Главная Обратная связь

Дисциплины:






Monosahhariidide D,L-isomeeria



Oligosahhariidid

Glükosiidsidemed jagunevad α-1,4 ja β-1,4 sidemeteks. Redutseerivad oligosahhariidid sisaldavad anomeerset süsinikku, mis ei osale glükosiidsideme loomisel.

 

Polüsahhariidid

Jagunevad homopolüsahhariidid või heteropolüsahhariidid ja lineaarsed või hargnenud.

· varuained – tärklis, glükogeen

· struktuurimolekulid – tselluloos, kitiin

· molekulaarne äratundmine - rakupinna polüsahhariidid

 

Tärklis

Sisaldab kahte tüüpi glükoosi polümeere – amüloos (lineaarne, α(1,4)sidemed) ja amülopektiin (hargnenud, α(1,4) ja α(1,6) sidemed). Amüloos lahustub vees halvasti. Amülopektiini hargnevus võimaldab sealt kiiresti glükoosi deponeerida.

Glükogeen

Organismi energiavaru, mis moodustab 10% maksa massist ja 1-2% lihaste massist. Koosneb glükoosijääkidest, mis on omavahel ühendatud α(1,4)-sidemetega. Iga 8-12 jäägi järelt hargnenud α(1,6)-sidemetega. Erinevus amülopektiiniga on suurem hargnevuste arv.

Tselluloos

Glükoosijääkide vahel β(1,4)-sidemed. On kõige levinum loodulsik polümeer, taimede rakuseintes makrofibrillidena, milles 500000 tselluloosi molekuli. On üks peamisi toestus ja tugevuskomponente puudel ja teistel rohelistel taimedel. Võib olla pehme nagu puuvillal. Moodustab vesiniksidemete abil mitmekihilisi struktuure ning on vastupidav hüdrolüüsile.

Kitiin

Eksoskelett koorikloomadel ja putukatel, rakusein seentel. Glükoosi asemel on N-atsetüül-D-glükosamiin. Ahelad võivad olla nii paralleelsed kui ka antiparalleelsed.





sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...