Главная Обратная связь

Дисциплины:


Практичні заняття – 6 годПерше практичне заняття - 2 год.

1. Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська розглянув справу і задовольнив позовні вимоги Латишевої про розірвання шлюбу і стягнення аліментів на користь дитини. Відповідач, що знаходився в тривалому службовому відрядженні в м. Пскові (Росія), довідався про зміст рішення з телеграми своєї матері.

Щоб уникнути пропуску строку апеляційного оскарження Латишев направив до Апеляційного суду Дніпропетровської області телеграму такого змісту: “Рішення Бабушкінського районного суду про розірвання шлюбу і стягнення аліментів не погоджене зі мною. Прошу переглянути справу з моєю участю. Подробиці листом.

Як повинен діяти апеляційний суд? Чи може телеграма відповідача розглядатися як апеляційна скарга?

2. Вислухавши Фаріонову Ірину, її знайомий юрист дав таку пораду, що дійсно з матеріалів, що є у Фаріонової, не вбачається спір, тому стягнення з відповідача компенсаційній суми - інфляційні та 3% річних - 476 грн. повинно бути в наказному провадженні. Фаріонової І. необхідно подати заяву і наявні в неї матеріали, обов’язково з додатком останній ухвали до суду на ім’я судді, якій постановив цю ухвалу. Він запропонував такий варіант розгляду, нехай сам і розглядає. / Початок спору дивися у темі 7/

Чи правильна порада юриста, чи відповідає вона ЦПК? Яка ваша думка з приводу цього тривалого спору?

 

3. Районний суд розглянув позов про розділ майна подружжя Панкратових і виніс відповідне рішення. Позивачка Панкратова Т.Л. оскаржила рішення в апеляційному суді із проханням скасувати рішення, тому що справа була розглянута в її відсутності, і вона не була сповіщена про день і час судового засідання. Апеляційний суд відхилив скаргу Панкратової Т.Л. з тих підстав, що рішення районного суду є обґрунтованим і винесено відповідно до норм сімейного законодавства.

Чи вірна ухвала апеляційного суду?

4. Суддя районного суду, розглянувши позовну заяву Яценюка та додані до неї документи, прийшов до висновку, що заява подана до неналежного відповідача. Суддя постановив ухвалу про відмову в прийнятті позову і повернув ухвалу позивачу, надавши строк для усунення недоліків. Знайомий Яценюка, юрист Власенко, порадив йому звернутися зі скаргою до апеляційного суду

Чи допускається оскарження ухвали суду першої інстанції про відмову в прийнятті позовної заяви? Якщо так, то в якому порядку? Як буде називатися скарга? Який порядок розгляду таких скарг?

 

5. Орган опіки і піклування пред’явив позов про позбавлення Яблочкіної батьківських прав у відношенні дочки 2005 р. народження. Районний суд задовольнив позовну вимогу і передав дитину на виховання в дитячу установу. Батько дитини, Яблочкін, довідавшись про рішення суду, подав апеляційну скаргу, у якій указав що він не згодний з рішенням суду, що розглянув справу без його участі, не з’ясувавши, чи є батько і чи бажає він виховувати дочку.Чи підлягає прийняттю і розгляду апеляційним судом скарга Яблочкіна? Чи є підстави для скасування рішення?

6. Судом Дзержинського району м. Харкова ухвалою було відмовлено позивачеві у відкритті провадження по справі з причини пред’явлення позову до структурного підрозділу юридичної особи. Суд в ухвалі посилався на те, що сторонами у цивільному процесі можуть бути тільки фізичні та юридичні особи.

В апеляційній скарзі позивач просив ухвалу суду про відмову у відкритті провадження по справі скасувати та позитивно вирішити питання про прийняття заяви до розгляду.

Чи підлягає задоволенню апеляційна скарга? В чому різниця реалізації таких повноважень суду апеляційної інстанції, як зміна рішення суду першої інстанції та винесення нового рішення? Дайте характеристику суб’єктів права на апеляційне оскарження.

 

7. Марченко пред’явила до суду позов про розірвання договору довічного утримання, посилаючись на те, що через свій похилий вік вона уклала з Капустіним вказаний договір. Згідно з умовами цього договору відповідач повинен був довічно повністю її утримувати, надавати необхідні продукти, одяг, забезпечувати належний догляд, матеріальну та фізичну допомогу. Проте з дня підписання договору відповідач не виконує його умов і не надає їй ніякої допомоги. У зв’язку з цим позивачка просила задовольнити позов з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 755 ЦК України. У ході розгляду справи в судове засідання дочкою Марченко було надане свідоцтво про смерть позивачки, крім того вона просила допустити її до участі у справі як правонаступницю.

Яку процесуальну дію має вчинити суд: відкласти розгляд справи, зупинити або закрити провадження, чи залишити заву без розгляду?

Друге практичне заняття – 2 год.

8.Після смерті Романюк П. І. між її дітьми Романюк М. П., Романюк І. П. та Носовою С. П. виник спір про поділ спадкового майна: житлового будинку та предметів домашньої обстановки і побуту. Рішенням районного суду від 20 травня минулого року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду від 29 червня того ж року за кожним із спадкоємців визнано право власності на 1/3 частину спадкового майна. 17 січня цього року Носова С. П. звернулася до суду із заявою про перегляд рішення у зв’язку з новониявленими обставинами. У своїй заяві вона зазначила, що з нотаріальної контори отримала повідомлення про наявність заповіту, в якому вона визнається єдиною спадкоємицею.

Чи виникає у даному випадку право на перегляд рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами? Чи подана зава у строк, передбачений законом? До якого суду треба звертатися заявниці?

9.Галкін таГалкіна перебували у зареєстрованому шлюбі, 20. 06. поточного року Галкін подав до місцевого суду Фрунзенського району позов про поділ квартири та автомобіля, які є спільною сумісною власністю подружжя. Суддя постановив ухвалу по відмову у відкритті провадження у справі, мотивуючи її тим, що 15.04. цього ж року місцевим судом Фрунзенського району було постановлено ухвалу про закриття провадження у справі за позовом Галкіної до Галкіна про поділ спільно нажитого майна, в зв’язку з відмовою позивача від позову.

Галкін подав апеляційну скаргу до апеляційного суду.

Які правові наслідки має відмова позивача від позову? Чи мав правові підстави Галкін звертатися до суду? Які позови визнаються тотожними? Яке рішення повинен прийняти апеляційний суд?

10.Пшонка звернувся до суду із позовом до Луценко про визнання права власності на 3/4 будинку та визнання частково недійсним заповіту його дружини. Рішенням місцевого суду Харківського району від 28 вересня минулого року позов задоволено частково: за Пшонкою та Луценко шляхом затвердження мирової угоди визнано право власності на 1/2 будинку за кожним. Свідоцтво про право на спадщину за заповітом визнане частково недійсним. При цьому підставою для задоволення позову суд визнав досягнуту сторонами мирову угоду.

Пшонка звернувся до апеляційного суду з апеляційною скаргою на рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом, норм процесуального права. Розглянувши апеляційну скаргу апеляційний суд постановив ухвалу про відмову у задоволенні апеляційної скарги та залишенні рішення суду першої інстанції без змін.

У січні поточного року Пшонка подав касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ на рішення суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції. В своїй касаційній скарзі Пшонка просив суд скасувати зазначені судові рішення та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції. Судова палата у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшла висновку, що порушення судом норм процесуального права призвело до неправильного вирішення справи, а помилка допущена судом першої інстанції не було виправлена судом вищестоящої інстанції.

Визначте які норми процесуального права було порушені судом першої інстанції? Які повноваження мають суд апеляційної та касаційної інстанції щодо оскаржуваних рішень? Чи є підстави для передачі справи на новий розгляд до суду першої інстанції?

11.До місцевого суду Київського району звернулося ВАТ КП «Харківські теплові мережі » з позовом до громадян Колосова С. П, Колосової О. В та Колосова П. В. про стягнення заборгованості за надані комунальні послуги у розмірі 4500 грн. Також позивач просив стягнути з відповідачів судовий збір. Місцевий суд задовольняючи позов в резолютивній частині рішення вказав: «Позов ВАТ КП «Харківські теплові мережі » задовольнити повністю. Стягнути з Колосова С. П. та Колосова П. В. заборгованості за надані комунальні послуги у розмірі 4500 грн. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 20 - денний строк»

Які помилки допущені судом в резолютивній частині рішення? Якими засобами можна виправити допущені недоліки судового рішення? Складіть рішення по даній справі.

12.Прокурор Приморського району Запорізької області звернувся до суду з позовом в інтересах Перова С.С., Грищенко Н.К., Семенко А.А. та Меркулова А.С. до ТОВ „Березіль” про розірвання договорів оренди земельних паїв, керуючись ст. 3, ст. 45 ЦПК, ст. 36-1 Закону України “ Про прокуратуру”. Ухвалою судді у відкритті провадження у справах було відмовлено з тих мотивів, що всі особи, на захист прав яких звернувся прокурор, правоздатні і можуть самостійно звернутися до суду за захистом своїх прав, тому правових підстав для звернення прокурора до суду не має.

Дайте правову оцінку діям суду. Визначте підстави та форми участі прокурора в цивільному судочинстві. Які докази повинен надати прокурор до позовної заяви?

Тема 9. Виконавче провадження. Процесуальні питання, пов’язані з виконанням судових рішень у цивільних справах.

Роль і значення теми для діяльності юриста: формування знань про звернення судових рішень до виконання, повноваження суду у процесі виконання судових рішень, розуміння змісту процедурних питань; формування вмінь щодо підготовки процесуальних документів. Формування знань про виконавче провадження, повноваження державного виконавця, права та обов’язки осіб, які беруть участь у виконавчому провадженні, розуміння змісту процедурних питань; формування вмінь щодо підготовки процесуальних документів.

Ключові поняття: негайне виконання; повноваження суду, пов’язані з виконавчим провадженням; роз’яснення рішень; відстрочка, розстрочка виконання; зміна способу і порядку виконання; оголошення розшуку боржника і дитини; розгляд скарг на дії, бездіяльність державного виконавця; оскарження і виконання рішень третейських судів. Виконавче провадження; органи, які здійснюють примусове виконання рішень суду у цивільних справах; права та обов’язки сторін у виконавчому провадженні; учасники та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій.

Обсяг знань студента після вивчення теми:

Види виконання: за загальними правилами; негайне виконання. Підстави для застосування негайного виконання. Підстави для обов’язкового та факультативного негайного виконання рішень суду.

Виконавчі документи. Виконавчий лист. Вимоги до змісту виконавчого документа. Видача дубліката виконавчого листа або судового наказу. Повноваження суду на виправлення помилки у виданому ним виконавчому листі, допущеної при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за виконавчим листом.

Повноваження суду у процесі виконання судового рішення. Роз’яснення рішення суду; поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документа до виконання; відстрочка або розстрочка виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання рішення; розгляд питання про визнання мирової угоди та відмови від примусового виконання рішення; вирішення питання про тимчасове влаштування дитини до дитячого або лікувального закладу; вирішення питання про оголошення розшуку боржника або дитини; вирішення питання про примусове проникнення до житла чи іншого володіння особи; вирішення питання про звернення стягнення на грошові кошти, що знаходяться на рахунках; заміна сторони виконавчого провадження; визначення частки майна боржника у майні, яким він володіє спільно з іншими особами; вирішення питання про поворот виконання.

Порядок оскарження рішення третейського суду. Компетенція місцевого суду у справах про оскарження рішень третейських судів. Підсудність справ про оскарження рішень третейських судів. Форма і зміст заяви про скасування рішення третейського суду. Підготовка справи до судового розгляду, судовий розгляд. Підстави для скасування рішення третейського суду. Ухвала суду у справі про оскарження рішення третейського суду.

Провадження у справах про видачу виконавчих листів на примусове виконання рішень третейських судів. Форма і зміст заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду, порядок її розгляду Підстави для відмови у видачі виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду. Ухвала суду про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду або про відмову у його видачі.

Органи Державної виконавчої служби. Учасники виконавчого провадження. Державні виконавці, їх права при здійсненні виконавчого провадження.

Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні. Сторони у виконавчому провадженні (стягувач і боржник). Співучасть і правонаступництво. Представники сторін. Форми участі прокурора, органів опіки і піклування у виконавчому провадженні. Особи, які залучаються до здійснення виконавчих дій.

Загальні правила державного виконання. Відкриття виконавчого провадження. Строки пред’явлення виконавчих документів до виконання. Переривання строку давності пред’явлення виконавчого документа до виконання. Встановлення державним виконавцем строку для добровільного виконання рішення. Випадки, коли державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження. Підстави відкладення провадження виконавчих дій. Підстави зупинення і закінчення виконавчого провадження.

Судовий контроль за виконанням судових рішень. Розгляд судом скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця.

sdamzavas.net - 2021 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...