Главная Обратная связь

Дисциплины:


Якість керамічних побутових виробівКерамічні побутові товари використовуються для задоволення, матеріальних і духовних потреб людини. Тому, враховуючи приготування, зберігання і споживання їжі та одночасне задоволення есте­тичних потреб в процесі експлуатації керамічних побутових товарів та можливості створення гармонійного інтер'єру житла, встановлені вимоги та визначені показники якості керамічних виробів.

Основні вимогами до побутових керамічних товарів: функціональні, естетичні, ергономічні, вимоги до надійності в експлуатації. Враховуючи відповідність виробів цим вимогам в сукупності встановлюються їх показники якості та проводиться оцінка якості керамічних побутових товарів.

Функціональні вимоги: здатність виробів вмістити і зберігати їжу і напої, легкість діставання їжі і напоїв з виробу, а також універсальність виконання обох функцій. Вироби повинні бути непроникними для їжі і напоїв і не руйнуватись під їх дією. Вони повинні бути також стійкими до різних зовнішніх впливів (атмосферних, хімічних, теплових та механічних), що залежить від будови черепка (щільність, пористість) та наявності й природи глазурного шару (хімічної стійкості, термостійкості тощо). Простота та легкість діставання їжі і напоїв з виробів зумовлені конструкцією, оптимальністю форми і розмірів виробів.

За формою вироби повинні відповідати еталонам, форма виробу повинна включати відповідність утилітарним та естетичним вимогам, стійкості, відповідності приставних деталей з основною формою і розмірами та ін. Від форми та розміру виробу залежить ступінь його заповнення, який визначається співвідношенням діаметра верхнього отвору і максимальної висоти за допомогою так званого функціонального кута. Функціональний кут — це кут нахилу посудини, при якому відривається перша крапля рідини. Так, для чашок, кухлів, бокалів він становить 11, 13, 16°; для чайників, молочників і глечиків — 16°42ґ, ? для тарілок — 5°42ґ6ґґ. універсальність виробу характеризує виконання ними різних функцій — від зберігання до вживання їжі та напоїв.

Ергономічні вимоги характеризують відповідність керамічних виробів антропометричним, фізіологічним і психофізіологічним особливостями людини, що визначатиме зручність користування цими виробами.

Крім того, ергономічні вимоги стосуються гігієнічних властивостей керамічних товарів, тобто норм виділення шкідливих речовин та можливості очищення від забруднення у процесі їх використання. Важливою ергономічною вимогою є нешкідливість керамічних фарб та глазурі. Рівень забруднення і очищення залежить від наявності глазурі та різних приставних деталей й інших прикрас тощо. Вироби з гладкою блискучою поверхнею значно менше забруднюються і легше очищаються, ніж вироби з шерехатою поверхнею та приставними деталями. Верхній діаметр порожнистих виробів повинен бути таким, щоб вироби можна було легко мити рукою чи іншими засобам.Естетичні вимогикерамічних побутових товарів — відповідність виробу цілісності композиції, раціональності форми, інформативності та досконалості виробничого виконання виробу.

Цілісність композиції характеризує загальне просторове вирішення форми, її декоративність, художньо-конструктивне вирішення, а також пропорційність форми з характерними для неї масштабністю, контрастністю, гармонійністю композиції. Раціональність форми виробу проявляється в функціонально-конструкторській суті виробу через логічність просторового і декоративного вирішення форми та її елементів і відповідність пластики форми властивостям керамічного матеріалу і технології його обробки. Вироби раціональної форми є найбільш корисними, міцними, стійкими та красивими.

Інформативність побутових керамічних виробів проявляється в оригінальності форми, декору, які відрізняють даний виріб від інших, та у відповідності його сучасним стилю і моді.

Досконалість виробничого виконання характеризує вимоги до технології виробництва (формування, глазурування, декорування) виробів з метою отримання виробу хорошого товарного вигляду, без наявності дефектів зовнішнього вигляду.

Так, для фарфорових виробів, згідно з НТД,естетичні показники (білість, просвітлюваність, ступінь досконалості форми і декору, блиску, ступінь цілісності композиції, точність відтворення зразка-еталона, показник досконалості виробничого виконання) повинні відповідати встановленим нормативам та вимогам.

Надійність в експлуатаціїважлива вимога до керамічних побутових товарів, яка визначається їх довговічністю та збережуваністю. Довговічність виробів залежить від фізичного та морального зношування, зумовлених як особливостями будови їх черепка, конструктивного вирішення, так і погіршенням утилітарних та естетичних властивостей. Збережуваність керамічних виробів має важливе значення при їх транспортуванні та зберіганні. Вони при цьому повинні залишатись високоякісними, з комплексом всіх споживних властивостей, які були сформовані в процесі виробництва.

Оцінка якості керамічних побутових товарів.При оцінюванні якості керамічних побутових товарів приділяють особливу увагу наявності, розмірам, місцезнаходженню та кількості тих чи інших дефектів, а також їх впливу на санітарно-гігієнічні, механічні і термічні властивості виробів.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...