Главная Обратная связь

Дисциплины:


Нерозходження статевих хромосомСхрещування білоокої самки дрозофіли із червонооким самцем дає у першому поколінні білооких самців і червонооких самиць. Однак іноді у такому схрещуванні з частотою 0,001 – 0,1% зявляється червоноокі самки.

К.Бріджес, який описав це явище у 1913р., передбачив, що під час мейозу у полоцит відходять обидві Х – хромосоми, а у яйцеклітину – жодної. Якщо в полоцит Х – хромосоми не потрапляють, вони будуть знаходитися у яйцеклітині. Це явище назвали первинним нерозходженням хромосом.

Якщо така яйцеклітина заплідниться сперматозооном з Х – хромосомою, то такі зиготи – самки із трьома Х – хромосомами, гинуть на личинковій стадії розвитку. Особини, які мають лише одну Y – хромосому, гинуть, а самці з однією Х – хромосомою ззовні нормальні, але стерильні. Дані щодо нерозходження хромосом свідчать, що порушення у розподілі статевих хромосом супроводжується змінами в успадкуванні ознак, зчеплених зі статтю.

Особливий випадок 100% нерозходження статевих хромосом був описаний Л.В. Морган. При схрещуванні самки дрозофіли, яка мала жовте тіло (мутація yellow – y) із самцем із сірим тілом (y ), у потомстві усі сини виявилися із батьківською ознакою, а дочки – з материнською, що не відповідало правилу Кріс-Крос. Картина успадкування, коли в F ознаки батьків передаються нащадкам протилежної статі, носить назву Кріс- Крос. Виявилося, що в цьому випадку обидві Х – хромосоми, які несли ген y, зєднані у проксимальній частині і мають спільні центромеру. Такі хромосоми називаються зчепленими і вони відходять разом або в яйцеклітину, або в полоцит. Крім того, самка має ще Y – хромосому, одержану від батька. Лінія зі зчепленими Х – хромосмами ХХ дуже зручна для розмноження точної копії єдиної Х – хромосоми самця і її тривалого збереження. У ній виживають лише особини, які мають генотипи, ідентичні батьківським, тобто лінія постійно відтворюється.

 

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...