Главная Обратная связь

Дисциплины:


Задачі з юридичної практики 

Перше практичне заняття – 2 год.

 

1. У відсутність громадянки Попової у її квартирі почалася пожежа, внаслідок якої постраждала не тільки її квартира, а й квартира гр. Васильєвої, яка знаходиться на поверх вище. Експерт встановив, що причиною пожежі стала праска, яку забула вимкнути Попова.

Васильєва подав позов до суду на Попову про відшкодування матеріальної шкоди.

Вкажіть, хто у даному випадку є: а) особами, які беруть участь у справі; б) особами, які сприяють здійсненню правосуддя?

 

2. Козлов неодноразово звертався до Дмитрієва із проханням звільнити його незаконно захоплену частину земельної ділянки. Але, оскільки Дмитрієв залишав прохання Козлова без уваги, останній був змушений звернутися до суду з позовом.

Що є у даному випадку підставою виникнення цивільних процесуальних правовідносин?

 

3. Скворцова, яка має неповнолітню дитину розійшлася з чоловіком. Він ухиляється від сплати аліментів, мотивуючи це тим, що є безробітним, хоча має нелегальне джерело доходу.

Скворцова подала на свого колишнього чоловіка позов до суду з вимогою сплатити аліменти.

Вкажіть суб’єктів та об’єкт цивільних процесуальних правовідносин.

 

4. Колосова Х. подала позов на Колосову С. і Колосову К. про визнання недійсним договору дарування житлового будинку. Позивачка зазначила, що на вимогу відповідачок, які є дочками і обіцяли не порушувати її права володіння і користування будинком, допомагати у веденні домашнього господарства, вона уклала договір дарування їм будинку. Відповідачки не виконували своїх зобов’язань, створювали умови, за яких вона не могла проживати у будинку, залишали її без догляду в зимовий період. Посилаючись на те, що угоду уклала внаслідок помилки, позивачка просила задовольнити свої вимоги.

Визначте процесуальне становище осіб, які беруть участь у справ та їх правата обов’язки у процесі.

 

5. ЖЕК звернувся до суду з позовом на Симагіну про виселення, посилаючись на те, що після смерті наймачки однокімнатної квартири Лизунової там залишилася проживати відповідачка, яка доглядала за Лизуновою, і її дочка Ярпова (17 років). Як тимчасова мешканка Симагіна самостійного права на житлову площу не придбала і тому підлягає виселенню без надання їй іншого житла. У судовому засіданні Симагіна просила суд відмовити у задоволенні позову, оскільки ЖЕК є неналежним позивачем.

Як повинен діяти суд? Визначте коло осіб, які беруть участь у справі.

 

6. Податкова інспекція звернулася до місцевого суду із заявою про стягнення несплачених податків з громадянина Козака, який надав в оренду відділенню залізниці складські приміщення, які належали йому на праві власності. У розгляді справи брали участь адвокат на стороні Козака та представник державної податкової служби.Визначте, між ким і які виникли цивільні процесуальні правовідносини у цій справі, вкажіть їх елементи.

 

7.Чи можуть бути суб’єктами цивільних процесуальних правовідносин:

а) Марченко – 14 років, Гриценко – 13 років, душевнохворий Петров – 20 років, які своїми діями завдали шкоди заводу “Теплооб’єднання” (спалили тарний склад);

б) ательє індпошиву одягу, що має право статус філії , у зв’язку з пред’явленим до нього позовом про присудження вартості зіпсованої тканини;

в) гастроном № 7, що має права юридичної особи, за позовом Кругленко про поновлення його на роботі, оскільки наказ про його звільнення підписав власник гастроному.

 

8. При розгляді справи за позовом Грінченка про визнання виконавчого напису нотаріуса недійсним суд, у порядку забезпечення позову, зупинив проведення стягнення за виконавчим написом до вступу рішення у справі в законну силу. Рішенням суду було відмовлено в задоволенні позову, але внаслідок забезпечення позову відповідачу – торговій фірмі “Либідь” – були нанесені збитки. Цю шкоду фірма вирішила відшкодувати шляхом пред’явлення позову до Грінченка. Суддя прийняв справу до свого провадження.

Між якими особами виникли цивільні процесуальні правовідносини? Покажіть їх схематично й визначте складові частини таких правовідносин.

 

9. Глитай звернувся до суду із заявою про визнання недійсною втраченої ним ощадної книжки на пред’явника. Суддя прийняв заяву до свого провадження і постановив ухвалу, якою заборонив ощадній касі видачу вкладу на втраченій ощадній книжці. На публікацію в місцевій газеті про виклик до суду держателя ощадної книжки з’явився Козачок, у зв’язку з чим суд постановив ухвалу про залишення заяви Глитая без розгляду, надавши йому двомісячний строк на пред’явлення позову до Козачка про вилучення у нього ощадної книжки. Такий позов не було подано.

У зв’язку із забороною видавати вклад за ощадною книжкою її держателю Козачку були нанесені збитки, які виникли внаслідок виплати ним пені за прострочення платежу з позики. Козачок подав позов до Глитая про відшкодування зазначених збитків. У розгляді справи брав участь адвокат.

Між ким виникли цивільні процесуальні правовідносини у цих справах? Визначте їх складові частини.

10. Між Мєшковим і Конєвим було укладено договір доручення, за яким Конєв повинен був здійснити на користь Мєшкова декілька операцій купівлі-продажу цукру. Однак внаслідок недобросовісних дій Конєва Мєшков зазнав збитків, після чого звернувся до суду з позовом про їх відшкодування Конєвим. У судовому засіданні з’ясувалося, що збитки були заподіяні в результаті діяльності Никоненка, на ім’я якого Конєв уклав інше доручення. Суд вирішив притягнути Никоненка до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Надати характеристику цивільно-правовим та цивільно-процесуальним діям учасників. Чи є у суду правові підстави для прийняття такого рішення?

Друге практичне заняття - 2 год.

 

11. Розглянувши спір між батьками про зміну місця проживання їх сина, суд ухвалив рішення про відмову в задоволенні цього позову. Позивач – батько дитини – вважав, що таке рішення необгрунтоване і звернувся з апеляційною скаргою до апеляційного суду, який розглянув скаргу і рішення суду залишив без змін.

Між якими особами і які виникли правовідносини в цій справі?

 

12. Малиновська (17,5 років) подала позов до Ковалевського про встановлення батьківства і стягнення аліментів на утримання дочки. Позивачка зазначила, що вона перебувала з відповідачем у фактичних шлюбних відносинах, вела з ним спільне господарство, його зарплата повністю йшла на утримання сім’ї. Про ці обставини знають свідки Чорноока і Заморій, яких вона просила викликати в судове засідання.

При розгляді справи в судовому засіданні було встановлено, що позовна заява подана неповнолітньою особою, у зв’язку з чим суд залишив заяву без розгляду.

Чи правильні дії суду ? Які умови необхідні для участі фізичних і юридичних осіб у процесі стороною чи іншим суб’єктом процесуальних правовідносин?

 

13. У зв´язку з тим, що наймач житлового приміщення Казанцев та його дружина Бєлякова систематично порушували правила співпроживання, інші наймачі житлового приміщення Шимановський та Сидовський, які проживають в тій самій квартирі, подали позов про виселення подружжя.

Чи буде в даному випадку співучасть та на чиїм боці? До якого виду відноситься ця співучасть? Чи може в цій справі брати участь житловий орган та яким буде його процесуальне становище?

 

14. Товариство мисливців і риболовів за погодженням з районним товариством “Динамо” організувало змагання зі стрілково-мисливського спорту. Під час проведення змагань Дубасенко був поранений Мельниченком, внаслідок чого він тривалий час перебував на лікуванні. У зв’язку з пораненням Дубасенку були нанесені збитки, і він пред’явив позов про їх відшкодування.

Визначте сторони у справі.

15. Водієм Захаровим на автомобілі, який належав АТП 21003, було спричинено шкоду здоров’ю Старикова. За порадою адвоката потерпілий звернувся до суду з позовом до водія Захарова про відшкодування збитків.

У судовому засіданні суддя пояснив позивачу, що позов ним був пред’явлений до неналежного відповідача і що належним відповідачем може виступати тільки АТП 21003. На пропозицію суду позивач не дав своєї згоди щодо заміни неналежного відповідача. Тоді суд в якості відповідача у справі залучив АТП 21003.

Чи правильно вчинив суд? Поясніть процесуальне становище співвідповідача, його відмінність від відповідача.

 

16. Олійник Людмила пред’явила позов до Баранника Сергія про стягнення аліментів на утримання дочки Наталії, 2005 року народження. В суд також звернулась Ковальчук Е.І. з проханням допустити її до участі у справі як третю особу, так як їй відомо, що сторони шлюб не розірвали, живуть однією сім’єю, а позов подано з метою зменшення розміру аліментів, які вона одержує на утримання дочки Ірини 2003 року народження, батьком, якої є також Бараннік С . Суд своєю ухвалою допустив її до участі у справі як свідка.

Чи правильні дії суду?

 

17.Колотов, керуючи автомобілем, який належав батькові, в результаті наїзду розбив мотоцикл Євсєєва, що знаходився на узбіччі.

Останній вирішив звернутися до суду з позовом про відшкодування заподіяної Колотовим шкоди.

Визначіть осіб, які беруть участь в даній справі. Чи може змінитись рішення, якщо Колотов буде мати дозвіл на управління автомобілем, який виданий батьком?

18. Паскевич, керуючи автомобілем «Рено», що належить його братові, в результаті створеної аварійної ситуації підлітком Косенко (15 років), який виїхав велосипедом на проїжджу частину дороги, вчинив наїзд на автомобіль ГАЗ-24, що стояв біля аптекоуправління і належав останньому.

Аптекоуправління звернулося до суду з позовом на Паскевича про відшкодування збитків. У судовому засіданні Паскевич заявив, що він є неналежним відповідачем і попросив притягти відповідачами батьків неповнолітнього Косенко.

Визначте сторони у даній справі. Який порядок заміни неналежного відповідача в цивільній справі ?

 

19. Студент Колесов (17 років) звернувся до районного суду з позовом проти ресторана “Люкс” про відшкодування 1550 грн., посилаючись на те, що при відвідуванні ресторана він здав у гардероб пальто, яке йому не повернули. Суддя запропонував Колесову переписати позовну заяву і співпозивачем вказати кого-небудь із своїх батьків, мотивуючи тим, що Колесов є неповнолітнім.

Визначте склад осіб, які повинні брати участь у справі. Чи правомірні дії судді? Чи можуть брати участь у цій справі батьки Колесова?

Уміння, які мають бути вироблені під час заняття: засвоєння теорії цивільних процесуальних правовідносин, розумінні їх особливостей, ролі суду, суб’єктного складу з метою подальшого формування професійних навичок на основі отриманих знань.

Навички, які мають бути вироблені під час заняття: характеризувати процесуальні права та обов'язки кожного суб'єкта цивільних процесуальних правовідносин; аналізувати зміст процесуальних дій, що вчинюються суб'єктами цивільних процесуальних правовідносин.

Перелік процесуальних документів, які можуть складатися студентами під час підготовки до заняття: позовна заява; позовна заява третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги; зустрічний позв; заява про виклик свідка, заява про відвід судді; ухвала про забезпечення позов, позовна заява органу опіки та піклування (на захист прав дитини); позовна заява прокурора у порядку ст. 45 ЦПК в інтересах особи, яка потребує соціального захисту; апеляційна скарга.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...