Главная Обратная связь

Дисциплины:


Аналізованого типу лісуДуб звичайний.Дерево першої величини. В умовах відкритого прос-тору його стовбур товстий, низький і досить швидко розгалужується в товсте покручене гілля; крона дуже розлога, шатроподібна.

Дуб звичайний росте вгору до 150-200 років, в цьому віці він досягає 35-40 м заввишки і 80-100 см в діаметрі. У віці 50 років густі дубові деревостани зріджуються і стовбури високо очищаються від сучків. Кора на початку гладенька, оливково-бура, потім червоно-бура, пізніше сріблясто-сіра, а у віці 30 років розтріскується і набуває буро-сірого кольору. Дуб доживає часто до 400-500 років, нерідко до 1000 і поодиноко до 1500 років, досягаючи до 4 м в діаметрі. Гірше росте на підзолистих лісових ґрунтах, а на кислому гумусі, який утворюється, внаслідок життєдіяльності ялини, дуб гине.

У передгірській зоні деревостани дубових типів лісу займають площу близько 100 тис.га. Найбільш розповсюдженими типами лісу є свіжі і вологі грабові судіброви і діброви(50%), а також букові і ялицеві діброви (30%).

Склад корінного деревостану може змінюватися з віком і кінцевий склад потрібно формувати в середньовіковому деревостані. У сирій діброві породи характерної домішки можуть складати 20-30% і достатньо впливають

 
 

на стан деревостану загалом.

 
 

Дуб звичайний відноситься до мезотрофних порід, який формує типи
лісу у сугрудах і грудах (рис. 1.1). В екстремаль­них умовах фрагментами може формувати та­кож типи лісу у суборах, хоча тут він виступає тільки як характерна домішка (Розточчя, Опілля, Полісся, Лісостеп).

Граб звичайний - Carpinus betulus L.Дерево висотою до 20 м з густою яйцеподібною кроною. Стовбур характерно ребристий, покритий гладкою сірою корою.

Листя. Овально-продовгувате, загострене, довжиною 5-15 см, по краях подвійно-зубчасте, гостре, зверху темно-зелене, знизу світліше, дещо опушене, з 10-15 жилками з обох боків.

 

Рис. 1.2. Екологічна фігура граба звичайного

Квіти. Одностатеві; чоловічі - циліндричні, зелено-червонуваті сережки; жіночі - рідкі зелені колосочки, з'являються разом з розпусканням листя у квітні.

Плоди. Продовгувато-м'які супліддя. Насіння - кулястий, ребристий горішок з трилопатевою лускою (трійчастою крилаткою). Дозрівають восени.

Проростки. З двома майже сидячими обернено яйцеподібної форми шкірястими сім'ядольними листочками.

Граб звичайний росте в західних областях України як лісоутворююча деревна порода в мішаних дубових і букових лісах, місцями утворює похідні чисті насадження порослевого походження. Тіневитривалий, відносно теплолюбний, вибагливий до родючості і вологи ґрунту; у степових посушливих районах не росте, доживає до 300 років.Деревина граба без'ядрова, біла, матова, дуже важка, тверда, гнучка (придатна для резонансових матеріалів, фанери, шпону). Кору застосовують для дублення. Відновлюється насінням та порослю. Переносить добре міські умови, відмінно витримує стрижку і формування крони.

Екологічна фігура граба зображена на рис.1.2. В склад насадження входить як пануюча порода третього-другого ярусу, в типах лісу грудів, судібров і субучин. В більш бідних підтипах, а також в північних районах його ареалу граб має слабий ріст і входить до складу підліску. В більш сприятливих для нього кліматичних умовах, а також в середніх і більш підтипах він утворює ясно виражений, іноді густий третій ярус.

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...