Главная Обратная связь

Дисциплины:


Задачі з юридичної практики. Перше практичне заняття – 2 годПерше практичне заняття – 2 год.

1. Ул’яхіна звернулася до суду з позовом до Герасіменко про стягнення коштів на утримання дітей. У позові Ул’яхіна просить стягнути аліменти на утримання її онуків - Олексія 7 років і Катерини 5 років через те, що її дочка –Герасіменк залишила дітей їй на виховання і переїхала жити в інше місто, продавши квартиру, у якій вона мешкала і була прописана разом із дітьми, і які тепер залишилися без засобів для існування. Батько дітей за вчинення злочинів позбавлений волі на тривалий час і знаходиться у ВТК. Позивач – бабуся – перебуває у важкому матеріальному становищі, отримує тільки одну пенсію. Мати категорично відмовляється узяти дітей до себе через те, що вона народила немовля.

Суддя відмовив Ул’яхіної у прийнятті позову про стягнення коштів на утримання онуків.

Чи правильні дії судді? Кому належить право подання позову у цьому випадку.

2. Батура подала позов на колишнього зятя Соколова і дочку Батуру про стягнення 15000 грн., зазначивши, що вона продала автомобіль, який належав відповідачам, і виторг повернула їм. Позивачка просила задовольнити її вимоги, оскільки за рішенням суду відповідачі витребували від покупця автомобіль назад, а вона зобов’язана повернути покупцю одержану від нього суму.

При розгляді справи у другому судовому засіданні, Соколов подав зустрічний позов на колишню дружину про поділ спільного майна і просив розглянути його разом із первісним позовом.

Суд прийняв зустрічний позов і розглянув справу.

Чи були дотриманні умови прийняття зустрічного позову?

3.Сергеєва подала позов на Сергеєва про стягнення аліментів на дитину в розмірі 30% прожиткового мінімуму. Відповідач, одержавши ухвалу про порушення справи, подав зустрічний позов про відібрання дитини і поділ спільного майна подружжя. Суд не прийняв зустрічний позов, указуючи на те, що первісний і зустрічний позови не взаємопов´язані та продовжив розглядати справу про аліменти. Дайте правову оцінку діям суду. Чи були правові підстави у суду приймати такі рішення?

4.Укажіть:

- до якого виду судочинства слід віднести нижченазвані справи;

- процесуальний документ, відповідно до якого порушуються зазначені справи;

- чим відрізняється позовне провадження від інших проваджень:

ü про визнання факту батьківства;

ü про скасування усиновлення;

ü про встановлення факту смерті;

ü про усиновлення;

ü про позбавлення батьківських прав та відібрання дитини.

 

5.Соболева Тетяна, будучи вагітною, подала позов до суду про розірвання шлюбу з Соболевим Сергієм. В позові вона вказала, що Соболів не є батьком дитини, батьком є інша людина і Соболеву про це відомо. Справжній батько не відмовляється від укладення шлюбу, та готовий до суду подати заяву про те, що він відразу одружитися, як тільки я розірву шлюб з Соболевим та народжу дитину.Яке рішення повинен прийняти суд? Чи можливо розірвання шлюбу під час вагітності дружини? Якщо це можливо, то які для цього умови?

6.По справи, щодо розділу спадкового майна , Ляпіна приймала участь, як свідок. Під час дебатів Ляпіна заявила клопотання про свою участь у справі в якості третьої особи з самостійними вимогами щодо предмету спору та на підставі ст. 3 ЦПК, подала судді позовну заяву, докази сплати судового збору та інші необхідні документи.

Не перериваючи судового засідання суддя, розглянувши матеріали, відмовив Ляпіної в прийнятті позову, пославшись на те, що зустрічний позов, позов 3-ої особи, відповідно до ст. ст. 123-125 ЦПК, подається до початку розгляду справи.

Чи мала Ляпіна правові підстави подавати позов, як третя особа? Чи обґрунтовані дії судді? Яку пораду ви дасте Ляпіної, якщо вона, після відмови судді у прийнятті документів, звернеться до вас, як до юристу?

Друге практичне заняття – 2 год.

7.Відповідач, будучи сповіщений про початок розгляду справи, в судове засідання не з’явився. Суддя, переконавшись, що відповідач був належним чином повідомлений, але від нього відсутнє повідомлення про причину неявки 7 вересня поточного року відкрив попереднє судове засідання. З’ясувавши з позивачем необхідні питання та закінчив підготовку справи до судового розгляду, суддя призначив розгляд справи на 11 вересня п.р., про що повідомив сторонам. Відповідач 10 вересня п.р. додатково до справи, до канцелярії суду, здав матеріали, які, на думку відповідача, свідчили про відсутність з його боку вини. Під час розгляду справи 11 вересня п.р. суддя оповістив сторони про не допуск додатково наданих доказів відповідачем, як таких, що подані з порушенням строку подання, відсутності клопотання про їх допуск та пояснень причини пропуску строку, про що постановив ухвалу.

Якої, за чинним ЦПК, існує порядок подання доказів по справі? Чи були правові підстави у судді відмовляти відповідачеві у прийнятті його доказів?Що, на вашу думку може зробити відповідач, якщо він не згоден з ухвалою суду?

8.За договоромперевезення між гр-ном Гріценко та приватним підприємством АТП- 1, останнє перевозило автомобілем з холодильним обладнанням Гріценку овочі та фрукти. Вантаж було доставлено 26 серпня п.р. з затримкою на два дні. При доставці вантажу його більша частина була зіпсована.

На думку Гріценка псування вантажу, крім запізнення доставки, було можливо ще з двох причин: або водій з метою економії бензину не включав холодильник, або він не працює взагалі. Збиток склав 10000 грн.

На другій день, коли Гріценко звернувся до керівництва АТП – 1 з питанням відшкодувати збиток, воно відмовилось це робити.

З метою провести огляд транспорту та проведення експертизи на предмет робочого стану холодильника, Гриценко 27 серпня п.р. подав до суду заяву з проханням заборонити виїзд автомобіля з території АТП-1 та його опечатування.

Керівництво АТП – 1 також направило до суду заяву про заперечення проведення експертизи, так як воно вважало, що холодильне обладнання працює нормально. В той же день суд прийняв ухвалу, призначивши огляд та експертизу на 4 вересня п.р. про що сповістив керівництво АТП-1. За висновком експерта холодильне обладнання було у робочому стані. Позовну заяву до АТП – 1, Гриценко подав 30 серпня п.р.

В зв’язку з тим, що за висновком експерта холодильне обладнання було у робочому стані, АТП-1 звернулось до суду з зустрічним позовом до Гріценко про відшкодування збитків в зв’язку безпідставного простою автомобіля на протязі 9 днів, з 27серпня по 4 вересня п.р. включно. Сума збитків склала 8834 грн.

Чи мав право суддя до подання позовної заяви позивачем та подачі клопотання про призначення експертизи, приймати рішення про заборону виїзду автотранспорту? Якщо мав, то які для цього існують правові підстави? Чи передбачені нормами ЦПК строки подання позову після подання заяви про забезпечення доказів? На вашу думку АТП – 1 повинно відшкодувати збитки Гріценку і, навпаки Гріценко за простої автомобіля АТП-1?

9.Литвин 12 березня п.р., керуючись ст. 3 ЦПК України та на підставі ст. 23 ЦК України звернувся з позовом до суду про відшкодування моральної шкоди гр-ном Мороз. Суддя отримав заяву Литвина та додані до неї матеріали 14 березня. Під час вивчення заяви та матеріалів суддею, працівник канцелярії суду принесла ще заяву від Литвина, в якої він відмовлявся від позову і просив суд зупинити провадження у справі.

Яке рішення повинен прийняти суд? Чи є правові підстави у судді про зупинення провадження у справі? В яких випадках та на підставі чого суд має право зупинити провадження у справі, закрити провадження у справі, залишити заяву без розгляду або залишити без руху чи повернути заяву взагалі, та які правові наслідки таких рішень?

10. Малиніна подала позов на Осіна про встановлення батьківства і стягнення аліментів, посилаючись на те, що з відповідачем вони проживали протягом двох років у її будинку, вели спільне господарство, турбувалися один про одного. Він придбав дитячі речі, але напередодні народження дитини залишив її і не надає ніякої допомоги.

Визначте предмет і підстави позову. До якого виду належить цей позов

11.На протязі останніх 5 років між сусідами по дачах Личко та Курчиновим був спір з приводу паркану і межи за якою він був побудований. Личко вважав, що Курчинов побудував занадто високий паркан та ще і на його землі. У листопаду цього року, після чергового скандалу, Личко подав до суду позовну заяву з проханням зобов’язати Курчинова розібрати паркан, а ділянку землі привести у стан придатним для користування.

Дізнавшись про це, з одержаної ухвали суду, Курчинов звернувся до суду з зустрічним позовом, в якому просив суд зобов’язати Личка провести геодезичну зйомку обох дач та визначитись остаточно про межу між ділянками дач. Вартість експертизи повинен сплатити винний.

Їх спільний знайомий Яценко переконав Личка забрати позовну заяву з суду і обіцяв їх помирити. Личко погодився на це та подав до суду заяву про залишення позову без розгляду.

Під час попереднього слухання Курчинов відмовився від будь якого мирного вирішення цього питання, Личко підтримав своє бажання – залишити позов без розгляду.

Суддя заслухав сторони постановив ухвалу про закриття провадження у справі. Сторонам він пояснив, що таке рішення обумовлене тим, що у зв’язку з поданням Личко заяви про залишення позову без розгляду та підтримку цього під час попереднього слухання, тобто Личко погодився з тими обставинами, щодо паркану, які є, тому спір між сторонами відсутній і розглядати нема чого.

Ваша думка щодо рішення суду чи є для цього правові підстави? У зв’язку з таким рішенням суду, що робити Турчинову, чи є правові заходи вирішення його бажання провести геодезичну зйомку обох дач та визначитись остаточно про межу між ділянками дач?

Уміння, які мають бути вироблені під час заняття: формування знань про реалізацію права особи на пред’явлення позову; порядок відкриття провадження у справі.

Навички, які мають бути вироблені під час заняття: аналізувати порядок подання позову, зустрічного позову, відкриття провадження у справі; підстави залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження у справі.

Перелік процесуальних документів, які складаються під час заняття: ухвала про залишення позовної заяви без руху; клопотання про продовження пропущеного строку для усунення недоліків позову; ухвала про повернення позовної заяви у зв’язку з невиконанням ухвали про залишення позову без руху; заява про повернення позовної заяви; ухвала про відмову у відкритті провадження у справі; ухвала про відкриття провадження у справі.

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...