Главная Обратная связь

Дисциплины:


Гормональні препарати підшлункової залозиУ підшлунковій залозі утворюються два гормони — інсулін (який забезпечує метаболізм вуглеводів) і ліпокаїн (регулює метаболізм ліпідів).

Інсулін виробляють бетта-клітини острівців Лангерганса. Він затримує розпад глікогену й прискорює засвоєння цукру клітинами та перетворення його в глікоген і жири, усуває гіперглікемію і явища, що її супроводжують, сприяє засвоєнню молочної кислоти і є ефективним засобом для лікування паралітичної міогемоглобінурії у коней, яка супроводжується нагромадженням молочної кислоти в м'язах.

Інсулін підвищує активність травних ферментів і посилює секрецію шлункового соку та підвищує його кислотність, поліпшує апетит, активізує моторику шлунково-кишкового тракту. Стимулююча дія на травний апарат продовжується 6–8 год, а на синтез ферментів кишечника – 8–10 днів, тому його застосовують при атоніях передшлунків у жуйних тварин. Позитивний вплив інсуліну на синтез білка застосовують для стимуляції відгодівлі тварин. Після одноразового введення стимулююча дія проявляється протягом 3–4 днів.

Інсулін дозують в одиницях дії (ОД). За 1 ОД приймають дозу препарату, яка викликає зниження рівня цукру в крові в таких же кількостях, що і 0,04082 мг стандартного кристалічного інсуліну.

Ліпокаїн забезпечує обмін фосфоліпідів і прискорює метаболізм жирів, впливає на утилізацію ліпідів, тому його застосовують при кетозах, гепатитах, для запобігання розвитку жирової інфільтрації печінки.

Інсулін — Insulinum. Гормональний препарат, який одержують з підшлункової залози забитих тварин.

Властивості: прозора або світло-жовтого кольору рідина кислої реакції (рН 3—3,5) із запахом фенолу.

Форма випуску: інсулін, суїнсулін, інсулін Б, інсулін-лонг у флаконах по 5 мл (у 1 мл міститься 40 ОД).

З б е р і г а н н я : за списком Б.

Для відгодівлі свиней інсулін вводять у дозі 0,1–0,5 ОД/кг маси тіла з інтервалом 10 днів.

Дози п/ш: коням 100–200 ОД; коровам 150–300; свиням 25–80; собакам 5–20 ОД.

Простагландини

Простагландини – це клітинні гормони, що проявляють фармакологічну дію за місцем синтезу і там же інактивуються. Вперше їх виділили з залози простати, внаслідок чого вони одержали свою назву. Пізніше препарати аналогічної дії були виділені з інших тканин тваринного організму, бактерій і грибів. Із 20 відомих природних простагландинів 1-3 виділено з сперми.

Препарати різних груп простагландинів викликають неоднакові фармакологічні ефекти в органах і тканинах. Так, ПГ А і ПГ В розслаблюють тонус гладеньких м'язів кровоносних судин, стимулюють скоротливість міокарда, активізують обмін речовин; ПГ Е – підвищують тонус гладеньких м'язів шлунково-кишкового тракту та матки, розслаблюють м'язи судин і бронхів, пригнічують секрецію шлункового соку, зменшують діурез, сповільнюють агрегацію тромбоцитів, активізують скоротливість матки; ПГФ – підвищують тонус м'язів бронхів і матки. В інших органах вони викликають таку ж, але слабшу фармакологічну дію, як і ПГ Е. Найбільше практичне застосування у ветеринарній медицині мають П Е і ПГ Ф.Крім природних простагландинів, застосовують їх синтетичні аналоги — динопрост, еструмат, еквімат, клопростенол та ін. Вони викликають у 10–20 разів сильніші фармакологічні ефекти, ніж природні препарати, але проявляють побічну дію на організм тварин.

Механізм фармакологічної дії простагландинів полягає у регуляції у клітині рівня циклічного аденозинмонофосфату (ц-АМФ), що є посередником між цитоплазматичними гормонами та ферментами у ензимних реакціях. ц-АМФ активізує фосфоліпазу А клітинної мембрани. При цьому посилюється фосфорилювання білків-ферментів, які, впливаючи на мембранну помпу, забезпечують надходження у клітину кальцію. Кальцій посилює метаболічні процеси синтезу макроергів, регулює різні ланки обміну речовин, вивільнює цитоплазматичні гормони. Впливаючи на ц-АМФ, простагландини посилюють глікогенез у скелетних м'язах, ліполіз у жировій тканині, стимулюють синтез стероїдних гормонів у наднирниках.

Простагландини застосовують для стимуляції родової активності матки при тяжких родах, індукції опоросів, синхронізації охоти, прискорення субінволюції матки після родів, лікування хронічних і гострих ендометритів.

Ензапрост (простагландин Ф, дінопрост) — Enzaprostum F.

Властивості: синтетичний простагландин. У 1 мл містить 5 мкг простагландину Ф, 40,8 мг натрію ацетату і 0,1 мл фенолу.

Естрофан — Oestrophanum, натрієва сіль клопростенолу. Синтетичний аналог простагландину Ф

Форма випуску: в ампулах по 2 мл (в 1 мл міститься 250 мкг діючої речовини).

Д і я: проявляє сильну лютеолітичну дію. У період лютеальної фази статевого циклу препарат викликає регресію жовтого тіла й сприяє росту фолікулів у яєчниках, що проявляється тічкою і охотою через 46–70 год. Оптимальний термін для запліднення самок – через 76 годин після введення препарату.

Показання, способи і дози застосування: для синхронізації охоти у телиць, переривання вагітності при муміфікації плода, прискорення субінволюції матки після родів, індукції опоросів у свиноматок, лікування персистентних жовтих тіл яєчників, ендометритів.

Дози п/ш: коровам 2; свиноматкам 0,7 мл.

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...