Главная Обратная связь

Дисциплины:


Авторитет відстані або, як би я його назвала, авторитет ідолаЄ батьки, які твердо переконані: щоб діти їх слухалися, треба менше з ними розмовляти, подалі триматися і виступати в ролі «начальства».
Сам Макаренко в «Книзі для батьків» описував цей помилковий авторитет таким чином: «У цьому типі авторитет робиться за принципом потрясіння. Батьки, а найбільше татки, тримаються перед домашніми, як боги. У нас окремі кути, недоступні, як "святая святих" в єрусалимському храмі. У сім'ї всі з трепетом вимовляють: татове ліжко, татова шафа, татусеві штани. Папа, повертаючись зі служби, не проходить по кімнатах, а шефствує. Обідає папа один, похмурий і "загазеченний", а діти в це час де-небудь пересиджують в сімейному провулку.

Коли тато вдома, всі пересуваються на пальчиках і говорять пошепки. Татів авторитет підтримується спеціальним ритуалом і безліччю ритуальних предметів. Сюди відносяться: татова машина, татів шофер, татів портфель і особливо татів кабінет, але буває, що ритуальний характер приймають і предмети менш значні, в тому числі і татова зубочистка. Татова службова діяльність звичайно покривається мороком невідомості, від чого вона здається більш блискучою і важливою.

Папа такого сорту рідко спускається зі своєї висоти для виробництва педагогічної дії, але ні в якому разі неможна стверджувати, що тато педагогічно нейтральний. Навпаки, все, що відбувається в сім'ї, вчиняється від його імені або від імені його майбутнього невдоволення. Саме невдоволення, а не гніву, бо невдоволення татове - річ жахлива, татів гнів просто уявити собі неможливо.

Папа рідко входить в безпосереднє зіткнення з підлеглими. Іноді він поділяє трапезу за загальними столом, іноді навіть кине величний жарт, на який всі зобов'язані відповісти захопленими посмішками.

Але така прогулянка папи за сімейними угіддями відбувається рідко. Більше тато передає свої враження-директиви через маму після її доповіді.

Користь такого авторитету в тому, що він виробляє дійсне потрясіння, і при цьому надовго. Навіть одружені сини бояться турбувати тата і воліють мати справу з секретарем, чи то з мамою. З дітей такої сім'ї виходять люди, дуже схильні до підлабузництва.

Само собою зрозуміло, це сурогат. Авторитету тут немає, а замість нього організовується страх, притому того сорту, який називається несвідомим.

Передбачається, що страх утримає дітей від усього поганого, а священний татів приклад і татове схвалення навчать дітей усьому доброму.

Відмінною рисою цього помилкового авторитету є неприступність і відстороненість батьків. Дітьми, як правило, займається бабуся або домробітниця. Чи не правда, звучить актуально! З тією лише різницею, що авторитет відстані притаманний в основному в нашому суспільстві сім'ям нової «еліти» (явище відоме як "дітки в золотій клітці").На думку педагогів, дитина в подібних сім'ях зростає в матеріальному достатку, чого не скажеш про достатньо емоційні взаємини з батьками.

Не можу втриматися від історичного прикладу. На мій погляд, саме від помилкового авторитету відстані постраждали відносини Петра I і його сина царевича Олексія. Нагадаю, що син, вихований далеко від вічно зайнятого державними справами батька, не прагнув до продовження його справи. У результаті цього сімейного конфлікту країна позбулася дорослого прямого по чоловічій низхідній лінії спадкоємця і вступила в епоху політичної нестабільності, названу «періодом палацових переворотів».

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...