Главная Обратная связь

Дисциплины:


США. «Емігрантський» імперіалізм.Після закінчення Громадянської війни 1861-1865 рр., яка була одночасно і буржуазною революцією, у США завершується промислова революція та індустріалізація, відбувається становлення якісно нової ринкової економіки.

Якщо світове промислове виробництво у 1870-1913 рр. зросло в 5 разів, то промислове виробництво США – в 8,6 рази. Країна виходить на лідируючу позицію в світі за обсягами промислового виробництва.

Головними джерелами накопичення капіталу стали золото Каліфорнії та нафта Пенсільванії. Також таке зростання стало можливим завдяки розвитку нових галузей важкої промисловості, на базі досягнень науково-технічного прогресу.

Важливим фактором динамічного розвитку країни стало будівництво залізниць, які за відносно невеликий проміжок часу з’єднали північ США з півднем, а схід із заходом. Завдяки цьому будівництву в господарський товарообіг залучалися нові землі, що сприяло динамічному розвитку сільського господарства американського типу – велике приватне землеволодіння, основане на використанні провідної техніки, прогресивних технологій та найманої праці.

Крім того, будівництво американських залізниць стало першим досвідом функціонування акціонерного капіталу, який пізніше став головним інструментом утворення монополістичних об’єднань.

 

Цікаво знати

В перші 50 років рейки для залізниць були і справді залізними, але до 1890 р. 80% з них були замінені на сталеві. Ще раніше у 1880 р. у Нью-Йорку з’явилася надземна залізниця.

 

Так в 80-ті роки ХІХ ст. виникла фірма Едісона, яка перетворилася на величезну корпорацію з глобальними інтересами «Дженерал Електрик».

Генрі Форд першим застосував двигун внутрішнього згоряння в конструкції свого автомобіля, та конвеєр для його виробництва, завдяки чому його фірма швидко стала монополією «Концерн Форда» і вивела автомобілебудування США на перше місце в світі.

Нафтовий трест Рокфеллера вважається першим в США монополістичним об’єднанням (1870 р.), уже у 1880 р. цей трест переробляв 90% американської нафти. «Сталевий трест» Морганів контролював 75% залізної руди США і випускав половину відповідної продукції.

Масштаби діяльності цих компаній і її наслідки призвели до того, що США стала першою країною, де з’явилось антимонопольне законодавство - антитрестовський закон Шермана (1890 р.). Наслідком введення в дію цього закону стало виникнення холдинг-компаній – компанія, що утримує контрольні пакети акцій інших фірм, а отримані дивіденди розподіляє між своїми членами. Але закон Шермана не зміг протистояти розвитку монополій і на початку ХХ ст. с США діяло вже близько 1000 трестів. Після злиття промислового і банківського капіталів найбільшими в країні фінансово-промисловими групами стають групи Морганів та Рокфеллера.

На відміну від європейських країн, в США на межі ХІХ-ХХ ст. імпорт капіталу був майже вдвічі більшим за експорт, що пояснюється ефективністю його застосування в країні, що динамічно розвивається, та традицією вивезення англійського капіталу в заморську колонію. Щодо інших держав, то США не втручалися в боротьбу за колонії в різних куточках світу, а з початку ХХ ст. проголосили «доктрину Монро» («Америка для американців») і проводили політику неоколоніалізму щодо менш розвинених країн американського континенту. Це означало, що формально суверенна держава потрапляла у економічну залежність від американського капіталу, що дозволяло США експлуатувати її ринки та національні багатства.

 

sdamzavas.net - 2018 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...