Главная Обратная связь

Дисциплины:


Штучне перетворення простих речень у складнеВ. Нестайко дуже любив дітей, і він написав для них багато цікавих творів. Дубченко зустрівся з друзями, які знову почали обдумувати план втечі. Ми довго йшли, і всі були втомлені, і хтось із запропонував відпочити, а вранці йшов дощ, і трава була мокра, і ми довго не могли знайти сухого місця.

10. Невдала заміна складносурядних речень складнопідрядними і навпаки.

Стільки на світі професій, і всіх їх не перелічити. Треба володіти Город до того переповнявсь рослинами так і десь серед літа вони вже не вміщалися в ньому. Коли я погляд в небо зводжу і не шукаю зірок на ньому. Він чаклун і бачить крізь землю усі підземні ріки, озера, ставки.

11. Помилки, викликані неповнотою речень.

1.Ризикуючи, Микола виніс дитину з вогню.2. Ми раділи і намагалися вчитися ще краще.3.Він розумів, яка небезпека загрожує, якщо його заарештують.4. Після роботи дівчата і хлопці перевдягаються, ретельно готуються. 5. Знаючи, хлопець захвилювався.

 

2. Виправте помилки при вживанні однорідних членів.

1. Додатковий матеріал я не тільки брав з літератури , але й газет і журналів. 2. Життя кріпаків змальовано у творах багатьох письменників-класиків: Шевченко, П.Мирний, Франко, Коцюбинський. 3. Влітку ми не тільки побували у Львові, але й Нагуєвичах. 4. У творі я хотів розповісти про наших славних предків і чого вчать їхні подвиги. 5. Навесні можна почути в лісі. як лопаються бруньки і радісний спів пташок.

 

3. Розкрийте дужки, правильно вживаючи дієслівні форми.

Текст.

1. Бібліотека-музей(придбати) невидані рукописи письменника. 2. Дівчина-шофер (повернути) машину вправо. 3. На багато кілометрів уздовж Чорноморського узбережжя (розтягнутися) Сочі. 4. ООН (провести) нараду керівників арабських держав. 5. ФРН (укласти) договір з багатьма державами. 6. Команда "Динамо" (вийти) до фіналу змагань. 7. Плаття-халат (висіти) у шафі.

Текст.

1. Підгоріла капуста. Що (підгоріти). 2.Підгорів буряк. Що (підгоріти)? 3.Підгоріла капуста і буряк. Що (підгоріти)? 4. Приїхав батько. Хто (приїхати)?5. Приїхала сестра. Хто (приїхати)? 6. Ніколи не забудуть жахів війни ті, хто її (пережити). 7. Журнал "Вітчизна" (надрукувати) повість молодого автора. 8. Ніхто із сестер, навіть старша, не (знати) про те, що сталося.

 

4. Перепишіть речення, розкриваючи дужки. Обґрунтуйте свій вибір.

 

1. Державний бюджет поповнився ще 793 000 (гривня). 2. Дощі пройшли на 1/3 (територія) України. 3. Стипендії було виплачено 2369 (студент). 4. Учні посадили 56 (фруктове дерево). 5. Класний керівник повіз 21 (учень) на екскурсію в Одесу. 6. Лист датовано 1822 (рік). 7. Крім 3477 (найменування) до списку включили ще 943 (найменування). 8. У театрі 458 (місце). 9. Витрати на обладнання складають 876 (гривня). 10. На посівну виділили 59 (центнер) пшениці. 

5. Погрупуйте синтаксичні синоніми.

 

1. Іде дощ. 2. Завод дотримав умов контракту. 3. Учні зібралися для обговорення цікавої книжки. 4. Дощить. 5. Шахта любить сміливого. 6. Не обмежуючись планом, виростеш титаном.7. Шахта любить того, хто сміливий. 8. Заводом дотримано умов контракту. 9. Учні зібралися, щоб обговорити цікаву книжку. 10. Уже в сутінках з розімлілого поля загуділи машини. 11.Учитель сказав, що він задоволений учнівськими роботами. 12. В сутінках поля, що вже розімліло, загуділи машини. 13. Учитель був задоволений учнівськими роботами.

 

Не уникаймо граматичних синонімів!

6. Замініть паралельними формами. З окремими складіть речення.

Через помилку—помилково, як звичайно—…, кожної суботи—…, кожної неділі—…, минулого року—…, дорожчий—…, по-геройськи—…, робітникові—…

 

7. Розкрийте дужки, вставляючи, де потрібно, прийменники.

 

Із нагоди (ювілей), звернутися на (адрес), підприємство (?)виготовленню, секція (?) вивченню, сектор (?)(зв’язки), залежно (?) погоди, у (напрямок) міста, лишилось(?) спадок, поїхати (?) справа, іти (вулиця), проходити ( тінь), іти (поле), виключити (?) списки, (?) змозі, (?) походження, комісія (?) спорту, глибина (Байкал), береги (Дунай), середина (луг), артист (балет), приступи (кашель), склянка (чай), не боюся (мороз), командир (батальйон).

 

Вчимося культури мовлення

8. Виправте допущені помилки.

І. По проханню, по місцю роботи, в склад, по потребі, з того часу, по досвіду знаю, по адресі, по дорученню, по цій причині, сумувати по матері, слідкувати по підручнику, розкажи за брата, що сказати за навчання, при житті дідуся, по закону, прийшов по справі, один день в місяць, в дві години, із-за вас запізнились, В залежності від умов.

 

ІІ. 1.Уроки починаються в школі у дев'ять годин. 2. Після десяти годин наступає третій урок. 3. У скільки годин вечора ти лягаєш спати. 4. У п’ять годин вечора надворі ще видно. 5. Більша половина учнів не підготувалася до уроку. 6. На підсумкову атестацію приїхали двоє професорів.

 

9. Розставте правильно слова у пропонованих реченнях. Чи залежить від цього їх зміст?

1. Столяр зробив стіл із дуба з чотирма ніжками. 2. Остап Вишня у своїх гуморесках висміяв добре зло. 3. Прошу поставити у дворі дитячого садка водяну колонку для дітей фабричного типу. 4. Він уміє прощати особисті образи, бо йому чужі дрібні егоїстичні почуття.

 

10. Перебудуйте речення так, щоб виділені слова сприймались як найбільш важливі у реченні. Від чого ще це залежить?

 

1.Київлежав за крутими тисячолітніми горами у своїй красі і величності. 2.Розпечена земля поволі скидає з себе золоті шати. 3. Дихання осені на землю впало. 4. Вересень далеко відлетів легкими вітрами. 5. Вербова гілка зацвіла у мене на столі. 6. і шумів над нами вітер буйний. 7. Учень написав без помилок диктант. 8. І раптом оглушлива канонада вибухів потрясла тишу.

11.Прочитайте і назвіть слова, на які падає логічний наголос. Запропонуйте власні варіанти.

1. Історія –душа народу. В ній живе краса і велич далеких поколінь. їхні нетлінні діяння. їхні пісня і дума. В ній живе багатюща матеріальна і духовна культура, створена народом протягом багатьох віків (І.Цюпа).

2. Добре жить тому, чия душа і дума добро навчилася любить(Т.Шевченко). 3. Щасливих на вдачу і доля не вб'є. 4. Чужим добром не забагатієш (Народна творчість). 5. Пісні солов'їв розбудили.

 

12. Доберіть з дужок слово, яке відповідає літературній нормі.

1. На шкільних зборах виступила (директор, директорка, директорша). 2. Цікавий проект зрошування земель подала (інженер, інженерша) Наталія Дмитрівна. 3. (Касир, касирка, касирша) повідомила про порядок виплати зарплати. 4. (Бригадир, бригадирша) Іванова (повідомила, повідомив) план роботи. 5. 9.(Бригадир, бригадирша) дістав блокнот. 6. (Наш, наша) МТС розташована недалеко від села. 7. (Керівник, керівниця) організувала культпохід в кіно. 8. Вірші поета свідчать про його боротьбу проти (неправильних розумінь, неправильного розуміння) патріотизму. 9. Вчора (обіцяв, обіцяла) принести цікаву книгу. 10. Наша мама (не любить, люблять) штучних квітів. 11. Доброго здоров'я Вам, (Петро Петрович, Петре Петровичу, Петро Петровичу). 12. Наша школа знаходиться у селі (Безим'янка, Безим'янці). 13. (Токареві, токарю) (Григорієві, Григорію(Петренку, Петренкові) оголошено подяку за ударну працю. 14. У нашому селі споруджено пам’ятник ( Тарасові Шевченку, Тарасу Шевченкові, Тараса Шевченка, Тарасу Шевченку).

 

 

На замітку учневі

13. Будьте уважні: граматичні "формоляпи".

 

Група.

Поясніть, які граматичні ознаки мають дані слова. Складіть з ними речення (на вибір).

1.Дівчинка, дівча, дівчатко. 2. Хлоп'я, хлоп’ятко, хлопченя, хлопченятко. 3. Лоша, лошеня, лошенятко. 4. Курча, курчатко, курченятко. 5.Собача, собаченя, собаченятко, собачатко.

 

Група.

"Фокуси" займенника. Які почуття вони виражають?

1. –Що воно там малює?—сказала моя бабуся, скептично оглядаючи худорлявого, невеличкого на зміст художника.

2. –Що він сьогодні малюватиме?— ніби між іншим спитала вона, коли портрет був уже готовий.

3.—Кого вони ще малюватимуть?—з гордістю за художника сказала бабуся.

4. Рідна мати моя, ти ночей недоспала. 5. Розкажіть ви мені, мамо, про вишні: так багато їх в нашім саду.

 

Група

Чи завжди "Ми"—це багато "я"?

1. Ми з нею довго говорили, не чули навіть гуркоту доріг". 2. Удвох ми з нею слухали зозульку. Ми мовчимо—поезія і я (Л. Костенко).

1. Ми ще маленькі, ми ще підростемо—гладила мама дитячу голівку. 2. Ми приходимо до таких висновків.

 

Група

Паралельні форми. Введіть окремі в речення.

Моста—мосту, паркану—паркана, плоту—плота, каменю—каменя.

Дитяткові—дитятку, немовляткові—немовлятку, ягняткові—ягнятку.

Кури—курей, гуси—гусей.

Дверми—дверима, ворітьми—воротами, саньми—санями, штанами—штаньми.

Савич—Савович, Лукич—Луківна, Хомович—Хомич.

 

5 група.

Чи можна з множини зробити однину? Від іменників утворіть (по можливості) форму однини.

Гуси, діти, двері, штани, люди, кури, радощі, хитрощі, сани, сходи, листя, сутінки.

Група.

Від чого залежить значення слів. Складіть з ними речення.

Простий—простий. Мука—мука. Нізащо—ні за що. Колючий—колючий.

Поверх—поверх. Протягом—протягом. Край—край. Коло—коло.

Варений—варений. Довкола—довкола. Неподалік—неподалік. Лупа—лупа.

 

14. Виправте граматичні помилки у відмінкових формах іменників.

1 група.

1. Першого листопаду я народився. Це була пора останнього листопада.

2. Діти підійшли до невеликого ліску. Ніде близько не видно ліса.

3. Від дужого і пружного вітра вода моря міняла свій колір.

4. У супі не було лаврового листа. Мені давно не було листу.

5. Ми приїхали в центр Сингапуру. Ландшафт Сингапура нас дуже здивував.

6. Треба було ще якогось паперу для оформлення допомоги. Ми робили сувеніри з папера.

2 група.

Складіть речення зі словами, які можуть мати паралельні форми у Р.в.

Люксембурга—Люксембургу, Туніса—Тунісу, Рима—Риму, екрана—кіноекрану.

3 група.

Розкрийте дужки.

Півтора (зошит), два (раз), чотири (оберемок), півтори (зміни), півтора ( день), три (місяць), три (рядно), два (училище), два (острів), перед (перше грудня), два з половиною ( вагон), два (апельсини), півтора (місяць), зі святом (Восьме березня), три (син), два (вогник), сто і дев'ять десятих (процент), три з половиною (рік).

 

15. Виконайте тестові завдання.

1.Знайдіть слова з неправильним відмінковим закінченням.

1.Книжкою, робітницею, трояндою, перемогою, латиною.

2. Атому, водню, азоту, льоду, меду.

3. Галченяти, гусеняти, турченяти, дитяти, тигреняти.

4. Віталію, місяцю, ясеню, Грицю, орлю.

2. Знайдіть рядок, у якому іменники—власні назви— мають паралельні форми.

1.Судак, Ягодин, Чоп.

2. Техас, Прут, Лаос.

3. Ужгород, Форос, Цюрих.

4. Ванкувер, Гібралтар, Стрий.

3. У якому рядку у Р.в. можуть бути паралельні форми.

1. Ріст, розсип, розряд.

2. Реверс, рак, рахунок.

3. Ракурс, реоскоп, респект.

4. Рівень, малюнок, різець.

4. Установіть відповідність між іменниками однієї семантичної групи. Поставте в Р.в. однини і множини.

1. Гектар А. Мотор.

2. Ватикан. Б. Здолбунів.

3. Електроліз. В. Атом.

4. Дизель. Г. Грам.

5. Павлоград. Д. Віск.

6. Буг. Е.Ліхтенштейн.

7. Катод. Є. Синтез.

8. Цукор. Донець.

5. Запишіть подані іменники у формі Д., М. і Кл. в.

1. Катерина, Ігор, молодість, гончар.

2. Олекса, пастух, вітер, студент, співачка.

3. Іван, друг, земля, неня, Дарина.

4. Олеся, Олесь, Мирослав, Любомир.

5. Богдан, радість, Ілля, учень, гривня, вишня.

6. У котрому рядку закінчення З.в. збігається із Н.в., в котрому—із Р.в., а в котрому—паралельні форми.

 

1. Коліщата, імена, племена.

2. Дівчата, хлоп’ята, циганчат.

3. Лелечата, зайчата, мишенята.

 

Рейтингова таблиця

Усіх прийменників понад двісті. За допомогою їх ми виражаємо різні значення та відтінки.

16. Доповніть рядки прийменниками.

* рекордсмен—Р.в.—150 прийменників ( без, біля, від, замість, з-над…).

* З.в.—28:..

* О.в.—23:..

* Д.в.—8:..

* М.в.—5:..

* Н.в.—0.

* Кл. в.—0.

 

17. Чия дорога довша? Розкрийте дужки, вибираючи потрібний прийменник.

Ми ходили (по, за)(люди); я пішов (по, за) (лікар), пливи тихо (по, за) (вода); я піду слідом (за, по) (ти). Іти, заходити, приходити ( за, по) (брат).

 

18. Виправте помилки. Складіть речення.

Згідно наказу, в сім годин, по її розповіді, по неуважності, завдяки тому, що захворів, при будь-яких обставинах, при житті письменника, на наступному тижні, на протязі останніх місяців, скільки годин, на протязі, екзамен по фізиці, сміятися над ним, відповідати по бажанню, у відміну від тебе, по проханню, в доказ привести слова, по домовленості з класом, по ініціативі, згідно наказу, години по фізиці.

19. Гра "Подорож туди і назад ".

Допишіть закінчення слів.

1) Їдемо до(із) Києв…; Севастопол…; Червоноград…; Стри…; Луцьк…; Крим…; Кита…; Париж…; Кривого Рог…; Кам’яного Брод…, Зеленого Лиман…

2) Милуємося берегами Дніпр…; Дністр…; Стоход…; Буг…; Єнісе…; Дон…; Дінц…

 

20. Виправте неправильно побудовані речення, уникаючи двозначності.

 

1. У неділю Лариса зустрічатиме свою маму. Вона буде у червоній сукні. 2. Ми підійшли до клумби школи, навколо якої росли дерева. 3. Раптом заєць наскочив на вовка. Він злякався і почав тікати. 4. Панночку доглядала Устя. Вона її била й штовхала. 5. концерт усім сподобався. вони просили і ще влаштовувати такі зустрічі. 6. У кімнаті біля грубки стояла дівчина, вона була добре натоплена.7. Злякавшись грози, Марійка сховала голову під подушку і тримала голову там, поки вона не пройде. 8. Цю книжку дала Оленка, вона мені дуже сподобалась. 9. У школу привезли нові дошки.

 

21. Запропоновані речення потребують досконалішої редакції. Відредагуйте їх.

 

1. Виходячи з вагона, у моєї валізи відірвалась ручка. 2. На протязі зовсім короткого часу Василь став самим відомішим шахматистом України. 3.Поскільки гість не знав української мови, ми стали розмовляти по російській. 4.Сидячи в автобусі, мені стало млосно й дуже заболіла голова. 5. Постовий міліціонер зупинив перебігаючого на червоне світло пішохода. 6. Серед заходів по відзначенню цього свята були слідуючі: виступи музичних колективів, конкурси, вікторини. 7. Почувши ці слова, перед нами постає мужня людина. 8. Змагаючись між собою, учням вдалось досягти успіхів. 9. Повернувшись додому, Сергія чекала сім'я. 10. розглядаючи цю гілку черемхи, мені згадалося дитинство. 11. Слухаючи музику Лисенка, нас не покидало почуття гордості за Україну. 12. Ледве навчившись ходити, у нього виникла потреба малювати. 13.Думаючи про неї, мені стає радісно. 14. Повернувшись з роботи, їм хотілось відпочити. 15. Ми стежили за малюючим хлопцем. 16. Лист, пожовтівший від часу, лежав на столі. 16. Найбільш відомішим твором І.Франка є "Каменярі".

 

22. Замініть пряму мову на непряму, використовуючи складнопідрядні речення.

 

1. "Право на побачення треба заробити",--пояснив Борис Савович. 2. "Будеш старатись, будеш сумлінним—ніхто тебе в нас не покривдить",--обіцяла Ганна Іванівна. 3. "Чим він цей авторитет здобув?"—запитала вчителька. 4. "А є такий закон, щоб лелек убивати?"—зненацька запитав хлопчик. 5. " А Марія Павлівна завзялась будь-що переінакшити людську натуру",—іронізує Артур Пилипович. 6. "Намалюйте мені оцю ніч, --каже Марися Савівна.—Настрій оцей, і нічну музику неба, і птахів отих, що їх нам не видно". 7. "Нічого, Антоне Герасимовичу, духом не падайте,--сказав Комишанець,-- все ж таки за вами друге місце".

 

23. Знайдіть помилки при заміні прямої мови непрямою і запишіть правильний варіант речень з непрямою мовою і прямою.

 

1. Хлопчик запитав, що куди зникає сонце уночі. 2. Павлик з тремтінням у голосі допитувався, що я з ним хочу дружити. 3. Катя спитала, що хто ще хоче говорити. 4. І мовлять учні, що землю рідну любить не перестанемо. 5. Батько завжди повчав, що не шукайте легкого хліба.

 

24. Зробіть реконструкцію синтаксичних конструкцій.

Перебудуйте прості речення на різні види складних речень. Як змінюються смислові відношення між частинами складних речень.

1 варіант.

Було б чудово, на думку декого, спілкуватися з усіма однією мовою. Тоді не треба було б затрачати час на вивчення чужих мов. Чудне це бажання!

Наш світ прекрасний своєю неоднаковістю. А земля теж по-різному хороша. Вона вкрита то горами високими, то долинами глибокими, рослиною усякою. Краса пропаде від одноманітності: однакових рослин, тварин, рівного рельєфу.

Чого ж тоді хочеться однакової задля всіх мови? Мова—така сама жива істота. Народ її створив і має берегти. Смерть мови означатиме смерть душі народу, його особливостей, неповторних рис. Він не просто загине, а стане іншим.

 

2 варіант.

1. У небі спалахнула ракета. Берег річки залило зеленим світлом.

2. Опівдні прибуває поїзд. Ним мають приїхати на екскурсію наші друзі.

3. Разом з товаришами було прочитано чимало книжок, відвідано багато виставок. Народилися спільні думки, виробилися однакові оцінки художніх творів.

4. Від річки повіяло прохолодою. На траву впала роса.

 

25. Гра " Я—редактор".

Визначте межі речень. Вкажіть, котре з речень є ключовим.

1 варіант.

Старі люди розказують що колись у повітрі колихалось щось таке ніби шар-м'яч хтось його штовхнув і він розірвався полетіли уламки цього шару в різні сторони й утворилися земля сонце вітер зорі з одного уламка утворилася земля що ми на ній живемо завдяки китові затрималася наша земля а то була б полетіла в безодню цьому китові довго лежать нерухомо нудно і він починає ковилять хвостом а земля починає ворушитись.

2 варіант.

Вічною називають стежку на Тарасову гору літом і зимою в будень і свята ви побачите в Каневі багато відвідувачів звідусіль їдуть люди на поклін до Тараса живе Тарас у пам'яті народній не буває такого дня щоб не йшли сюди люди на Тарасову гору не клали на його могилу свіжих квітів вклоняючись цього прахові вільний народ оновленої землі збудував на Тарасовій горі величний пам’ятник.

 

26. Уставте в складні речення доцільні, на вашу думку, засоби зв’язку.

 

Родовідні дерева в Україні з'явилися в середньовічну епоху кожне таке дерево являло собою алегорію втілення в образі дерева поняття про рід людський. Родини зображувалися у вигляді гілок…члени цих родин як галузки листочки плоди.

Гравюри з родовідними деревами часто були також самостійними творами… ілюстраціями в книжках…в них ішлося про того чи іншого представника роду. Це був неначе колективний "портрет" родини в пам'ять про її благородну діяльність…зручною для відображення родовідних дерев була гравюра.

 

27. Знайдіть та виправте допущені граматичні помилки. В чому вони полягають?

1 варіант.

Самою відомою династією майстрів садівництва є Симиренко. Рід цей започаткував Степан Симиренко, приймавший участь у боротьбі з турецькими яничарами, кримським ханом, шляхти польської.

Відповідно до легенди, були у нього 24 дітей. Один з них, Федір Симиренко, орендував млини на річці Росі. з того забагатів, викупив себе самого і свою власну родину. Двох своїх синів послав вчитись в політехнічному інституті у Франції.

Повернувшись із Парижа, Платоном Симиренко у селі Ташлиці була збудована перша кустарна цукроварня. Разом з Кіндратом Яхненко заснували містечко Яхненка. Платон видав за свої кошти два варіанта "Кобзар" Т. Шевченко. Ім'я своє в числі видавців друкувати заборонив, позаяк був людиною скромності надзвичайної.

2 варіант.

1. У степах випасали конів татари, турки й волохи. 2. Найбільш спритнішим виявився Сергій. 3. Учора ми відсвяткували п’ятдесятиріччя бабусі. 4. Андрій ходе на тренування тричі на тиждень. 5. Книжку прихильно зустріла читаюча громадськість. 6.Дякую Вас. 6. На урок запізнилися три учня. 7. Комітет по захисту прав споживача. 8. До дідуся на пасіку навідувалися син або внук. 9.Ідучи до школи, почався дощ. 10. Вражений Валентин словами вчителя, захопився історією своєї країни. 11. Я порадив колегам бути уважнішими в доборі ілюстрацій, що працюють у другу зміну.

 

3 варіант.

 

1. Група учнів прийшли до музею. 2. Я з матір'ю працювали влітку на фермі. 3. Дуже просимо, що Ви прийшов на зустріч. 4. Він переніс багато волі. 5. Цей хлопець з усіма грубить. 6. Дівчинка була одягнена в темне плаття і білій кофтинці. 7. Увечері я буду займатись читанням цікавою книжкою. 8. Герой готовий був пожертвувати усе. 9. Степи назустріч котились вечірніми оповиті димами. 10. Темне повітря було напоєне густими пахощами степових квітів навкруги. 11. Хліба яскраво зеленіли змиті дощами. 12. Пообідавши, нас повели на екскурсію. 13. Подививши афішу, хлопцеві захотілося подивитися кінофільм. 14. Слухаючи музику, на душі стає спокійно і хороше. 15. Вийшовши на високу гору, відкривається чудовий пейзаж. 16. Я і Сашко записавсь у хоровий гурток.

 

Стилістичні помилки

Достоїнство стилю полягає в ясності: доказом цього служить те, що якщо промова є не ясною, вона не досягає своєї мети. Стиль не повинен бути ні занадто низьким, ні занадто високим, але повинен відповідати предметові мовлення (Арістотель)

 

Мова має багато сфер застосування. По-різному говорять у побуті, на виробництві, на офіційних зборах, на мітингу. Інші мовні засоби використовуються при написанні наукової праці, ділового документа, художнього твору. Адже кожен із цих стилів мовлення—усних і писемних—має свою мету, яка досягається використанням різних слів і форм, вимагає різної побудови речення. Отже, людина повинна знати матеріал мови—її словник, і граматичні правила—і, крім того, має навчитися вміло їх використовувати, відповідно до мети висловлювання (М. Русанівський).

 

На замітку учневі

 

Інформаційний дайджест

.

Розмовний стиль сформувався в неофіційних, побутових обставинах за умов невимушеного спілкування. Стильові риси: конкретність, розмовна образність, емоційність, простота, невимушеність.

Художній стиль сформувався у процесі розвитку художньої літератури. Основна мета—образне відображення дійсності й емоційний вплив на думки та почуття читача чи слухача. Основні ознаки: образність, емоційність, експресивність.

Основна мета наукового стилю—розкриття встановлених ознак описуваного явища, подання точних відомостей, покращення знань читача.

Публіцистичний стиль охоплює своєрідні мовні особливості політичних і літературно-критичних статей, преси. В цьому стилі органічно поєднуються найістотніші риси стилів наукової і художньої мови—точність, образність, емоційність.

У офіційно-діловому чітко додержується прийнятий порядок оформлення відповідних документів, використовуються стандартні звороти, свої слова-терміни. Не допускаються емоційно забарвлені слова.

Конфесійний стиль обслуговує церковне життя. Основні види: молитви, проповіді, промови.

 

Стилістичні функції мовних

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...