Главная Обратная связь

Дисциплины:


A. Вік обчислювальної машиниДосі вважалося, що першу обчислювальну машину, яка вміла додавати й віднімати, сконструював 1642 року Блез Паскаль. Ця машина використовувалась у Франції для підрахунку податків. Однак недавно стало відомо, що першу обчислювальну машину побудував 1623 року Вільгельм Шикард, професор математики та астрономії університету міста Тюбінген поблизу Штутгарта. 20 вересня 1623 року (в рік народження Паскаля) Шикард повідомив свого друга Кеплера про створення обчислювальної машини, яку сам автор назвав «Обчислювальним годинником».

Б. 1901 року поблизу Пелопонеського півострова (Греція) на глибині 60 метрів виявлено уламки судна, яке затонуло близько 2000 років тому. Серед цих уламків було знайдено обчислювальну машину, в якій збереглося 20 зубчастих коліщат. Виявлення цієї обчислювальної машини, збудованої в І столітті до н.е., підказує, що дальші сліди обчислювальної машини треба шукати як у грецькій античній культурі, так і в арабській, звідки походить назва 'абак', що означає 'лічильник'.

B. Слова американських індіанців в українській мові
З Америки після відкриття її Христофором Колумбом 1492

року, хоч її, як тепер відомо, не раз відкривали й до того, вивозили не тільки золото. Завезено з Америки (головно іспанцями, які першими колонізували її) також низьку індіанських слів. Серед найбільш уживаних є: томат, шоколад, какао, які в мові мексиканських індіанців звучали так: таматль, чоколатль, какауатль. Дещо забуті нині слова табака (нюхальний тютюн) і табакерка походять від індіанського тобако. Слово ураган на перший погляд може здатися русизмом, але це не так. Воно походить від індіанськогохуракан (також імпортоване іспанцями). Однією з індіанських звичок, яку спостерігали європейці, було жування листя рослини під назвою кока. Звідси слово кокаїн -назва наркотичної речовини. Слова хіна, хінін (відомий засіб проти малярії з кори хінного дерева) походять від індіанського словак/на-'кора'.

Індіанського походження слово кураре - назва рослинної отрути, яка застосовувалась індіанцями для змазування стріл, а тепер використовується в медицині. Від перуанських індіанців запозичене відоме всім слово каучук - цей матеріал одержували з соку особливих рослин. Тваринний світ Америки представлений у нашій мові такими словами індіанського походження: пума,


яґуар, гагара, кайман, опосум (сумчастий ссавець), (уанако (тварина, схожа на верблюда), іґуана (велика ящірка). Запозичені індіанські назви птахів: кондор - американський гриф, ара - рід папуг, нанду-американський страус, колібрі. Є в українській мові і назви рослин індіанського походження: ананас (від нана), маїс (інша назва кукурудзи), їстівні рослини маніока, ямс. Від індіанців запозичене слово тотем (у перекладі - «його рід») - тварина, рослина, предмет або явище природи, що є релігійним символом роду. З пригодницьких романів нам відомі слова: томагавк -бойова палиця або сокира, пирога - вузький довгий човен, каное - також човен, пампа або пампаси - степ, вігвам - житло на зразок намету, кіпу- вузликове письмо. Як бачимо, наша мова увібрала в себе культурні здобутки багатьох народів і зберігає сліди опосередкованих контактів з багатьма мовами світу.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...