Главная Обратная связь

Дисциплины:


Приготування нервово-м’язового препаратуМета роботи: приготувати нервово-м’язовий препарат жаби для проведення дослідів з фізіології збудження; спостерігати явища парабіозу та песимуму Введенського М.Є.

Основні положення.

У фізіології застосовуються різні подразники: електричні, хімічні, механічні, температурні та ін. Недоліки механічного і температурного подразників полягають в тому, що вони важко дозуються і, головне, шкідливо впливають на тканину. Хімічне подразнення також важко дозується: повільно діє і також повільно знімається. Тому дія його зберігається, не дивлячись на промивання препарату (спостерігається тривале скорочення м’язів). Найбільш зручне електричне подразнення. Його перевага полягає в тому, що сила і тривалість подразнення легко і точно дозуються, кількісний облік інтенсивності подразнення простий, а головне, повторне застосування електричного подразника не шкідливо впливає на тканину. М.Є. Введенський на нервово-м’язовому препараті встановив, що діяння хімічними (КСІ, NаСІ тощо) або наркотичними (спирт, ефір, новокаїн тощо) речовинами на ділянку нерва між подразнюючими електродами та м’язом через деякий час призводить до припинення м’язових скорочень у відповідь на подразнення. Це явище, пов’язане із зміною лабільності, збудливості та провідності нерва, М.Є. Введенський назвав парабіозом. Парабіоз характеризується поступовим розвитком, у якому виділяють три фази: зрівняльну, парадоксальну та гальмівну. Гальмування в центральній нервовій системі було відкрито І.М. Сєченовим в 1862р. Він спостерігав виникнення гальмування спинномозкових рефлексів при подразненні проміжного мозку (зорових бугрів) жаби кришталиком повареної солі. Зовнішньо це виражалось у значному зменшенні рефлекторної реакції (збільшення часу рефлексу) або її припиненні. Зняття кришталика повареної солі приводило до відновлення вихідного часу рефлексу.

Матеріали та обладнання: жаба, препарувальна дощечка, фільтрувальний папір, вата, набір препарувальних інструментів, розчин Рінгера, електростимулятор, електроди, нитки, 1%-ий р-н КСІ, розчин новокаїну.

ХІД РОБОТИ

Дослід № 1. Приготування спинальної жаби.

Візьміть жабу в ліву руку, а правою введіть як найглибше нижнє лезо ножиць в рот під задню частину верхньої щелепи. Швидким рухом відріжте верхню щелепу на рівні заднього кінця барабанних перетинок (нижню щелепу збережіть). Підвісьте її на штативі, приколовши нижню щелепу булавкою до пробки. Підождіть, поки у жаби пройде шок (післяопераційне пригнічення спинного мозку). Пінцетом стискають кінчики пальців задньої лапки – виникає рефлекс згинання.

Дослід № 2. Приготування нервово-м’язового препарату.Візьміть лівою рукою жабу за стегна (в цьому положенні добре виділяється хребет). Переріжте хребет на 1-1,5см вище місця відходження тазових кісток (рис.1, А). Звисаючу передню частину тулуба і нутрощі видаліть. Залишок хребта міцно держіть пінцетом чи лівою рукою. Іншим пінцетом чи пальцями через марлю захватіть шкіру і зніміть її із лапок (рис.1, Б). Лапки покладіть у чисту ванночку і залийте розчином Рінгера. Захватіть пінцетом чи рукою шматок хребта і підігніть його вниз, так щоб лапки висіли під кутом до хребта і добре виділялась куприкова кістка (рис.1, В). Обережно виріжте куприкову кістку (ножиці тримайте як можна ближче до кістки, щоб не пошкодить нерви, які йдуть паралельно з обох сторін). Вирізавши куприк, знову покладіть препарат у ванночку і розділіть його на дві половини. Для цього переріжте вздовж спочатку шматок хребта, а потім – лобкове сплетіння (рис.1, Г). З кожної лапки готують препарат. Під час препарування тканини слід рясно змочувати розчином Рінгера (поливати з очної піпетки). Препарат (лапку) повернути дорзальною стороною догори, натиснути одночасно великими пальцями на м’язи стегна і розвести їх у різні боки. У борозні, що утворилася, знайти стегнову частину стовбура сідничного нерва. Розсуваючи за допомогою скляних гачків і паличок м’язову та сполучну тканину, відпрепарувати нерв по всій довжині від колінного суглоба до хребта. Ножицями підрізати всі гілочки, що відходять від основного нервового стовбура, після чого, піднявши нерв за шматочок хребта, відсікти всі тканини таза і стегна, крім стегнової кістки. Препарат – реоскопічна лапка (рис. 1, Е) – готовий.

Перевірити функціональну повноцінність препарату: тримаючи його за стегнову кістку і шматочок хребта, підвести пінцет під нервовий стовбур і доторкнутися до нерва. При доброму стані препарату, що свідчить про правильне препарування, в момент дотику пінцетом до нерва м’язи сильно скорочуються.

Із реоскопічної лапки приготувати нервово-м’язовий препарат: литковий м’яз – сідничний нерв, шматочок хребта. Для цього вставити браншу ножиць під дистальний кінець литкового м’яза, відділити п’ятковий сухожилок, накласти на нього лігатура (перев’язати ниткою з довгими кінцями, а потім перерізати сухожилок). Лігатура залишається на сухожилку. За кінець нитки відвести м’яз від підстильних тканин і відсікти останні нижче від колінного суглоба (перерізати кістки гомілки у верхній частині).

Препарат литкового м’яза складається з литкового м’яза та стегнової кістки. Отже, якщо відрізати сідничний нерв нервово-м’язового препарату, то частина, що залишилася, і буде препаратом литкового м’яза.

Рис. 1. Послідовні стадії приготування нервово-м’язового препарату: А –перерізання хребта; Б – зняття шкіри з лапок; В – вирізання куприка; Г – розрізання вздовж середньої лінії; Д – препарування сідничного нерва та литкового м’яза; Е – реоскопічна лапка; Ж – нервово-м’язовий препарат.


а) Подразнення ритмічним током. Включіть в сітку стимулятор. Трансформатор підключіть в положення 1:10, електроди від трансформатора підведіть до об’єкта. Поставте потрібні параметри подразнення: частота 20імп/с, тривалість 1мс, амплітуда 10-15В (може бути й інша, в залежності від стану препарату). Пошліть струм до об’єкта і спостерігайте відповідну реакцію – скорочення м’язів, яке припиняється одразу ж після виключення стимулу.

б) Механічне подразнення. На ділянку нерва як можна ближче до шматка хребта нанесіть механічне подразнення ребром закритих ножиць (короткий удар), ущипніть нерв пінцетом. Спостерігайте скорочення м’язів у відповідь на те і інше подразнення.

в) Теплове подразнення. Нагрійте препарувальну голку в гарячій воді чи на спиртівці. Доторкніться нагрітою голкою (не вістрям) до нерва. Перевірте, чи скорочується м’яз при такому ж доторканні до нерва не підігрітою голкою.

г) Хімічне подразнення. Покладіть на нерв декілька кристалів повареної солі. Відмітьте момент настання м’язових скорочень (проміжок часу після нанесення хімічного стимулу) і зверніть увагу на їх характер (порівняйте з дією електричного струму). Змийте сіль розчином Рінгера. Замітьте, чи одразу припиняються скорочення м’яза після зняття подразнення.

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...