Главная Обратная связь

Дисциплины:


ОБЛІКОВІ ПОЗНАЧЕННЯ 

 

7.1. Одночасно із реєстрацією предметів у книзі надходжень, інвентарній та спеціальній інвентарній книгах на предметах проставляються облікові позначення, що їм присвоєні: шифр музею (його скорочена назва), шифр та номер за книгою надходжень, шифр та номер за інвентарною книгою, шифр та номер за спеціальною інвентарною книгою (на предметах, які містять дорогоцінні метали та дорогоцінне каміння).

Шифр та облікові номери на музейних предметах проставляються від руки фарбою або тушшю.

7.2. У разі, коли неможливо проставити облікові позначення на самому предметі – їх проставляють на оформленні предмета (рамі, футлярі, паспарту, конверті та ін.), етикетці (бирці або ярлику), які прикріплюються до предмета. На великих предметах (картини в підрамниках, меблі тощо) проставляється відмітка спеціально виготовленим штампом.

7.3. Усі старі етикетки (бирки або ярлики), шифри і номери на предметах, у разі заміни їх новими, зберігаються, але погашаються світлою тушшю або графітним олівцем (для графіки) та умовним знаком (косий хрест) таким чином, щоб їх можна було легко прочитати. Етикетки (бирки чи ярлики) із старими позначеннями, що відображають історію предмета й формування музейної колекції, погашенню не підлягають і зберігаються разом з предметом.

7.4. Предмети, що надійшли до музею на тимчасове зберігання (на виставки, експертизи), шифруються так, щоб облікові позначення легко було зняти. Наприклад: щодо картин, то їх наносять графічним олівцем на підрамник, а на малюнках, гравюрах пишуться зі зворотного боку тим же олівцем. До скульптур, металевих та керамічних виробів, до тканин прикріплюються підвісні етикетки (бирки чи ярлики) з обліковими позначеннями.

7.5. Забороняється зберігання і експонування музейних предметів без облікових позначень. Облікові позначення завжди проставляються на певному місці, установленому для кожної категорії предметів (з використанням для них необхідних фарби, туші чи олівця), не порушуючи зовнішнього вигляду предметів.

7.6. На картинах шифри і номери проставляються олійною фарбою на верхній або нижній планці підрамника, у лівому куті. На картинах без підрамників — шифри і номери проставляються на окрайку полотна із зворотного боку картини знизу в лівому куті. На великих картинах облікові позначення проставляються у двох місцях: зверху та знизу.

7.7. На акварелях, малюнках, гравюрах, плакатах, що виготовлені з цупкого непрозорого паперу, шифри та номери позначаються за допомогою спеціально виготовленого штампа на зворотному боці предмета в правому або лівому куті. На штампі зазначається назва музею та передбачається місце для шифру та номерів, які наносяться графітним олівцем. Не дозволяється використання кольорових або хімічних олівців, чорнила, туші та кулькової ручки.7.8. Для штампування графічних творів користуються олійною друкарською фарбою. Друкарська фарба наноситься тонким шаром на скляну пластину за допомогою ватного тампона, загорнутого в тонку тканину (шовк, батист та ін.). Штамп невеликого розміру (не більше одного квадратного сантиметра) прикладається до скляної пластини з тонким шаром друкарської фарби, а потім переноситься на графічний твір. Після використання його потрібно вимити скипидаром та зберігати в сухому стані.

7.9. Для гравюр і малюнків на тонкому прозорому або старому папері облікові позначення дозволяється проставляти тільки на окантуванні або монтуванні. На двобічних малюнках штампи та номери проставляються на тому боці аркуша, який при експонуванні перекритий кінцем паспарту якщо композиція малюнка цього не дозволяє, то штампи й номери проставляються на монтуванні.

7.10. На малюнках, умонтованих у раму, паспарту або окантування, облікові позначення дублюються на окантуванні. У разі особливо складного монтування або небажаного розкантування предмета (якщо розкантування може призвести до пошкодження даного предмета, наприклад, пастелі) облікові позначення проставляються на окантуванні предмета, про що робиться відповідний запис у графі “Примітка” в інвентарній книзі.

7.11. Альбоми з малюнками або фотографіями шифруються зі зворотного боку титульного аркуша. На зворотному боці кожного аркуша альбому проставляється штамп з шифром музею.

7.12. На іконах (дошках) шифри і номери проставляються білою або блакитною (світлою) фарбою на торці або на зворотному боці дошки. На двобічній іконі облікові позначення проставляються на торці ікони.

На іконах з металу, а також хрестах, мініатюрах, дрібних предметах (сережки, ґудзики та ін.) етикетки (бирки чи ярлики) з цупкого картону з обліковими позначеннями прикріплюються до предмета за допомогою сурової нитки. Прикріплення дротом не дозволяється.

7.13. На скульптурі (дерево, метал, мармур) облікові позначення проставляються на зворотному боці ліворуч у нижньому куті плінта емалевою або олійною фарбою.

На скульптурі невеликого розміру облікові позначення проставляються на піддоні.

На скульптурі великих розмірів, особливо на рельєфах, що прикріплені до стіни, облікові позначення проставляються на неекспозиційних торцях у декількох місцях з різних боків.

7.14. На керамічних предметах (глина, фарфор, фаянс та ін.), а також на предметах з дерева і каменю облікові позначення проставляються на піддоні олійною фарбою або тушшю між двома шарами акрилового лаку таким чином, щоб клейма й марки було видно.

7.15. На предметах з металу облікові позначення наносяться емалевою фарбою або тушшю між двома шарами акрилового лаку.

7.16. Предмети, номери яких нанесені на піддоні, а в експозиції прикріплені до постаменту, до полиці або консолі, забезпечуються номерами на ярлику, який прикріплюється суровою ниткою до предмета.

7.17. На предметах, що відкриваються (коробки, табакерки), облікові позначення проставляються всередині.

7.18. На предметах, прикрашених розписом або різьбленням (прялки, рубелі), облікові позначення проставляються на місцях, вільних від розпису або різьблення.

На предметах, що вкриті лаком, етикетки з обліковими позначеннями потрібно наклеювати риб’ячим клеєм.

7.19. На монетах, нагородах, гемах, дрібних археологічних знахідках облікові позначення наносяться на місце їх монтування та індивідуальну упаковку (конверти, футляри, коробки) з додаванням фотознімка даного предмета.

7.20. До тканин етикетка зі штампом та номерами, проставленими тушшю, виготовлена із світлої цупкої тканини (коленкор, полотно) пришивається із зворотного боку. Якщо предмет зшитий (спідниця) – етикетка пришивається до нижнього краю. До незшитого предмета (хустка, килим) етикетка пришивається у лівому куті. Не дозволяється прикріплення етикеток металевими шпильками, кнопками та ін., що може призвести до появи іржі, на старих предметах – до пошкодження.

7.21. На меблях бирка з обліковими позначеннями (металева або з твердого картону) прикріплюється на зворотному боці, якщо це диван, стілець, крісло – під сидінням на столах – до основної рами, під верхньою дошкою на звороті на шафах – на зворотному боці лівої дверної стулки, яка не має художньої обробки. У противному разі облікові позначення проставляються з тильного боку шафи, на місці, що не покрите лаком.

У разі особливої цінності або ламкості меблів – штамп з обліковими позначеннями проставляється від руки емалевою або олійною фарбами.

7.22. Архітектурні фрагменти шифруються олійною або емалевою фарбами на неекспозиційній частині.

7.23. На окладах, оправах стародруків та книгах пізнішого видання в оправах облікові позначення проставляються емалевою фарбою або тушшю між двома шарами акрилового лаку зі зворотного внутрішнього боку оправи ліворуч знизу, позначення наносяться також олівцем на останній сторінці книги.

7.24. На унікальних книгах штамп та номери (написані під штампом) проставляються графітним олівцем тільки на звороті титульного аркуша знизу ліворуч.

7.25. На окремих рукописних аркушах облікові позначення проставляються так, як і на предметах графіки (штамп, шифр та номери, нанесені м’яким графітним олівцем на зворотному боці аркуша зверху ліворуч).

7.26. На вогнепальній зброї облікові позначення наносяться на неекспозиційній частині або на внутрішньому боці спускової планки, або шляхом прикріплення етикетки на суровій нитці, на холодній зброї – на держаку. На оборонному озброєнні (шоломи, щити та ін.) – на їх внутрішньому боці емалевою фарбою або тушшю між двома шарами якісного акрилового лаку.

7.27. Предмети природничої історії маркуються. Тушки тварин – за допомогою підвісних ярликів чучела – на підставках препарати, що зберігаються у банках або у футлярах – на зовнішньому боці банки або футляра гербарні аркуші – на кожному аркуші знизу ліворуч, якщо ж ці аркуші змонтовані в альбом – на першому аркуші альбому геологічні і палеонтологічні зразки – безпосередньо на предметах зразки ґрунту – на ящику з монолітами або на банках чи коробках зі зразками сипучі речовини – на пакуванні.

7.28. На негативах і діапозитивах облікові позначення проставляються тушшю на емульсії на окремих фотовідбитках – зі зворотного боку в лівому нижньому куті на фотовідбитках, що змонтовані в альбом, – зі зворотного боку обкладинки або титульного аркуша.

На негативах розміром менше 9х13 см облікові позначення проставляються на конверті, на дрібноформатних позитивах – на монтуванні.

 

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...