Главная Обратная связь

Дисциплины:


Розмітка текстового оригіналуСистема службових поміток в оригіналі, що вказують на характер набору чи оформлення всієї книги або частини тексту, називають розміткою. Усі ці помітки можна розділити на три групи:

1) коректурні знаки для виправлення помилок у тексті;

2) коректорські помітки, що полегшують читання та розуміння тексту набірником і коректором;

3) помітки технічного (художнього) редактора про спосіб набору і верстки.

Службові помітки – це зазвичай умовні позначення. Коректор передусім має навчитися безпомилково, автоматично «читати» їх. Таке вміння – запорука високого темпу читання коректури та економії робочого часу. Система поміток частково стандартизована для того, щоб їх однаково розуміли всі ті, хто працює над рукописом або коректурними відбитками (редактор, вичитувач, коректор, набірник).

Усі службові помітки виконують чорним, або будь-яким темним чорнилом. Коректурні знаки під час виправлень вносять «на місце» у текст; усі інші службові помітки виносять на ліве поле сторінки, та у виняткових випадках – на верхнє або нижнє поле. Усі службові помітки обводять кружечком (овалом) чорнилом того ж кольору, що і сама помітка. Пояснювальні помітки дозволено робити простим олівцем, щоб їх можна було видалити за необхідності.

Для виправлення застосовують стандартні коректурні знаки. Незалежно від виду машинописного видавничого оригіналу та на відміну від виправлень у коректурних відбитках усі виправлення за допомогою коректурних знаків роблять без їх виносу на поля. Тому виносні знаки з групи знаків заміни під час виправлень в оригіналі не використовують.

Кількість коректурних знаків, використовуваних в оригіналі, невелика. Зазвичай це знаки абзацу, в підбір, перестановки слів і літер, вирівнювання та переміщення, вставки, збільшення та зменшення пробілів, видалення частин тексту.

Коректурні помітки, що пояснюють текст і полегшують його розуміння, вносять в оригінал редактор, зчитувач і вичитувач. Це помітки, що виправляють недоліки шрифту або пояснюють накреслення літер та інших знаків у тексті.

Пояснювальні знаки та помітки вносять або чорним, або будь-яким іншим темним чорнилом і обводять простим олівцем. При цьому літери грецького алфавіту прийнято обводити овалом червоного кольору, готичного алфавіту – прямокутником синього кольору. До пояснювальних помітокналежать роз’яснення, винесені на поля простим олівцем: стосовно характеру дробу, різниці між кириличним, латинським та іншими алфавітами (крім грецького та готичного), відмінностей математичних знаків від схожих за накресленням літер іншомовних алфавітів, знака «скісна риска».

До коректорських поміток належать офіційні відмітки вичитувача і зчитувача, проставлені на полі у лівому нижньому куті. Це візи, які свідчать про те, що ця сторінка зчитана та вичитана. Відповідні помітки ставлять і на першій, титульній сторінці оригіналу; тут крім візи має бути дата закінчення окремо зчитування і вичитування.Помітки технічного (художнього) редактораобов’язкові і для коректора, який стежить за тим, як вони виконані набірником і верстальником. Ці помітки вносять чорнилом, кольоровим або чорним олівцем. При цьому дотримуються правила: якщо помітка у тексті зроблена умовним графічним значком, її повторюють на полі, супроводжуючи словесним поясненням, для чого використовують верхнє або, частіше, ліве поле сторінки. За правилами коректури, кожне пояснення має бути обведене овалом.

Є спеціальні правила оформлення розмітки окремих елементів тексту (наприклад, титулу, змісту, основного тексту і т.д.). Дотримання цих правил – завдання технічного редактора. Коректор повинен правильно читати розмітку і розуміти її конкретну реалізацію у наборі.

Згідно з існуючим стандартом у помітках технічного (художнього) редактора слід зазначити таку інформацію:

- вказівки про набір: формат, шрифт, характер набору (абзаци, міжрядкові інтервали і т.д.), внутрішньотекстові виділення;

- вказівки про верстку: формат шпальти, розмір середника, кількість рядків на шпальті, оформлення колонтитула, розмір спуску, порядок верстки, розміри внутрішньотекстових відбивок, особливості заверстки таблиць, ілюстрацій і т.д.

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...