Главная Обратная связь

Дисциплины:


Гусити, таборити, чашникиБитва під Варною

Битва, що відбулася 10 листопада 1444 між об'єднаною армією хрестоносців і Османською імперією у міста Варна. Битва стала завершенням невдалого хрестового походу на Варну угорського та польського короля Владислава. Результатом битви стало повну поразку хрестоносців, загибель Владислава і посилення турків на Балканському півострові.

 

"вакантна монархія"

 

Волохи (влахи)

Воло́хи — узагальнювальний термін, що позначає кілька сучасних романомовних народів в Центральній, Східній та Південно-Східній Європі. Групи, які історично називалися волохами включають в себе: сучасних румунів (дако-румунів), арумунів або македонських румунів, морлахів, мегленорумунів і істрорумунів.

Майже всі сучасні держави Центральної і Південно-Східної Європи мають корінні нечисленні волоські меншини: Угорщина, Україна, Сербія, Хорватія, Македонія, Албанія, Греція та Болгарія. У Польщі, Чехії, Словаччині, Боснії та Чорногорії волохи були повністю асимільовані слов'янським населенням. Тільки в Румунії та Республіці Молдова волохи нині становлять етнічну більшість.

Градчани

Градчани - один з чотирьох історичних районів Праги, зберігавшихи до 1784 р. право на самоврядування.
Стара імператорська резиденція Празький град і примикаючий до нього кріпацьке місто Градчани розташовані на просторому скелястому пагорбі лівого берега річки Влтави. Назва району походить від слова «hrad», що на чеській мові означає «замок, фортеця, укріплене поселення».

 

Гусити, таборити, чашники

Гусити - назва чеського реформаторського релігійного руху, назване по імені Яна Гуса і прийняло в 1419 році революційні форми. На формування ідеології гуситів вплинули погляди Вікліфа, вальденсів і чеського реформатора Матвія з Янова. Радикальні гусити заперечували авторитет Церкви і визнавали лише Святе Письмо як єдину основу віри. Помірні гусити закликали до реформування Церкви, сприймали таїнства в основному в католицькому дусі, проте вимагали спростити літургію та ввести богослужіння чеською мовою.

Таборити - радикальна частина гуситів створила на горі Табор у Південній Чехії укріплений табір. Це крило гуситів стало називатися таборитами. Вони закликали до створення «суспільства рівних», прообразу прийдешнього Царства Божого. Таборити обрали собі єпископа і 4 військових керівників, найбільш радикальним із яких був Ян Жижка. Поступово таборский табір розколовся. Прихильники спільності майна виявилися в меншості і були вигнані. Навколо Табору утворився союз міст.

Чашники - учасники гуситського руху в Чехії в XV столітті. Представляли помірне крило руху.
Їх програма викладена в Празьких статтях 1420 року. Чашники прагнули до ліквідації засилля в Чехії німецьких феодалів і німецького міського патриціату, домагалися секуляризації церковних земель, свободи проповіді у дусі гусизма. У листопаді 1433 чашники пішли на угоду з католицькою церквою (Празькі компактати) і виступили проти таборитів, завдавши їм у битві при Ліпанах 30 травня 1434 вирішальної поразки.
Також назву «чашники» могло вживатися по відношенню до всіх гуситів, так як символ чаші був спільним для руху. 

Даки (дечі) і

Даки (дечі) - (лат. Daci) - група фракійських племен. Центральна область розселення даків розташовувалася північніше нижньої течії Дунаю (на території сучасної Румунії). Даки відомі грекам з V століття до н. е..
Даки спочатку називали себе Daoi. Гесихій Олександрійський (Hesychius) писав, що daos - фрігійська назва вовка.

Гети-племена фракійського походження, споріднені з даками, які у VI—IV ст. до н. е. проживали на півночі Балканського півострова та пониззі Дунаю.

Згадки про них містяться у творах давньогрецьких авторів, зокрема, Геродота та Страбона. Зі сходу межували зі скіфами. Брали участь у війні з перським царем Дарієм I у 513 р. до н. е.

Впродовж IV ст. до н. е. вели війни з македонськими царями Філіппом II та його сином Олександром.

Протягом тривалого часу нападали на грецькі колонії у Північному Причорномор'ї, в результаті чого деякі з них (Тіра, Ольвія) були майже цілком знищені.

З середини I ст. до н. е. до початку II ст. н. е., об'єднавшись з даками в одну державу, вели війни з Римською державою, які закінчились поразкою гетів і включенням їхніх земель до складу римської провінції Дакія.

Найвідомішими правителями гето-дакської держави були королі Беребіста та Децебал.

 

"Декрети Бенеша" -Поняття «Декрети Бенеша» використовується для позначення ряду правових ухвал, виданих з 1940 по 1945 рр. Президент Едвард Бенеш в цілому видав 143 декрети.

Президент країни мав право видавати декрети, що мали силу закону, у зв'язку з тим, що в період окупації Чехословаччини в країні не існував легітимний парламент. Особливі повноваження президента закінчилися 28 жовтня 1945 р., коли законодавча влада зосередилася в руках Тимчасових національних зборів.

Основна частина декретів відносилася до положення німців в Чехії. Згідно з іншим, націоналізовувалися банки, страхові компанії, шахти, великі промислові підприємства тощо.

Юридичну силу декретів Бенеша в 1946 році підтвердили Тимчасові національні збори, визнавши, що вони мають силу закону.

У наш час термін «Декрети Бенеша» використовується головним чином відносно його частин, що стосуються виселення судето-німецького населення з Чехословаччини.

Граничари -узагальнена назва основного населення Військового кордону Габсбурзької імперії (сербів і хорватів).
Граничари були звільнені від більшості феодальних повинностей. За це у воєнний час вони були зобов'язані виставляти певну кількість полків. Необхідне військове спорядження вони набували за свій рахунок і отримували грошове утримання тільки під час війни.

 

Ілліризм -хорватське Відродження - суспільно-політичний і культурний рух 30—40-х років XIX століття у Хорватії та Славонії, походить від давньої назви західної частини Балканського півострова Іллірії. Головною метою ілліризму було спочатку літературно-мовне, пізніше - політичне об'єднання південних слов'ян. Організаційно оформилося в 1835. У русі існувало три напрямки - консервативний, ліберальний (чільний), буржуазно-демократичний. Під час революцій 1848 - 1849 в Австрії та Угорщині Хорватія добилась автономії.

 

"Корона св. Вацлава"- королівська корона чеських (богемських) королів. Була виготовлена ​​на замовлення імператора Священної Римської імперії Карла IV, який також був королем Чехії (Богемії).

 

"Корона св. Стефана" -традиційна корона угорських королів, що визнається одним з головних символів угорської державності. Це єдина корона, котра й сьогодні вважається священною, звідси друга назва — «Свята корона Угорщини».

 

Косове поле (Битва на Косовому полі) -битва між середньовічною Сербією та Османською імперією. Відбулася 15 червня (28-го за григоріанським календарем) 1389 року на день св. Вітта (сербською Видовдан). Косівська битва є важливою складовою національної історії сербів, їх спадку та міфології.

 

"Мала Антанта" -альянс, сформований в 1920 і 1921 Чехословаччиною, Румунією і Югославією з метою захисту від угорського ревізіонізму та запобігання реставрації Габсбургів.

"оксамитова революція" -1989 (чеськ. sametová revoluce) — безкровне повалення комуністичного режиму в Чехословаччині у результаті вуличних акцій протестів 16 листопада — 29 грудня. Початок революції поклала студентська демонстрація.

Панславізм -культурна і політична течія, ідеологія, поширена в державах, населених слов'янськими народами, в основі якої лежать ідеї про необхідність їх політичного об'єднання на основі етнічної, культурної та мовної спільності. Сформувалася в кінці XVIII — першій половині XIX століть. Символами панславізму вважаються Національний прапор всіх слов'ян і гімн «Гей, слов'яни», які також були національним гімном і прапором Югославії.

Помаки -субетнічна (конфесійна) група болгар змішаного походження, яка проживає на території історичної області Фракії (Болгарія, Туреччина, Греція) та сповідує іслам. Зберігають болгарську мову, проте зі значним впливом турецької, арабської і перської лексики.

Протоблогари -тюркомовні племена скотарів і землеробів, що населяли з IV століття степи Північного Причорномор'я до Каспію і Північного Кавказу і мігрували у 2-й половині VII століття частково в Подунав'ї, а пізніше в Середнє Поволжя і ряд інших регіонів. Брали участь в етногенезі таких сучасних народів, як чуваші, татари, болгари, карачаївці, балкарці і передали своє ім'я державі Болгарія. У сучасній історіографії для їх позначення використовуються також терміни протоболгари, праболгари, стародавні болгари.

"Празька весна" -період політичної лібералізації в Чехословаччині з 5 січня по 20 серпня 1968, що закінчився введенням в країну радянських військ і військ країн Організації Варшавського договору (окрім Румунії).

Салашисти- звідси назва по імені лідера партії Ференца Салаші називалися також «салашістамі») - нацистська партія в Угорщині (1938-1945).

 

Сан-Стефанський мир -попередній мирний договір, який завершив Російсько-турецьку війну 1877—1878 рр. Підписаний 19 лютого (3 березня) 1878 р. у Сан-Стефано (нині Ешількей, поблизу Стамбула) з російської сторони графом М. П. Ігнатьєвим і О. І. Нелідовим, з турецької — Сафветом-пашою на основі укладеного 19 (31 січня) в Адріанополі перемир'я.

 

Берлінський конгрес (головні рішення) - міжнародний конгрес, відбувся 1 (13 червня) — 1 (13 липня) 1878 р., скликаний для перегляду умов Сан-Стефанського мирного договору 1878, що підсумував Російсько-турецьку війну 1877—1878 рр.

 

Сен-жарменський договір -мирова угода, один із договорів Версальської системи післявоєнного облаштування Європи, укладений 10 вересня 1919 року у місті Сен-Жермен-ан-Ле поблизу Парижа між так званими головними союзними державами (США, Британською імперією, Францією, Італією, Японією), державами, що утворилися на руїнах Австро-Угорщини (Австрія, Чехословаччина), державами, до складу яких перейшли частини території Австро-Угорщини (Польща, Румунія, Королівство Сербів, Хорватів і Словенців), а також іншими учасниками Першої світової війни (Бельгія, Греція, Китай, Португалія, Куба, Нікарагуа, Панама, Сіам).

Сербо-хорватська мова -одна з південнослов’янських мов. Має три діалекти, які за варіантами займенника «що» у цих діалектах, називаються штокавський, чакавський та кайкавський. (штокавський діалект)

 

Тріанонський договір -мирний договір, укладений 4 червня 1920 року між союзними державами Антанти у Першій світовій війні та Угорщиною. Остання погодилася на значні обмеження та втрату територій, у тому числі Закарпаття і частину Словаччини на користь Чехо-Словаччини. У 1920-30-их pp. угорські ревізіоністичні кола домагалися скасування Тріанонського договіру і повернення втрачених земель до «Великої Угорщини».

Тріанонський мирний договір став складовою частиною Версальсько-Вашингтонської системи. Вступив у силу з 26 липня 1921р. Т.м.д. зафіксував розпад Австро-Угорщини, визнав раніше встановлені кордони сусідніх держав.

Угорське повстання 1956 р. -повстання 1956 року в Угорщині, придушене радянськими військами за участі органів державної безпеки Угорщини ÁVH (угор. Államvédelmi Hatóság) — аналога КДБ СРСР. Наслідком кривавих подій у Будапешті була масова еміграція угорців і втрата престижу Радянського Союзу серед інтелектуалів Заходу, чимало з яких вийшли з комуністичних партій своїх країн, вражені наочним прикладом радянського імперіалізму. В сучасній Угорщині день, коли розпочалася революція, 23 жовтня, став державним святом.

 

Усташи (Анте Павеліч) - хорватська фашистська, крайньо-права визвольна організація у 1920—1940-их роках. Сьогодні слово Ustaše вживається виключно стосовно членів цієї організації. Створена у січні 1929 р. лідером Хорватської партії права Анте Павелічем. Мала багато спільних рис із італійською фашистською партією і мала бази в Італії та Угорщині. Рух виник як відповідь на утиски хорватів режимом югославського короля Александра І. Основною метою організації була незалежність Хорватії та ліквідація Югославії

 

Фракійці -загальна назва групи індоєвропейських племен, що населяли в давнину південний схід Балканського півострова, а також північно-східне узбережжя Егейського моря, завойоване Птолемеями, а потім відвойоване македонським царем Філіппом V.

Хортисти –фашистська диктатура в Угорщині на чолі з адміралом Миклошем Хорті в період 1919-1944

Четники (Михайлович) - учасники південнослов'янських (сербських, болгарських, македонських тощо) національно-визвольних партизанських загонів (чет) на Балканах, що діяли перед обома світовими війнами і під час них, здебільшого відомі за свою участь на Югославському фронті Другої світової війни.

Шкіптар (шчіптар) албанці (самоназва - шкіптар) , народ, основне населення Албанії,

арнаути -майбутні бузькі козаки. У їх складі були різні народи: молдавани, волохи, українці, некрасовці і болгари, що мешкали у Туреччині.

Югославізм

Югославська війна - низка військових конфліктів, що відбувалися на території колишньої республіки Югославії у період між 1991 та 2001 роками і були проявом дезінтеграційних процесів в державі, що полягали у прагненні народів Югославії здобути свою державну незалежність та у прагненні переважно сербських сил не допустити цього. Завершились війни утворенням нових незалежних держав.,

Бомбардування Югославії (НАТО) - Операція «Союзна сила» - військова операція (багатьма експертами кваліфікується як агресія) блоку НАТО проти Союзної Республіки Югославія в період з 24 березня по 10 червня 1999 року, яка призвела до виводу югославських військ з території краю Косово і Метохія і до переходу краю під контроль сил НАТО.

 

Дейтонські угоди назва мирних угод, підписаних з ініціативи Англії та США між учасниками громадянської війни в Боснії та Герцеговині у листопаді 1995 року в місті Де́йтон, (США). Передбачалося врегулювання конфліктів у цьому регіоні. Значна роль у підписанні угод належала Президенту США Біллу Клінтону.

Проголошення незалежності Косово -Незалежність проголошена парламентом краю Косова 17 лютого 2008 року

Ізитбегович -Алія́ Ізетбе́гович (босн. Alija Izetbegović; 8 серпня 1925 — 19 жовтня 2003) — письменник, філософ, мусульманський активіст. Президент Республіки Боснії і Герцеговини у 1990–1996 роках, член Президії у 1996—2000 роках.

Мілошевич -Слобода́н Мило́шевич (*29 серпня 1941 — †11 березня 2006) — президент Союзної Республіки Югославія (1997—2000 рр.), Сербії (1986—2000 рр.),

Радован Караджич -сербський політик, колишній президент Республіки Сербської в Боснії. Міжнародний кримінальний трибунал у справах колишньої Югославії звинувачує Караджича у скоєнні військових злочинів та геноциду на території колишньої Югославії. З 1995 р. знаходився у розшуку, арештований 21 липня 2008 р.,

Туджман -хорватський політик і державний діяч. Перший президент незалежної Хорватії у 1990-х роках. Двічі обирався на президентську посаду і перебував при владі аж до своєї смерті, наприкінці 1999 року.

Яничари -регулярна піхота в Османській імперії, що діяла у 14 — 19 століттях, створена султаном Мурадом І.

Antemurale christianitatis -З 1519 року в Західній Європі Хорватія була відома як «авангард християнства» (лат. Antemurale Christianitatis), таку назву дав країні Папа Римський Лев X.

 

Держави (хронологія):

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...