53-69

Додаткова:

1. Фармакологія: Підручник . І.В. Нековаль, Т.В. Казанюк. – К. 2011.

2. Казанюк Т.В. , І.В. Нековаль Основи фармакології та загальної рецептури. - К. 2003р

3. Постнова Л.Х., Л.Ф. Титова Фармакология с рецептурой – М. 1982р.

еферентна іннервація

1.Відмітитити Н-холіноміметичні засоби

a. Цитітон

b. Прозерин

c. Атропін

d. «Аерон»

e. Красавка

2.З якою метою використовуються Н- холіноміметичні засоби

a. Для зниження АТ

b. Для рефлекторного стимулювання дихання

c. Для зняття болю

d. Для подразнення рецепторів

e. При глаукомі

3.Вказати антихолінестеразні речовини

a. Цитітон

b. Прозерин

c. Лобелін

d. Ацеклідин

e. Бензогексоній

4.Які ефекти спостерігаються при застосуванні М-холіноблокаторів

a. Звуження зіниць та зниження внутрішньоочного тиску

b. Розширення зіниць та підвищення внутрішньоочного тиску

c. Спазм акомодації

d. Спазм бронхів

e. Підвищення секреції залоз.

5.Які ефекти спостерігаються при застосуванні М-холіноблокаторів

a. Спазм акомодації

b. Брадикардія

c. Тахікардія

d. Зниження внутрішньо очного тиску

e. Рефлекторна стимуляція дихання

6.Які ефекти спостерігаються при застосуванні М-холіноблокаторів

a. Зниження тонусу посмугованих м’язів внутрішніх органів

b. Підвищення тонусу посмугованих м’язів внутрішніх органів

c. Підвищення секреції залоз

d. Зниження АТ

e. Спазм бронхів

7.Відмітити показання до застосування М-холіноблокаторів

a. Бронхіальна астма

b. Гіпертонічна хвороба

c. Тахікардія

d. Глаукома

e. Пригнічення дихання

8.Відмітити показання до застосування М-холіноблокаторів

a. Виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки

b. Глаукома

c. Атонія кішківника

d. Гіпертонія

e. Тахікардія

9.Вказати курареподібні засоби

a. Атропіну сульфат

b. Тубокурарин

c. Прозерин

d. Арфонад

e. Гігроній

10.Пілокарпіну гідрохлорид застосовується при

a. Атонії шлунку та сечового міхура

b. Глаукомі

c. Тахікардії

d. Гіпертонії

e. Виразці шлунку

11.При отруєнні М-холіноміметиками застосовують антагоніст

a. Цитітон

b. Прозерин

c. Бензогексоній

d. Атропіну сульфат

e. Налоксон

12.Препарат при внутрішньовенному введенні рефлекторне збуджує дихальний центр

a. Лобеліну гідрохлорид

b. Скополаміну гідрохлорид

c. Октадин

d. Кордіамін

e. Сульфокамфокаїн

13.Антихолінестеразні засоби застосовують (прозерин) при

a. Брадикардії

b. Бронхіальній астмі

c. Слабкій пологовій діяльності

d. Гіпотонії

e. Тахіфілаксії

14.Препарат полегшує нервово-м’язову передачу, застосовується при міастенії

a. Прозерин

b. Пілокарпіну гідрохлорид

c. Ацеклідин

d. Дикаїн

e. Лобеліну гідрохлорид

15.Для дослідження очного дна (розширення зіниці) застосовують

a. Пілокарпіну гідрохлорид

b. Атропіну сульфат

c. Метацин

d. «Лобесил»

e. Бензогексоній

16.При глаукомі показано застосування

a. Антихолінестеразних засобів

b. М –холіноблокаторів

c. М –холіноміметиків

d. Н –холіноміметиків

e. Гангліоблокаторів

17.Платифіліну гідротартрат артеріальний тиск

a. Підвищує

b. Не змінює

c. Знижує

d. Підвищує потім знижує

e. Знижує а потім підвищує

18.Гангліоблокатори виявляють

a. Гіпотензивну дію

b. Протиблювотну дію

c. Антитоксичну дію

d. Антацидну дію

e. Протизапальну дію

19.Курареподібні засоби це

a. Галантамин

b. Ацеклідин

c. Цитітон

d. Тубокурарин

e. Гігроній

20.Курареподібні засоби застосовують

a. При глаукомі

b. Атонії шлунку

c. При вправленні вивихів

d. Міастенії

e. Парезах

адренергічний синапс

1.Які ефекти пов’язані зі збудженням α-адренорецепторів

A. Звуження кровоносних судин

B. Розширення кровоносних судин

C. Розширення кровоносних судин слизової оболонки носа

D. Розширення м’язів бронхів

E. Зниження АТ

2.Які ефекти спостерігаємо при дії β-адреноміметичних засобів

A. Тахікардія

B. Брадикардія

C. Спазм бронхів

D. Бронхолітична дія

E. Підвищення автоматизму серця

3.Які ефекти спостерігаємо при дії β-адреноміметичних засобів

A. Розслаблення м’язів бронхів

B. Звуження кровоносних судин

C. Розширення зіниць

D. Тахікардія

E. Брадикардія

4.Вказати α-адреноміметичні засоби

A. Адреналін

B. Мезатон

C. Ефедрин

D. Атропін

E. Фенотерол

5.У яких випадках показано застосування адреналіну гідрохлориду

A. При зупинці серця

B. Гіпертонія

C. При стенокардії

D. Бронхіальній астмі

E. Безсонні

6.У яких випадках показано застосування адреналіну гідрохлориду

A. При анафілактичному шоці

B. При гіпертонії

C. При гіперглікемії

D. При проносах

E. При безсонні

7.Вказати засоби, які підвищують АТ

A. Анаприлін

B. Норадреналіну гідротартрат

C. Резерпін

D. Октадин

E. Орципринолону ацетат

8.Які речовини застосовують при бронхіальній астмі

A. Санорин

B. Нафтизин

C. Норадреналіну гідротартрат

D. Мезатон

E. Фенотерол.

9.Які речовини застосовують місцево при ринітах

A. Резерпін

B. Анаприлін

C. Нафтизин

D. Троксифен

E. Сальбутамол

10.У яких випадках показано застосування β-адреноблокаторів

A. Артеріальна гіпотензія

B. Гіпертонічна хвороба

C. Бронхіальна астма

D. Риніти

E. Зупинка серця

11.Відмітити дію резерпіну

A. Зниження АТ

B. Підвищення АТ

C. Збудження ЦНС

D. Пригнічення ЦНС

E. Хвороба Рейно

12.Для підвищення А/Т мезатон застосовують парентерально в концентрації

A. 0,05% по 10мл

B. 1% по 1 мл

C. 0,1% по 1 мл

D. 0,2% по 1 мл

E. 1,5% по 2 мл

13.При бронхіальній астмі ізадрин застосовують:

A. В табл. По 0,005

B. В ампулах 0,2% по 1 мл.

C. Інгаляційно у вигляді 0,5% розчину

D. Капсули 0,025

E. Флаконах 10% розчину

14.При зупинці серця розчин адреналіну 0,1% концентрації вводять:

A. В порожнину лівого шлуночка

B. В/в крапельно

C. В/м

D. П/ш

E. В/в струминно

15.Анаприлін випускається в таблетках по:

A. 0,025

B. 0,02 ; 0,01

C. 0,5; 0,25

D. 0,01; 0,04

E. 0,1; 0,2

 

Тестований контроль «Еферентна інервація»

 

1.Відмітит Н-холіноміметичні засоби 1. Цитітон 2. Прозерин 3. Атропін
2. З якою метою використовуються Н- холіноміметичні засоби 1. Для зниження АТ 2. Для рефлекторного стимулювання дихання 3.
3. Вказати антихолінестеразні речовини 1. Цитітон 2. Прозерин 3. Лобелін 4. Ацеклідин 5. Бензогексоній
4. Які ефекти спостерігаються при застосуванні М-холіноблокаторів 1. Звуження зіниць та зниження внутрішньоочного тиску 2. Розширення зіниць та підвищення внутрішньоочного тиску 3. Спазм аккомодації
5. Які ефекти спостерігаються при застосуванні М-холіноблокаторів 1. Спазм аккомодації 2. Брадікардія 3. Тахікардія
6. Які ефекти спостерігаються при застосуванні М-холіноблокаторів 1. Зниження тонусу гладких м’язів внутрішніх органів 2. Підвищення тонусу гладких м’язів внутрішніх органів 3. Підвищення секреції залоз
7. Відмітити показання до застосування М-холіноблокаторів 1. Бронхіальна астма 2. Гіпертонічна хвороба 3. Тахікардія
8. Відмітити показання до застосування М-холіноблокаторів 1. Виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки 2. Глаукома 3. Атонія
9. Вказати курареподібні засоби 1. Атропін 2. Тубокурарин 3. Прозерин

Еферентна інервація

1. Пілокарпіну гідрохлорид застосовується при 1. Атонії шлунку та сечового міхура 2. Глаукомі 3. Тахікардії 4. Гіпертонії
2. При отруєнні М-холіноміметиками застосовують антагоніст 1. Цитітон 2. Прозерин 3. Бензогексоній 4. Атропіну сульфат
3. Препарат при внутрішньовенному введенні рефлекторне збуджує дихальний центр 1.Лобеліну гідрохлорид 2. Скополаміну гідрохлорид 3. Октадин 4. Кардіамін
4. Антихолінестеразні засоби застосовують (прозерин) при 1. Брадікардії 2. Бронхіальній астмі 3. Слабкій пологовій діяльності 4. Гіпотонії
5. Препарат полегшує нервово-м’язову передачу, застосовується при міастенії 1. Прозерин 2. Пілокарпін 3. Ацеклідин 4. Дикаїн
6. Для дослідження очного дна (розширення зініці) застосовують 1. Пілокарпіну гідрохлорид 2. Атропіну сульфат 3. Метацин 4. «Лобесил»
7. При глаукомі показано застосування 1. Антихолінестеразних засобів 2. М –холіноблокаторів 3. М –холіноміметиків 4. Н –холіноміметиків
8. Платифіліну гідротартрат артеріальний тиск 1. Підвищує 2. Не змінює 3. Знижує
9. Гангліоблокатори (бензогексоній) виявляють 1. Гіпотензивну дію 2. Протиблювотну дію 3. Антитоксичну дію
10. Курареподібні засоби це 1. Галанталин 2. Ацеклідин 3. Цитітон 4. Тубокурарин
11. Курареподібні засоби застосовують 1. При глаукомі 2. Атонії шлунку 3. При вправленні звихів 4. Міастенії

 

1 Варіант

1. Вказати препарати (на латинській мові), що застосовуються при бронхіальній астмі.

2. Поясніть механізм дії нафтизину при риніті

3. Випишіть у рецепті: анаприлін в ампулах при стенокардії, нафтизин краплі в ніс при риніті, ізадрин в таблетках при порушенні атриовентрикулярної провідності, пілокарпіну гідрохлорид очні краплі при глаукомі, метацин в ампулах при брадікардії.

4. Заповнити вимогу на симпатолітичні речовини

5. Виконати завдання по фармакотерапії. Підібрати та обгрунтувати вибір препарату при данному захворюванні, його лікарську форму, шлях введення при міастенії.

6. Вирішити задачу:

Препарат знижує вміст медіатора у закінченнях адренергічних нервових волокон, внаслідок чого знижується АТ. Крім того, препарат надає заспокійливої дії на ЦНС. Визначте препарат, його фармакологічну групу, випишіть рецепт.

7. Робота з тестами

8.Робота з довідником І. С.Чекман «Справочник по клинической фармакологии и фармакотерапии», ст. 259 препарат фізостігміну саліцилат.


2 Варіант

1. Вказати препарати (на латинській мові), що застосовуються при підвищенні АТ.

2. Поясніть механізм дії ізадрину при бронхіальній астмі.

3. Випишіть у рецепті: октадин в таблетках при гіпертонії, норадреналіну гідротартрат в ампулах при зниженні АТ, ефедрину гідрохлорид в ампулах при сивороточній хворобі (алергійна реакція), ацеклідин очні краплі при глаукомі, прозерин в таблетках при пониженій секреції травних залоз.

4. Заповнити вимогу на α-адреноміметичні засоби

5. Виконати завдання по фармакотерапії. Підібрати та обгрунтувати вибір препарату при данному захворюванні, його лікарську форму, шлях введення при виразці шлунку.

6. Вирішити задачу:

Препарат зменшує силу і частоту серцевих скорочень, потребу міокарда в кисні, зменшує серцевий викид. Визначте препарат, вказати захворювання при яких він застосовується.

7. Робота з тестами

8. Робота з довідником І. С.Чекман «Справочник по клинической фармакологии и фармакотерапии», ст. 275 препарат Спазмолітин.

3 Варіант

1. Вказати препарати (на латинській мові), що застосовуються при риніті.

2. Поясніть, чому при частому введенні ефедрину ефект його швидко зменьшується?

3. Випишіть у рецепті: адреналіну гідрохлорид в ампулах при зниженні АТ, ізадрин для інгаляції при бронхіальній астмі, мезатон в ампулах при зниженні АТ, платифіліну гідротартрат в таблетках при брадікардії, бензогексоній в таблетках при виразці 12 –палої кишки.

4. Заповнити вимогу на симпатоміметичні та α, β-адреноміметичні засоби.

5. Виконати завдання по фармакотерапії. Підібрати та обгрунтувати вибір препарату при данному захворюванні, його лікарську форму, шлях введення при рефлекторному пригніченні дихання.

6. Вирішити задачу:

Препарат підвищує АТ, посилює роботу серця, знижує тонус бронхіальних м’язів, підвищує обмін речовин та вміст цукру у крові. Визначте препарат, при яких захворюваннях він застосовується.

7. Робота з тестами

8. Робота з довідником І. С.Чекман «Справочник по клинической фармакологии и фармакотерапии», ст. 275 препарат Спазмолітин.


4 Варіант

1. Вказати препарати (на латинській мові), що застосовуються при гіпертонії.

2. Поясніть механізм дії норадреналіну при зниженні АТ та подовжність його дії

3. Випишіть у рецепті: ефедрину гідрохлорид в ампулах, резерпін в таблетках при аритміях, прозерин в ампулах при слабкій пологовій діяльності, атропіну сульфат очні краплі для дослідження очного дна.

4. Заповнити вимогу на α- та β-адреноблокуючі засоби

5. Виконати завдання по фармакотерапії. Підібрати та обгрунтувати вибір препарату при данному захворюванні, його лікарську форму, шлях введення для купування нападу бронхіальної астми.

6. Вирішити задачу:

Препарат викликає розслаблення м’язів бронхів, допомагає проведенню імпульсів по провідниковій системі серця.. Визначте препарат. При яких захворюваннях і у яких лікарських формах застосовується препарат?

7. Робота з тестами

8. Робота з довідником І. С.Чекман «Справочник по клинической фармакологии и фармакотерапии», ст. 281 препарат Дімеколін.

 

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

З дисципліни: «ФАРМАКОЛОГІЯ ТА МЕДИЧНА РЕЦЕПТУРА»

Спеціальність: Акушерська справа 5.12010105

Тема: «Засоби, які впливають на функцію органів дихання»

Кількість годин: 4

Актуальність теми:препарати цієї групи широко застосовують при захворюваннях дихальних шляхів. Для надання невідкладної допомоги у разі пригнічення дихання, нападів бронхіальної астми, набряку легень, тому дуже важливо знати особливості дії, застосування, способи введення цих лікарських засобів.

Кашель -складний рефлекторний акт, який виникає як захисна реакція, спрямована на видалення з дихальних шляхів трахеобронхіального секрету і (або) чужорідних тіл в результаті подразнення рефлексогенних зон.

Найбільш чутливі рефлексогенні зони розташовуються в місцях розгалуження бронхів, в області біфуркації трахеї і в межчерпаловидной просторі гортані. Не можна забувати і про рефлексогенні зони плеври, слизової оболонки порожнини носа, зіву, діафрагми, перикарда, стравоходу, шлунка і т.д.

Це пояснює великукількість причин виникнення кашлю. До них відносяться не тільки захворювання бронхолегеневої системи, а й серця, шлунково-кишкового тракту, захворювання верхніх дихальних шляхів, побічні дії деяких лікарських препаратів і багато інших.

Бронхіальна астма - хвороба алергічного походження, що проявляється нападами ядухи та хрипами. Напади захворювання виникають внаслідок гострого порушення прохідності дрібних бронхів, що супроводжується запаленням, застоєм слизу, утрудненням дихання. В разі невчасного надання допомоги можливе настання смерті.

Набряк легень –тяжкий і небезпечний для життя стан, що розвивається внаслідок лівошлуночкової недостатності. Принцип лікування завжди направлений на гасіння піни у легенях, дегідратацію, посилення роботи серця, розвантаження малого кола кровообігу.

Навчальна мета:

Знати: Речовини, що впливають на функції органів дихання.

Аналептики (кофеїн-бензоат натрію, кордіамін, бемегрид, камфора, сульфокамфокаїн, коразол). Вплив на дихання і кровообіг. Особливості дії та застосування окремих препаратів. Шляхи введення, показання, протипоказання до застосування.

Стимулятори дихання, центральної і рефлекторної дії: анальгетики (етимізол, бемегрид, кофеїн, кордіамін, камфора, сульфокамфокаїн, коразол) і Н-холіноміметики (цититон, лобеліну гідрохлорид). Застосування. Побічні ефекти.

Протикашльові засоби (кодеїн, лібексин, глауцин, тусупрекс). Механізм протикашльової дії окремих препаратів. Застосування. Побічні ефекти. Медикаментозна залежність від кодеїну.

Відхаркувальні засоби (настій трави термопсису, трипсин, калію йодид, натрію гідрокарбонат, нашатирно-анісові краплі, бромгексин, мукалтин, ацетилцистеїн). Механізм відхаркувальної дії окремих препаратів. Застосування. Відхаркувальні засоби рослинного походження (листя мати-й-мачухи, корінь солодки, листя подорожника великого, кореневище дивосилу, трава чебрецю, соснові бруньки тощо).

Бронхолітичні засоби (ізадрин, салбутамол, фенотерол, орципреналіну сульфат, ефедрину гідрохлорид, адреналіну гідрохлорид, атропіну сульфат, еуфілін, теофілін). Застосування. Механізм дії окремих препаратів. Шляхи введення.

Засоби, які застосовують при набряку легень (спирт етиловий, антифомсилан, маніт, сечовина, фуросемід, бензогексоній, строфантин, корглікон, глюкокортикоїди). Механізм дії окремих препаратів. Шляхи введення. Засоби невідкладної допомоги при набряку легень.

 

Вміти:Давати фармакотерапевтичний аналіз кожної групи препаратів, вирішувати ситуаційні задачі, працювати з тестами , виписувати основні препарати кожної групи у рецептах та вимогах лікувально-профілактичних закладів.

Практичні навички:

¾ аналіз терапевтичної та побічної дії лікарських речовин при вагітності;

¾ визначення препаратів за їхньою груповою належністю;

¾ розв’язування задач з фармакотерапії, запобігання побічній дії;

¾ застосування препаратів у випадку станів що потребують невідкладної допомоги (бронхіальної астми, набряку легенів, пневмонії, пригнічення дихального та серцево-судинного центра);

¾ виписування рецептів на лікувальні засоби.

 

Виховна мета:Виховувати відповідальність, уважність, організованість, прагнення вдосконалювати свої знання, щоб в подальшому продуктивно засвоювати знання з клінічних дисциплін.

Методичне та матеріальне забезпечення:методична розробка заняття, інструкції для студентів, правила техніки безпеки, зразки препаратів, проспекти, таблиці, мультимедійні матеріали.

Міждисциплінарна інтеграція

Дисципліни Знати Вміти
Попередня Латинська мова Структуру рецепту,правила прописування лікарських засобів у рецепті Виписувати препарати по темі в рецептах
Наступні Терапія Хірургія Педіатрія Речовини, що впливають на функції органів дихання. Застосуванню кожної групи препаратів,шлях їх введення,основні побічні ефекти Аналізувати дію препаратів, їх шлях введення,побічні ефекти.  

Література.

Основна:

1. М.П.Скакун, К.А.Посохова Основи фармакології з рецептурою. – Тернопіль , - 1999р.

2.Майский В.В. , Муратов В.К. Фармакология с рецептурой. – М., 1986р. 53-69

Додаткова:

  1. Фармакологія: Підручник . І.В. Нековаль, Т.В. Казанюк. – К. 2011.
  2. Казанюк Т.В. , І.В. Нековаль Основи фармакології та загальної рецептури. - К. 2003р
  3. Постнова Л.Х., Л.Ф. Титова Фармакология с рецептурой – М. 1982р.

 

засоби, що впливають на функції органів дихання

1.Вказати стимулятори дихання прямої дії

A. Кофеїн-бензоат натрію

B. Цитітон

C. Лобеліну гідрохлорид

D. Налоксон

E. Кодеїн

2.У яких випадках застосовують стимулятори дихання рефлекторного типу дії.

A. При зупинці дихання у стадії наркозу

B. При отруєнні чадним газом

C. При набряку легень

D. При отруєнні снотворними

E. При передозуванні наркотиків

3.Відмітити протикашльові засоби

A. Димедрол

B. Кордіамін

C. Лібексин

D. Цитітон

E. Краплі нашатирно-анісові

4.Відмітити відхаркувальний засіб рефлекторного типу дії

A. Калію йодид

B. Настій трави термопсису

C. Етилморфін

D. Натрію гідрокарбонат

E. Кодеїн

5.Препарати яких фармакологічних груп виявляють бронхолітичну дію

A. М-холіноблокатори

B. М-холіноміметики

C. β-адреноблокатори

D. a-адрноблокатори

E. Симпатолітики

6.Вказати препарати,які використовують для блокування нападів бронхіальної астми

A. Кодеїн

B. Атропіну сульфат

C. Лібексин

D. Тропафен

E. Анаприлін

7.Для купування нападів бронхіальної астми використовують

A. Мезатон

B. Трипсин

C. Резерпін

D. Етилморфін

E. Еуфілін

8.Відмітити механізм дії ізадрину

A. Збуджує a-та β-адренорецептори

B. Збуджує a- адренорецептори

C. Збуджує β1 і В2-адренорецептори

D. Збуджує а-адрнорецептори

E. Збуджує β1адренорецептори

 

Вирішити задачу :

Препарат є алколоїдом. Надає вираженої протикашльової та болезаспокійливої дії. Призначається в порошках, таблетках та у складі мікстур. При довгому застосуванні викликає звикання та лікарську залежність. Визначити препарат, виписати рецепт.

 

 

Вирішити задачу :

Препарат є речовиною медіаторного типу дії, здатний підвищувати АТ, стимулювати роботу серця та знижувати тонус бронхіальних м’язів. Застосовується для зняття приступу бронхіальної астми, при шоці, колапсі, алергічних реакціях. Вказати фармакологічну групу препарату та пояснити його дію при гострому приступі бронхіальної астми.

 

 

Вирішити задачу :

Після введення препарату у хворого в результаті передозування з’явилось сильне відчуття голоду, загальна слабкість та дрижання кінцівок, потім настав коматозний стан.

Вказати препарат, який викликав отруєння. Яку лікарські допомогу слід надати у даному випадку?

 

 

Вирішити задачу :

При огляді хворого відмічено різке звуження зіниць, сонливість, різке дихання, яке протікає інколи по типу Чейна – Стокса , затримка сечі та стулу, уповільнення серцевої діяльності.

Визначити , яка речовина викликала отруєння та яку лікарську допомогу потрібно надатиу даному випадку.

Вирішити задачу :

Препарат є алкалоїдом. Надає вираженої протикашльової та болезаспокійливої дії. Призначається в порошках, таблетках та у складі мікстур. При довгому застосуванні викликає звикання та лікарську залежність. Визначити препарат, виписати рецепт.


 

 

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

З дисципліни: «ФАРМАКОЛОГІЯ ТА МЕДИЧНА РЕЦЕПТУРА»

Спеціальність: Акушерська справа 5.12010105

Тема: «Засоби, для наркозу. Спирт етиловий. Снодійні засоби. Анальгетичні засоби. Психотропні засоби. Аналептичні засоби.

Кількість годин: 4

Актуальність теми:Нервові волокна які проводять збудження від органів і тканин до ЦНС, називаються аферентними. Більшість лікарських засобів, що впливають на аферентну частину периферичної нервової системи діють на чутливі нервові закінчення, і лише деякі з них анестезуючі засоби, окрім того,здатні впливати на проведення збудження по чутливим нервовим волокнам. Закінчення аферентних нервових волокон в тканинах та органах здатні сприймати різні подразнення.

Засоби, що впливають на аферентну іннервацію або пригнічують чутливі нервові закінчення або попереджають їх збудження.

До засобів, які пригнічують чутливі нервові закінчення відносяться місцеві анестетики. Основна їх цінність в тому, що вони блокують больові рецептори і чутливі нервові волокна. Їх застосовують для поверхневої анестезії при видаленні чужорідного тіла зі слизових оболонок, шкіри, при флегмонах,панариціях, для провідникової анестезії наприклад в стоматології, спинномозковій анестезії - при операційних втручаннях на нижніх кінцівках та органах малого тазу, інфільтраційній анестезії.

Широке та безперервне застосування нейротропних засобів призводить до розвитку звикання та медикаментозної залежності, а випадкове або навмисне передозування цих речовин може спричинити гостре отруєння. Тому знання механізмів дії та спектра застосування препаратів, їх дозування, заходів з надання їм невідкладної допомоги під час отруєння нейротропними речовинами дуже важливе, особливо нині, коли відзначають «розквіт» зловживання наркотичними речовинами.

Навчальна мета:

Знати: Класифікація речовин, що впливають на ЦНС. Уявлення про наркоз. Коротка історія вчення про наркоз. Загальна характеристика засобів для наркозу. Принцип дії. Шляхи введення. Вимоги до засобів для наркозу. Класифікація препаратів залежно від шляхів введення.

Засоби для інгаляційного наркозу (ефір для наркозу, фторотан, азоту закис). Стадії наркозу. Особливості дії окремих препаратів. Ускладнення під час наркозу та після нього, запобігання їм. Вплив засобів для наркозу на серцево-судинну систему, ЦНС, систему дихання новонародженого.

Засоби для неінгаляційного наркозу (тіопентал-натрій, натрію оксибутират, пропанідид, кетамін). Особливості дії, шляхи введення. Застосування. Ускладнення під час наркозу при проведенні кесаревого розтину, під час пологів та гінекологічних операцій.

Спирт етиловий. Резорбтивна дія спирту (вплив на центральну нервову систему, на функцію органів травлення, серцево – судинну систему майбутньої дитини). Місцева дія спирту залежно від концентрації. Застосування спирту етилового в практичному акушерстві.

Гостре отруєння спиртом етиловим та невідкладна допомога при цьому.

Хронічне отруєння (алкоголізм), негативні наслідки для майбутнього організму. Залежність. Принципи лікування хворих на алкоголізм.

Снодійні засоби (фенобарбітал, нітразепам). Класифікація, механізм дії снодійних засобів, їх вплив на структуру сну. Застосування. Побічна дія в період вагітності (депресія та кровотеча у новонародженого). Гостре отруєння, методи лікування.

Сучасні препарати: метогекситал, севофлуран їх застосування в акушерстві та гінекології.

Наркотичні анальгетики (морфіну гідрохлорид, омнопон, промедол, фентаніл).

Морфін. Вплив на центральну нервову і серцево-судинну системи, органи травлення майбутньої дитини. Показання до застосування морфіну. Побічна дія. Звикання, медикаментозна залежність. Гостре отруєння морфіном, принципи лікування (застосування налорфіну гідрохлориду).

Препарати опію (омнопон), особливості дії. Синтетичні наркотичні анальгетики (промедол, фентаніл). Особливості дії, застосування фентанілу для нейролептанальгезії в гінекології.

Трамадол, його властивості, застосування.

Правила безпечного зберігання й обліку наркотичних анальгетиків.

Вплив наркотичних анальгетиків на розвиток плода.

Ненаркотичні анальгетики (кислота ацетилсаліцилова, анальгін, бутадіон, парацетамол, індометацин). Загальна характеристика, відмінність від наркотичних анальгетиків. Механізм болезаспокійливої, протизапальної та жарознижувальної дії. Застосування окремих препаратів. Побічна дія, запобігання їй. Вплив ненаркотичних анальгетиків на кровотворну систему плода; тератогенна дія індометацину; переношена вагітність при прийомі аспірину під час вагітності.

Сучасні препарати: алфентаніл, пальфіум, діклоберл, серта; показання та протипоказання при застосуванні в акушерстві та гінекології.

Характеристика психотропних засобів, класифікація.

Нейролептики (аміназин, галоперидол, дроперидол, етаперазин). Основні фармакологічні ефекти (антипсихотичні та транквілізувальні властивості, взаємодія нейролептиків з іншими засобами, що пригнічують ЦНС). Застосування нейролептиків. Побічні ефекти нейролептиків, заходи запобігання їм. Протипоказання призначення цієї групи препаратів в період вагітності.

Транквілізатори (сибазон, феназепам). Характеристика групи. Транквілізувальні та протисудомні властивості препаратів. Практичне застосування. Лікарська залежність. Побічна дія та протипоказання при вагітності. Взаємодія з іншими препаратами.

Седативні засоби (натрію бромід, рослинні препарати, комбіновані засоби), загальна характеристика, застосування при вагітності.

Броміди, вплив на вищу психічну діяльність, застосування. Бромізм, заходи профілактики та лікування. Протипоказання при вагітності.

Рослинні препарати (препарати валеріани, собачої кропиви), їх седативна та спазмолітична дія. Застосування при вагітності.

Комбіновані препарати (корвалол, корвалдин та ін.).

Психостимулювальні засоби (кофеїн, сиднокарб, мериділ). Характеристика групи. Застосування. Протипоказання при вагітності.

Ноотропні засоби (пірацетам, аміналон). Основні властивості, застосування при вагітності.

Адаптогени (препарати женьшеню, лимонника, левзеї, пантокрин та ін.), фармакологічні ефекти, застосування при вагітності.

Аналептичні засоби (кофеїнбензоат натрію, кордіамін, бемегрид, камфора, етимізол, сульфокамфокаїн). Механізм дії, фармакологічні ефекти. Вплив на дихання та кровообіг. Застосування препаратів для надання невідкладної допомоги. Протипоказання. Побічна дія при вагітності. Сучасні препарати Алпразолам, Афобазол,Бефол, Іміпрамін, застосування їх в акушерстві та гінекології.

 

 

Вміти:Класифікувати, визначати фармакодинаміку й застосування засобів для наркозу та снодійних засобів в акушерстві. Основні питання їх фармакокінетики, фармакодинаміки та застосування при вагітності.

Разв’язувати фармакотерапевтичні та фармакологічних задач, виконання програмованих завдань, виписування рецептів на препарати за вимогами лікувально-профілактичних закладів. Правила зберігання препаратів.

Визначати фармакодинаміку, фармакокінетику та застосування засобів психотропних засобів і аналептиків. Побічні ефекти вивчених препаратів при вагітності, запобігання їм. Правила безпечного зберігання та обліку цих засобів.

Розв’язувати фармакотерапевтичні задачі і виконувати програмовані завдання. Виписування препаратів у рецептах та вимогах лікувально-профілактичних закладів.

Практичні навички:

¾ визначення препаратів за їхньою груповою належністю;

¾ розв’язування задач з фармакотерапії, запобігання побічній дії;

¾ аналіз терапевтичної та побічної дії лікарських речовин у період вагітності і пологів;

¾ надання невідкладної медичної допомоги в разі передозування снодійних засобів та засобів та наркозу, а також при отруєнні етиловим спиртом;

¾ визначення препаратів за їх груповою належністю;

¾ розв’язування задач з фармакотерапії, запобігання побічній дії при вагітності;

¾ застосування препаратів у випадку станів, що потребують невідкладної медичної допомоги (больовий шок, гіпертермія, запалення кісткової, м’язової та нервової систем, отруєння морфіном та іншими наркотичними засобами);

¾ виписування рецептів на лікувальні засоби

¾ аналіз терапевтичної та побічної дії лікарських речовин при вагітності;

¾ користування довідковою літературою для виписування психотропних засобів.

Виховна мета:Виховувати відповідальність, уважність, організованість, прагнення вдосконалювати свої знання, щоб в подальшому продуктивно засвоювати знання з клінічних дисциплін.

Методичне та матеріальне забезпечення:методична розробка заняття, інструкції для студентів, правила техніки безпеки, зразки препаратів, проспекти, таблиці, мультимедійні матеріали.

Міждисциплінарна інтеграція

Дисципліни Знати Вміти
Попередня Латинська мова   Анатомія з фізіологією Структуру рецепту,правила прописування лікарських засобів у рецепті Будову центральної нервової системи. Виписувати препарати по темі в рецептах
Наступні Терапія Хірургія Неврологія Засоби для знеболення, шлях введення препаратів. Засоби при запальних процесах в м’язах, суглобах, засобах при лихоманці. Засоби при розладах сну, при епілепсії та хворобі Паркінсону Оцінювати можливості використання засобів для фармакотерапії, підбирати дози.  

Література.

Основна:

1. М.П.Скакун, К.А.Посохова Основи фармакології з рецептурою. – Тернопіль , - 1999р.

2.Майский В.В. , Муратов В.К. Фармакология с рецептурой. – М., 1986р.

Додаткова:

1. Фармакологія: Підручник . І.В. Нековаль, Т.В. Казанюк. – К. 2011.

2. Казанюк Т.В. , І.В. Нековаль Основи фармакології та загальної рецептури. - К. 2003р

3. Постнова Л.Х., Л.Ф. Титова Фармакология с рецептурой – М. 1982р.

 

Т е с т и

за темою : «Засоби, що впливають на ЦНС»

 

1.До засобів для неінгаляційного наркозу відноситься :

а) Гентаміцин в) Фторотан

б) Натрію оксибутират г) Тетурам

2. До засобів для інгаляційного наркозу відноситься:

а) Гексенал в) Фторотан

б) Пропанідід г) Кетамін

3. Місцевоподразнюючі дії на тканини надає:

а) Фторотан в) Гексенал

б) Азоту закис г) Ефір для наркозу

4. Дуже подовжену стадію збудження викликає:

а) Ефір для наркозу в) Тіопентал натрію

б) Азоту закис г) Фторотан

5. Для попередження брадикардії при фторотановому наркозі застосовують:

а) Фенобарбітал в) Атропіну сульфат

б) Седуксен г)Адреналіну гідрогхлорид

6. Подовженість дії та токсичність тіопентал-натрію різко збільшується при:

а) Порушення функції нирок; в) Порушення функції підшлункової залози;

б) Порушення функції печінки; г) Збільшенні дози препарату.

7. Після в\в введення натрію оксибутирату, хірургічна стадія наркозу настає через:

а) 20-40 секунд в) 15 – 20 хвилин

б) 2 – 3 години г) 30 – 40 хвилин

8.Спирт етиловий підсилює секрецію стравопереварювальних залоз у концентрації:

а) 20 % в) 90 %

б) 30 % г) 40 %

9. Нейролептики підсилюють дію:

а) Антибіотиків в) Анальгетиків

б) Гангліоблокаторів г) Адреноміметиків

10. Найбільш характерною побічною дією нейролептиків є:

а) Блювання в) Диспептичні розлади

б) Симптоми паркінсонізму

11. Після роботи з аміназином необхідно:

а) Мити руки теплою водою

б) Мити руки холодною водою з милом

в) Протирати руки спиртом

г) Мити руки холодною водою підкисленою без мила

12. Транквілізатори застосовують при:

а) Неврозах в) Психозах

б) Епілепсії г) Хворобі Паркінсона

13. Для прискорення виведення бромідів із організму застосовують:

а)Форсований діурез в) Адсорбуючі засоби

б) Дієту з великим вмістом натрію хлориду

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...