Главная Обратная связь

Дисциплины:


Я люблю свій дім, свій двір, свою вулицю, свою школу, своє місто, свою державу Україну, ВсесвітЯ люблю себе.

1.1. Бережу себе від травм, дбаю про своє здоров’я.

1.2. Розвиваю в собі найкращі людські якості, займаюся самовихованням, проектую свій життєвий шлях.

1.3. Прагну добре оволодіти основами наук, займаюсь самоосвітою, свідомо обираю професію.

1.4. Оволодіваю вміннями та навичками самообслуговування, змістовного відпочинку.

(Самозбереження, самооздоровлення, самопізнання, самоставлення, самоорганізація, самоосвіта, самовиховання, саморозвиток, самоконтроль, саморегуляція, самовдосконалення, самореалізація, самоактуалізація).

Я люблю маму, тата, родичів, друзів, співгромадян, людство.

2.1. Прагну вести себе так, щоб через мої вчинки у мами ніколи не було сліз та сивини, щоб тато пишався мною, дідусь та бабуся раділи за мене; турбуюся про своїх рідних.

2.2. Дорожу друзями, дбаю, щоб їм було зі мною добре та цікаво.

2.3. Вчуся спілкуватися з людьми та розуміти їх.

2.4. Вивчаю життя та творчий шлях видатних людей міста, області, України, світу.

Я люблю свій дім, свій двір, свою вулицю, свою школу, своє місто, свою державу Україну, Всесвіт.

3.1. Дбаю про безпеку, чистоту та ошатність свого дому, двору.

3.2. Вивчаю історію своєї вулиці, рідного краю, України.

3.3. Дорожу честю школи, міста, Батьківщини.

3.4. Пізнаю світ, бережу природу, усвідомлюю себе частинкою природи, прагну зайняти свою нішу у Всесвіті.

Багаторічний, понад 20 років, досвід використання формули “Три люблю” в навчально-виховному процесі переконав у її доцільності та ефективності.

Вона практична, технологічна, адже:

1. Сприяє прийняттю учнями мети педагогічної дії щодо розвитку їх особистості, духовного становлення. Співпраця з вихователем стає бажаною.

2. Привертає увагу дітей до самих себе, актуалізує їхнє “Я”, спонукає до самопізнання, самоорганізації, самоконтролю, самовдосконалення, формує позитивне самоставлення.

3. Приваблива і зрозуміла за змістом, вона гарно сприймається учнями, бо є для них вітрилом у безмежному життєвому морі, де так легко загубитися крихітці; налаштовує на вибір життєвої мети, ідеалів; складає канву самохарактеристики, плану самовиховання, життєвого проекту; підказує шлях до себе кращого.

4. Написана у формі самонаказу, вона стає власним надбанням кожного, хто її сповідує. Дитина, озброєна формулою “Три люблю”, стає впевненішою, захищенішою.

5. Вже читання чи пригадування складових цієї формули сприяє самонавіюванню, самопрограмуванню, самопроектуванню, самозобов’язанню, що спонукає учня до діяльності, стимулює його вольову сферу.

6. Сповідування формули “Три люблю” відбувається в режимі самодиференціації. Кожна дитина вбирає її потенціал в залежності від свого віку, чуттєвого досвіду. Формула концентрує увагу дитини на зоні найближчого розвитку, націлює на перспективу, “веде” її східцями розширення людської свідомості вгору.7. Сприяє усвідомленню триєдності позитивного ставлення до себе, до людей, до природи для цілісності своєї особистості.

Таким чином, у формулі “Три люблю”, на наш погляд, закладена система самоформуючого процесу.

Ця формула “Три люблю” визначає структуру та зміст плану виховної роботи школи. Для класного керівника вона є стрижнем планування виховної роботи в класі, ефективним засобом педагогічного керівництва самостановленням учнів.

Як свідчить наш досвід роботи, організація життя школи на основі формули “Три люблю” допомагає педагогу ніби виокремити зі змісту, організації, взаємодії, методів та форм роботи найдоцільніше для особистісного зростання кожного учня; педагогічне співробітництво стає більш цілеспрямованим, прозорим, більш прагматичним і піднесеним водночас. Сповідування цієї формули сприяє відкритості суб’єктів педагогічного процесу назустріч один одному, їхній самоактуалізації.

У системі навчально-виховної роботи, концептуальні положення якої визначені формулою “Три люблю”, саме перший її постулат “Я люблю себе” є провідним, системоутворюючим. “Я люблю себе”, – стверджує учень. А завдання вчителів, батьків – навчити дитину любити себе. Одна із християнських заповідей говорить: “Люби свого ближнього, як самого себе”. Отже, спочатку любов до себе. Відсутність любові до себе засуджується й етнопедагогікою. “Та він сам себе раз на рік любить”, – з осудом говорять у народі про людину, байдужу до інших людей. Цим підкреслюється нездатність людини, яка не любить себе, зрозуміти, визнати, прийняти іншу людину такою, якою вона є, перейнятися її проблемами. Тобто, якщо людина не любить себе, то вона нездатна любити інших людей. Сучасна психологія говорить про вміння людини любити себе як найважливішу базову потребу особистості. Любов до себе – це постійне пізнання себе, оцінка, порівняння з ідеалом та прагнення до самовдосконалення. Любов до себе – це робота серця, душі, розуму, рук. Любов до себе – це щастя творення себе, це ні з чим незрівнянне відчуття перемоги над самим собою. Це усвідомлення себе як особистості з усіма правами та обов’язками, своєї цінності як людини, гордості за це та почуття власної гідності, самоповаги. Саме любов до себе гармонізує особистість із собою, іншими людьми, Всесвітом.

Проблема формування в учнів позитивного ставлення до себе, позитивної “Я-концепції” пронизує у нашій школі всі сторони навчально-виховного процесу. Бачити в кожній дитині особистість, враховувати її індивідуальність, неповторність, знайти позитивне, розвивати його, вдосконалювати, відштовхуватись від нього в роботі з корекції інших сторін особистості дитини, спонукати її до самотворення, створювати умови для саморозвитку – кредо наших учителів.

Формула “Три люблю” – основа організації життя та діяльності учнів у нашій школі. Цілі, завдання та зміст виховної роботи, закладені у формулі, трансформувалися в систему традицій школи, виражених у різного роду заходах, афоризмах та особливій атмосфері школи. По кожному з постулатів формули розроблено програми, визначені види діяльності.

Педагогічним інструментарієм концепції гармонійного розвитку особистості учня, його духовного становлення є: уроки духовності, культури, уроки “Три люблю”, “Пізнай себе”; гуртки, клуби, секції шкільного наукового товариства; виховні години за тематикою: “Українознавство”, “Проблеми екології”, “У світі захоплень та професій”, “Самовиховання”, “Азбука навчальної праці”, “Година класного керівника”; конкурси: “Міс Осінь”, “Кращий допризовник”, “Суперкозак року”, “Найдобріша, наймудріша, найпрацьовитіша дівчинка”, “Міс Компетентність”; посвячення в учні, в старшокласники, в учні Козацької школи фізичного розвитку; Дні класу; акції “Моє доручення”, “Не бійся своєї досконалості”; фестиваль театрів ввічливості; фестиваль “Таланти твої, школо”; Свято школи; Свято казки та ін.

Всі перелічені програми та засоби їх втілення – важливі складники навчально-виховного процесу. Та головне дійство в школі – урок. Особливою турботою кожного вчителя є реалізація потенціалу навчальних програм щодо становлення особистості учня, його фізичного, духовного, інтелектуального та соціального розвитку. Забезпечити мотивацію вивчення предметів, зробити отримання знань особистісно значимим, розвивати творчу активність учнів, спрямувати набуття знань в русло їх практичного використання, навчити учнів змінювати стереотипи в міру розширення знань, формувати в них ідеали в процесі викладання основ наук, використовувати історичні екскурси та ознайомлення з життям і творчістю видатних людей як засоби спонукання до самовдосконалення – саме такі акценти ставимо ми щодо ефективності уроків. А формула “Три люблю” і тут є надійним помічником вчителя і учня.

Доброю спонукою для учнів щодо сповідування формули “Три люблю” є наші поради з самовдосконалення.

Вдосконалюй себе

1. Запиши формулу “Три люблю” до свого записника. Тепер вона твоя.

2. Читай цю формулу завжди, коли аналізуєш своє самовдосконалення та проектуєш подальший розвиток особистості, і ти все глибше будеш розуміти і сприймати її.

3. Ось бачиш, вона підказує тобі шлях до себе кращого.

4. Пам’ятай, людина без мети і волі – перекотиполе. Яким ти хочеш бути? Визначився? Іди до своєї мети стежинами любові до себе, любові до людей, любові до природи.

5. За будь-яких досягнень прагни більшого.

6. Нехай тебе не засмучують невдачі. Головне – зробити правильні висновки і йти вперед.

7. Звітуй перед собою, як тобі вдається дотримуватися формули “Три люблю” в поведінці, вчинках, пізнанні себе та розвитку своєї особистості.

8. Намагайся робити все розумно, доцільно. Цим ти творитимеш себе як найдорожчий витвір мистецтва.

9. Будь цілеспрямованим та наполегливим у досягненні своєї мети.

10. Не байдикуй і не відкладай справи на завтра. Втрачений час ніколи не повернеш.

11. Твій життєвий успіх – у твоїх руках, саме ти – творець своєї долі.

12. Будь діяльним та щасливим сьогодні і завжди.

Наочне цілісне сприйняття основних “вузликів” формули “Три люблю” забезпечує тематичний динамічний стенд (прес-центр) “Три люблю” – моя формула”.

Звичайно, не можна уявити собі всю систему навчання та виховання у школі без самоврядування, самостійності та самодіяльності учнів. Ці чинники виступають в нашій школі і як умова, і як засіб їх саморозвитку та самореалізації.

Таким чином, з усвідомлення давнього “Все починається з любові” у школі відбувся перехід на нову філософію освіти. Формула “Три люблю” визначає зміст і стиль взаємодії вчителів, учнів, батьків, громадськості. Всі учасники навчально-виховного процесу вчаться жити у злагоді з собою, людьми, природою. Усіх їх об’єднує атмосфера любові, добра, віри, надії. Для кожного з них школа – місце, де на нього чекають, де його люблять, де в нього вірять. Весь педагогічний інструментарій школи спрямований на те, щоб кожен суб’єкт навчально-виховного процесу був щасливим сьогодні та самореалізувався в житті. У нашому досвіді система організації життя школи на основі формули “Три люблю” – шлях до школи особистісного розвитку, школи життєвої компетентності.


Поміркуємо над цим. Ще раз звернемося до формули “Три люблю” та виразимо її постулати іншими термінами:

Звідси зримо виступає модель особистості випускника школи. З огляду на це визначені педагогічним колективом завдання-мінімум та завдання-максимум щодо становлення особистості випускника нашої школи в аналітичному вигляді можна сформулювати так:

у випускника школи повинні бути сформовані

Þ емоційно-ціннісне ставлення до себе;

Þ емоційно-ціннісне ставлення до людей;

Þ емоційно-ціннісне ставлення до природи.

Тут вимальовується не що інше, як структура життєвої компетентності випускника нашої школи, представлена трьома сферами:

компетентність з емоційно-ціннісного ставлення до себе;

компетентність з емоційно-ціннісного ставлення до людей;

sdamzavas.net - 2022 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...