Главная Обратная связь

Дисциплины:


Складіть художній опис вінкаПрактичне заняття №10

Ознаки художнього стилю

Контрольні питання

1. 3 історії розвитку художнього стилю.

2. Взаємодія художнього стилю з іншими функціональними стилями.

3. Мовні особливості художнього стилю.

4. Функції і сфера використання художнього стилю.

5. Провідні стильові риси.

6. Мовностилістичні засоби художнього стилю.

Література

1. Бабич Н.Д. Основи культури мовлення. – Л., 1990.

2. Дудик П.С. Стилістика української мови. – К., 2005.

3. Єрмоленко С.Я. Нариси з української словесності (стилістика та культура мови). — К.: Довіра, 1999.

4. Жанри і стилі в історії української літературної мо­ви. — К., 1989.

5. Мацько Л.І. та ін. Стилістика української мови. — К., 2003.

6. Пономарів О.Д. Стилістика сучасної української мо­ви. — Тернопіль, 2000.

7. Українська мова: енциклопедія / Ред. В.М. Русанівський, О.О. Тараненко. — К.: Українська енцикло­педія, 2004.

Література для поглибленого вивчення

1. Голянич МЛ. Внутрішня форма слова і художщй текст. — Коломия, 1997.

 

Практичні завдання

 

1. Дайте визначення поняттям:опис, розповідь, міркування; під­стилі художнього стилю: епічні, ліричні, драматичні, комбіновані; мова художнього твору: поетична лексика, поетичний синтаксис, евфоніка.

 

Прочитайте текст. Визначте його стиль. Переконструюйте цей текст у художній опис.

Розкрийте культурологічне наповнення лексеми «явір» в українській мові.

Найпоширенішим в Україні є клен гостролистий та оспіваний клен-явір, із чудової деревини якого виготовляють скрипки, флейти, кларнети. Із клена виготовляють лише окремі деталі скрипки. Зокрема, нижню деку, яка «працює» на верхній регістр: щільність клена відповідає цим частотам.

Дерево — природний матеріал, який може змінювати свої влас­тивості залежно від зовнішнього впливу: погоди, способу відтво­рення звуку музикантом, навіть від маси його підборіддя.

Під час гри скрипка звикає до манери виконавця. На хорошому, дорогому інструменті не кожному вдається досягти необхідного спектра звучання. Для цього необхідний високий виконавський рівень, в іншому разі скрипка «звикне» до того, що ви вмієте (З енциклопедії).

 

Прочитайте текст. Зробіть його стилістичний аналіз.

Складіть художній опис вінка.

Вінок — головний убір з листя, бадилля, гілок і квітів, має форму обруча. Мав спочатку обрядове, релігійне значення. Пізніше — загальнонародний символ дівування: втратити вінок — в народі, у піснях означає позбутися дівування. Тому право носити вінки мають тільки незаміжні дівчата.В день Купали дівчата завивають вінки, кидають у воду і по долі його ворожать: вінок, що потонув — смерть, що сплив — заміжжя.

В Україні вінки мали сонячну символіку. Дівчина у вінку асоціювалася з сонцем, котре сходить. Також це символ слави, перемоги, святості, щастя, успіху, могутності, миру, сонця, влади; цнотливості, молодості, дівоцтва. Плетучи віночки, дівчата співали: — заплету віночок, заплету шовковий на щастя, на долю, на милого вроду!

У повному українському вінку має бути 12 квіток: деревій, безсмертник, любисток, волошка, ромашка, цвіт вишні і яблуні, ружа, мальва, півонія, хрещатий барвінок. Деревій - символ нескоренності, безсмертник – символ безсмертя людської душі, цвіт вишні і яблуні - символ материнської любові.

Є різні види вінків: весільний, вінок кохання, клечальний, чернечий, вінок надії, відданості, розлуки. Вінок кохання мала право плести дівчина від 13 років і до заміжжя. А вінок відданості дівчина плела тоді коли розлучалася з хлопцем і дарувала йому на прощання.

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...