Главная Обратная связь

Дисциплины:


Технологія вирощування саджанців деревних порідСаджанці дерев і кущів у лісових розсадниках вирощують для створення лісових культур, захисних і декоративних насаджень. Шкільне відділення може мати I, II, III деревні школи, школу кущів, комбіновану школу дерев і кущів.

В першу деревну та кущову школу висаджують 1-2-річні сіянці чи укорінені живці.

Тривалість вирощування в першій деревній школі – 3-5 років, у кущовій – 2-3 роки. У другу деревну школу висаджують 3-5-річні, а в третю – 6-10-річні саджанці. Першу школу можна перевести зразу в третю шляхом розрідження саджанців через ряд і в рядку.

Схеми розміщення саджанців визначаються плановим строком вирощування садивного матеріалу, а також наявністю машин і механізмів для закладання шкілки і наступних доглядів.

Шпилькові породи для лісокультурних робіт можна проектувати так:

- при п’ятирядній схемі 0,2 м між рядами і через 0,15 м в рядку;

- при трьохрядній посадці – 0,4 0,15 м.

Кущі вирощують по трьохрядній схемі з розміщенням 0,4 0,15 м.

У першій деревній школі застосовують дещо рідше розміщення садивних місць: ряди через 0,7-0,9 м і в рядку через 0,2-0,4 м.

Останнім часом широкого розповсюдження набувають комбіновані школи, де одноразово вирощують саджанці з тривалим і коротким терміном вирощування. Найбільш поширені схеми комбінованих шкілок:

7-рядна – 0,8(1,1)-0,2-0,2-0,2-0,2-0,2-0,8(1,1), де в крайніх рядах розміщують саджанці з тривалим терміном вирощування через 0,5-0,8 м, а в середніх 6 рядках – саджанці з коротким періодом вирощування – 0,15 м. Загальне число саджанців на 1 га 138,9 тис. шт.;

5-рядна – 1,6(2,2)-0,4-0,4-1,6(2,2);

8-рядна – 0,8(1,05)-0,4-0,4-0,8-0,4-0,4-0,8(1,05);

6-рядна – 0,9-0,7(0,9)-0,7(0,9)-0,7(0,9)-0,9.

Стосовно кожної схеми встановлюється розміщення саджанців у рядах.

За період росту саджанців з тривалим терміном вирощування міжряддя використовують декілька разів

Для створення лісових культур та лісомеліоративних насаджень використовують переважно 2-4-річні саджанці з висотою надземної частини 0,4-0,8 м, що дає можливість механізувати процес їх висаджування на лісокультурі ділянки. Такі саджанці мають оптимальне співвідношення між надземною і підземною частинами, більш стійкі до несприятливих умов навколишнього середовища та раніше вступають в період швидкого росту, ніж 2-3-річні сіянці.

Підготовлені сіянці висаджують в шкілку навесні до набубнявіння бруньок або восени після опадання листя. Терміни садіння залежать від конкретних грунтово-кліматичних умов, біологічних особливостей вирощуваних видів, прийнятих сівозмін та вимог до саджанців.

Для рядового садіння сіянців в першу шкілку застосовують трирядну садильну машину СШ-3/5, яка може працювати також в одно- та дворядному варіантах. Для закладки першої шкілки можна використовувати також садильну машину СШП-5/3 в трирядному варіанті.Високої приживлюваності сіянців в шкільному відділку можна досягти при своєчасному і якісному виконанні садіння ( не допускати пересихання коріння, змочувати кореневу систему у бовтанці з перегною або торфу і землі з добавкою стимуляторів росту, дотримуватись відповідної глибини садіння тощо ).

Протягом усього періоду вирощування саджанців грунт у шкілці потрібно утримувати у чистому і розпушеному стані. В перший рік його розпушують 4-6 разів в залежності від типу ґрунту, швидкості заростання бур’янами, зволоження і т. п. В наступні роки кількість розпушувань зменшують до трьох.

Щоб не допустити ущільнення ґрунту, розпушування проводять на різну глибину.

Саджанці для озеленення та реконструкції зелених насаджень міст і населених пунктів повинні мати передусім правильно сформовану симетричну крону, прямий штамб і добре розгалужену кореневу систему. В залежності від виду і призначення, садивний матеріал вирощують в шкільному відділенні від 2-3 (кущі) до 5-10 (дерева) років. З метою вирощування садивного матеріалу різних розмірів, саджанці більше 4 років пересаджують з першої шкілки в другу, а після 8 років – з другої в третю шкілку.

Технологія вирощування саджанців декоративних дерев і чагарників включає ряд специфічних робіт по догляду за їх надземною частиною.

Використання комбінованих шкілок дозволяє на полях сівозміни за одну ротацію повільнорослих деревних рослин виростити 2-3 партії чагарників або дерев з 2-3-річним терміном вирощування. В комбінованих шкілках завдяки широким міжряддям збільшується розгалуження та асиміляційна поверхня крон, покращується ріст стовбурця та кореневої системи. Під час викопування чагарників підрізаються бічні корені дерев, що сприяє розвитку розгалуженої і водночас компактної кореневої системи без пересадки саджанців з першої в другу чи третю шкілку. Кращим терміном садіння рослин в шкілку є весна. В першу шкілку висаджують 1-2-річні саджанці та укоріненні живці, в другу – 4-річні саджанці.

Для висаджування в першу шкілку застосовують саджалки СШ-3/5 та СШП-5/3, в другу – МПС-1. Декоративні саджанці можна висаджувати також і вручну в ямки, підготовлені ямкокопачами КЯУ-100, КПЯШ-60 або викопані вручну розміром 40х40х40

При пересаджуванні, у рослин, призначених до садіння, обрізають пошкоджене коріння і підновлюють його або вкорочують кореневу систему до 15-25 см. Надземну частину вкорочують (у рослин, які переросли). Садіння рослин в школах виконують згідно схем, запроектованих у розділі 2 при розрахунках площі деревної школи.

У висаджених рослин земля повинна щільно прилягати до коренів. Не повинно бути пустот і згинів коренів, сіянці висаджують на 1-2 см глибше кореневої шийки. Догляд за саджанцями полягає у розпушуванні грунту, знищенні бур’янів, підживленні рослин, їх поливі, захисті від хвороб і шкідників, формуванні крони

Протягом вегетаційного періоду розпушування міжрядь проводять культиватором КРН-2.8. В першій школі глибину розпушування грунту приймають від 7 до 12 см.

Одночасно з розпушуванням грунту знищують бур’яни. Система боротьби з небажаною рослинністю полягає у використанні гербіцидів. Зрошування при вирощуванні саджанців дерев і чагарників в першу чергу проводять після весняного садіння рослин і під час засухи з промочуванням грунту на глибину 25-30 см, що сприяє осіданню грунту і забезпечує рослини вологою, в результаті чого підвищується їх приживлюваність і покращує ріст.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...