Главная Обратная связь

Дисциплины:


Пізнаю і виховую себе в родині (4 клас). 4 страницаКЛАС (34 год.)

№ п/п К-ть год.   Зміст навчального матеріалу Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Розділ І. Біблійна історія: сторінками Нового Заповіту (17 год.)
Тема 1. Вступ. Ісус Христос як історична постать. Учень/учениця: - наводить приклади з життя Ісуса Христа як історичної особи та Бога, Який прийшов в людському образі; - ставить питання стосовно можливостей людини наслідувати справи Спасителя та набувати святих рис (святості); - відповідає на поставлені питанняпро наші обов’язки, як віруючих людей, за відповідне ставлення й пошанування Ісуса Христа.
Тема 2. Здійснення сподівань на спасіння. Моральний стан людства перед народженням Христа. Різдво Христове. Початок нашої ери. Учень/учениця: - розуміє та аналізує причини морального занепаду в тогочасних людей іудейської віри; - ставить питання про зміст сподівань людей, які пішли за Христом; - розуміє зміст подій, за яких відбувалося народження Спасителя; - наводить приклади з життя людей, які підтверджують силу впливу Особистості Спасителя на їхній подальший розвиток і духовний стан.
Тема 3. Народження для вічного життя. Хрещення Ісуса Христа в Йордані. Учень/учениця: - переповідає основні події хрещення Ісуса Христа в Йордані; - розглядає та аналізує зміст вислову «вічне життя», «народження для вічного життя»; - ставить питання про роль покаяння в духовному преображенні людини.
Тема 4. Боротьба зі спокусами. Спокуса Христа в пустелі. Учень/учениця: - намагається відрізняти різні ступені спокушань Христа в пустелі та співвідносити їх із сучасними спокушаннями людей; - відрізняє тілесні й духовні спокуси, наводить приклади з життя; - дає визначення поняття «боротьба зі спокусами».
Тема 5. Дар учнівства. Учні Ісуса Христа. Апостол Андрій Первозванний. Учень/учениця: - намагається відтворити душевний стан перших учнів Христа, порівнюючи із собою (як учня); - вирішує для себе питання, що учнівство – це великий дар від Бога; - може розповісти про основні події, пов’язані з призиванням апостола Андрія та його подальшим служінням.
Тема 6. Моральний закон нової людини. Нагірна проповідь. Учень/учениця: - ознайомлюється зі змістом морального закону, виголошеного у Нагірній проповіді; - ставить перед собою питання про можливість виконання сучасною людиною (підлітком) християнського морального закону; - намагається робити висновки за окремими настановами Нагірної проповіді; - відчуває потребу самоспостережень над власними потребами до особистісного удосконалення або відсутність їх; - ставить питання про необхідність вивчення моральних законів Нагірної проповіді як довершеного закону між людьми і Богом.
Тема 7. Благословення дітей. Ісус Христос і діти. Учень/учениця: - розуміє велике сподівання, яке покладав Ісус Христос на сприйняття дітьми христових повчань і настанов, завдяки чистоті їх дитячих сердець; - ставить питання про своє відношення (своїх однолітків) до потреби у богоспілкуванні, а значить, і до обов’язків перед Богом; - захищає власну точку зору, підтверджуючи її прикладами з життя.
Тема 8. Цінність дружби. Зцілення розслабленого у Капернаумі. Учень/учениця: - висловлює власні судження про дружбу, бачачи в ній новий зміст (дружба велична тим, що веде людей до виконання їх святих обов’язків служити ближнім); - розрізняє зміст подій, котрі відбувалися в Капернаумі; - порівнює події в Капернаумі з іншими подіями, де були явлені дружба та товариськість.
Тема 9. Вдячність. Вилікування 10 хворих на проказу. Учень/учениця: - особливо відповідально ставиться до теми, оскільки вона порушує важливу для цього віку тему «добра й зла», а саме: прояви вдячності тим, хто нас доглядає, виховує, опікується нами у житті (сімейні проблеми перш за все); - відповідає на питання про своє ставлення до подій, пов’язаних із зціленням хворих; - окреслює перед собою шляхи подолання невдячності у собі.
Тема 10. Матеріальний і духовний світ людини. Ісус і багатий юнак. Учень/учениця: - розглядає ставлення людини (насамперед себе) до проблем задоволення матеріальних і духовних потреб; - розцінює наявність у собі бажання до духовного вдосконалення; - ставить собі питання на кшталт того, що вирішував юнак (чим я можу поступитися, а чим – ні).
Тема 11. Надія, що тішить нас. Воскресіння Лазаря.   Учень/учениця: - роздумує над змістом життя людини, яке має колись скінчитись чи перейти у нове життя (воскресіння); - розглядає вчинок Ісуса Христа, Який втішив багатьох через подання надії на вічне життя; - розмірковує про причини нерозуміння людьми поняття вічного життя та прагнення до нього.
Тема 12. Радість і торжество. Вхід Ісуса Христа у Єрусалим Учень/учениця: - повідомляє про власні емоції та переживання від радісної звістки, з якою християни зустрічають це свято (вербна неділя); - розглядає причини радості тогочасних іудеїв і порівнює їх з нашими враженнями від свята; - робить висновки про примхливість і необдуманість у виборі вчинків (спочатку вітали, потім розіп’яли).
Тема 13. За крок від зради. Таємна вечеря. Сад Гетсиманський. Учень/учениця: - переповідає основні події Таємної вечері та її духовний зміст; - намагається зрозуміти зміст духовного подвигу Ісуса Христа, поведінку Його товаришів і зрадника; - робить застереження для себе й інших не покладати надію на так званих друзів, з яких тільки деякі є справжніми (вибір друзів є важливим для підлітків); - ставить перед собою питання мати гарних, надійних і сповнених чеснотами друзів, які не підведуть і не зрадять заради грошей і звань.
Тема 14. Прощення образ. Суд і розп’яття Ісуса Христа. Учень/учениця: - дізнається про суд над Христом та про обставини Його розп’яття; - виступає з власними судженнями про зміст виразу «прощення образ»; - ставить запитання щодо відтворення вчинків Христа у наш час (чи зміг би я так поступити у випробуваннях і зраді); - розповідає про почуття, які в нього викликала розповідь про страждання Христа.
Тема 15. Свято свят. Воскресіння Христове. Учень/учениця: - ставить перед собою мету накреслити шлях наслідування Христу (передає своїми почуттями й міркуваннями саме таке ставлення до Сина Божого); - розповідає про свої враження від святкування Воскресіння Христового (Пасхи); - співає або читає улюблені твори на тему Воскресіння Христового.
Тема 16. Серце піднесемо до неба. Вознесіння Господнє. Учень/учениця: - виступає перед однолітками з власними роздумами про своє місце на землі, в житті інших людей (переглядаючи шлях життя Боголюдини, Воскресіння та Вознесіння Господа); - намагається зрозуміти етапи духовного зростання, які перед нами ставить Ісус Христос (ідіть і проповідуйте Слово Боже).
Урок узагальнення. Тематичне оцінювання. Учень/учениця: - розповідає про свої враження та про потребу духовного удосконалення, уникання гріховних дій; - ставить питання одноліткам щодо важливості в наш час бути учнем Христовим, йти шляхом доброчесного життя, жити для ближніх за Божим Словом; - наводить приклади з власного досвіду та свого близького оточення про дива й святість людей Божих.
Розділ II. Святині української землі (7 год.)
Тема 1. Монастирі. Їх роль у духовному просвітництві народу. Учень/учениця: - називає головні святині української землі (відомі монастирі), переповідає події, що пов’язані з історією їх створення та розвитку; - знає про шлях святих цих обителей та їхню роль у духовному просвітництві людей; - розрізняє поняття «духовне просвітництво» від просто «просвітництво», дає опис; - описує події, які сприяють розвитку монастирів у наш час.
Тема 2. Києво-Печерська лавра. Києво-Печерський Патерик. Учень/учениця: - розповідає про головні події створення Києво-Печерської лаври та історичні джерела про це, що дійшли до нас із давнини; - вміє переповісти повчальні історії деяких відомих насельників лаври (з минулого та сучасного); - знає й цікавиться сучасним життям лаври (ділиться враженнями від перебування на святкових службах, переглядом фільмів, новин про життя лаври й заповідника тощо).
Тема 3. Почаївська лавра. Учень/учениця: - розповідає про історію створення та життя Почаївської лаври, про відомих святих та їхні діяння; - знає про історичні події, що пов’язані з історією цієї святині; - може порівняти особливості традицій і життя Києво-Печерської лаври з особливостями традицій у Почаївській лаврі.
Тема 4. Святогорська лавра. Учень/учениця: - розказує про визначні події, що пов’язані зі Святогорською лаврою, з її становленням у наші часи; - ставить питання про вплив стародавніх визначних монастирів на духовне відродження нашого народу; - розмірковує про чудеса, які люди відчувають в своєму досвіді завдяки відвідинам святих монастирів.
Тема 5. Паломництво як явище культурно-релігійного життя. Учень/учениця: - знайомиться зі схемою паломницьких місць України та зарубіжжя, вивчає основні шляхи паломницьких маршрутів тощо; - дізнається про можливості паломницьких служб різних регіонів нашої держави; - визначає необхідність для кожної людини доторкнутися до святих джерел християнської духовності.
Тема 6. Святині Української землі: ікони Божої Матері Володимирська, Почаївська, Чернігівська та інші. Учень/учениця: - знайомиться із багатими християнськими скарбами духовного мистецтва та найвідомішими іконами; - переповідає їх історії та особливості пошанувань в різних регіонах України.
Урок узагальнення. Тематичне оцінювання. Учень/учениця: - підводить підсумки та узагальнює важливість для сучасної людини (підлітка) бути обізнаним і відчувати потребу в духовних знаннях; - знає історії зцілення в святих місцях, від святих ікон та історії пошанувань святих нашого краю.
Розділ ІІІ. Сучасна людина в духовних таїнствах та обрядах (10 год.)
Тема 1. Таїнства та обряди як складова побуту українського народу. Різниця між ними. Таїнство хрещення й миропомазання. Хрещені батьки. Учень/учениця: - знайомиться з головними таїнствами й вміє про них розповісти; - розповідає про обряди та їхню відмінність від таїнств; - може розповісти про можливості благодатних дарів у хрещенні та миропомазанні; - пригадує події свого хрещення; - розказує про своїх хрещених батьків.
Тема 2. Таїнство покаяння. Сповідь. Учень/учениця: - визначає таїнство покаяння як провідне для духовного очищення й зцілення від гріхів; - ставиться відповідально до змісту того, що люди повідомляють на сповіді; - розмірковує над темами «гріхи тілесні, душевні та духовні» (називає деякі з них, що характерні для нашого часу).
Тема 3. Таїнство Євхаристії. Божественна літургія – свідчення єдності Бога та людини.   Учень/учениця: - може переповісти про значення та основні моменти таїнства Євхаристії; - знає про вплив на людину святого причастя (випадки з життя відомих йому осіб); - намагається відрізняти особливості єдності віруючих людей поза церквою та під час Божественної літургії.
Тема 4. Таїнство шлюбу. Шлюб цивільний і церковний. Сім’я – мала церква. Шлюбні традиції українського народу.   Учень/учениця: - ознайомлюється з особливостями таїнства шлюбу та словами із Біблії про святість сімейних стосунків; - наводить слова зі Святого Писання про святість шлюбу та про перше чудо, що було явлене під час весілля; - розповідає про шлюбні традиції українського народу, про заборони щодо шлюбу.
Тема 5. Молитва за хворого. Апостол Яків про силу молитви за хворого. Учень/учениця: - підтримує думку, що сила щирої молитви за хворого сприяє духовному й тілесному зціленню; - вчиться співчувати й ставити себе на місце хворого, який потребує наших щирих молитов; - намагається підтримати друзів гарними словами та бажає, щоб ці слова наближались за змістом до вражаючих духовною снагою молитов відомих святих (на прикладах з духовної літератури); - переповідає випадки з життя святих, які мали одужання саме по молитвах за них інших людей (матері, друзів, святих тощо).
Тема 6. Фізична смерть і безсмертя душі. Обряд поховання. Поминання померлих. Учень/учениця: - ставить перед собою мету зрозуміти зміст життя й безсмертя душі (досвід появи святих, які являлись людям і сповіщали їм про зміст страждань після смерті душ померлих і про спокій душ праведників і святих); - дізнається про зміст обряду поховання та етапи поминальних трапез за душі померлих; - знає, як треба шанувати померлих предків, які віддали своє життя за майбуття нащадків.
Тема 7. Потреби людини і церковні обряди. Освячення. Молебні. Учень/учениця: - може переповісти зміст різних церковних обрядів та їх призначення; - дізнається про важливість перебування людини в освячених місцях (вдома, на роботі); - знає про користь молебнів та про святкові богослужіння перед початком якоїсь справи, задля благополуччя і миру, проти хвороб тощо.
Тема 8. Священство. Апостольське наступництво. Апостол Павло про священство. Учень/учениця: - ознайомлюється із традиціями священства як служителями Божими; - може розповісти про деякі особливості їхнього апостольського служіння (що Бог заповідав їм робити, а що не робити); - може пояснити зміст вислову апостола Павла про священство.
Регіональний компонент. Екскурсії до храмів на тему «Звичаї рідного краю». Учень/учениця: - відвідує визначні церковно-храмові комплекси рідного краю, дізнаючись про архітектуру та іконопис; - спостерігає, як люди приходять до храму та як проходять різні священні таїнства й обряди.
Підсумковий урок. Тематичне оцінювання.   Учень/учениця: - узагальнює отриманий досвід, знаходить стратегії для втілення свого прагнення до духовного удосконалення; - аналізує та порівнює зміст духовного життя інших людей із змістом свого та своєї родини.

 КЛАС (34 год.)

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...