Главная Обратная связь

Дисциплины:


Види дерев, що зростають на обслідуваних вулицяхБали пошкодження тротуарного покриття

Бал пошкодження Основні характеристики
Пошкоджень немає
В асфальті (плитковому покритті) у напрямку росту коренів
Незначне піднесення тротуарного покриття біля стовбура (5 - 10 см)
Незначне піднесення тротуарного покриття на відстані більше 0,5 м (5 - 10 см)
Грубе руйнування покриття (понад 10 см) на відстані не більше 0,5 м
Грубе руйнування покриття (понад 10 см) на відстані більше 0,5 м, часто видно коріння

 

Данні дослідження були оброблені за допомогою програми Microsoft Office Excel 2007.

 

3. РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ

Із обслідуваних дерев максимальну окружність стовбуру має Тополя чорна (Populus nigra Lam) – 400 см на вулиці Лейтенанта Шмідта, мінімальну – Акація біла (Robínia pseudoacácia) – 10 см на вулиці Варненській.

Більш всього пошкоджень тротуарному покриттю завдає Софора японська ( Sophora japonica Lam) – 17 порушень з середнім балом порушень 3 та відсотком пошкоджень 25% та Платан східний (Platanus orientalis Lam) – 12 порушень з середнім балом 2 та відсотком порушень 17%. Більш всього пошкоджень завдають дерева великого обсягу та віком за 40 років (графік 1). Менш за все пошкоджує тротуарне покриття Горіх грецький (Juglans regia Lam) – 1пошкодження з середнім балом порушень 1 та відсотком порушень 1%. Також менше всього пошкоджень завдає Клен гостролистий (Acer platanoides Lam) – 1 пошкодження з середнім балом порушень 2 та відсотком порушень 1% та Липа серцелистна (Tília cordáta) – 1 пошкодження з середнім балом 1 та відсотком порушень 1% (додаток рис. 2).

На визначенних для роботи вулицях виростає всього 423 дерева, серед яких найбільшу популяцію мають Платан східний (Platanus orientalis Lam), Акація біла (Robínia pseudoacácia), Клен гостролистий (Acer platanoides Lam) та Софора японська (Sophora japonica Lam) [Колесніков, 1974] (табл. 3.1).

Таблиця 3.1

Види дерев, що зростають на обслідуваних вулицях

Вид дерева Кількість обслідуваних дерев Кількість порушених тротуарних покриттів % порушень Середній бал порушень
Горіх грецький (Juglans regia Lam) 1%
Шовковиця біла плакуча (Mórus alba) - - -
Сосна чорна (Pinus nigra Arn) - - -
Акація біла (Robínia pseudoacácia) 9%
Акація рожева (Robinia hispida Lam) - - -
Тополя чорна (Populus nigra Lam) 20%
Тополя пірамідальна (Populus pyramidalis Rozier) 3%
Софора японська ( Sophora japonica Lam) 25%
Гледичія трьох колючкова (Gleditschia triacanthos Lam) 7%
Клен гостролистий (Acer platanoides Lam) 1%
Клен псевдоплатановий( Acer pseudoplatanus Lam) - - -
Кёльрейтерия метельчатая (Koelreuteria paniculata Laxm.) - - -
Липа кордата (Tília cordáta) 1%
Липа сибірська (Tilia siberica) 3%
Липа крупно листа (Tilia Platyphyllos) 3%
Каштан кінський ( Aésculus hyppocastanum Lam) 3%
В’яз листоватий (Ulmus foliacea Gilib) 2%
Вишня звичайна (Cerasus vulgaris Mill) - - -
Абрикос звичайний (Armeniaca vulgaris Lam) 2%
Платан східний (Platanus orientalis Lam) 17%
Айлант (Ailanthus) 3%
Алича (Prunus divaricata) - - -
Береза бородавчата (Betula verrucosa Ehrh) - - -
? - - -
Дуб скелястий (Quercus petraea Liebl) - - -

 Найбільш придатними деревами для посадки в місті є Клен гостролистий (Acer platanoides Lam), Клен псевдоплатановий ( Acer pseudoplatanus Lam), Горіх грецький (Juglans regia Lam), Шовковиця біла (Morus alba), Береза бородавчата (Betula verrucosa Ehrh) та Кьольрейтерия метельчатая (Koelreuteria paniculata Laxm). Багато дерев біля будинків висаджувалися жителями цих будинків з порушенням правил озелененням, тобто дерева висаджені на меншій відстані від вимог та норм посадки. Крім того спостерігалися випадки зростання самосіву дерев до значного розміру та віку.

На графіках наведені дерева, які більше всього порушують цілісність асфальтового покриття.

 

Рис. 2.1. Пошкодження тротуарного покриття Платаном.

 

Платан − дерево заввишки до 45, рідко до 50, м з прямим, рівним стовбуром діаметром до 3,5 м, несучим довгасту або яйцевидно-пірамідальну крону. Головний стовбур, біля основи розширений, найчастіше не доходить до верхівки крони, розділяючись на кілька вершин; гілки прямі, спрямовані косо вгору. Кора дуже світла, сіра, відділяється дрібними тонкими пластинками, які оголюють плями свіжої кори блідо-жовтого кольору, на сучках і гілках майже кремово-біла; однорічні гілки темні, оранжево-коричневі, глянсуваті.

Платан – дерево з достатньо широкою та розлогою кроною та великою кореневою системою, яка проростає в основному в тому місці, куди направлена більша частина крони . Це дерево гарно виглядає на вулиці, дає густу тінь, але його слід садити лише в містах з широкими траншеями для посадки дерев.

Інакше це дерево проростає своїм корінням на поверхню асфальтового покриття та цим руйнує його.

Платан має 17% порушень від усієї кількості, визначеної на обслідуваних вулицях.

 

Рис. 2.2. Пошкодження тротуарного покриття Акацією білою.

 

Акація біла відноситься до багаторічних рослин сімейство бобові. Являє собою велике дерево, висота якого сягає 15-20 метров. Акація біла має красиву і розкидисту крону, на стовбурі дерева видно поздовжні тріщини. Стовбур акації білої буває сіро-чорного або сіро-бурого забарвлення.

Має сильно розвинену кореневу систему, яка через широку крону дерева проростає в усі сторони. Часто зустрічається в старих районах міста (вулиця Пантелеймонівська, Лейтенанта Шмідта та ін.), де вкрай агресивно руйнує асфальтове покриття навколо себе.

Порушення Акацією білою можна визначити 9% від усієї кількості.

 

 

Рис. 2.3. Порушення асфальтового покриття Кленом гостролистим.

 

Цей представник сімейства Кленових один із самих поширених дерев на обслідуваних вулицях – 49 штук. Висота не більше 30 метрів, володіє широкою круглою і щільною кроною. Кора у молодих гілок гладка і червоно-сірого кольору, а стовбур клена корою темного відтінку з великою кількістю не надто глибоких тріщин.

Не зважаючи на масивну крону, Клен гостролистий має велику, але глибоку кореневу систему, яка утримує рослину, не руйнуючи асфальтове покриття. В дослідженні є один клен гостролистий, який порушує асфальтове покриття, але це може бути наслідком надмірно високої посадки, бо коріння цього дерева виступають над поверхнею саме в при стовбуровому місці. Порушення асфальтового покриття Кленом гостролистим – 1% від усієї кількості.

Це дерево росте як в старій частині міста, так і в відносно новій. Дерево не потребує особливого догляду, росте прямо, не нависаючи над старими будівлями, як це часто буває в Софори японської. Тому це є одне з найбільш зручніших та найкрасивіших дерев для нашого міста, бо листя даного дерева досить великі і досягають близько 18 сантиметрів, п'ятилопатеве, колір темно-зелений, а восени колір листя змінюється на оранжево-жовті тони. Завдяки ним дерево дає хорошу тінь.

 

Рис. 2.4. Порушення асфальтового покриття Софорою японською.

 

Софора японська - дерево до 27 м з розкидистою густою кроною, гладкими зеленими гілками і потріскавшеюся корою на стовбурі, подібно акації білої. Листя непарноперисті, листочки загострені, темно-зелені зверху, сіро-білі знизу. Через безліч волосків черешок листа сильно потовщений біля основи.

Має велику кореневу систему, яка, можливо, через надвисоку посадку, активно руйнує асфальтове покриття в старій частині міста. Широка та розлога крона дерева часто нависає на будівлями, постійно загрожуючи впасти на них. Дерево дає велику тінь. Але «мінусів» від посадки цього дерева все ж більше.

А ось Шовковиця біла плакуча – одне з найзручніших дерев для посадки в місці, тому що, маючи невеликий розмір, але густу крону та глибоке кореневу систему, вона не руйнує асфальтове покриття та служить відмінним шумовідштовхуючим бар’єром на шляху автомобільного гулу. Не дивлячись не те, що плоди звичайної шовковиці, падаючи на одяг – забруднюють його, дерево Шовковиці білої плакучої розсаджують біля дороги, де люди ходять рідко. Тому користь від цього дерева набагато більша, ніж від інших видів дерев, які садять в безпосередній близькості від дороги, хоча використання цієї рослини, як тінезабезпечника в старій частині міста не можлива через невелику висоту дерева.

У випадку, коли порушуються норми та правила посадки дерев, порушення тротуарного покриття наступає більш швидко та більш інтенсивно.

 

 

ВИСНОВКИ

1. Найбільші пошкодження тротуарного покриття завдають Софора японська ( Sophora japonica Lam) – 25% порушень та Платан східний (Platanus orientalis Lam) – 17% порушень, особливо дерева з великим діаметром стовбуру.

2. Найбільш прийнятні породи для посадки в безпосередній близькості до тротуару є Кёльрейтерия метельчатая (Koelreuteria paniculata Laxm) та Клен гостролистий (Acer platanoides Lam).

3. Найменше тротуарному покриттю міста Одеси шкодять наступні породи дерев: Клен гостролистий (Acer platanoides Lam) – 1%, Клен псевдоплатановий ( Acer pseudoplatanus Lam) – порушень немає, Горіх грецький (Juglans regia Lam) – 1% порушень, Шовковиця біла (Morus alba) – порушень немає, Береза бородавчата (Betula verrucosa Ehrh) – порушень немає та Кёльрейтерия метельчатая (Koelreuteria paniculata Laxm)– порушень немає.

4. В старій частині міста дерева порушують тротуарне покриття більше через нестачу вільного місця в пристовбурному колі.

5. Порушення деревами асфальтового покриття часто відбувається через надвисоку посадку.

 

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1. Красіков Н. Я. «Садово-парковые строительные работы». - Л.: Видавництво літератури по будівництву, 1969. - 136 с.

2. Технические условия на производство работ в садово-парковом строительстве 1961. - 43с.

3. Колесніков А.И. Декоративная дендрология, 2-е изд., 1974. – 704 с.

4. Теодоронский В.С., Сабо Є.Д. та ін. «Строительство и эксплуатация объектов ландшафтной архитектуры.- Видавничий центр «Академія», 2008, 346 с.

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...