Главная Обратная связь

Дисциплины:


Задачі з юридичної практики. Перше практичне заняття – 2 год 

Перше практичне заняття – 2 год.

 

1. Суд ухвалив рішення про відмову Гріненко в позові про поновлення на роботі. Через 2 дні Гріненко був збитий автомобілем і у важкому стані відправлений в лікарню, де знаходився на лікуванні 2 місяця. Після одужання Гріненко звернувся в юридичну консультацію за порадою стосовно питання про можливість оскарження судового рішення.

Чим відрізняється продовження процесуального строку від його поновлення ? Укажіть наслідки пропуску процесуальних строків.

 

2. Визначте, до якого виду відносяться: строки розгляду цивільних справ; строки виконання судових доручень; строки поданя апеляційної скарги; строки подання касаційної скарги; строки подання доказів.

 

3. Оскільки строк апеляційного оскарження рішення суду Ісаєвим був пропущений, при подачі апеляційної скарги він одночасно звернувся до суду із заявою, в якій просив поновити пропущений строк. Суддя наклав резолюцію на заяву: “Для продовження строку причин немає”.

Чи були у судді правові підстави для прийняття такого рішення? Як що ні, то як повинен діяти суддя?

 

4. До місцевого суду надійшла позовна заява від Деркача про розірвання угоди з Погорілим про найм гаражу і стягнення плати за його користування.

У зв’язку з тим, що позовна заява не відповідала вимогам ст. 119 ЦПК, суддя повідомив про це позивача, надавши йому строк для виправлення недоліків.

У зазначений строк позивач з поважних причин не виправив недоліки заяви і звернувся до суду з проханням поновити встановлений для цього строк. Суддя відмовив в задоволенні поновлення строку та залишив заяву без розгляду, про що повідомив Деркача.

Чи відповідають дії судді процесуальним нормам? У яких випадках можливе продовження і поновлення процесуальних строків?

5. Суд відмовив Григоренку в прийнятті апеляційної скарги за пропуском встановленого законом для цього строку. Григоренко вважав, що останній день строку, який припадає на неробочу суботу, не повинен бути зарахований. Таким повинен бути понеділок, у який і була виконана ним зазначена процесуальна дія. Він звернувся зі скаргою до апеляційного суду.

Чи правильні міркування Григоренка і які існують правила щодо закінчення процесуальних строків ?

6. У зв’язку із знаходженням позивача у тривалому службовому відрядженні суд із власної ініціативи зупинив провадження у справі. З поверненням із відрядження (через 3 роки) провадження у справі було поновлено. У судовому засіданні відповідач просив суд відмовити в позові, посилаючись на пропуск строку давності. Чи може бути прийнята судом ця обставина як підстава для відмови у позові?Якими є правила зупинення і обчислення процесуальних строків?

 

7. Смирнов подав позов про зменшення розміру алі­ментів на 100 грн. щомісячно, які він сплачує за судовим рі­шенням на двох дітей. Його заробітна плата після всіх стяг­нень складає 1150 грн.

Чи є правові підстави для зменшення розміру аліментів? Визначте розмір судового збору із Смірнова.

 

8. Суд задовольнив позов Тимошенко та стягнув з її чоловіка Власенко аліменти на період її вагітності та пологів у сумі 2500 грн. щомісяця. Власенко в скарзі до апеляційного суду, заперечуючи проти позову в цілому, пояснив, що кожен з них має свій особистий бізнес, він забезпечена людина, але і Тимошенко в аліментах нема потреби. Вона має щомісячно особистий чистий дохід, приблизно, такій же, як и він, це в десятки разів більше ніж визначив суд аліменти.

Апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції в силі.

Дати правову оцінку рішенням судів. Чи відповідають їх рішення обставинам справи, дійсності та законності?

9. Перебуваючи в зареєстрованому шлюбі з Перепелицею Байрачна звернулась із позовом про стягнення з нього на період вагітності й пологів щомісяця по 400 грн., оскільки Перепелиця не надає їй ніякої матеріальної допомоги.

Позов Байрачної було задоволено. Місячний заробіток відповідача становить 2500 грн.

З кого і в якому розмірі буде стягнуто судовий збір ? Яка різниця між судовим збором і судовими витратами ?

 

10. Кобзар позичив Борисюку на будівництво будинку 15000 грн. з таким розрахунком, що той надасть йому для постійного проживання в цьому будинку одну кімнату розміром 16 кв. м. Угода про позику була нотаріально посвідчена. У зв’язку з невиконанням Борисюком умов договору Кобзар звернувся до суду про визнання права власності на одну кімнату або про повернення позики з доплатою 3% річних та інфляційних, в цілому 15170 грн.

В якій сумі необхідно сплатити судовий збір за розгляд заяви в суді ? Як визначається ціна позову ? Які правові підстави нарахування 3% річних та інфляційних?

Друге практичне заняття – 2 год.

 

11. Адміністрація фірми “Промінь” проводила за рішенням суду відрахування аліментів із зарплати працівника Кравчука на утримання дітей – Левка й Петра. При звільненні з роботи Кравчук завірив ст. бухгалтера розрахункового відділу Трохименко, що через декілька днів, коли про його зарахування за новим місцем роботи буде виданий наказ, він повідомить про це і вона зможе переслати туди виконавчий лист. Але пройшов місяць, і Кравчук ніяких повідомлень не подав, на виклик Трохименко не з’явився, у зв’язку з чим бухгалтер звернулася за порадою до державного виконавця. До нього також надійшла скарга стягувача аліментів.

Чи носять дії відповідача і ст. бухгалтера характер цивільного процесуального правопорушення? Якщо так, то які до них можуть бути застосовані заходи відповідальності?

 

12.Знайдіть у ЦПК норми, якими встановлені цивільні процесуальні санкції захисту і відповідальності. Дайте їх визначення, розкрийте відмінність і значення.

 

13.Викликаний повторно в судове засідання свідок Деркач категорично відмовився від явки до суду, свідок Ворона відмовився від свідчень у суді, а свідок Прокопчук дав у судовому засіданні неправдиві свідчення. Яку відповідальність можуть нести свідки Деркач, Ворона, Прокопчук ?

Дайте визначення цивільної процесуальної відповідальності та в чому полягає її відмінність від кримінальної і адміністративної ?

 

14.Відповідачу, на користь якого було постановлено рішення, суд присудив з позивача всі судові витрати, хоч того було звільнено від сплати судових витрат. Крім цього, з позивача у зв’язку з пред’явленням безпідставного позову було покладено сплату відповідачеві винагороди за фактичну втрату робочого часу.

В іншій справі на відповідача, який безпідставно заявив зустрічний позов, систематично протидіяв правильному й швидкому розгляду та вирішенню справи, суд поклав сплату на користь позивача винагороди за фактичну втрату робочого часу.

Чи можна вважати такі заходи суду притягненням сторін до цивільно-процесуальної відповідальності ? Які умови необхідні для її застосування ?

 

15.У справі про розділ сумісно нажитого подружжям майна суддя за заявою позивача постановив ухвалу про забезпечення позову шляхом накладення арешту на грошові суми, що знаходяться в ощадному банку на рахунку відповідача.

Відповідач у той же день, без будь-яких перешкод, зняв з рахунку всі грошові суми й віддав на збереження своїм батькам, попросивши їх нікому про це не розповідати.

Чи є в діях відповідача, його батьків та банку відповідальність, чи можуть вони нести відповідальність за порушення заходів забезпечення позову ?

16.Розглядаючи справу за позовом Ванджури до виробничого об’єднання «Алюмін», суд встановив ряд суттєвих недоліків у діяльності адміністрації підприємства, порушень законодавства про працю і постановив окрему ухвалу про негайне усунення недоліків, про що повідомив адміністрацію. Відповідач ніяк не відреагував на окрему ухвалу суду і про прийняті у зв’язку з нею заходи, не повідомив суд у встановлений термін.

Чи можуть бути застосовані до відповідача санкції та які саме і які для цього правові підстави?

17. Липінська звернулася до суду з позовом про стягнення з її колишнього чоловіка Дерипаско аліментів на утримання неповнолітньої дочки. Задовольняючи позов, суд стягнув з відповідача судовий збір. Своє рішення суд обґрунтував тим, що Дерипаско визнан судом винним в несплаті аліментів і повинен сплатити судовий збір. Дерипаско оскаржив рішення суду у частині стягнення з нього судового сбору, посилаючись на те, що позивачка звільнена від сплати судового збору, отже, й він не повинен його сплачувати.

Чи обґрунтована вимога Дерипаски? Що є підставою для сплати судового збору. Яким має бути рішення касаційної інстанції?

18. За систематичну неявку свідка Ляшко в судове засідання без поважних причин, суддя прийняв ухвалу про його привід. При доставці Ляшко в судове засідання він став грубити судді, висловлював незадоволення в грубій формі за те, що доставили його в суд проти його волі, відмовлявся відповідати на запитання судді. А коли суд свідків попросив залишити залу судового засіданія, Ляшко це зробити відмовився, заявивши, що він вільна людина, суд відкритий і він буде знаходитися там, де вважатиме за потрібне. За неповагу до суду, непідкорення розпорядженню суду, порушення порядку під час судового засідання суддя наложив, відповідно до ст. 185-3 КпАП України, на Ляшко штраф в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що склало 10730 грн. Ляшко оскаржив ухвалу судді в апеляційний суд. В скарзі він вказав, що ст. 185-3 КпАП України передбачає штраф в розмірі від 20 до 100 неопадковуваних мінімумів доходів громадян. Неопадковуваний мінімум складає 17 грн., тому суд повинен був наложить штраф в розмірі 340 грн. Він просив апеляційний суд відміниті ухвалу суду першої інстанції.

Чи є правові підстави для накладення штрафа на Ляшко? Якщо є, то звідки та на якой підставі суд визначив таку суму?

Уміння, які мають бути вироблені під час заняття: формування знань про процесуальні строки та їх види в цивільному судочинстві; практичних навичок щодо застосування норм цивільного процесуального права, у яких визначені процесуальні строки, щодо обчислення ціни позову та судових витрат.

Формування знань про види юридичної відповідальності, що передбачена у цивільному процесі; практичних навичок щодо застосування норм цивільного процесуального права у випадках, коли заходи процесуального примусу та різних видів юридичної відповідальності є необхідними.

Навички, які мають бути вироблені під час заняття:практичні навички щодо застосування норм цивільного процесуального права, у яких визначені процесуальні строки; щодо обчислення ціни позову; щодо судових витрат та їх розподілу між сторонами. Практичні навички щодо складання процесуальних документів.

Перелік процесуальних документів, які можуть складатися під час підготовки до заняття: клопотання про продовження строку на виправлення недоліків позовної заяви; клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду; ухвала про продовження строку розгляду справи; заява про відстрочення чи розстрочення сплати судових витрат або зменшення їх розміру, або звільнення від їх оплати; заява про відшкодування витрат, пов’язаних з викликом до суду; ухвала про відстрочення сплати судового збору. Ухвала про видалення із зали судового засідання; заява про відшкодування витрат, пов’язаних з викликом до суду.

sdamzavas.net - 2021 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...