Главная Обратная связь

Дисциплины:


Проблеми з алкоголем 

Ваш алкоголік повинен бути щирим. Мілтон Еріксон

Алкогольна залежність, поряд із зловживанням наркотиками та ігровою пристрастю (про них мова піде нижче), відноситься до адиктивної поведінки, яка є саморуйнівною і може привести людину до катастрофи. Вона виражається прагненням до відходу від дійсності шляхом усвідомленої зміни свого психічного стану за допомогою прийому певних речовин або зосередженості на деяких видах діяльності, що супроводжується сильними, суб'єктивно приємними емоційними переживаннями.

Прихильність до речовин або певної активності з часом стає настільки сильною, що починає керувати людиною, а при необхідності протидії робить її безпорадною і безвольовою. Спочатку виникає переживання підвищеного настрою, ейфорії або незвично приємного ризику. Потім до цих речовин або діяльності починають вдаватися все частіше. Далі адиктивна поведінка перетворюється на стереотип життя, витісняючи інші форми діяльності і перетворюючись на «нове обличчя» особистості. Колишнє Я людини, зазнаючи істотних змін, поступово зникає. Патологічна пристрасть замінює особистість, від людини залишається, по суті, одна зовнішня оболонка. Зрозуміло, що таке руйнування означає катастрофу.

Проблеми з алкоголем є дуже частим приводом звернень в службу невідкладної телефонної допомоги. Абонент може перебувати в стані алкогольного сп'яніння або бути стурбованим проблемами зловживання спиртними напоями. Крім того, часто зустрічаються «звернення третіх осіб», коли родичі, друзі або знайомі бажають отримати емоційну підтримку або інформацію про проблеми з алкоголем їх близьких.

Для оцінки залежності від алкоголю американські фахівці використовують поняття «проблемне пияцтво». Воно описує широке коло соціально-психологічних наслідків зловживання спиртними напоями і може досить продуктивно використовуватися для консультування. У початковій стадії «проблемного пияцтва» люди бувають непогано пристосовані до життя, мають роботу, дім і родину і можуть контролювати вживання спиртного. Однак у міру розвитку пристрасті контроль стає менш ефективним. Наслідком є ​​невизначеність і хаотичність фінансового становища, змінюється характер. Вони стають схильними до спалахів невмотивованого роздратування і злості, крім того, їх відрізняє безвідповідальність і нерішучість. Часто виникає зниження інтересу до сексуальних відносин, які вони не можуть повноцінно реалізувати, що призводить до конфліктів або розпаду сім'ї.

Для людей, що зловживають алкогольними напоями характерні наступні особливості особистості, що заслуговують на увагу в плані можливої ​​корекції при консультуванні.1. Знижене перенесення труднощів. У важких життєвих ситуаціях замість пошуку правильного рішення у людини часто виникають сильні емоційні реакції образи, роздратування або гніву. Фруструючі фактори розглядаються як спрямовані безпосередньо й виключно на неї. Знижене перенесення труднощів призводить до втечі від вирішення реальних проблем, засобом чого є прийом алкоголю.

2. Комплекс неповноцінності. Він виникає в дитячому віці у зв'язку з фізичною і психічною безпорадністю дитини. Надалі він постійно стимулює людину до подолання, оскільки його життєвими цілями (за Адлером) є прагнення до інтеграції і влади. При позитивній спрямованості почуття неповноцінності призводить до різноманітних проявів компенсації або гіперкомпенсації. При її відсутності може виникнути невроз або залежність від алкоголю. Прийом спиртного на час усуває особисті, сімейні або професійні негаразди, але сприяє виникненню прагнення до повторної алкоголізації. В якості фантома гіперкомпенсації у людини виникає маска «сильної людини» або «відчайдушності», за якою ховається залежність від сильних особистостей (родичів, співробітників тощо).

3. Незрілість, інфантильність. Люди, що зловживають алкоголем відзначаються егоцентризмом і нездатністю по-справжньому проявляти щире добре ставлення до інших людей. Вони характеризуються постійною потребою у схваленні, похвалах і шануванні. Сім'я розглядається як порятунок від «тягот життя», тому чоловіки нерідко одружуються на старших. Часто виникає схильність до компенсаторної мрійливості і марного фантазування, на яке йде чимало часу. Вони бувають поглинуті нереальними планами на майбутнє, що часто є темою бесід з товаришами по чарці. Таким чином, в цілому поведінка відрізняється непродуктивністю, на шляху до виконання конкретних, корисних дій з'являються непереборні перешкоди. Життя поступово зосереджується на подіях минулого (алкогольна екмнезія). При виборі життєвих ситуацій вони прагнуть до отримання негайної насолоди, які-небудь значні стримуючі мотиви відсутні. Все це призводить до пасивно-байдужого ставлення до навколишнього та агресивності зі спалахами роздратування і гніву. У міру розвитку їм все важче встановлювати стійкі емоційні контакти зі значущими людьми. Зовнішнє враження товариських, компанійських і життєрадісних людей швидко зникає, і більш тривале спілкування виявляє байдужість, легко змінюються роздратуванням і вибуховістю, одноманітність поведінки і звуженість інтересів.

4. Відносна інтелектуальна недостатність. Частина проблемних п'яниць відрізняється висхідним, часто здобутим в силу несприятливого сімейного виховання недорозвиненням передумов особистості. Вони характеризуються примітивним рівнем психічного розвитку, що проявляється в слабкості духовних інтересів, відсутності інтелектуальних запитів, захоплень і чітких моральних норм. Часто їх освітній ценз і трудова кваліфікація не високі.

У сімейному житті зловживаючий алкоголем партнер часто ізолює своєю поведінкою іншого так, що на багато років позбавляє його можливості порівнювати своє життя з життям, яке ведуть інші. Наприклад, чоловік як знаряддя для цього часто використовує ревнощі. Своєю агресивністю він прагне зруйнувати его-ідентичність дружини, повністю підпорядкувавши її. Таким чином, вона починає брати участь у приховуванні пияцтва, і рішення тримати його в секреті стає спільним. Анозогнозія, невизнання себе особою, що страждає від зловживання спиртним і має в силу цього проблеми,які механізмом навіювання передається дружині, яка може дійсно «не бачити», що проблеми в родині прямо пов'язані з пияцтвом. При телефонному консультуванні на перший план можуть виступати фінансові, професійні, економічні та побутові проблеми сім'ї, за фасадом яких ховається справжня причина. Початкова анозогнозія буває неповною, і дружина може частково визнавати алкогольні проблеми чоловіка. Це ставлення робить її маніпулятивною і ухильною, прагнучої піти від обговорення реальної проблеми.

Насправді, те, що відбувається в родині алкоголіка, як писала американський психолог Ш.Уегшейдер, нагадує трагедію Шекспіра: кожен із близьких довгі роки грає завчену роль, платить за неї страшну ціну і все завершується катастрофою. Природно, п'єсу замовляє, режисирує і виконує основну роль головна особа трагедії - Залежний.

Саме він диктує іншим учасникам дійства дуже суворі правила, які приймаються і беззаперечно виконуються. Вживання спиртного Залежним становить стрижень сімейного життя: все так чи інакше присвячено йому. Однак алкоголь ніколи не розглядається як причина виникаючих труднощів, його роль всіма заперечується. Залежний не вважається відповідальним за проблеми, їх причини разом з почуттям провини, долають близьких, проектуються на оточення. Існуючий стан речей зберігається за всяку ціну: сім'я щосили опирається будь-яким змінам. Будь-який з близьких більш-менш є попустителем: стверджуючи, що робить все, щоб Залежний кинув пити, в реальності йому потурає. Ніхто не має права обговорювати те, що справді відбувається в сім'ї: ні між собою, ні з оточенням - це призводить до її закритості і ізольованості. Ніхто не в праві сказати, що по-справжньому переживає: почуття приховуються або придушуються, спілкування зводиться до мінімуму. Грати за цими жорсткими правилами нелегко, і тим не менш у спостерігачів часто викликає щирий подив те, з якою старанністю і педантичністю виконуються конкретні ролі.

Попуститель. Зазвичай в родині є головний попуститель – ним є особа, найбільш емоційно близька до Залежного. Це найчастіше дружина (чоловік) або батьки. Попуститель щосили захищає його від наслідків пияцтва. Несвідомо ним володіють почуття гніву, невдоволення та страху, зовні прикриті маскою турботи і любові. Їх тривале спільне існування вимотує, викликає розпач і безсилля, які в свою чергу придушуються. Поступово попуститель втрачає власну ідентичність і приймає на себе відповідальність за події. Ціною цієї ролі, в кращому випадку, є важкий невроз або депресія, з якою звертаються за консультацією. Зазвичай попуститель першим з акторів починає волати до суфлерської будки. Крик про допомогу ховається за маскою розв'язності, сарказму або прискіпливості. Консультанту доводиться стикатися з надмірною відповідальністю («Якщо я не буду робити, то все піде прахом»), помилкової крихкістю («І я виношу все це»), іпохондрією («Я тільки вийшла з застуди, і ось знову»), безсиллям ( «Я зробила все, щоб його зупинити») і самозвинуваченням («Мені слід було б це передбачити»).

Герой. Ним зазвичай є старший із дітей. Він, мабуть, єдиний з членів сім'ї, досягає реальних успіхів в житті і тому є джерелом надії і гордості для інших, у яких багато вже пішло прахом. На нього довгі роки тисне необхідність наддосягнень, і він щосили прагне виправдати очікування. Насправді вони є нічим іншим, як оманами, оскільки від нього ніхто нічого не чекає. За зовнішнім виглядом Героя ховається сильне неусвідомлюване почуття провини за те, що відбувається в сім'ї і жах від нездатності що-небудь насправді змінити. Ціна, яку платить Герой в кінці, велика; в реальному житті він нічого не робить для себе, все присвячене родині, а тому його самооцінка виявляється дуже низкою. Пізніше його вчинки стають непередбачуваними і імпульсивними і в, кінцевому рахунку, він «згорає», терплячи крах. Більш щасливі досить рано виявляють у себе різні психосоматичні розлади (виразки шлунка, інфаркт, гіпертонічну хворобу, виснажливі мігрені і т.д.). Вони консультуються рідко і важко.

Цап - відбувайло. Це, як правило, друга дитина в сім'ї. Вона з'являється, коли трагедія близька до розпалу. З дитинства вона відчуває біль від відкидання батьками. Роль Героя виявляється зайнятою, а тому поведінка будується від протилежного: немає сенсу змагатись і бути «хорошим», і навіть якщо є здібності і таланти, то до них все одно нікому немає діла. На «цапа-відбувайла» більш старші часто зганяють накопичені емоції, що виробляє в його поведінці стереотип догляду: спочатку від близьких відносин, потім - з родини, що досить скоро призводить до відхилення (шкільні проблеми, антисоціальні вчинки, адикція і т.д .). Цей саморуйнівний стиль поведінки, утримуючи родину від деструкції необхідністю участі в його долі, принаймні, формально і час від часу, одночасно є ціною, яку платить «цап - відбувайло» за участь в п'єсі. Він зазвичай є другим, хто опиняється в полі зору консультантів. Природно, не з власної волі - його приводить попуститель.

Втрачене дитя. Ним буває третя дитина. До моменту його виходу на сцену трагедія досягає апогею, загострення пристрастей росте, всі актори надто зайняті собою і тим, що відбувається. Виникає єдиний вихід - «загубитися», стати аутсайдером. Таким чином, з дитинства ця дитина виявляється наданим самому собі, схильним до сором'язливості і самоти. Він сам, як може, піклується про свої потреби і шукає свій шлях у житті. Не доставляючи проблем основним дійовим особам, для сім'ї він стає полегшенням. Але ізоляція, на яку він приречений сценарієм, веде його від реальності, від досягнень Героя або проступків «цапа - відбувайла». Він платить свою ціну за виконувану роль, опиняючись погано пристосованим до дорослого життя через надзвичайно низьку самооцінку

Талісман. Цю роль виконує наймолодший член родини, який виявляється на сцені, коли близька фінальна розв'язка. Катастрофа не за горами, в родині майже все, що можна, зруйновано. Оскільки він не може зрозуміти, що взагалі відбувається і яка суть граної трагедії, Талісман переважно відчуває самотність, безпорадність і паралізуючий страх. Ці почуття, природно, витісняються, а Талісман веде себе все життя так, як ніби і через багато років знаходиться в стані емоційного шоку від побаченого: клоунада і блазнювання стають переважаючим стилем поведінки. Сім'я напередодні кінця виявляється не в змозі прийняти ще одного живого гравця, і для неї він стає іграшкою, річчю, якою можна час від часу побавитися. Це відношення прирікає дитину на фатальну незрілість і безвідповідальність («вічне дитя»). У більшості життєвих ситуацій він стає блазнем, що приховує своє справжнє обличчя, думки і почуття. Талісман, певною мірою, також сприяє збереженню алкогольної сім'ї, а собі приносить нещастя. Як консультувати дружину алкоголіка? Перш за все, слід використовувати всі складові частини активного слухання. Не варто ініціювати обговорення алкогольних проблем у сім'ї. Але якщо абонент навіть побічно згадує про їхню наявність, відразу ж необхідно досліджувати і прояснити ці складності. Дружина майже завжди стоїть на боці свого чоловіка, покриває його непристойні вчинки, тому дослідження слід зробити непрямим, тактовним, усвідомлюючи, що пряме втручання викличе негативізм і вона перерве розмову. Можна запитати: «Не приходила вам у голову думка, що труднощі, про які ви говорите, могли, хоча б частково, виникати після випивок вашого чоловіка?» Звичайно, насправді існує причинна залежність між проблемами як наслідками і вживанням алкоголю, проте спочатку слід сформулювати питання, використовуючи зв'язок у часі. Це запобіжить реакцію відмови і полегшить подальше дослідження. Після встановлення причинного зв'язку варто заохотити дружину на пошуки подальшої допомоги. Для цього доцільно забезпечити інформацією про форми лікування, наприклад у групах «Анонімних Алкоголіків», які не мають несприятливого соціального резонансу. Часто буває, що дружина звинувачує себе у пияцтві чоловіка. Консультанту слід переконати, що це є небезпечною помилкою і їй необхідно будувати свої відносини з чоловіком так, щоб він сам ніс відповідальність за свої вчинки. Самозвинуваченню може сприяти відносна мікросоціальна ізоляція, в якій перебуває сім'я п'яниці, тому варто рекомендувати розширення кола спілкування, пошуки роботи або інших форм зайнятості.

Особливі консультативні складності виникають при алкоголізмі дружини. Проблема «жінка і алкоголь» залишається однією з найменш вивчених. Жіночий алкоголізм формується в більш тісному зв'язку з несприятливими умовами життя. Жінки частіше, ніж чоловіки, зловживають спиртними напоями на самоті, приховуючи це від оточуючих. Алкоголізм робить на них більш згубний соціальний і біологічний вплив, а ефективність лікувальних і профілактичних заходів істотно нижча, ніж у чоловіків. Соціальне оточення більшою мірою «не приймає» питущу жінку, ніж чоловіка, тому, відчуваючи сором через наявність табу, вона виявляється більш ізольованою. У ряді випадків розвиток алкоголізму у жінок може визначатися дефіцитом усвідомленої фемінізації (тобто прийняття ролі жінки) та інфляцією несвідомої маскулінізації, що приводить до сексуально-рольового конфлікту. Алкоголізації сприяє зміна соціального становища жінок у суспільстві, досягнення нею більшої економічної самостійності та моральної незалежності, доступність спиртного, що є значущим чинником для жінок з так званими «алкогольними професіями». Важливу роль може відігравати трудова та фінансова дискримінація, а також подвійна відповідальність за виконання сімейних і професійних обов'язків. До виникнення хвороби ведуть психічні травми: втрата близьких, розпад сім'ї, наявність зловживання алкоголем в оточенні. Деякі особливості особистості, крім описаних вище, також сприяють пияцтву, наприклад емоційна нестійкість, тривалі депресивні стани або психопатичні риси особистості. Жіночий алкоголізм часто носить характер «телескопічного пияцтва», при якому тривалий період епізодичної алкоголізації змінюється дуже швидким виникненням фізичної залежності. Суттєво обтяжує їх хвороба анозогнозія: вони не визнають залежності від алкоголю і погоджуються лише з труднощами, пов'язаними з виконанням ролі дружини чи матері. Жінки схильні до додаткового прийому седативних препаратів і транквілізаторів з швидким виникненням залежності і від них. Дуже часто вони починають випивати слідом за чоловіками, які нав'язують їм свій ритм і стереотип алкоголізації, тим не менше і в цьому випадку ставлення чоловіка до пияцтва дружини виявляється несхвальним.

Жінки з проблемами вживання алкоголю звертаються за допомогою в служби телефонної допомоги рідко. Більш частими є звернення чоловіків з цього приводу. У визначенні проблеми жінки часто виявляють ухиляння. Якщо вони шукають допомоги, їх слід заохотити на винесення проблеми за межі родини, оскільки справитися власними силами нереально і слід шукати підтримки у психологів, психіатрів або в групах самодопомоги «АА».

Звернення дітей і підлітків у зв'язку з пияцтвом батьків. Цим абонентам доводиться чути закиди з приводу того, що вони звертаються за допомогою до сторонніх осіб. У цьому випадку емпатійна підтримка і відносини довіри є головними інструментами консультанта. Часто діти і підлітки звертаються у зв'язку з агресивними вчинками батьків в алкогольному сп'янінні.

Серед форм дисгармонійного виховання в сім'ях батьків, хворих на алкоголізм, переважає гіпоопіка, коли відсутня система сімейного виховання. Якщо алкоголем зловживає батько, то домінують жорстокі взаємини. Алкоголізм матері найчастіше призводить до емоційного відкидання дітей, позбавлення тепла і ласки, діти розглядаються як зайвий і непотрібний тягар у житті. У разі агресивних дій батьків варто переконатися, що діти знаходяться в безпеці. Слід розпитати про людей, які могли б надати їм допомогу. Якщо підліток втік з дому в знак протесту проти сімейної ситуації, слід з'ясувати наявні у нього можливості притулку у друзів або близьких. Можна інформувати абонента про існуючі в суспільстві структури, наприклад міліцію, центри соціально-психологічної допомоги, притулки, де він міг би знайти, принаймні, тимчасову допомогу, навіть якщо члени сім'ї не бажають цього. Справитися з цією проблемою власними силами дітям або підліткам дуже складно.

Абонент в стані алкогольного сп'яніння. У цих випадках слід розмовляти з абонентами до виникнення впевненості, що їм не загрожує якась безпосередня небезпека і не потрібно стороннє втручання. Необхідно використовувати активне слухання, не вступати в суперечку або що-небудь доводити. Не слід висловлювати зневагу чи звинувачувати їх. Особи в алкогольному сп'янінні відрізняються агресивністю і маніпулятивним ставленням до консультанта. Тривалі міркування не приносять результату, моралізаторство є безплідними, лише заохочуючи абонента до агресивності. Варто запропонувати ту допомогу, яку консультант вважає доцільною, а в разі відмови або переконання, що абонент знаходиться в безпеці, завершити розмову.

У телефонному консультуванні при пов'язаних з алкогольною залежністю зверненнях можливе ефективне використання підходів і досвіду груп «АА», які існують понад півстоліття і налічують у своїх лавах понад п'ять мільйонів осіб. Практика показала, що їх принципи дозволяють працювати не тільки з залежними, але і з їх оточенням (дружинами, дітьми або друзями). Сьогодні вони ефективно застосовуються для допомоги при всіх видах адиктивної поведінки (наркоманії, ігрової залежності, сексуальної адикції і т.д.). В основі діяльності «АА» лежать 12 кроків, які становлять собою програму реорганізації потреб і системи цінностей особистості. Вони мають свою логіку здійснення та послідовність реалізації в часі. Її неможливо застосувати повністю в бесіді через специфіку телефонного консультування. Однак корисно використовувати деякі з кроків (один або кілька), якщо вони стають співзвучними контексту телефонної бесіди. Тому наведемо їх з деякими поясненнями.

Перш за все «АА» вважають, що алкоголізм - це хвороба і, отже, засуджувати людину безглуздо і неконструктивно. Алкоголізм розвивається в родині, а тому поведінка одного члена сім'ї не можна помінятись, оскільки вона залежить від іншого. У людини, вважають «АА», є тільки сьогодні, коли він може почати зміни і стати відповідальним за те, що відбувається. Ось ці 12 кроків:

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...