Главная Обратная связь

Дисциплины:


Пізнаю і виховую себе в родині (4 клас). 4 страницаКЛАС (34 год.)

№ п/п К-ть год.   Зміст навчального матеріалу Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Розділ І. Біблійна історія: сторінками Нового Заповіту (17 год.)
Тема 1. Вступ. Ісус Христос як історична постать. Учень/учениця: - наводить приклади з життя Ісуса Христа як історичної особи та Бога, Який прийшов в людському образі; - ставить питання стосовно можливостей людини наслідувати справи Спасителя та набувати святих рис (святості); - відповідає на поставлені питанняпро наші обов’язки, як віруючих людей, за відповідне ставлення й пошанування Ісуса Христа.
Тема 2. Здійснення сподівань на спасіння. Моральний стан людства перед народженням Христа. Різдво Христове. Початок нашої ери. Учень/учениця: - розуміє та аналізує причини морального занепаду в тогочасних людей іудейської віри; - ставить питання про зміст сподівань людей, які пішли за Христом; - розуміє зміст подій, за яких відбувалося народження Спасителя; - наводить приклади з життя людей, які підтверджують силу впливу Особистості Спасителя на їхній подальший розвиток і духовний стан.
Тема 3. Народження для вічного життя. Хрещення Ісуса Христа в Йордані. Учень/учениця: - переповідає основні події хрещення Ісуса Христа в Йордані; - розглядає та аналізує зміст вислову «вічне життя», «народження для вічного життя»; - ставить питання про роль покаяння в духовному преображенні людини.
Тема 4. Боротьба зі спокусами. Спокуса Христа в пустелі. Учень/учениця: - намагається відрізняти різні ступені спокушань Христа в пустелі та співвідносити їх із сучасними спокушаннями людей; - відрізняє тілесні й духовні спокуси, наводить приклади з життя; - дає визначення поняття «боротьба зі спокусами».
Тема 5. Дар учнівства. Учні Ісуса Христа. Апостол Андрій Первозванний. Учень/учениця: - намагається відтворити душевний стан перших учнів Христа, порівнюючи із собою (як учня); - вирішує для себе питання, що учнівство – це великий дар від Бога; - може розповісти про основні події, пов’язані з призиванням апостола Андрія та його подальшим служінням.
Тема 6. Моральний закон нової людини. Нагірна проповідь. Учень/учениця: - ознайомлюється зі змістом морального закону, виголошеного у Нагірній проповіді; - ставить перед собою питання про можливість виконання сучасною людиною (підлітком) християнського морального закону; - намагається робити висновки за окремими настановами Нагірної проповіді; - відчуває потребу самоспостережень над власними потребами до особистісного удосконалення або відсутність їх; - ставить питання про необхідність вивчення моральних законів Нагірної проповіді як довершеного закону між людьми і Богом.
Тема 7. Благословення дітей. Ісус Христос і діти. Учень/учениця: - розуміє велике сподівання, яке покладав Ісус Христос на сприйняття дітьми христових повчань і настанов, завдяки чистоті їх дитячих сердець; - ставить питання про своє відношення (своїх однолітків) до потреби у богоспілкуванні, а значить, і до обов’язків перед Богом; - захищає власну точку зору, підтверджуючи її прикладами з життя.
Тема 8. Цінність дружби. Зцілення розслабленого у Капернаумі. Учень/учениця: - висловлює власні судження про дружбу, бачачи в ній новий зміст (дружба велична тим, що веде людей до виконання їх святих обов’язків служити ближнім); - розрізняє зміст подій, котрі відбувалися в Капернаумі; - порівнює події в Капернаумі з іншими подіями, де були явлені дружба та товариськість.
Тема 9. Вдячність. Вилікування 10 хворих на проказу. Учень/учениця: - особливо відповідально ставиться до теми, оскільки вона порушує важливу для цього віку тему «добра й зла», а саме: прояви вдячності тим, хто нас доглядає, виховує, опікується нами у житті (сімейні проблеми перш за все); - відповідає на питання про своє ставлення до подій, пов’язаних із зціленням хворих; - окреслює перед собою шляхи подолання невдячності у собі.
Тема 10. Матеріальний і духовний світ людини. Ісус і багатий юнак. Учень/учениця: - розглядає ставлення людини (насамперед себе) до проблем задоволення матеріальних і духовних потреб; - розцінює наявність у собі бажання до духовного вдосконалення; - ставить собі питання на кшталт того, що вирішував юнак (чим я можу поступитися, а чим – ні).
Тема 11. Надія, що тішить нас. Воскресіння Лазаря.   Учень/учениця: - роздумує над змістом життя людини, яке має колись скінчитись чи перейти у нове життя (воскресіння); - розглядає вчинок Ісуса Христа, Який втішив багатьох через подання надії на вічне життя; - розмірковує про причини нерозуміння людьми поняття вічного життя та прагнення до нього.
Тема 12. Радість і торжество. Вхід Ісуса Христа у Єрусалим Учень/учениця: - повідомляє про власні емоції та переживання від радісної звістки, з якою християни зустрічають це свято (вербна неділя); - розглядає причини радості тогочасних іудеїв і порівнює їх з нашими враженнями від свята; - робить висновки про примхливість і необдуманість у виборі вчинків (спочатку вітали, потім розіп’яли).
Тема 13. За крок від зради. Таємна вечеря. Сад Гетсиманський. Учень/учениця: - переповідає основні події Таємної вечері та її духовний зміст; - намагається зрозуміти зміст духовного подвигу Ісуса Христа, поведінку Його товаришів і зрадника; - робить застереження для себе й інших не покладати надію на так званих друзів, з яких тільки деякі є справжніми (вибір друзів є важливим для підлітків); - ставить перед собою питання мати гарних, надійних і сповнених чеснотами друзів, які не підведуть і не зрадять заради грошей і звань.
Тема 14. Прощення образ. Суд і розп’яття Ісуса Христа. Учень/учениця: - дізнається про суд над Христом та про обставини Його розп’яття; - виступає з власними судженнями про зміст виразу «прощення образ»; - ставить запитання щодо відтворення вчинків Христа у наш час (чи зміг би я так поступити у випробуваннях і зраді); - розповідає про почуття, які в нього викликала розповідь про страждання Христа.
Тема 15. Свято свят. Воскресіння Христове. Учень/учениця: - ставить перед собою мету накреслити шлях наслідування Христу (передає своїми почуттями й міркуваннями саме таке ставлення до Сина Божого); - розповідає про свої враження від святкування Воскресіння Христового (Пасхи); - співає або читає улюблені твори на тему Воскресіння Христового.
Тема 16. Серце піднесемо до неба. Вознесіння Господнє. Учень/учениця: - виступає перед однолітками з власними роздумами про своє місце на землі, в житті інших людей (переглядаючи шлях життя Боголюдини, Воскресіння та Вознесіння Господа); - намагається зрозуміти етапи духовного зростання, які перед нами ставить Ісус Христос (ідіть і проповідуйте Слово Боже).
Урок узагальнення. Тематичне оцінювання. Учень/учениця: - розповідає про свої враження та про потребу духовного удосконалення, уникання гріховних дій; - ставить питання одноліткам щодо важливості в наш час бути учнем Христовим, йти шляхом доброчесного життя, жити для ближніх за Божим Словом; - наводить приклади з власного досвіду та свого близького оточення про дива й святість людей Божих.
Розділ II. Святині української землі (7 год.)
Тема 1. Монастирі. Їх роль у духовному просвітництві народу. Учень/учениця: - називає головні святині української землі (відомі монастирі), переповідає події, що пов’язані з історією їх створення та розвитку; - знає про шлях святих цих обителей та їхню роль у духовному просвітництві людей; - розрізняє поняття «духовне просвітництво» від просто «просвітництво», дає опис; - описує події, які сприяють розвитку монастирів у наш час.
Тема 2. Києво-Печерська лавра. Києво-Печерський Патерик. Учень/учениця: - розповідає про головні події створення Києво-Печерської лаври та історичні джерела про це, що дійшли до нас із давнини; - вміє переповісти повчальні історії деяких відомих насельників лаври (з минулого та сучасного); - знає й цікавиться сучасним життям лаври (ділиться враженнями від перебування на святкових службах, переглядом фільмів, новин про життя лаври й заповідника тощо).
Тема 3. Почаївська лавра. Учень/учениця: - розповідає про історію створення та життя Почаївської лаври, про відомих святих та їхні діяння; - знає про історичні події, що пов’язані з історією цієї святині; - може порівняти особливості традицій і життя Києво-Печерської лаври з особливостями традицій у Почаївській лаврі.
Тема 4. Святогорська лавра. Учень/учениця: - розказує про визначні події, що пов’язані зі Святогорською лаврою, з її становленням у наші часи; - ставить питання про вплив стародавніх визначних монастирів на духовне відродження нашого народу; - розмірковує про чудеса, які люди відчувають в своєму досвіді завдяки відвідинам святих монастирів.
Тема 5. Паломництво як явище культурно-релігійного життя. Учень/учениця: - знайомиться зі схемою паломницьких місць України та зарубіжжя, вивчає основні шляхи паломницьких маршрутів тощо; - дізнається про можливості паломницьких служб різних регіонів нашої держави; - визначає необхідність для кожної людини доторкнутися до святих джерел християнської духовності.
Тема 6. Святині Української землі: ікони Божої Матері Володимирська, Почаївська, Чернігівська та інші. Учень/учениця: - знайомиться із багатими християнськими скарбами духовного мистецтва та найвідомішими іконами; - переповідає їх історії та особливості пошанувань в різних регіонах України.
Урок узагальнення. Тематичне оцінювання. Учень/учениця: - підводить підсумки та узагальнює важливість для сучасної людини (підлітка) бути обізнаним і відчувати потребу в духовних знаннях; - знає історії зцілення в святих місцях, від святих ікон та історії пошанувань святих нашого краю.
Розділ ІІІ. Сучасна людина в духовних таїнствах та обрядах (10 год.)
Тема 1. Таїнства та обряди як складова побуту українського народу. Різниця між ними. Таїнство хрещення й миропомазання. Хрещені батьки. Учень/учениця: - знайомиться з головними таїнствами й вміє про них розповісти; - розповідає про обряди та їхню відмінність від таїнств; - може розповісти про можливості благодатних дарів у хрещенні та миропомазанні; - пригадує події свого хрещення; - розказує про своїх хрещених батьків.
Тема 2. Таїнство покаяння. Сповідь. Учень/учениця: - визначає таїнство покаяння як провідне для духовного очищення й зцілення від гріхів; - ставиться відповідально до змісту того, що люди повідомляють на сповіді; - розмірковує над темами «гріхи тілесні, душевні та духовні» (називає деякі з них, що характерні для нашого часу).
Тема 3. Таїнство Євхаристії. Божественна літургія – свідчення єдності Бога та людини.   Учень/учениця: - може переповісти про значення та основні моменти таїнства Євхаристії; - знає про вплив на людину святого причастя (випадки з життя відомих йому осіб); - намагається відрізняти особливості єдності віруючих людей поза церквою та під час Божественної літургії.
Тема 4. Таїнство шлюбу. Шлюб цивільний і церковний. Сім’я – мала церква. Шлюбні традиції українського народу.   Учень/учениця: - ознайомлюється з особливостями таїнства шлюбу та словами із Біблії про святість сімейних стосунків; - наводить слова зі Святого Писання про святість шлюбу та про перше чудо, що було явлене під час весілля; - розповідає про шлюбні традиції українського народу, про заборони щодо шлюбу.
Тема 5. Молитва за хворого. Апостол Яків про силу молитви за хворого. Учень/учениця: - підтримує думку, що сила щирої молитви за хворого сприяє духовному й тілесному зціленню; - вчиться співчувати й ставити себе на місце хворого, який потребує наших щирих молитов; - намагається підтримати друзів гарними словами та бажає, щоб ці слова наближались за змістом до вражаючих духовною снагою молитов відомих святих (на прикладах з духовної літератури); - переповідає випадки з життя святих, які мали одужання саме по молитвах за них інших людей (матері, друзів, святих тощо).
Тема 6. Фізична смерть і безсмертя душі. Обряд поховання. Поминання померлих. Учень/учениця: - ставить перед собою мету зрозуміти зміст життя й безсмертя душі (досвід появи святих, які являлись людям і сповіщали їм про зміст страждань після смерті душ померлих і про спокій душ праведників і святих); - дізнається про зміст обряду поховання та етапи поминальних трапез за душі померлих; - знає, як треба шанувати померлих предків, які віддали своє життя за майбуття нащадків.
Тема 7. Потреби людини і церковні обряди. Освячення. Молебні. Учень/учениця: - може переповісти зміст різних церковних обрядів та їх призначення; - дізнається про важливість перебування людини в освячених місцях (вдома, на роботі); - знає про користь молебнів та про святкові богослужіння перед початком якоїсь справи, задля благополуччя і миру, проти хвороб тощо.
Тема 8. Священство. Апостольське наступництво. Апостол Павло про священство. Учень/учениця: - ознайомлюється із традиціями священства як служителями Божими; - може розповісти про деякі особливості їхнього апостольського служіння (що Бог заповідав їм робити, а що не робити); - може пояснити зміст вислову апостола Павла про священство.
Регіональний компонент. Екскурсії до храмів на тему «Звичаї рідного краю». Учень/учениця: - відвідує визначні церковно-храмові комплекси рідного краю, дізнаючись про архітектуру та іконопис; - спостерігає, як люди приходять до храму та як проходять різні священні таїнства й обряди.
Підсумковий урок. Тематичне оцінювання.   Учень/учениця: - узагальнює отриманий досвід, знаходить стратегії для втілення свого прагнення до духовного удосконалення; - аналізує та порівнює зміст духовного життя інших людей із змістом свого та своєї родини.

 

КЛАС (34 год.)

№ п/п К-ть год. Зміст навчального матеріалу Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Розділ І. Біблійна історія: сторінками Нового Заповіту (17 год.)
Тема 1. Вступ. Поняття про притчу. Істина. Наше сприйняття істини. Притча про сіяча. Учень/учениця: - розуміє зміст поняття «притча» та наповнення цього змісту; - розповідає про необхідність відстоювати істини як найціннішого, що є в людині; - пояснює зміст притчі про сіяча як такий, що відповідає ступеням духовної підготовки людини до сприйняття істини; - ставить питання про готовність своєї душі до сприймання слів Євангельської Істини.
Тема 2. Важливість добрих справ для духовного росту. Притчі про зерно гірчичне та про закваску. Учень/учениця: - розмірковує про вплив добрих справ на формування духовності особистості; - дає порівняльну характеристику двох причт, наголошує необхідність добрих вчинків всупереч усім негараздам, що виникають у житті; - наводить для цього приклади з життя; - віддає перевагу постановці проблем, що виникають у нашому житті, образно, у формі притч (розвиток образного мислення); - розуміє потребу зберігати внутрішню гармонію для розуміння суті притч та для їх трактування.
Тема 3. Основа морального життя. Притча про дім на піску і на камені. Учень/учениця: - розмірковує про потреби людини в побудові міцного духовного й морального фундаментів для повноцінного існування та самореалізації; - ставить перед собою питання самовдосконалення на основі вічних цінностей; - пропонує стратегії духовного росту на основі християнських духовних цінностей.
Тема 4. Неминучість покарання за зло. Притча про пшеницю та кукіль. Учень/учениця: - розмірковує про необхідність передбачати та нести відповідальність за власні вчинки впродовж усього життя; - виголошує свої потреби, що збігаються з потребами духовно-морального удосконалення серед спокус сьогодення; - ставить перед собою (своїми однолітками) питання про невідворотність покарання за гріхи, в яких людина не сповідується.
Тема 5. Милосердя та співчуття. Притча про милосердного самарянина. Учень/учениця: - розмірковує про потреби сучасного людства в розвитку милосердних справ; - розуміє, чому треба співчувати тим, хто опиняється в складному становищі; - роздумує про шляхи подолання негараздів сьогодення; - розглядає образ сучасного самарянина (за образом самарянина із притчі) як зразок для наслідування.
Тема 6. Скупість і щедрість. Притча про нерозумного багача. Учень/учениця: - робить висновки про духовну неповноцінність людей, які усе своє життя дбають про матеріальний статок, не замислюючись про духовні потреби; - розмірковує про необхідність сприймати життя сучасного суспільства та його щоденні турботи з погляду життя вічного; - надає перевагу вирішення життєвих проблем духовними шляхами, через виконання Божих настанов бути милосердним, щедрим та нежадібним.
Тема 7. Винагорода за терпіння. Притча про багача та Лазаря. Учень/учениця: - віддає перевагу у роздумах про терпіння в скорботі як про нагальний порятунок у вічному житті; - намагається пояснити, для чого людині потрібно мати непорушну волю й терплячість у перенесенні спокус (на історичних та літературних прикладах); - ставить перед собою питання можливості реалізувати ідею притчі у власному житті, в сучасному світі (розглядає власну життєву ситуацію, пов’язану з економічною кризою в суспільстві).
Тема 8. Гордість і смиренність. Притча про митаря й фарисея. Учень/учениця: - розуміє, що саме сприяє утвердженню людини на шляху до досконалості во Христі (смиренність і щиросердне покаяння в гріхах); - ставить перед собою певні пріоритети у вихованні смирення й контролю над вчинками, які породжує в нас гордість; - розмірковує над образами митаря й фарисея, намагається розпізнавати їх у собі (самоаналіз стану духовно-моральної сфери).
Тема 9. Свобода вибору. Притча про блудного сина. Учень/учениця: - усвідомлює зміст поняття «свобода вибору», аргументуючи його прикладами із власного життя; - розуміє причини небажання людей усвідомлено обирати шлях власного життя, наводить наслідки таких дій; - намагається зрозуміти силу великої терплячості Бога й незліченного Його милосердя до кожного блудного сина, який відступає від Отця; - ставить перед собою питання щодо небезпеки, якою охоплені люди в наші часи, віддаляючись від Господа назавжди.
Тема 10. Мета нашого життя. Притча про 10 дів. Учень/учениця: - пробує визначити мету життя людини (служити Богу для спасіння у вічному житті); - знає про відповідальність за зміст різного роду задоволень, які підлітки дозволяють собі, виходячи з потреб віку; - прагне до удосконалення себе для життя вічного; - знає, що являють образи дів розумних, що не загасили своїх світильників і зберегли їх палаючими.
Тема 11. Відповідальність. Духовний труд над собою. Притча про таланти. Учень/учениця: - визнає необхідність духовної праці над собою для самовдосконалення й реалізації наданих Богом талантів; - надає перевагу розвитку талантів, які треба вдосконалювати впродовж усього життя; - засуджує поступливість людей гріховним залежностям від спокус і розваг сьогодення (протидія залежним станам і небезпечній поведінці); - розглядає цю притчу як важливий засіб розуміння через мудре слово становища людей, які недооцінюють дані їм від Бога таланти й нехтують їх розвитком.
Тема 12. Наше ставлення до людей. Уміння любити й прощати. Притча про немилосердного боржника. Учень/учениця: - розглядає причини зміни ставлення царя до боржника як підтвердження розуміння Господом усіх внутрішніх порухів душі (творити добре чи зле); - ставить перед собою за мету наближатися до умілого поводження з людьми, вчитися прощати й любити; - визначає за необхідне підтримувати між людьми повагу, відноситися до кожного неупереджено (адже кожний може опинитися у ролі боржника); - прагне набути гарної звички – вибачати людям їхні борги та провини, якщо вони у цьому зізнаються й каються.
Тема 13. Добро й зло в житті людини. Спокуси та їхні наслідки. Притча про жорстоких виноградарів. Учень/учениця: - розуміє, що тема жорстоких виноградарів є важливішою від інших тому, що вони уповноважені розпоряджатися господарством Божим і мають нести найбільшу відповідальність. Якщо ж такі управителі жорстокі, то страждають усі. Тому постає питання виховання еліти держави, яка буде спроможна розуміти не тільки власні потреби, але, головне, потреби духовні (бути в Істині, з Богом); - висловлює думки на тему потреби виховання державної еліти, виховання себе як господаря країни (кожного на своєму місці).
Тема 14. Послух і непослух. Притча про двох синів. Учень/учениця: - робить висновки про важливість вчасного виконання того, чого бажає від нас Бог; - розуміє, що гріховний стан людей не дає можливості виконувати все досконало, а головне, у пошані до Батька; - намагається розглядати вчинки синів, які по-різному зголосилися й виконали завдання, як власну позицію щодо виконання тих справ, що є у кожної людини (підлітка).
Тема 15. Роль праці в житті людини. Винагорода за працю. Заздрість. Притча про робітників у винограднику. Учень/учениця: - розуміє потребу людини отримувати гідне задоволення від оплати своєї праці; - намагається розгледіти причини бажання одних трударів мати більшу платню за інших; - розглядає проблему заздрощів у нашому житті; - ставить за мету у процесі виконанні будь-якої роботи насамперед мати користь для своєї душі, задоволення її духовних потреб.
Тема 16. Молодь і школярі – надія держави. Притча про свічку на підсвічнику. Учень/учениця: - розуміє головну проблему сьогодення у нашій державі та світі – втрату цінності богоспілкування. А тому образ свічки на підсвічнику є важливим для реалізації себе як образу Божого, який людина має удосконалювати все життя (уподоблення); - розмірковує над проблемою шляхів удосконалення людей, їхніх сімей тощо.
Урок узагальнення. Тематичне оцінювання. Учень/учениця: - розглядає провідні теми, що розкриваються в притчах; - ставить питання про необхідність духовного удосконалення кожної особистості; - розуміє необхідність ознайомлення з досвідом попередників, з мудрістю святих отців, Святим Письмом.
Розділ II. ДЕКАЛОГ (заповіді Божі для людей) (11 год.)
Тема 1. Поняття заповіді. Заповідь 1. «Я – Господь Бог твій. Хай не буде у тебе інших богів перед лицем Моїм». Богопізнання. Поняття “інших богів”. Гріхи проти заповіді. Учень/учениця: - вимагає від себе щиросердного сповідування Бога, якщо бажає відкрити силу любові Божої у власному житті та житті близьких; - розуміє зміст духовних та тілесних гріхів, що заважають людям; - ставить перед собою питання найпершого з гріхів (невизнання Господа Бога) і наслідків від цього для себе.
Тема 2. Заповідь 2. «Не роби собі ідола...». Сучасне ідолопоклонство: культ тіла, грошей, алкоголю, наркотиків, розваг. Забобони і марновірство. Учень/учениця: - розмірковує пропротиріччя сьогодення, коли ідолопоклонство набуло такого урізноманітнення (культ тіла, грошей, алкоголю, наркотиків, розваг); - намагається із застереженням відноситися до пропозицій реклами, сучасних наукових розробок індустрії розваг, фармакології та навіть харчової промисловості щодо загострення проблем залежностей від «ідолів»; - розуміє зміст забобонів як віри в малих ідолів та марновірство (на прикладах із життя).
Тема 3. Заповідь 3. «Не призивай імені Господа Бога твого даремно». Про вживання імені Божого. Прокльони, лихослів’я, богохульство. Значення імені для людини. Учень/учениця: - виховує побожне ставлення до імені Божого як до святого імені; - вирізняє інші слова за їхнім духовним потенціалом або відсутністю такого; - ставить собі за мету виховання контролю за словами, які заважають нам духовно зростати (прокльони, лихослів’я, богохульство); - визнає важливість імені кожної людини для збереження повноти гармонії та краси її духовного життя, для удосконалення її особистості.
Тема 4. Заповідь 4. «Пам’ятай день святий святкувати...». Субота у Старому Заповіті. Неділя у Новому заповіті. Християнські свята. Учень/учениця: - розуміє зміст християнської «неділі» і старозавітної «суботи» як днів особливої пошани до Господнього веління (4 заповідь); - знає про відповідність проведення недільного дня згідно з християнськими настановами і традиціями; - розглядає сучасні світські свята і порівнює їх духовний зміст зі змістом свят християнських.
Тема 5. Заповідь 5. «Шануй батька свого та матір свою...». Обов’язки дітей перед батьками: любов, пошана, послух. Повага до старших. Учень/учениця: - визначає пріоритет поваги і пошанування дітьми своїх батьків, який є ключовим у вихованні громадянського суспільства; - може розмірковувати на тему сучасних можливостей зберегти передачу традицій від покоління до покоління (оскільки руйнація традицій веде до руйнації взагалі державності як культурної спільноти громадян, яка починається із сім’ї кожного); - знає і називає обов’язки дітей перед батьками.
Тема 6. Заповідь6. «Не вбивай». Життя - дар Божий. Вбивство фізичне і моральне. Відповідальність людини за життя. Падіння суспільної моралі: самогубство, наркоманія, алкоголізм, аборти, евтаназія, екологічні катастрофи. Учень/учениця: - визначає неможливість для людини вирішувати свою долю та долю іншої людини через убивство; - усвідомлює відповідальність людини за власне життя; - розглядає можливості кожного зберігати життя за будь-яких обставин (на прикладах з життя відомих духовних осіб); - розмірковує над безпосередніми причинами занепаду моралі сьогодні.
Тема 7. Заповідь 7. «Не чини перелюбу». Чистота й непорочність. Таїнство шлюбу. Сучасні перешкоди щодо збереження чистоти серця: преса, телебачення, відео, електронні ЗМІ, мода тощо. Учень/учениця: - знає про причини занепаду чистоти і розбещеності сучасної молоді, а також про наслідки цих явищ; - протиставляє цим негараздам свою обізнаність (треба зберігати свою духовну і тілесну недоторканість); - визначає перешкоди сучасної мас-медіа, через яку йде розмивання християнських цінностей цнотливості і збереження вірності у подружніх зв’язках.
Тема 8. Заповідь 8. “Не кради ”. Джерело власності – чесна праця. Злочини проти чужої власності. Святотатство. Учень/учениця: - розмірковує над темою «не кради», «крадіжка», отримання хабарів тощо; - ставить собі за мету дотримання чесного збагачення за рахунок власної праці, що є угодним Богові; - розглядає злочини проти майна та духовної власності, причини їх виникнення у нашому суспільстві; - знає зміст поняття «святотатство».
Тема 9. Заповідь 9. «Не свідчи неправдиво на ближнього твого». Слово честі, клятва, присяга та їхні порушення. Неправда. Осуд. Наклеп. Обов’язок виправити заподіяну кривду. Учень/учениця: - розуміє необхідність дотримуватися даного слова у різних справах (слово честі), присяги та несення відповідальності за їхнє порушення; - ставить на меті уникати осуду, наклепів та неправдивих свідчень проти інших людей (9 заповідь); - розуміє, що негативні вчинки минулого допомагають виправити щире каяття й уникнення їх у подальшому.
Тема 10. Заповідь 10. «Не бажай нічого, що належить ближньому твоєму…». Про нечистоту помислів і боротьбу з ними. Заздрість. Учень/учениця: - пояснює важливість виховання у собі поблажливості і уникнення заздрощів, що супроводжують людей в усі часи; - визнає як духовну хворобу нескінченні бажання людини отримувати усілякі блага, які мають інші; - визначає шляхи подолання цієї небезпечної хвороби, що лікується християнським способом життя (боротьба із нечистотою помислів).
Урок узагальнення. Тематичне оцінювання. Учень/учениця: - проводить межу між заповідями людей сучасного світу і заповідями Божими, які невіруючим людям не можна виконувати у повному обсязі (через нерозуміння їх духовного змісту); - дає характеристику сучасним типам людей, які порушують заповіді Божі, що призводить до духовного і морального зубожіння особистості та держави (приклади з історії й сучасного життя).
Розділ ІІІ. Християнська культура і людина (6 год.)
Тема 1. Молитва у камені. Церковна архітектура. Найвідоміші церкви в Україні. Учень/учениця: - визнає важливість збереження краси споруд церковної архітектури, їх внесок у виховання культури особистості; - дає пропозиції щодо збереження архітектурних ансамблів старої забудови, відродження їх у стародавньому вигляді, без порушення сучасними забудовами; - може назвати основні святині християнства – відомі церкви і місця паломництва.  
Тема 2. Молитва у музиці. Церковні піснеспіви. Духовна і світська музика. Народні піснеспіви християнського змісту: колядки, щедрівки, псалми. Учень/учениця: - розмірковує про місце в нашому житті музики, співу, духовного і світського, їх змісту; - знає і може навести приклади піснеспівів християнського змісту (колядки, щедрівки, псалми); - може розповісти про християнський зміст подій, що зображені у цих творах.
Тема 3. Дзвони. Дзвонове мистецтво. Молитва у фарбі. Іконопис. Візантійська та давньоруська школи іконопису. Сучасний іконопис. Учень/учениця: - розглядає головні напрямки формування духовної релігійної культури – іконопис, дзвонове мистецтво, церковне оздоблення (різьблення, лиття, вишивання тощо); - може визначити декілька особливостей візантійської та давньоруської шкіл іконопису; - знає і називає твори іконопису, які є знаними і шанованими.
Тема 4. Молитва у слові. Християнська література та книгодрукування. Учень/учениця: - розуміє важливість збереження літературної спадщини, що представлена витворами мистецтва та книгодрукування; - намагається зрозуміти велич слова молитви як такої, яку Сам Господь подав нам у приклад (на прикладі Господньої молитви); - розмірковує над неоціненною силою духовних писемних джерел, які ми маємо.
Тема 5. Джерела натхнення для творчості. Як не впасти в спокуси. Сучасне християнське мистецтво: кіно, театр, медіа-засоби. Учень/учениця: - знає зміст поняття «творчість», «творчі сили» (від Бога то чи ні); - намагається убезпечити себе від наслідків неконтрольованого спілкування зі світом кіно, театру, де владарюють різні сили натхнення і спокус.
Підсумковий урок. Учень/учениця: - дотримується своїх думок, які сформувалися під час вивчення різних тем, і відстоює їх; - свідчить про корисність для душі і тіла усіх Божих настанов.
           
sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...