Главная Обратная связь

Дисциплины:


НЕЩАСНІ ВИПАДКИ, ПОВ'ЯЗАНІ З ВИРОБНИЦТВОМ 

1.Тракторист В. отримав завдання доставити на тракторі з причепом солому в свинарник. На допомогу для розвантаження йому виділили свинарку. В'їхавши в приміщення свинарника, тракторист подав причеп трактором до місця розвантаження і розвантажив його. Тепер потрібно було виїхати із свинарника, але це не представлялося можливим - трактор не можна було розвернути. Тракторист попросив свинарку допомогти відчепити причеп. Вона намагалася витягти з'єднувальний палець, який був під натягом, але це їй не вдалося. Тоді вона махнула рукою трактористу, щоб він здав трактор назад. Палець звільнився, і свинарка легко витягла його із з'єднувальної скоби, але відбігти від причепа, що почав скочуватися, не встигла.

 

Травматизм при зчіпці та розчепленні трактора з причепом або причіпною машиною нерідко викликані несправністю муфти зчіпки і гальмівної системи. Але частіше всього причиною таких нещасних випадків є непогодженість дій тракториста і особи, що робить зчіпку або розчеплення. Тому причеплення до трактора, навіска сільськогосподарських машин і знарядь на трактор або самохідне шасі можуть виконувати тільки особи, що обслуговують дану машину, з обов'язковим застосуванням інструменту і підйомних пристосувань.

Присутність сторонніх осіб на дільниці, де проводять подібні роботи, не допускається.

 

2. Для вивезення гною в поле був сформований механізований загін з декількох тракторів і автомобілів, які рухалися один за одним. Але раптом у одного з автомобілів заглух двигун, і автомобіль став, зупинивши рух всієї колони. На допомогу водію прийшли інші водії. Стали розбиратися разом, зайнялись пошуком несправності.

А один з трактористів зупинив свій трактор Т-150 з причепом на пригорбку, надійно не загальмував його і не заглушив двигун. Трактор тронувся з місця і самокатом пішов вниз.

Трактористи і водії, що зібралися між двома автомобілями, зосередивши свою увагу на несправності, не помітили, що прямо на них рухається трактор... Він ударив в бік перший автомобіль, потім другий. Тракторист-машиніст С, що знаходився між цими автомобілями, отримав смертельну травму.

 

Уважність - одне з головних умов безпеки при використанні мобільних машин.

 

3. Різноробоча М. разом з іншими працівниками розрівнювала зелену масу в силосній ямі. Водій Н. подавав автомобіль заднім ходом, але був неуважний і вів його на підвищеній швидкості. Бортом автомобілю він задів різноробочу М. і травмував її.

 

Наїздів при закладці силосу можна уникнути, якщо виконувати такі вимоги безпеки:

- дозволяється робота на кургані, бурті або траншеї тільки на одному трамбуючому (розрівнюючому) тракторі;- не можна розташовуватися для відпочинку на силосній масі і знаходитися в зоні руху транспортних засобів:

- тракторист трамбуючого трактора зобов'язаний слідкувати за тим. Щоб на лінії його руху допоміжні працівники не знаходилися ближче 5 м від трактору, постійно слідкувати за місце розташуванням працюючих, їх діями і бути готовим у випадку необхідності в будь-яку мить зупинити трактор.

4. Завідуючий ремонтної майстерні в один з весняних днів організував прибирання території. По його завданню водію К. потрібно було навантажити на візок сміття навантажувачем. Він завів двигун самохідного шасі Т-16 і підвіз тракторний візок до сміття, але не зміг подати візок щільно до навантажувача, тоді завідуючий рем. майстерні С. вирішив відчепити його від самохідного шасі і підкотити в потрібне місце вручну. Як тільки він вийняв з'єднувальний штир, візок покотився під уклін і придавив зав.рем.майстерні С. до навантажувача.

 

В чому помилка потерпілого? Потерпілий повинен був попередньо передбачити можливі наслідки своїх дій: по-перше, врахувати масу тракторного візку, який одному не здвинути: по-друге, підставити під колесо візку упори, оскільки він стояв на уклоні, тим самим за загальмувати його. Причеп залишився б на місці, а нещасного випадку можна було б уникнути.

 

5. Тракторист М., збираючись виїхати в поле з машинного двора на гусеничному тракторі ДТ-75, раптом побачив, що підтікає масло з картера двигуна. Він зупинив трактор і, не виключивши двигун, заліз під нього і тут же з'ясував, що ослабла прокладка кришки. Ліквідувати несправність - діло декількох хвилин. Пішов майстерню, приніс необхідну прокладку, шайби, знову, нікого не попередивши, заліз під трактор, не виключивши двигун.

В цей час до воріт під'їхав ще один трактор. Щоб виїхати з воріт, трактористу К. потрібно було розвернутися, і він почав подавати трактор заднім ходом, але шлях перегородив трактор механізатора М. Не роздумуючи довго, пересів в трактор і розвернув його на 90°.

 

А смертельного випадку можна було б уникнути. Ремонт в поспіху, '"на ходу" потребує крайньої обережності. Потерпілий не мав права залазити під трактор з працюючим двигуном без страховки, без чергового біля машини, що ремонтується, який би міг попередити про те, що під трактором знаходиться людина. Тракторист К., в свою чергу, повинен був уважно оглянути трактор з працюючим двигуном, перш ніж рушати з місця.

 

6. В одному з господарств Полтавської області працівник К. суміщав одразу дві професії - тракториста і електрозварювальника. Головний інженер господарства розпорядився направити зварювальника на тракторі в поле, де потрібно було провести зварювальні роботи на культиваторі. Це доручили К. Він погрузив зварювальний апарат на причеп до колісного трактору і направився в поле. Дорога туди була асфальтована, трактор їхав легко.

В полі задержався до вечора, закінчив всі зварювальні роботи. Почало смеркатися. Вирішив скоротити шлях і поїхав напряму по старій дорозі через річку, де по його припущенню повинен був бути міст. Забув тракторист розставити колеса на максимальну ширину і підключити гальмівну систему причепа до трактора.

Під'їхавши до річки, побачив, що міст зруйнований. Різко загальмував, вивернув вліво - трактор перевернувся.

 

Перш за все, тракторист проявив недисциплінованість, самовільно змінив маршрут руху, і порушив вимоги безпеки при виконанні транспортних робіт: недостатня ширина коліс і відсутність гальм у причепа, що призвело до перекидання трактора.

 

7. Тракторист А. із ВАТ "Колос" Шишацького району Полтавської області отримав завдання перегнати трактор К-700 з машинного двору до місця роботи в полі. Він не поїхав по дорозі, по якій постійно проходив транспорт господарства, а, самовільно, змінив маршрут, повів машину по ґрунтовій дорозі з крутим і небезпечним підйомом. Дорога ця давно не експлуатувалась і не відповідала умовам безпечного проїзду (промоїни, вибоїни).

Тракторист А почав підйом, але, неправильно оцінив крутизну, включив не ту швидкість. На середині підйому двигунзаглух - трактор покотився назад. Тракторист А. від розгубленості, або невміння, або недостатнього досвіду не зміг швидко прийняти правильного рішення. Мимовільно скочуючись, трактор угодив колесом в промоїну і перекинувся.

 

Для запобігання перекидання трактористу необхідно було включити задню швидкість і без поворотів, пригальмовуючи, обережно з'їхати вниз заднім ходом або направити трактор до перешкоди, щоб упертися в неї і зупинитися. Але. враховуючи, що часу для роздумів в цю мить, як правило, дуже мало, такий маневр підходить не кожному.

Тому, щоб не попасти в аварійну ситуацію при підйомах і спусках, при переїздах з важкими машинами, механізатор повинен все передбачити. Заздалегідь правильно оцінив крутизну підйому або спуску, правильно вибравши і включив потрібну передачу, факторист зможе уникнути змушених переключень на підйомі, різких гальмувань, небезпечних крутих поворотів на спуску.

 

8. При в'їзді на міст шириною 4,3 м, який не був обладнаний відбійними брусами і перилами, рухаючись по ковзкій, покритою гряззю дорозі, тракторист С. здійснив перекидання трактора К-701 в річку, при цьому загинув.

 

Мости потрібно постійно утримувати в справному стані, своєчасно усувати уступи, просадки і вибоїни в місцях сполучення проїжджої частини дороги з мостом. На мостах повинні бути надійні перила і колесо відбійні бруси висотою не менше 20 см.

На найбільш небезпечних ділянках дороги необхідно встановлювати попереджуючи знаки.

 

9. Ввечері водій О. їхав по дорозі на великій швидкості, освітлюючи собі шлях фарами, як прожекторами, і думаючи, що при такій ілюмінації ніхто не перекриє його машині рух і швидка їзда забезпечена йому до самого дому.

Водій Б. автомобіля ГАЗ-53, будучи раптово засліплений світлом фар машини водія О., вивернув свій ГАЗ на смугу зустрічного руху і правим бортом врізався в зупинив шийся без світлової сигналізації на протилежному боці автобус ПАЗ. Водій Б. був тяжко травмований, і автомобіль і автобус отримали значні ушкодження. Водій О. був затриманий представниками ДАІ.

 

При засліпленні ярким світлом водій повинен в будь-якому випадку знизити швидкість або зупинитися. Знову починати рух можна лише після того, як пройде засліплення.

 

10. Тяжкі наслідки викликали дії водія Б. На головну садибу з тваринницького комплексу він віз доярок. А перед рейсом випив. Перевищення швидкості, уповільнена реакція при здійсненні маневру - в результаті машина перекинулася. Жінок викинуло з кузова, і вони загинули. Але не тільки водій винний в тому, що сталося. Керівник господарства бачив, що водій п'яний, проте не відсторонив його від управління автомобілем.

Управління транспортним засобом в нетверезому стані - причина багатьох дорожньо-транспортних пригод. Але не тільки алкоголь впливає на швидкість реакції, послаблення уваги. Психічне перевантаження, хворобливий стан водія, перевтома, тривале, без перерв водіння транспортного засобу - все це в значній мірі впливає на безпеку руху.

 

11. Агрохімік М. їздив зранку на "Москвичі" по своїх агрохімічних ділах, к вечору дуже втомився, але вирішив не залишатися у відділку господарства на ніч, а повернутися додому. Але сили свої не розрахував, на трасі його зморило, і він задрімав за кермом. Автомобіль виїхав на зустрічну смугу і лоб в лоб зіткнувся з зустрічною машиною.

 

Щоб попередити дрімоту, водій перед рейсом повинен обов'язково добре виспатися, а при першій ж ознаці сонливості в дорозі вийти з машини, розім'ятися, походити, зробити декілька гімнастичних вправ, а краще всього 20-30 хв. На виникнення сонливості також впливає напруження зору при нічній роботі, монотонна вібрація, неправильний тепловий режим В кабіні. Все це відбивається на самопочутті водія, а в окремих випадках призводить до сну під час руху.

 

12. Водій автомобіля ГАЗ-53 із-за недосвідченості або своєї необачності, не врахувавши властивості ковзкої дороги, знаходячись на ділянці шосе, що вкрита кригою, різко загальмував, автомобіль занесло на смугу зустрічного руху і кинуло під "Татру", що рухалася на високій швидкості.

 

Під час снігопаду або дощу, в ожеледицю, в період хуртовин дорожнє покриття ковзке. Водіння машини по ковзкій дорозі вимагає від водія особливої обережності і досвідченості. Ковзка поверхня знижує силу зчеплення коліс машини з дорогою, і це викликає збільшення гальмового шляху; машину може при гальмуванні занести.

На ковзкій дорозі недопустимі як різкі дії кермом, так і різке гальмування. При необхідності екстреного гальмування на ковзкій дорозі йоготреба виконувати частими переривистими натисканнями на педаль гальм, в цьому випадку стійкість транспортного засобу зберігається.

Рухатися з місця на ковзкій дорозі треба м'яко, без різкого товчка. Повороти робити на зниженій швидкості, плавно.

 

13. Тракторист П. залишив на проїзній частині дороги несправний трактор К-700 з причепом. Ні на тракторі, ні на причепі аварійна сигналізація не була включена, не був виставлений знак аварійної зупинки. А по шосе йшли машини. їх водії лише в останню мить помічали перешкоду і умудрялися об'їжджати її. Але так не могло продовжуватися довго; небезпечна на дорозі обстановка вела до аварії. Водій Б. автомобіля ГАЗ-63, не побачивши перешкоди, пішов на обгін, а коли став займати свою смугу, врізався в тракторний причеп. І водій, і пасажир автомобіля загинули.

 

При вимушеній зупинці і неможливості убрати машину з дороги водій повинен включити аварійну світлову сигналізацію і виставити на відстані 25-30 м за транспортним засобом знак аварійної зупинки, а вночі - мигаючий червоний ліхтар.

 

14. Для перевезення чотирьох працівників на ремонт вівчарні був виділений трактор "Білорусь" і тракторний причеп 2-ПТС-4. В причепі і поїхали працівники, порушуючи вимоги безпеки. До місця роботи вони добралися благополучно. Відремонтувавши вівчарню, ввечері зібралися додому. Знову поїхали в причепі. Але на зворотному шляху на крутому підйомі тракторист не справився з управлінням, розгубився: трактор перекинувся і потяг за собою причеп. Троє працівників отримали незначні ушкодження, а четвертий - смертельну травму.

 

На тракторних причепах заборонено не тільки перевозити людей, алеі перебувати на них під час руху робочим, що виконують функцію вантажників.

 

15. Робочий К. по завданню бригадира укладав сіно на тракторному причепі 2-ПТС-4. Коли причеп був повністю завантажений і сіно ув'язано, робочому слід було вилізти із кузова причепа і дійти пішки до ферми, де треба було розвантажити його, але він вирішив доїхати. До ферми робочий К. не доїхав. Причеп, агрегатуючий з трактором ДТ-75С, в глибокій колії сильно накренився. Робочий не зміг вдержатися на ковзкому сіні і впав, зламав хребет.

 

Падіння робочого з висоти будь-якого транспортного засобу завжди призводить до тяжких травм, які нерідко супроводжуються струсом головного мозку, пошкодженням хребта, або переломом кінцівок. На долю падіння робочих з тракторних причепів приходиться 1/3 травм з тяжкими наслідками від загальної кількості нещасних випадків під час перевезення людей на тракторних причепах.

 

16. Тракторист Ш. працював 27 років. Скільки разів приходилося йому заводити двигун трактора! Робив все не роздумуючи, автоматично. Ця звичка, скоріше всього, і підвела його. Одного разу тракторист став заводити двигун свого МТЗ-50 і не звернув увагу, що важіль коробки переключення передач стояв на швидкості. Трактор миттєво смикнувся вперед. Не вспівши відскочити, тракторист Ш. попав під заднє колесо...

 

В процесі роботи трактора або будь-якої іншої мобільної машини часто відбувається самочинна його зупинка. Тракторист, щоб швидше завести двигун, в поспіху, іноді забуває перевести важіль коробки переключення передач в нейтральне положення, а добре прогрітий і нормально відрегульований двигун заводиться швидко. Трактор ривком рухається з місця, що, як правило, призводить до серйозних травм як самого тракториста, так і людей, що знаходяться поряд.

Причиною того, що тракторист забуває в даному випадку, є вплив на організм людини таких факторів як фізичне і психологічне навантаження, шум і вібрація, несприятливі погодні умови, які прискорюють втому тракториста-машиніста, знижують швидкість його реакції, притупляють увагу, пильність до особистої безпеки. Це, в свою чергу, відбивається на чіткості виконання вимог безпеки при експлуатації тракторів і сільськогосподарських машин. А дотримання їх дуже важливе із-за технічних особливостей при запуску двигунів тракторів.

 

17. П'ятдесятирічний тракторист-машиніст першого класу С. проробив механізатором 27 років. За ці роки він став досвідченим механізатором, працював на багатьох марках тракторів та комбайнів. Але і він допустив фатальну помилку: перше ніж приступити до запуску двигуна трактора, не перевірив положення важеля коробки переключення передач...

 

Трактор з включеною коробкою переключення передач, під час запуску при першому прокручуванні маховика пускового двигуна, різко рухається з місця на тій швидкості, яка залишилася включеною в коробці передач. В такій ситуацій механізатор, що запускає двигун, від раптовості ривку трактора розгублюється і попадає під ходову частину машини - гусеницю, заднє колесо. Якщо навіть механізатору удасться відскочити в сторону, то він обов'язково буде намагатися догнати трактор, зупинити його з ризиком для життя. В сучасних тракторах і інших мобільних машинах встановлюються коробки переключення передач з блокуючим пристроєм, що запобігає запуск двигуна при включеній передачі.

 

18. Тракторист Д. переганяв трактор МТЗ-50 із ремонтної майстерні. Трактор терміново потрібний був господарству, тому відремонтувавши його вдень, вирішили перегнати трактор в темний час доби. І все, можливо, закінчилося б без пригод, якби трактор відремонтували високоякісно. Трактор працював, а освітлення не перевірили: у трактора не горіли фари. Це і стало причиною нещасного випадку. Не побачивши дороги, тракторист Д. звернув в кювет, і трактор перекинувся.

 

Справною вважається машина повністю укомплектована відрегульованими агрегатами, механізмами, вузлами, приладами, системами, захисними огородженнями і сигналізацією. Тільки така машина допускається до роботи.

 

19. Четверо робочих грузили солому. Під час перерви вирішили відпочити. Місце для відпочинку, як їм вважалося, вибрали вдале - біля повороту дороги, під невеликим пригорбком, далі дорога йшла на підйом. На трактор Т-4, який робив поворот на підйомі, вони не звернули уваги. Сіли, закурили, але раптом гусениці трактора нависли над пригорбком. Вскочили, кинулися в розсипну. І тільки один із них не встиг відбігти... А важка машина впала як раз на те місце, де вони сиділи... Потім з'ясувалося: у трактора відказала муфта зчеплення, і трактор, що йшов на підйом, покотився назад...

 

При технічному огляді і підготовці тракторів до роботи в першу чергу слід перевірити технічний стан гальмової системи, рульового управління, муфти зчеплення і ходової частини, а потім решту агрегатів і систем.

 

20. Тракторист-машиніст В. заправляв паливом на нафтобазі трактор МТЗ-50. В 6 м від цього місця стояв трактор К-700 з включеним двигуном. Тракторист чув шум працюючого двигуна, але не міг подумати, що К-700 несправний і у нього може самочинно включитися передача. Але сталося саме так. Трактор К-700 рушив вперед і наїхав на тракториста-машиніста В...

 

Ось чому будь-яке відхилення від норми в роботі коробки передач є серйозним дефектом - сама коробка, а значить, і трактор вважаються несправними. При аварійній поломці в двигуні, гідросистемі, трансмісії або ходовій частині трактор слід негайно зупинити, а двигун заглушити.

 

21. Тракторист О. повертався в господарство після трудового дня на тракторі К-701. В селищі на перехресті вулиць тракторист став робити розворот, але із-за несправного рульового управління, не вписавшись в розрахункову криву, наїхав на перешкоду. Трактор перекинувся.

 

Трактором важко управляти, якщо рульове управління відрегульоване неправильно. При недостатньому люфті рульового колеса або його відсутності тракторист швидко втомлюється; при великому ж люфті не завжди можливо своєчасно і в потрібному направленні повернути трактор, об'їхати перешкоду, а це несе в собі небезпеку аварії.

22. При спуску з гори крутизною 30° на тракторі Т-40 в агрегаті з тракторним причепом 2-ПТС-4, у якого була несправна гальмівна система, тракторист П. став пригальмовувати. Трактор уповільнив рух, а от причеп продовжував котитися з тією ж швидкістю. Ще мить і його занесло, він зійшов з дороги. Важко навантажений причеп потягнув за собою і трактор. Трактор перекинувся..

 

Несправність причіпного пристрою в агрегаті може призвести до від'єднання причепа від трактора на ходу. Некерований причеп, що самостійно рухався, може наїхати на людей, тварин, транспортні засоби або будь-які споруди. Щоб уникнути цього, тракторний агрегат (трактор і причеп) додаткового з'єднують попереджуючим тросом або цепом.

 

23. Зламану дискову борону БДТ-2,5 привезли до ремонтної майстерні і по необачності залишили в 60 м від майстерні прямо під проводами лінії електропередач. Для того, щоб перетягти її потім в майстерню, визвали трактор з причепом і автокран для навантаження.

Автокран став під проводами. Звільнили стрілу і підвели її до борони. Стропальник К. зчепив стропи за крюк крана і почав пристосовувати їх до борони, даючи команди водію крана. Водій почав піднімати стрілу крана і торкнувся проводів високої напруги...

 

Випадки травматизму поблизу повітряних ліній електропередач виникають, в основному, із-за неуважності і необережності працюючих, із-за зневаги правила електробезпеки.

 

24. Скотар Б. перевозив для ферми солому з поля. Але погано ув'язав віз і солома почала розсипатися. Скотар зупинився. Подивився навкруги в пошуках чогось, чим можна було б перев'язати віз. Побачив в траві брудний багатожильний провід, взявся за нього і його ударило током. Провід оказався під напругою...

 

Статистика показує, що біля треті випадків електротравматизму трапляється із-за дотику людей до провислих або обірваних проводів. Треба пам'ятати, що торкатися обірваних або провислих проводів, а також наближатися ближче 5-8 м до проводу повітряної лінії електропередач, що лежить на землі небезпечно для життя.

 

25. При пересуванні зернового електронавантажувача ЗПС-60 по території зернотоку його кабель намотався на ступицю колеса, в результаті чого була пошкоджена ізоляція кабелю. Таке як корпус зерно навантажувача не був заземлений, він опинився під напругою. Працівниця К. попала під дію електроструму.

 

Правила експлуатації електроустановок передбачають улаштування заземлення для них. Немало травм від електроструму трапляється під час пересування електрифікованих машин з одного робочого місця на інше.

Виникають вони, як правило, із-за того, що машини пересувають під напругою, не відключивши їх від струмоведучого кабелю.

 

26. В майстерні раптово погасло світло, зупинилися електродвигуни, станки. Завідуючий майстернею, щоб не допустити простою в роботі, вирішив сам, не дожидаючись електромонтера, з'ясувати причину. Він відкрив дверці силового щита, взяв пасатижі і лише доторкнувся до оголеного провідника, як був уражений електричним струмом.

Про всі недоліки, що були помічені в роботі електрифікованих машин і механізмів, робочі, обслуговуючі їх, зобов'язані повідомити електромонтеру, закріпленому за даною установкою, і виконувати всі його вказівки по експлуатації даної установки.

Персоналу першої кваліфікаційної групи (в т.ч. зав. майстернею) дозволяється включати, виключати електрифіковані чашини і механізми, спостерігати за їх правильною роботою, наявністю і надійністю кріплення заземлення корпусів електродвигунів, але забороняється усувати несправності, що виникли під час роботи.

 

27. Під час побілки корівника слюсар-будівельник Ч. самовільно у відсутність електромонтера підключив електронасос, що стояв в тому ж приміщенні. Потім став розмішувати розчин для побілки. Захопився роботою і лівою рукою необережно торкнувся зволоженої частини пускача...

 

При технічній неможливості зняття напруги з установки "вологі" ремонтно-будівельні роботи дозволяється проводити тільки під наглядом електромонтера, який відповідає за безпеку у відношенні ушкодження електричним струмом. Він зобов'язаний невідлучно знаходиться на об’єкті. Виконання інших робіт в цей час йому забороняється.

 

28. Слюсар-механік Ф. питався замінити електролампу в корівнику, не виключивши напруги, необережно торкнувся оголених зажимів в місці з'єднання світильників з лінійними проводами. Відсутність ізоляційних карболітових корпусів і підвищена вологість в корівнику призвела до смертельного випадку.

 

Деякі механізатори, слюсарі-ремонтники, працівники ферм вважають, що тих знань, які вони придбали при отриманні кваліфікації, достатньо, щоб самостійно усувати поломки в електропроводці або апаратурі. Але вони помиляються. Такі роботи повинен виконувати електромонтер.

 

29. Ввечері після дійки на молочнотоварній фермі доярка випрала свій робочий халат і вирішила повісити його для сушки над електронагрівачем нестандартного виготовлення. Дотягуючись до Верьовки, вона доторкнулася мокрим халатом до оголених клем нагріваючих елементів приладу і була уражена електричним струмом. Виготовлювачі приладу не встановили на нього захисних кожух клемної коробки.

 

Категорично забороняється застосовувати саморобні електронагріваючі прилади. Вони не тільки можуть викликати пожежу, а й нанести важку електротравму.

 

30. Йдуть польові роботи. Тракторист-машиніст М. заправляв водою обприскувач ОВТ-1. Звичайна робота для цієї пори року. Ненормально лише те, що ВВП (вал відбору потужності) трактора, від якого працює насос обприскувача, не має захисного огородження - кожуха. А тракторист, заправляючи обприскувач, повернувся спиною до відкритої карданного валу агрегату, що обертається. Оступився, щільно приблизився до валу, що обертається. Пола сорочки попала на карданну передачу. Миттєво був схоплений кінець одягу, разом з ним і тіло потерпілого.

 

У небезпечних вузлів машин, верстатів, в місцях, де не виключено падіння з висоти або попадання людини в небезпечне для неї середовище, необхідно улаштовувати захисні огородження. Працювати без них заборонено. На захисних огородженнях, а також біля вузлів машин, небезпечних для обслуговуючого персоналу, зробити попереджуючи написи. Частини машин. що рухаються та обертаються, зубчасті передачі і т.ін. повинні бути огороджені захисними кожухами. Всі захисні кожухи повинні фарбувати в колір, відмінний від загального пофарбування машин. Внутрішню поверхню фарбувати в червоний колір.

 

31. Столяр А. при розпилювання колоди на дошки підсковзнувся і упав на працюючий кривошипно-шатунний механізм, на який не було поставлено захисного огородження...

 

Зону працюючої частини ріжучого інструменту деревообробного верстату треба повністю огородити нерухомими огородженнями.

 

32. Тракторист при заготовці зеленої маси вирішив перестрибнути через незакриту захисним кожухом карданну передачу роторної косарки-подрібнювача КИР-1,5. Під час стрибка кардан, що обертався, захопив брюки тракториста і намотав їх на вал. Тракторист отримав смертельну травму.

 

Типовий випадок втрати обережності. Відомо, що переходи через неогороджені карданні вали, пасові і цепні передачі при експлуатації тимчасово працюючих установок, пересувних електростанцій, дробарок часто призводять до тяжких травм.

 

33. Тракторист Л. виконував роботу по викачуванню каналізаційних відходів. Під час роботи установки він підійшов до оглядового стекла жижерозкидувача. Тілогрійка на ньому була розстебнута. Нахилився, поли тілогрійки розійшлися і опустилися вниз, небезпечно приблизившись до незакритої кожухом карданної передачі. Мить – і полу одягу захопив вал, що обертається. А ще через декілька секунд під вал був затягнутий і механізатор.

 

Однією із необхідних умов безпеки є правильне носіння одягу. При неохайному її носінні поли піджаку, рукава, брюки, головний убір, а іноді і довге волосся можуть попасти деталі, що обертаються, намотатися на них, і тоді нещасного випадку не уникнути. Одяг повинен бути застебнутим, заправленим, а волосся сховані під головний убір. Забороняється надівати і знімати спецодяг поблизу механізмів, що обертаються, зубчастих, цепних і пасових передач, класти на працюючи механізми машини верхній одяг, рукавиці, інструмент і інші предмети.

 

34. При збиранні картоплі картоплезбиральним комбайном робочий У. не звертаючи уваги на включений двигун трактора, став очищати гичкозрізуючий транспортер від бадилля і грудок землі. Результат - рукав куртки був захоплений валом транспортера.

 

Очищати робочі органи машини на ходу, при працюючому двигуні трактора недопустимо.

 

35. Механізатор А. приймав участь в ремонті транспортера гноєвидалення і, оступившись, упав в незакритий кришкою приямок. Отримав перелом лобної кістки і через два тижні помер в лікарні.

 

Ось чому правила потребують:

- надійно огороджувати приводні і натяжні пристрої гнойових транспортерів перед їх пуском їв роботу:

- закривати щитами жолоба в тих місцях, де можуть потрапити люди (в проходах, у воріт і т.ін.);

- огороджувати перилами із сталевих труб висотою не менше 1,6 м люки для виводу гною на похилий транспортер;

- обносити огорожею гноєсховища.

 

36. Тракторист-скотар С. розвозив на тракторі з кормороздатчиком по тваринницькому комплексу зелену масу і заповнював нею годівниці. Раптом затріщала муфта приводу повздовжнього транспортеру в кузові, перестав йти корм. Тракторист зупинив трактор, але двигун не заглушив і ВВП не виключив і поліз в кузов. З'ясувалося, що транспортер, який подає, пробуксовує вія того, що бітери забиті великою грудкою замерзлої зеленої маси. Він взяв вили і став ними розбивати грудку. Система заробила. Вже хотів вилізти, щоб продовжити розвозку маси, але якось незручно повернувся – і затягли його зубці бітерів...

 

Всі операції технічного обслуговування, за виключенням перевірки механізмів працюючої машини після регулювання або заміни вузлів і деталей, виконувати при зупиненій машині і непрацюючому двигуні або відключеному електроприводі від силової мережі.

 

37. Влітку в одному з господарств тракторист-машиніст К. працював на зернозбиральному комбайні, обмолочував валки ячменю. На шнек жатки комбайна намоталась рослинна маса, що заважала і уповільнювала подальшу роботу. Тракторист К. вирішив очистити шнек. Він зупинив агрегат, але не виключив молотарку і при працюючому двигуні і обертаючомуся мотовилі жатки став висмикувати з боків масу, що намоталася на шнек. Закінчилося це трагічно...

 

Сівалки і садильні машини обов'язково повинні мати пристосування для очищення робочих органів - чистик для очистки сошників, крючок для усунення забивання висівних апаратів і насіннєпроводів, лопаточку для вирівнювання насіння в насіннєвих ящиках і т.ін. - і місце для їх зберігання.

Не допускається очистка робочих органів при русі агрегату.

 

38. Тракторист П. на силосозбиральному комбайні КС-1,8 виконував роботу по заготівлі силосної маси. Е5 процесі роботи забився подрібнюючий апарат. Тракторист вирішив його очистити. Відкрив кожух подрібнюючого барабану, не зупинивши агрегат. В результаті руку затягло під барабан і роздробило кість.

 

Треба постійно пам'ятати, що під час роботи силосозбиральних комбайнів не можна підправляти руками стеблі, що завислі або видаляти ті, що намоталися, підштовхувати їх до живильних вальців, очищати і регулювати робочі органи. Робочі органи і вал живильного транспортера слід очищати спеціальними крючками і чистиками. При вимішених зупинках прибирати силосну масу з жатки комбайна дозволяється тільки при заглушеному двигуні трактора. Особливо небезпечно відкривати кришку кожуха подрібнюючого механізму під час його обертання.

 

39. Тракторист - машиніст Б. став регулювати гідронасос комбайна КСК-100 при не заглушеному двигуні. Відбулося само включення задньої передачі, комбайн рушив з місця і прижав тракториста до самоскиду, який стояв поряд.

 

Регулювання робочих органів тільки при заглушеному двигуні.

 

40. Слюсар Л. спробував відремонтувати скребковий транспортер ТСН-3,0Б під час його роботи. Захопившись роботою він оступився і впав в приямок похилого транспортера, де і був смертельно травмований рухомими частина горизонтального транспортера.

 

Під час роботи транспортерів не допускається змазувати їх, очищати, натягувати ланцюги і проводити інші ремонтні роботи.

 

41. Закінчився у тракториста К. в прес-підбирачі шпагат. Замість того, щоб зупинити трактор, заглушити двигун, став заводити в в'язальний пристрій шпагат на ходу. А в результаті - трагічний випадок...

 

Забороняється проведення допоміжних робіт по обслуговуванню агрегатів при працюючому двигуні.

 

42. В зимовий час доярки поїхали в поле до скирти за соломою. Скирта була тільки почата - висота більше 5 м, а з собою ні вірьовок, ні дробини. Солома змерзалася - крига, сніг. Вирішили кригу з одного боку відбити та протоптати сніг знизу, щоб скинута солома не дуже набрала вологи.

Одна з доярок полізла на 5-метрову висоту. В порушення вимог безпеки, без драбини, без страховки. Багато сил вона витратила, щоб забратися на скирту. Наверх їй подали вила і вона почала скидати вниз солому. Рука доярки зісковзнула з ручки вил, вона втратила рівновагу, підсковзнулася і упала зі скирти. Вдарилась о промерзлий грунт...

 

Доярка загинула тому, що не потурбувалася про свою безпеку, забувши про необхідність дотримуватися вимог безпеки, що забороняють в зимовий час розбирати скирти і копни вручну. Такі роботи взимку ведуть лише за допомогою механізмів і тракторів.

Робота на висоті - одна З найбільш небезпечних робіт в сільськогосподарському виробництві, і до таких робіт відноситься скиртування.

 

43. Кінець літа, спекотний серпень. Іде скиртування соломи. У скирти працює трактор МТЗ-50 з стогометателем. Є дробини, страховочні вірьовки, тобто є все що необхідно для безпечної праці. Кожний працівник пройшов інструктаж. Але знаючи вимоги безпеки, все ж такі деякі працівники їх порушують. Так, працівнику Н. не хотілось лізти по дробині на 4-метрову висоту в такий спекотний день та ще і враховуючи його вік, попросив тракториста підняти його на стогометателі як на ліфту в порядку виключення. Тракторист знав, що цього робити не дозволено по інструкції, і все ж таки згодився. Почав піднімати, при різкому русі вверх працівник Н. не утримався на

 

 

Під час подачі соломи тракторним стогометателем на скирту скиртоправ повинен знаходитися на відстані не ближче 3 м від грабельної решітки. Забороняється підйом і спуск людей стогометателем або на вірьовці

 

44. Тракторист В. їхав до ремонтної майстерні щоб відремонтувати замок дверці кабіни. Знаючи поломку, треба було вести трактор не так швидко. Це було в березні місяці, дорога була мокра, укрита снігом, не видно було вибоїн. Трактор тряхнуло на одній із вибоїн і тракториста відкинуло на несправні дверці і він випав з кабіни...

 

В' даному випадку винний сам тракторист. Треба було вести трактор з несправним замком дверці кабіни обережніше.

 

45. Тракторист Р. косив на корм зелену масу косаркою КИР-1,5. В кабіні трактора знаходився ще і його 14-річний син. Вроді б то нічого поганого в цьому немає, хай вчиться. Але тракторист побачив, що зелена маса укладається в причеп нерівно, кучею, і частини трави висипається на землю. Тракторист подумав, що треба розрівняти масу, але зупиняти трактор не хотілося і він вирішив зробити це на ходу. Звернувся до сина, щоб той він повів трактор сотню-другу метрів (хоча цього він ні разу не робив, а тільки бачив, як це робить батько), а сам виплигнув на ходу із кабіни.

Син схопився за кермо і повів трактор з двома причіпними машинами спочатку обережно, а потім розохотився і прибавив обертів. В цей час батько вже вліз в причеп і розрівнював зелену масу. Раптом відчув ривок. Повернувся, щоб сказати сину про зниження швидкості і не встиг, причеп ще раз рвонуло вперед і його викинуло із причепа... .

 

Під час руху агрегату не дозволяється сходити з трактора або1 причіпного знаряддя і сідати на них, переходити з трактора на сільськогосподарську машину і навпаки, сидіти на крилах, дробинах, площадках, зчіпках, і інших місцях, крім спеціального сидіння.

 

46. Ремонтно-будівельна бригада міняла старий шифер на даху гранулятора. І хоча робота велася на 10-метровій висоті вимоги безпеки при цьому не дотримувалися: на даху були відсутні перехідні містки, у робочих не було страховочних поясів, небезпечні місця не огороджені. В таких умовах не далеко до біди, і вона сталася. Робочий К. оступився і необережно встав на старий шифер. Шифер не видержав його маси, проломився і він упав з цієї висоти.

 

При будівельно-ремонтних роботах в сільській місцевості, більшу частину яких ведуть на значній висоті, необхідно дотримуватися всіх мір обережності, що передбачені Правилами по вимогах безпеки при будівельно-монтажних роботах.

 

47. Електрику Т. було доручено знеструмити повітряну лінію, що йде до старого зернового складу. Довго не роздумуючи, електрик вліз на стовп, обрізав проводи. І впав разом з опорою. Діло в тому, що дерев'яний стовп прогнив і держався тільки на проводах. Він допустив помилку поліз на опору, не перевіривши її якість, надійність.

 

 

Падіння з висоти трапляються і при виконанні електромонтажних робіт.

48. Скотар Ф., стоячи на возу, розвантажував у ферми сіно. Раптово кінь смикнув віз - скотар Ф. упав і вдарився головою о камінь.

 

Випадки падіння з висоти часто трапляються і при виконання навантажувально-розвантажувальних робіт.

 

49. До місця вечірньої дійки їхали доярки на автомашині ЗІЛ-157. їхали в кузові не обладнаному для перевезення людей, більше того, розбиті борта машини мали такі прорізи, що звідти легко могла вивалитися людина. Це нажаль і відбулося. Доярка Л., усідаючись зручніше, при першому ж ривку випала в проріз борта і попала під заднє колесо автомобіля.

 

Перевезення людей в необладнаних транспортних засобах забороняється.

 

50. Завідуючий фермою М. погрузив 4-х корів на автомобіль ГАЗ-52 з нарощеними бортами висотою 1,5 м. Сів в кабіну поруч з водієм, автомобіль поїхав на м'ясокомбінат. В дорозі одна з корів перевалилася передніми ногами через борт машини і намагалася виплигнути. Завідуючому фермою потрібно було попросити зупинити машину і загнати тварину назад в кузов. Але він вирішив це зробити на ходу. Виліз на підніжку і, держачись однією рукою за дверці, став заштовхувати корову. Але перелякана тварина рвонулася ще раз, випала за борт і потягла за собою завідуючого фермою.

 

Необачність, безпечність під час руху - це грубе порушення вимог особистої безпеки.

51. Скотар Б. разом з іншими працівникам навантажував машину тюками пресованої соломи. Навантаження йшло із штабеля багатометрової висоти, де тюки укладені один на однин. По вимогах безпеки якщо штабель високий, то тюки беруть зверху і поступово йдуть вниз. А тут почали зовсім по іншому. Почали тюки с соломою висмикувати знизу - показалося зручніше, без зайвих зусиль. Ось і створився козирок із тюків з спресованою соломою, який звалився і придавив багатотонною вагою скотаря Б.

 

При ручній розробці скирт, стогів, штабелів з тюками пресованого сіна або соломи і т.ін. для навантаження в транспортні засоби не допускається створення навислих козирків. Працювати під ними забороняється. Такі ж козирки можуть створюватися і при земляних роботах.

 

52. При ручному розвантаженні шиферу з автомобіля потрібно було перегнати його на 3 м вперед. По правилах безпеки вантажнику, що знаходився в кузові під час початку розвантаження, слід було зійти з кузова на землю, а рушити машиною водій мав право лише переконавшись в безпеці працівника. Але вантажник Ч. полінувався вилізти з кузова, а водій різко смикнув автомобіль. Від поштовху штабель незакріпленого шиферу "поповз" і розвалився, смертельно травмував при цьому вантажника, що знаходився в кузові.

 

Досвід показує, що більшість нещасних випадків при розвантаженні вантажоперевізних машин трапляється із-за недбалої укладки і ув'язки вантажу, а також перебування вантажників в небезпечній зоні розвантажування. Тому не допускається проводити роботи по навантаженню і розвантаженню автомобілів і тракторних причепів, якщо і їх кузові і кабінах знаходяться люди.

 

53. Для перевезення соломи зробили саморобний стоговіз, а борта зробили аби як, тільки щоб держало снопу, а про безпеку робочих, які будуть відкривати і закривати їх не подумали. І ось механізатор С. привіз солому на ферму, став відкривати задній борт кузова стоговозу. А запори на ньому були ненадійні, задній борт не розрахований на утримання його однією людиною - він і ударив С. по голові...

Борта кузова транспортних засобів повинні мати справні і надійно діючі запори, які одній людині без особливих зусиль можна було б закривати і відкривати. І все ж безпечніше всього відкривати і закривати важкі борта кузова не менше, як двом робочим; знаходитися вони повинні збоку від борта, що опускається. Перед відкриванням борта слід впевнитися в безпечності розташування вантажу.

 

54. В один із квітневих днів працівниці П. доручили показувати правильне направлення шляху над полем літаку, який вносив в грунт аміачну селітру. Літак пролетів над поле один раз, другий, третій, але розсіву добрива все не починав, бо льотчик ніяк не міг вийти точно на обробляючий об'єкт. Зрештою пілот зрозумів сигнали працівниці П. і, керуючись ними, завис над потрібним місцем. Мить - і розпилювач приведений в дію. Саме в цей момент працівниця відчула удар в ліву частину голови. А ось і причина. При завантаженні бункера разом з добривом попав сторонній предмет, який і був викинутий з літака.

 

При завантаженні добрив необхідно слідкувати, щоб разом з ними не попадали сторонні тверді предмети, що можуть нанести травму при розкиданні - каміння, уламки цегли, куски металу і т.ін.

 

55. Необережність техніка-механіка К. стала причиною травми. Він ремонтував комбайн СК-6 в польових умовах. Знадобилося провернути вал барабану комбайна. Не роздумуючи довго, він вставив в отвір монтувальний ломик і з усіх сил нажав, прямо наліг на нього. Барабан повернувся від такого зусилля, але ломик вискочив із отвору і вдарив потерпілого К. в живіт...

 

Раптово відкинутий центробіжною силою, відскочивший або падаючий предмет завжди несе в собі небезпеку. І перш за все, несподіваність. Але міри безпеки і зводяться до того, щоб передбачати можливу небезпечну ситуацію і попередити її.

 

56. Слюсар М. під час ремонту транспортера поклав на полотно гайковий ключ. Поспішав, хотів швидше закінчити ремонт і, як тільки усунув несправність, одразу ж включив двигун. А транспортер, набрав швидкість, одразу ж викинув з полотна ключ, який попав в голову.

 

Сторонні предмети на транспортерах. Полюбляють слюсарі, ремонтуючи або налагоджуючи транспортер, класти на його полотно болти, гайки, ключі, інші інструменти. А потім, не перевіривши чи є на полотні небезпечні предмети, включають механізм.

 

57. Ковалю племінного заводу М. в процесі ремонтних робіт треба було направити на наждаку деякий ручний інструмент. Зайшов він в майстерню, підійшов до вільного станку, подивився на нього, і щось йому шліфувальний верстат не сподобався, - вирішив замінити його на круг великого діаметру. Не спитавши у робочих підійде цей круг до даного станку чи ні, зняв старий круг і поставив новий великий. В круг, вибраний потерпілим М, не відповідав розмірам, передбаченим заводом-виготовлювачем. Тільки набрав швидкість верстат, як круг тут же розірвало. А так як ні захисного кожуха, ні навіть екрану на верстаті не було, гострі осколки каміння устромилися в обличчя і грудну клітину коваля.

 

Круги, що встановлюються на шліфувальні верстати, повинні відповідати розмірам, передбаченим паспортом заводом-виготовлювачем. Установка кругів більших розмірів заборонена, так як це може викликати розрив круга і привести до серйозної травми. На верстатах повинні бути встановлені захисні кожухи або екрани.

 

58. Різноробочій П. в серпневий день доручили бути прицепщицею волокуші. Разом з трактористом М. вони заволочували солому на край поля. Наступив обід. Тракторист відчепив волокушу і поїхав на тракторі обідати додому, а різноробоча П. влаштувалася обідати біля волокуші на копні. Після обіду прилягла на соломі і заснула. Повернувшись з обіду тракторист М. повів трактор до місця, де залишив волокушу, щоб її причепити, і проїхав по копні, де відпочивала різноробоча П.

 

59. Польові роботи. Місце для відпочинку не передбачене. Тому комбайнер Т. вибрав затінене місце під автомобілем і чекаючи приходу комбайнера, заснув. Водій не помітив сплячого і тронувся з місця…

 

60. Тракторист К. і різноробочий Т. проводили посів трави. В 16год. 30 хв. К. зупинив агрегат із-за несправності. Поки механізатор возився з трактором, Т. вирішив відпочити і приліг в траву, у обочини. В цей час по польовій дорозі їхав автомобіль. Водій, побачивши сівалку з трактором, став об'їжджати їх - в'їхав в траву і наїхав на Т.

 

61. Закладка силосу в силосну траншею. Очікуючи чергової машини з силосом робочий С. тут же в траншеї приліг в тіні трактора. Тракторист К., не впевнившись в безпеці руху, почав трамбування...

 

При використанні мобільних сільськогосподарських машин під час проведення масових польових робіт - збирання, посів, обробка ґрунту і т.ін. характерними є такі небезпечні ситуації, як наїзди на осіб, що розташувалися на короткочасний відпочинок в копні соломи або сіна, на валке скошених зернових культур, в борозні або на не збираній ділянці поля. Не можна також влаштовуватися на відпочинок в зоні переміщення тракторів і машин при силосуванні. Тому при підготовці поля для робіт з використанням мобільних машин необхідна передбачати і позначати спеціальне місце для відпочинку.

 

62. Працюючи в нічну зміну на оранці поля тракторист-машиніст М. зійшов з трактора і заснув на кромці поля. При розвороті трактора, по орав по сусідству, М. був травмований плугом.

 

Основна вимога безпеки при роботі вночі - добра видимість всього фронту робіт і освітленість ділянки руху транспорту і людей, стоянок машин, місця відпочинку механізаторів. Якщо тракторист працює вночі з прицепщиком. то при відсутності його забороняється виконувати будь-яку роботу, пов'язану з переміщенням агрегату.

63. Скотарі Г. і Р. переганяли з пасовища на вечірню дійку стадо. Разом з коровами пасся і бик-плідник. Коли стадо погнали з пасовища, пастухи думали, що бик спокійного норову, бо не раз ходив пастися з коровами по цьому шляху. Тому ніяких мір обережності не прийняли, а просто погнали його зі стадом. Самі зайняли свої місця - один ззаду, другий спереду. Але щось не сподобалося бику - не то різкі щиглики батога, не то грубі окрики. Він почав косо дивитися налитими кров'ю очами на пастуха, фиркати шумно, і кинувся на нього раптово. Підняв на рога і кинув на землю...

 

Правила безпеки забороняють утримувати биків-плідників в загальному стаді. Бики-плідники - це леггозбуджуємі тварини, важко управляємі, тому утримувати їх треба в спеціально відведених приміщеннях без глухих перегородок між тваринами. З зовнішньої сторони стійла тварин, що мають злий і непокірний норов, потрібно вивішувати трафарети з написами, попереджуючими про необхідність в обережності при підході до них.

 

64. Рано вранці різноробочий В., що працював по сумісництву бичаром (по цій роботі не був навчений і атестований), привів бика на пасовище, і так як пускати його в стадо не можна , вирішив прив'язати тварину до колу і пасти його індивідуально на прив'язі. Прив'язав і пішов на своє основне місце роботи. К вечору В. підходить до бика і бачить, що цеп на колу замотана, голову тварини держить в одному положенні, нагнути не дає, заважає їсти траву. Треба допомогти бику. Він вирішив розмотати цеп. Обережно наблизився до бику, ласкаві слова почав говорити, руки до ціпка протягнув. Але довгий час бик знаходився в такому положенні, тому і розсердився. Як тільки ціпок послабився він і накинувся на В., ударив його головою і рогами...

 

Прив'язувати биків потрібно двома металевими ціпами по принципу двосторонньої прив'язі. Ціпки приєднують до ошийника. Ошийник виготовляють із металевого ціпка, під який підкладають ремінь бо волок. Необхідно, щоб прив'язь біла достатньо вільною, не стісняти рухів, не натирати і не затягувати шию бика і моменти, коли він лягає, не можна допускати замотування, заплутування або перекручування прив'язі.

 

65. Пастухи заганяли бика в стійло. Тварина почала упиратися. Пастух М. декілька разів ударив бика батогом. Розбещений бик кинувся на людей. Він догнав пастуха М., збив його з ніг, став валяти по землі, взяв на рога, підкинув...

 

66. Скотар 3. в нетверезому стані зайшов в корівник, в якому в порушення вимог безпеки утримувався бик-плідник, незакільцьований в запільному стійлі. Почувши запах алкоголю, бик догнав скотаря 3.

 

Вимогами безпеки передбачено кожному бичку у віці 6-8 міс. в носову перегородку вставляти носове кільце. Робиться це з метою безпеки скотарів, так як кільце допомагає приборкати навіть самих міцних і норовистих тварин. Прив'язувати бика за носове кільце забороняється. Носове кільце треба підтягувати ременем до ріг, щоб воно не заважало бику. Слід пам'ятати, що грубе поводження з биками-плідниками - удари, дражніння, гнівні окрики, обслуговування їх в нетверезому стані - призводить до небезпеки.

 

67. Скотар К., будучи черговим по фермі, випустив бика на вигульний майданчик, де - знаходилися корови. Саме випустив, а не вивів як положено: без палки-водила, без повідка. Крім того, випустивши бика на майданчик, не став за ним дивитися, а зайнявся ремонтом огорожі. І тільки почав, як бик налетів ззаду, став бити і катати скотаря по землі. Скотар попав в лікарню.

Небезпечно утримувати биків в загальному стаді на літніх вигульних майданчиках. Бик-плідник відчуває себе вожаком, захищає корів і може напасти на людину. Тому утримання биків в загальному стаді на літніх вигульних майданчиках, а також індивідуальне випасання, в тому числі і на прив'язі, забороняється.

 

68. Під час вечірнього кормління на тваринницький фермі в годівниці була виявлена без свідомості, з тяжкими травмами голови скотарка О. Розслідування цього нещасного випадку встановило, що приміщення ферми, де була травмована О., перероблялося із корівника під чотирьохрядне утримання бичків. Реконструкція ферми проводилася без проектної документації, причому два ряди годівниць встановили впродовж стін - кормовий прохід між ними не передбачили.

 

При утриманні бика в стійлі подавати корма в годівниці треба тільки з кормового проходу. Відсутність таких проходів чревате серйозними наслідками.

 

69. Бичар племінного підприємства в стані алкогольного сп'яніння заводив бика-плідника після вигулу в станок. Бик нервував, його збудження підсилювалося запахом спиртного, що йшов від бичара. Заспокоїти бика, вдержати його скотарю не вдалося, і бик зірвався з водила. Він став ловити бика, але збуджена тварина напала на нього.

 

Уважність, обережність, ласкаве звертання і, ні каплі алкоголю - ось основна лінія поведінки обслуговуючого персоналу.

 

70. На тваринницькій фермі вже більше 4-х років працював молодий юнак Д. Одразу після школи прийшов на ферму, робота подобалася. Доглядав за телятами, коровами, тільки не розумів навіщо зараз потрібні коні, якщо є трактор, автомобіль, тому відносився до них байдужо.

А ось взимку, коли занесло всі під'їзди до ферми, а тваринам потрібен корм, прийшлося йти на конюшню.

Конюх поміг запрягти двох коней, і поїхав він за кормом. Навантажив корм. Зовсім недалеко залишилося до корівника, як коні зупинилися, вперлися, а може і вибилися із сил. Зліз скотар з саней, щоб коням легше було, віжками ударив, батогом змахнув, але вони не йдуть, стоять. Тоді розмахнувся батогом і з усього маху лівого коня через правого стигнув. В правий кінь злякався, задніми ногами вбрикнула і попала йому в голову.

 

Нещасний випадок стався з скотарем тому, що перевезенням вантажу на конях в важких погодних умовах по бездоріжжю зайнялася людина, не навчена безпечним методам такої роботи, яка по незнанню застосувала заборонений прийом при обслуговуванню коней.

 

71. Оператор машинного доїння К. і ще декілька доярок приїхали на літнє пасовище для обідньої дійки. Час доїння пройшов, а машина, що привезла їх, все ще не приїхала. Доярка К. дуже поспішала кудись і, не дочекавшись транспорту, вирішила доїхати на коні, тим більше що у конов'язі був прив'язаний осідланий кінь скотаря, що обслуговував корів. Вона самочинно відв'язала коня і вскочила на нього. Вчувши незнайомого сідока, кінь одразу ж понісся. Але К. міцно держалася в сідлі - вона з дитинства їздила на конях. Можливо вона і доскакала б благополучно, якби не хустинка. Вітром зірвало хустинку з голови. Побачивши незнайомий предмет, кінь раптом зупинився і звився на диби. Вдержатися в сідлі доярці К. не вдалося...

 

Як і інші тварини, коні миттєво реагують на все незнайоме. їм незрозуміле, що по їх розумінню може нести небезпеку. Спрацьовує рефлекс. Зіткнувшись з незрозумілим предметом або обставинами, вони лякаються і приймають свої тваринні "міри безпеки". І важко передбачити, як вони поведуть себе в цей момент.

 

72. Різноробочий М. проїжджав на візку мимо двох зупинившихся тракторів з вимкненими двигунами. Дорога була пуста і, тому візник не був уважним, він намотав віжки на руку і розслабився, задрімав. - кінь йшов спокійно. І раптом, коли візок порівнявся з тракторами, один з трактористів став заводити ти двигун. Різкий, раптовий гучний звук налякав коня, і він понісся з швидкістю. Візник М. випав з візка і, так як не міг звільнитися від візків, його волокло по дорозі декілька десятків метрів.

 

Виїзд в місця інтенсивного дорожнього руху і в інші місця скупчення мобільних машин завжди небезпечний для візника. Здійснювати такі поїздки дозволяється тільки на спокійних, привчених до цих умов конях. Але і в цьому випадку візник повинен бути дуже уважним і обережним і дотримуватися правил дорожнього руху. При спусках, перехресті доріг, у залізничних переїздів і інших небезпечних місцях залишати коней без управління не дозволяється.

 

73. Молодому працівнику скотарю Т., працюючому перший рік, доручили навчати молодого коня ходити в упряжі. Кінь вперше бачив візок, упирався. Що робити і заставити його слухатися скотар не знав і став бити тварину. Держав під узди і бив: по крупу, по ногах, по шиї, по голові. Наляканий і знесилений кінь від болі раптово спотикнувся і впав на скотаря Т.

 

Недопустиме грубе поводження з конями. Тим більше не можна привчити молодого коня до покори побоями. Такий "метод" навчання нанесе йому несправну шкоду, ушкодить психіку, але не приведе до бажаного результату. Вимоги безпеки вимагають доручати навчання молодих коней роботі у візку тільки висококваліфікованим працівникам.

74. Чабан А. зайшов в сторожку, заправив сумішшю гасу і бензину лампу, запалив її і ліг спати. Не звернув увагу, як факел полум'я із скляної колби зрідка вискакував, тому що бензин на відміну від гасу нерівно горить, пари його вибухають. Заснув. Факел, що вирвався із колби, достав невисокої стелі сторожки, і миттєво сухе дерево зайнялося, охопило все полум'ям. Проснутися йому вже не довелося.

 

Із-за особистої необережності, із-за невмілого поводження з вогнем, порушення правил пожежної безпеки загинула людина. Вроді б то із-за дрібниці. Але відомо, що велика пожежа виникає саме з дрібниць.

 

75. Тракторист П. відремонтувавши трактор, вийшов з майстерні і присів біля воріт, прислонившись спиною до дощок забору. Достав сигарету, запалив сірника, затягнувся з насолодою, розслабився, очі прикрив і задрімав. Тут все і відбулося. До нього підбіг його товариш, теж механізатор. В руках у нього було відро з бензином. Він різко зупинився і гучно привітав задрімавшого тракториста П. Відро в руках товариша крутнулося і бензин розлився на тракториста П. і в ту ж мить спалахнув вогонь.

 

Переносити паливо слід в закритих ємностях, користуватися для цього звичайними відрами і іншим відкритим посудом, а також посудом, що б'ється небезпечно. Наливати паливо в бачки треба за допомогою лійки, а по закінченню роботи все паливо зливати в каністри і зберігати його в спеціально призначеній для цього металевій шафі, що закривається.

76. Цілий день молодий водій Д. працював на автомобілі ГАЗ-52 в полі, але ось після обіду, ближче до вечора, з'явилися сторонні звуки в двигуні. Серпень - гаряча пора. Час дорогий. Ось і вирішив він заїхати на декілька хвилин в гараж, щоб на ямі швидко з'ясувати в чому справа, і швидше повернутися в поле.

Поставив водій Д. автомобіль на оглядову яму, двигун промив бензином, потрібний ключ вже взяв в руку, щоб гайку відкрутити, але повернувся невдало — висковзнув ключ з рук і на дно ями упав. А там темно, не одразу нащупаєш. Треба було скористатися переносною лампою, але треба із ями вилізати, час витрачати. Ось і черкнув він сірником. Спалахнули миттєво накопичені в ямі пари бензину (двигун то мив бензином) і охопили полум'ям водія...

 

Причинами пожеж в гаражах, на відкритих стоянках, постах обслуговування і в ремонтних майстернях можуть бути: застосування факелів і паяльних ламп для обігріву двигуна;вогонь при спалахах в карбюраторі і вихлопі в глушителі;іскріння і коротке замикання електропроводів і електрообладнання: нагрів котушки заживання при тривалому включенні заживання непрацюючого двигуна; розряди статичної електрики при заправці бензином: самозагорання обтиральних матеріалів, що залишили на розігрітих частинах двигуна

 

77. Водій П. проводив технічне обслуговування в закритому гаражі автомобіля УАЗ-469, вирішив обтерти кузов бензином. Так як освітлення в гаражі було недостатнім, він включив в мережу переносну електролампу на 220 В. Підвісив її як-небудь на гвіздок і став займатися машиною. Випадково зачепив лампу, вона і розбилася. Далі - вибух парів бензину, що накопичилися. Пожежа. Обгорівши машина, гараж, важкі опіки у водія.

 

Всі ремонтні роботи слід проводити на дільницях технічного обслуговування або в ремонтних майстернях, ізольованих від місць утримання мобільних машин. Біля кожного місця накопичення сільськогосподарської техніки необхідно обладнати пожежонебезпечне місце для паління. Для розігріву двигуна слід застосовувати гарячу воду, пар і інші безпечні теплоносії, а для освітлення - тільки переносні електролампи напругою не більше 36В.

 

78. Кочегар С. працював в кормоцеху телятнику вже 4 роки, але останню атестацію по вимогах безпеки пройшов 2 роки назад, тому, можливо, і забув деякі правила. Наприклад, що паливо до форсунки підводити гумовим шлангом небезпечно або що залишати без нагляду паровий котел, працюючий на рідинному паливі, заборонено. Це і підвело кочегара. В один із січневих днів, не придавши значення пожежонебезпечному паливопроводу, кочегар С. розпалив форсунку ПНГ-2 і став топити котел. Йому здалося, що котел нагрівався дуже повільно, і він збільшив подачу палива, а сам відійшов від котла, залишив його без догляду. Незабаром котел перегрівся і гумовий шланг, що торкався котла, почав горіти, виникла пожежа.

 

До обслуговування теплогенераторів повинні допускатися тільки особи, навчені поводженню з ними і проінструктовані по правилах безпеки, електробезпеки і пожежної безпеки.

79. Скотарка-сторож А. працювала на фермі 5-й місяць. На фермі не були дотримані елементарні правила пожежної безпеки: кругом розкиданий легкозаймисте сміття, захаращені проходи, бруд, евакуаційні виходи відсутні, не було навіть первинних засобів пожежегасіння. А сама скотарка не пройшла навчання і інструктажу по правилах пожежної безпеки. І така халатність зі сторони керівництва швидко призвела до пожежі. Він виник вночі. Скотарка А. спала, а коли шум переляканих тварин від вогню, що швидко розгорався, підняв її, вона розгубилася, кинулася до води, але відра не було. Відкрила єдиний вихід з приміщення, кинулася відв'язувати тварин... Але було вже пізно.

 

На тваринницьких фермах треба слідкувати за тим, щоб були постійно вільні евакуаційні шляхи для виводу тварин у випадку пожежі. Всі працівники ферми повинні бути проінструктовані і твердо знати свої дії при виникненні вогнища.

 

80. В автотранспортному цеху потрібно було заробити тріщину в автоцистерні, в якій перевозили паливо. Необхідно було спочатку отримати дозвіл у відповідальної особи, в даному випадку у завідуючого гаражу, і під його доглядом починати роботу. Але зварювальник Г. і водій бензовозу К. все вирішили інакше. Не дивлячись на заборону завідуючий гаражем не починати роботи без його дозволу, вони ополоснули цистерну ледве теплою водою і, не пропарив її, не просушив, почали зварювання, не відкрив навіть кришку горловини цистерни. І лише тільки полум’я прорізало метал і досягло внутрішньої частини ємності, як роздався вибух. Спалахнувші бензинові пари розірвали цистерну.

 

При вогневих роботах необхідно виконати наступні вимоги пожежної безпеки: місце, де намічається зварювання або різка металу, забезпечують засобами пожежегасіння - вогнегасником або ящиком з піском, лопатою і відром з водою; до вогневих робіт дозволяється приступати тільки після перевірки виконання всіх намічених протипожежних заходів представником пожежної або пожежо-сторожевої охорони, а при їх відсутності - добровільної пожежної дружини; перед зварюванням або різкою ємкостей, в яких знаходилися легкозаймисті рідини або гази, їх потрібно звільнити від залишків раніше зберігає мого продукту, промити гарячою водою з каустичною содою, добре пропарити і висушити.

 

81. Зварювальник К. проводив зварювальні робот на польовому стані. Він вже закінчував виконувати доручене завдання, коли до місця, відведеного для зварювальних робіт, під'їхав трактор К-700. Тракторист звернувся з проханням до зварювальника приварити підніжку. Він погодився.

Зварювальник почав накладати зварювальний шов у самого паливного бака. Але по правилах пожежної безпеки вимагалося проводити зварювання не тільки в строго визначеному місці, а й злити паливо і пропарити паливний бак. Так як підніжка розташована безпосередньо біля нього. Цього він не зробив.

Бак вибухнув: паливо, що зайнялося, виплеснулося із нього і, обливши зварювальника, нанесло йому сильні опіки.

 

При зварювальних і газорізальних роботах забороняється:

-працювати на несправній апаратурі;

-виконувати вогневі роботи на свіжопофарбованих масляними, ацетоновими і іншими пожеженебезпечними фарбами конструкціях;

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...