Главная Обратная связь

Дисциплины:


Роль жовчі в процесі травленняМета роботи: дослідити емульгуючу дію жовчі на жири; визначити наявність жовчних пігментів.

Основні положення

За гістологічною будовою і характером слини, що виділяється, розрізняють серозні залози, які виробляють слину, багату на білок, воду та мінеральні солі, (навколовушні залози) і змішаного типу, слина із яких містить ще й мукополісахариди (муцин, підщелепні та підязикові залози).

Жовч виробляється клітинами печінки і виділяється у дванадцятипалу кишку. Роль жовчі у травленні полягає у тому, що вона активує підшлункову ліпазу, емульгує жири, створює комплекси з жирними кислотами, які легко всмоктуються.

До складу жовчі входять солі жовчних кислот (глікохолевої, таурохолевої), холестерин, лецитин, неорганічні солі, та ін. Колір жовчі обумовлюється наявністю в ній пігментів білірубіну і білівердину, які є продуктами розкладу та окислення гемоглобіну.

Матеріали та обладнання:штатив з пробірками, лійки, паперові фільтри, піпетки, два стакана по 100 мл, свіжа олія, свіжа жовч, суміш азотної та азотистої кислот, 0,5% розчину NаНСО3.

ХІД РОБОТИ

Дослід № 1.Вплив жовчі на жири .

В одну пробірку налити 2мл жовчі та 0,5мл (10 крапель) рідкого жиру, в другу пробірку – 2мл 0,5% розчину NаНСО3 та 0,5мл (10 крапель) рідкого жиру, в третю пробірку – 2мл води та 0,5мл (10 крапель) рідкого жиру. Вміст пробірок добре збовтати. Порівняти результати в першій, другій та третій пробірках.

У дві пробірки вставити лійки з паперовими фільтрами. Один фільтр змочити водою, другий – жовчю. У кожну лійку налити по 5-10 мл олії. Через 45хв визначити кількість жиру, що профільтрувався, в обох пробірках. Порівняти результати.

Дослід № 2.Визначення наявності жовчних пігментів .

На фільтрувальний папір наносять кілька крапель жовчі і в середину плями – кілька крапель суміші азотної та азотистої кислоти. Внаслідок окислення жовчних пігментів навколо кислоти виникають концентричні кільця жовтого, червоного, фіолетового, синього, зеленого кольорів.

Зміст звіту

1. Тема роботи.

2. Результати і висновки.

Контрольні питання

1. Пояснити, чому у пробірці з жовчю стійка емульсія?

2. Який склад жовчі?

3. Чому прискорюється фільтрація жиру через змочений жовчю фільтр?

4. Охарактеризуйте роль жовчі у процесах всмоктування продуктів перетравлювання жиру.

Література

1. Яновський І.І., Ужако П.В. Фізіологія людини і тварин. Практикум.- К.: Вища школа, 1991.- 175с.

2. Гуминский А.А. и др. Руководство к лабораторным занятиям по общей и возрастной физиологии. – М.:Просвещение, 1990. – 239с.

3. Филимонов В.И. Руководство по общей и клинической физиологии. – М.: Мед. информационное агентство, 2002. – 958с.4. Гальперин С.И. Физиология человека и животных. Высшая школа, 1970 – 656с.


Лабораторне заняття № 5

Дослідження фізичних та хімічних властивостей сечі

Мета роботи:

Порядок дослідження

1. Забор матеріалу.

2. Дослідження фізичних властивостей.

3. Дослідження хімічних властивостей.

4. Мікроскопічне дослідження осаду.

5. Бактеріологічне дослідження.

Основні положення.

Матеріали та обладнання:- циліндр ємністю в 50 - 100 мл, циліндр на 10 - 15 мл, урометр з поділками від 1000 до 1050, хімічні пробірки, спиртівка, 10% розчин оцтової кислоти, розчин лугу (NaОН ), 20% розчин сульфосаліціловой кислоти, 10% розчин оцтової кислоти, концентрована азотна кислота, реактив Гайнеса (суміш розчинів сірчанокислої міді, їдкого натру і гліцерину), суміш нітропрусідного натрію з сірчанокислим амонієм; розчин аміаку, розчин Люголя або 1% спиртовий розчин йоду, концентрована сірчана кислота; ефір;

концентрована соляна кислота, концентрована сірчана кислота; ефір; концентрована соляна кислота.

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...