Главная Обратная связь

Дисциплины:


У яких випадках показано застосування камфори 3 страницаПроносні засоби. Класифікація препаратів. Сольові проносні засоби. Основні представники: магнію сульфат, натрію сульфат, механізм дії, особливості застосування. Особливості дії рицинової олії, її застосування. Фенолфталеїн і антраглікозиди, механізм дії, застосування. Застосування проносних засобів, що вибірково діють на рухову функцію товстої кишки. Механізм їхньої дії. Можливість звикання.

Засоби, що впливають на жовчовиділення.

Засоби, що посилюють утворення жовчі (холеретики), тваринного, рослинного походження та синтетичні. Основні представники: кислота дегідрохолева, “Алохол”, “Холензим”, оксафенамід, фітопрепарати. Форми випуску, особливості застосування.

Засоби, що сприяють виходу жовчі із жовчного міхура у дванадцятипалу кишку (холекінетики): М-холіноблокатори, спазмолітики міотропної дії. Основні представники: магнію сульфат, но-шпа, папаверин. Форми випуску, особливості застосування.

Гепатопротектори, їхні властивості та застосування. Основні представники: легалон, силібор, есенціале. Форми випуску, показання до застосування.

Засоби, що впливають на секреторну функцію підшлункової залози. Основні представники: панкретин, контрикал, панзинорм, фестал-форте. Форми випуску, механізм фармакологічної дії, застосування при гострих і хронічних захворюваннях підшлункової залози.

Класифікацію речовин, що впливають на тонус і скоротливу активність міометрія.

Засоби, що зумовлюють ритмічні скорочення біометрія , їхні властивості, механізм дії, шляхи введення, побічна дія, протипоказання.

Застосування наркотичних засобів, М-холіноблокаторів, спазмолітиків міотропної дії, бета2-адреноміметиків. Засоби, що зумовлюють тонічні скорочення міометрія: Показання та протипоказання до застосування. Використання рослинних препаратів при маткових кровотечах. Засоби, що розслаблюють

Вміти:Давати фармакотерапевтичний аналіз кожної групи препаратів, вирішувати ситуаційні задачі, працювати з тестами , виписувати основні препарати кожної групи у рецептах та вимогах лікувально-профілактичних закладів.

Практичні навички:

— виписування рецептів на препарати або комбінації препаратів при тих чи інших симптомах захворювання органів травлення;

— проаналізувати терапевтичну й побічну дію окремих засобів, що впливають на функцію органів травлення;

— виписувати рецепти на засоби, що впливають на функції органів травлення.

— проаналізувати терапевтичну й побічну дію вивчених засобів, що впливають на міометрій, за механізмом дії;

— виписувати рецепти на засоби, що впливають на тонус та скоротливу активність міометрія.

— виділяти з асортименту лікарських засобів препарати водо- та жиророзчинних вітамінів;— оцінювати можливість та доцільність практичного застосування вітамінних препаратів на основі знань про їх фізіологічне значення, властивості та локалізацію дії;

— виписувати рецепти на вітамінні препарати за вимогами лікувально-профілактичних закладів.

Виховна мета:Виховувати відповідальність, уважність, організованість, прагнення вдосконалювати свої знання, щоб в подальшому продуктивно засвоювати знання з клінічних дисциплін.

Методичне та матеріальне забезпечення:методична розробка заняття, інструкції для студентів, правила техніки безпеки, зразки препаратів, проспекти, таблиці, мультимедійні матеріали.

 

 

Міждисциплінарна інтеграція

Дисципліни Знати Вміти
Попередня Латинська мова Структуру рецепту,правила прописування лікарських засобів у рецепті Виписувати препарати по темі в рецептах
Що вивчається Фармакологія Лікарські засоби, що впливають на функцію органів травлення. Лікарські засоби, що впливають на тонус і скоротливу активність міометрія. Застосуванню кожної групи препаратів,шлях їх введення,основні побічні ефекти. Сумісність препаратів Аналізувати дію препаратів, їх шлях введення,побічні ефекти.  
Наступні Акушерство та гінекологія Терапія Хірургія Педіатрія Класифікацію, показання та протипоказання до застосування засобів, що впливають на тонус і скорочувальну активність біометрію. Оцінювати можливості використання засобів для фармакотерапії, підбирати дози.

Література.

Основна:

1. М.П.Скакун, К.А.Посохова Основи фармакології з рецептурою. – Тернопіль , - 1999р.

2.Майский В.В. , Муратов В.К. Фармакология с рецептурой. – М., 1986р.

Додаткова:

1. Фармакологія: Підручник . І.В. Нековаль, Т.В. Казанюк. – К. 2011.

2. Казанюк Т.В. , І.В. Нековаль Основи фармакології та загальної рецептури. - К. 2003р

3. Постнова Л.Х., Л.Ф. Титова Фармакология с рецептурой – М. 1982р.

засоби, що впливають на тонус та скорочувальну активність міометрію матки

 

1. Назвіть основний ефект дії засобів, що впливають на тонус міометрію. 1. Зменшення скорочень матки 2. Посилення скорочень матки 3. Посилення діурезу 4. Зменшення АТ
2. Назвіть показання до застосування окситоцину. 1. Слабкість пологової діяльності 2. Виразкова хвороба шлунку 3. Бронхіальна астма 4. Гіпертонічна хвороба
3. Назвіть показання до застосування ерготаміну 1. Кровотеча після абортів 2. Коронарна недостатність 3. Вагітність 4. Атриовентрикулярний блок
4. Назвіть форму випуску пітуїтрину 1. Таблетки по 0,005 2. Таблетки по 0,25 3. Ампули 1 мл 0,2% розчин 4. Ампули 1 мл (5 ОД)
5. Назвіть шляхи введення масла касторового 1. в/в 2. п/ш 3. в/м 4. Внутрішньо

 

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

З дисципліни: «ФАРМАКОЛОГІЯ ТА МЕДИЧНА РЕЦЕПТУРА»

Спеціальність: Акушерська справа 5.12010105

Тема: « Препарати гормонів, їх синтетичні замінники та антагоністи. Вітамінні препарати».

Кількість годин: 4

Актуальність теми:Гормон - біологічно високоактивні сполуки, які виробляються в організмі залозами внутрішньої секреції. Тканинний обмін сполук між клітинами організму за допомогою тканинних соків і крові.

Всі життєві процеси в організмі протікають тільки в тому випадку, коли у внутрішньому середовищі постійно присутні всі компоненти , які впливають на процеси ткакинного обміну.

Такими компонентами являються : гормони,метаболіти, ферменти, вітаміни, мінерали та ін.

При недостатньому змісті якого-небудь компоненту застосовують лікарські засоби . які заміщують компонент якого не вистачає.

До них якраз і відносяться препарати, що вивчаються сьогодні.

Дуже уважно необхідно відноситись до призначення доз препаратів, шляху введення .необхідно досконально знати побічні ефекти препаратів, оскільки виникає багато побічних ефектів, які в деяких групах препаратів дуже серйозні.

Вітаміни — необхідні для життєдіяльності організму органічні сполуки різного хімічного походження, які містяться у продуктах харчування.

Навчальна мета:

Знати: Препарати гормонів, їх синтетичні аналоги та антагоністи.

Препарати гормонів передньої частки гіпофіза (кортикотропін, гонадотропін), вплив на функцію ендокринних залоз. Застосування гонадотропних гормонів в акушерстві.

Препарати гормонів задньої частки гіпофіза (окситоцин, пітуїтрин, десмопресин), фармакологічні ефекти, застосування препаратів. Застосування окситоцину в акушерстві для стимуляціі пологової діяльності, при маточних кровотечах, в період пологів та після пологовому періоді, побічна дія, протипоказання. Побічна дія при передозуванні окситоцину.

Вплив гормонів щитоподібної залози на обмін речовин. Тиреоїдні препарати (тиреоїдин, трийодтиронін, L-тироксин), застосування, побічна дія. Антитироїдні засоби (мерказоліл), застосування, побічна дія. Особливості застосування препаратів йоду. Застосування гормонів щитовидної залози в період вагітності. Вплив гормонів щитовидної залози на розвиток плода.

Вплив гормонів прищитоподібних залоз на обмін кальцію та фосфору. Застосування паратиреоїдину для ін’єкцій.

Інсулін, вплив на обмін речовин. Принципи його дозування та застосування в разі цукрового діабету. Класифікація препаратів інсуліну за походженням та тривалістю дії. Засоби, що можуть застосовуватися для надання невідкладної допомоги у випадку гіпоглікемічної та гіперглікемічної коми в акушерстві та гінекології.

Пероральні гіпокглікемічні препарати (глібенкламід, глібутид). Механізм дії. Особливості застосування. Використання рослинних препаратів у разі цукрового діабету при вагітності. Вплив гормонів підшлункової залози на розвиток плода.

Фізіологічне значення гормонів кори надниркових залоз. Мінералокортикоїди (дезоксикортикостерону ацетат), вплив на обмінелектролітів, застосування. Глюкокортикоїди (гідрокортизон, преднізолон, дексаметазон, тріамцинолон), вплив на обмін речовин, їх основні властивості. Показання для застосування в акушерстві та гінекології. Побічна дія. Синдром, який виникає після відміни препаратів. Препарати глюкокортикоїдів для інгаляційного та зовнішнього застосування. Особливості застосування глюкокортикоїдів при вагітності.

Препарати жіночих статевих гормонів. Естрогенні (естрон, мікрофолін, синестрол) та гестагенні препарати (прогестерон), властивості, застосування. Протипоказання. Роль гестагенних гормонів при загрозі переривання вагітності. Контрацептивні засоби для перорального призначення. Механізм контрацептивної дії, схема застосування (ригевідон, марвелон, трирегол, постинор). Побічна їх дія при вагітності.

Андрогени, їх фізіологічне значення, вплив на обмін речовин. Препарати чоловічих статевих гормонів та їх синтетичні аналоги (метилтестостерон, тестостерону пропіонат). Показання до призначення. Побічна дія при вагітності. Протипоказання.

Анаболічні стероїди (феноболін, ретаболіл, метандростенолон). Основні властивості. Призначення. Побічна дія при вагітності.

Сучасні контрацептивні засоби: Силест, Фемоден, Марвелон- побічна дія при вагітності.

Значення вітамінів для організму, джерела їх отримання. Поняття про авітаміноз та гіповітаміноз. Класифікація. Показання до застосування при вагітності.

Препарати водорозчинних вітамінів (тіаміну хлорид, рибофлавін, кислота нікотинова, піридоксину гідрохлорид, ціанокобаламін, кислота фолієва, кислота аскорбінова, рутин). Вплив вітамінів комплексу В на нервову систему, процеси травлення, кровотворення плода. Показання для призначення окремих препаратів при вагітності.

Вплив аскорбінової кислоти на окисно-відновні процеси та проникність стінки судин. Практичне застосування при вагітності. Властивості рутину. Застосування при вагітності.

Препарати жиророзчинних вітамінів (ретинолу ацетат, ергокальциферол, токоферолу ацетат, вікасол). Вплив ретинолу на сітківку ока, шкіру та слизові оболонки. Застосування ретинолу ацетату при вагітності.

Вплив ергокальциферолу на обмін кальцію та фосфору. Застосування при вагітності.

Значення філохінонів (вітамін К) для системи згортання крові. Вікасол, його властивості, застосування при вагітності. Токоферол, біологічне значення, антиоксидантні властивості. Застосування для збереження вагітності при загрозі її переривання.

Полівітамінні препарати, застосування. Їхні переваги та не­доліки. Застосування при вагітності.

Вміти:Давати фармакотерапевтичний аналіз кожної групи препаратів, вирішувати ситуаційні задачі, працювати з тестами , виписувати основні препарати кожної групи у рецептах та вимогах лікувально-профілактичних закладів.

Виховна мета:Виховувати відповідальність, уважність, організованість, прагнення вдосконалювати свої знання, щоб в подальшому продуктивно засвоювати знання з клінічних дисциплін.

Практичні навички:

¾ визначення препаратів за їх груповою належністю;

¾ оцінювання можливості практичного застосування препаратів залежно від їхнього фізіологічного значення, властивостей та локалізації дії;

¾ застосування препаратів у випадку станів що потребують невідкладної допомоги (тяжкі запальні стани, бронхіальна астма, гіпо- та гіперглікемічна кома, цукровий та нецукровий діабет, загроза переривання вагітності та ін.);

¾ виписування рецептів.

¾ оцінювання можливості практичного застосування препаратів, залежно від їхнього фізіологічного значення, властивостей та локалізації дії при вагітності;

¾ виділення з асортименту лікарських засобів препаратів водо- та жиророзчинних вітамінів;

¾ виписування рецептів на препарати за вимогами лікувально-профілактичних закладів.

Методичне та матеріальне забезпечення:методична розробка заняття, інструкції для студентів, правила техніки безпеки, зразки препаратів, проспекти, таблиці, мультимедійні матеріали.

Міждисциплінарна інтеграція

Дисципліни Знати Вміти
Попередня Латинська мова Анатомія і фізіологія Структуру рецепту,правила прописування лікарських засобів у рецепті. Обмін речовин в організмі. Вітаміни –загальні дані (класифікацію, добову потребу, роль в організмі) Ендокринні залози, їх значення та роль о організмі Виписувати препарати по темі в рецептах   Анаізувати: роль в організмі, виникнення захворювань при гіповітамінозах; Аналізувати дію залоз внутрішньої секреції.
Що вивчається Фармакологія Препарати гормонів, їх синтетичні замінники та антагоністи. Вітамінні препарати. Застосуванню кожної групи препаратів,шлях їх введення,основні побічні ефекти. Сумісність препаратів Аналізувати дію препаратів, їх шлях введення,побічні ефекти.  
Наступні Терапія Хірургія Педіатрія Акушерство та гінекологія. Реаніматологія та інтенсивна терапія Засоби, які застосовуються пр. бронхіальній астмі, захворюваннях ендокринної системи (щитоподібної залози, нецукровому діабеті, хворобі Аддісона, ендокринної частини підшлункової залози; при захворюваннях системи крові, захворюваннях органів кровообігу, захворюваннях сполучної тканини, при виразковій хворобі шлунку та 12-палої кишки; при гіповітамінозах, авітаміноз ах, гепатитах, цирозах. Застосуванню кожної групи препаратів,шлях їх введення,основні побічні ефекти Аналізувати дію препаратів, їх шлях введення,побічні ефекти.   Оцінювати сумісність та несумісність препаратів.

Література.

Основна:

2. М.П.Скакун, К.А.Посохова Основи фармакології з рецептурою. – Тернопіль , - 1999р.

2.Майский В.В. , Муратов В.К. Фармакология с рецептурой. – М., 1986р.

Додаткова:

4. Фармакологія: Підручник . І.В. Нековаль, Т.В. Казанюк. – К. 2011.

5. Казанюк Т.В. , І.В. Нековаль Основи фармакології та загальної рецептури. - К. 2003р

6. Постнова Л.Х., Л.Ф. Титова Фармакология с рецептурой – М. 1982р.

 

 

Гормони

1.У яких випадках показане застосування глюкокортикоїдів

A. Тиреотоксикоз

B. Бронхіальна астма

C. Кретинізм

D. Цукровий діабет

E. Зниження імунітету

2.У яких випадках показане застосування глюкокортикоїдів

A. Ревматизм

B. Екзема

C. Цукровий діабет

D. Психози

E. Тиреотоксикоз

3.Вказати побічні явища, які визиваються глюкокортикоїдами

A. Зниження АТ

B. Зниження вмісту цукру в крові

C. Депресії

D. Сонливість

E. Остеопороз

4.Вказати препарати чоловічих статевих гормонів

A. Преднізолон

B. Діетілстільбестрол

C. Сінестрол

D. Метилтестостерон

E. Прогестерон

5.Вказати препарати чоловічих статевих гормонів

A. Прогестерон

B. Естерон

C. Тестостерону пропіонат

D. Бісекурін

E. Дексаметазон

6.Відмітити препарати жіночих статевих гормонів

A. Метилестерон

B. Сінестрол

C. Дексаметазон

D. Нероболін

E. Феноболін

7.У яких випадках застосовують антитиреоїдні засоби

A. Мікседема

B. Базедова хвороба

C. Ревматизм

D. Цукровий діабет

E. Гіпертонічна хвороба

8.Вказати препарати, які використовують для лікування цукрового діабету

A. Бутамід

B. Тиреоїдин

C. Сінестрол

D. Мерказоліл

E. Бісекурин

9.Вказати препарати, які використовують для лікування цукрового діабету інсулінозалежної форми

A. Пітуїтрин

B. Інсулін

C. Манініл 5

D. Ретаболіл

E. Сіофор

10.Яка дія характерна для глюкокортикоїдів

A. Зниження вмісту цукру у крові

B. Зниження АТ

C. Тиреотропна

D. Контрацептивна

E. Протизапальна

Варіант -1

Робота з тестами

2. Ознаки передозування інсуліну (коли рівень цукру в крові знижується нижче допустимого рівня) –гіпоглікемії: 1 … 2 … 3 … 4 … 5… .

3. Глюкокортикоїди протипоказані при: . 1 … 2 … 3 … 4 … 5… .

4. ВИРІШИТИ ЗАДАЧІ:

a) При профілактичному огляді у жінки 45 років виявлена легка форма цукрового діабету. Які препарати в даному випадку найбільш доцільно призначати для зниження рівня цукру?

b) Хворий тривалий час приймав глюкокортикоїди, після відміни препарату стан хворого погіршився, пішло загострення. Яка помилка:

1. ідіосинкразія

2. різка відміна препарату

3. завищена доза препарату

4. прояв побічної дії.

5.При порушеннях менструального циклу зазвичай приймають:

b) гестагенні гормони

c) еста генні гормони

d) еста генні +гестагенні гормони

e) контрацептивні засоби

6.Виписати в рецептах на рецептурних бланках:

a) олійний розчин синестролу 0,1 % по 1 мл. Призначити внутрішньом’язово 1 раз на день.

b) Бутамід в таблетках № 50, доза в одній таблетці 0, 25. Призначити по 1 таблетці 2 рази на добу.

c) Мазь преднізолону 0, 5% в тубах по 10 грам. Призначити зовнішньо при екземі.

7. Робота з анотаціями та проспектами на нові препарати.

Варіант -2

Робота з тестами

2. Ознаки гіпоглікемічного шоку: 1 … 2 … 3 … 4 … 5… .

3. При надмірній продукції мінералокортикоїдів спостерігається :. 1 …2 … 3 … 4 … 5… .

4. ВИРІШИТИ ЗАДАЧІ:

a) У хворого, який одужує після перенесеного тяжкого інфекційного захворювання сильне виснаження. Препарат якої групи ви призначите хворому? Вкажіть їх дію та протипоказання до застосування.

b) У вагітної жінки загроза викидня за рахунок підвищення збудливості міометрію. Яке медикаментозне лікування ви призначите вагітній? Випишіть рецепт на препарати (препарат) на рецептурному бланку.

5.У хворого остеодистрофія (розрідження кісткової тканини). Підібрати лікування:

a) Паратіреодін

b) Препарати кальцитоніну

c) Хірургічне лікування

d) Тіреоідин.

6.Виписати в рецептах на рецептурних бланках:

a) Олійний розчин феноболіну 2,5% по 1 мл. Призначити по 1 мл 1 раз на 7 днів

b) Тіреоідин в таблетках по 0,1 20 таблеток. Призначити по 1 таблетці 1 раз на добу.

c) Метилтестостерон в таблетках по 0, 01 10 таблеток. Призначити по 1 таблетці під язик через день.

7.Робота з анотаціями та проспектами на нові препарати.

Варіант -3

Робота з тестами

2. Побічні ефекти глюкокортикоїдів: 1 … 2 … 3 … 4 … 5… 6… 7… 8… ..

3. Ознаки гіперглікемічної коми: . 1 … 2 … 3 … 4 … 5… .

4. ВИРІШИТИ ЗАДАЧІ:

а) У хворого після прийому антибіотиків виник набряк Квінке (алергійна реакція середньої тяжкості). У хворого кілька років цукровий діабет , тяжка форма гіпертонічної хвороби. Чи можна хворому в даному випадку призначити глюкокортикоїди як протиалергійні засоби. Обґрунтуйте свою відповідь.

б) Діагноз хворого –мікседема(недостатність щитоподібної залози, яка виникла в зрілому віці), а також коронарна недостатність. Чи можна в даному випадку призначити хворому «Тиреоідин», обґрунтуйте свою відповідь.

5. При хворобі Адіссона призначають:

a) глюкокортикоїди+ мінералокортикоїди

b) мінералокортикоїди

c) глюкокортикоїди

d) анаболічні стероїди.

6. Виписати в рецептах на рецептурних бланках:

a) Олійний розчин прогестерону 1% по 1 мл. Призначити в/м 1 раз добу.

b) Інсулін по 5 мл (в 1 мл-40 ОД) - 5 флаконів. Призначити по 10 ОД в/м за 30 хвилин до їжі.

c) Преднізолон в таблетках по 0, 001 -20 таблеток. Призначити по 1 таблетці 2 рази на добу.

7.Робота з анотаціями та проспектами на нові препарати.

 

 

вітаміни

1.Вказати водорозчинні вітаміни

1. Тіамін

2. Ергокальциферол

3. Ретинол

2.Які вітаміни є жиророзчинними

1. Ретинол

2. Піридоксин

3. Тіамін

4. К-та нікотинова

3.Які вітамінні препарати використовують для лікування гіперхромних анемій

1. Піридоксин

2. Ціанокобаламін

3. К-та фолієва

4. К-та аскорбінова

4. При якому захворюванні застосовують к-ту нікотинову

1. Цинга

2. Рахіт

3. Пелагра

4. Виразки шкіри та слизових оболонок

5. У яких випадках призначають к-ту аскорбінову

1. Рахіт

2. Цинга

3. Тромбоемболія

4. Лейкопенія

6. За якими показниками призначають рибофлавін

1. Прихильність до кровотеч

2. Кон'юктивіт

3. Анемія

4. Рахіт

7. Який пр.-т застосовують при рахіті

1.Ретинолу ацетат

2.Ергокальциферол

3. Вікасол

8. Вказати синтетичний аналог вітаміну К

1.Рутин

2.Ціанокобаламін

3.Вікасол

4.Токоферол

5.Рибофлавін

9. У яких випадках застосовують вікасол

1.Схильність до кровотечі

2.Передозування гепарину

3.Підвищене звертання крові.

10. Відмітити показання до застосування ретинолу ацетату

1.Інфекційні та простудні захворювання.

2.Сонливість

3.Ревматизм

4.Цинга


МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

З дисципліни: «ФАРМАКОЛОГІЯ ТА МЕДИЧНА РЕЦЕПТУРА»

Спеціальність: Акушерська справа 5.12010105

Тема: « Солі лужних, лужноземельних металів. Глюкоза. Засоби, які впливають на процеси запалення та алергії. Імунотропні препарати. Основні принципи надання першої допомоги в разі гострих отруєнь лікарськими засобами»

Кількість годин: 4

Актуальність теми:Солі ─ складова частина організму і підтримують осмотичний тиск внутрішнього середовища .

При крововтратах , затяжних проносах та блюванні, тяжких інфекційних захворюваннях порушується всмоктувальна здатність шлунково-кишкового тракту. Організм втрачає велику кількість рідини, білків , солей. Це може призвести до зневоднення організму, зменшення об’єму циркулюючої крові , її згущенню, падінню АТ, порушення роботи серця та мозку , судомам та іншим патологічним станам.

Знання сучасних плазмозамінних препаратів , шляху їх введення дозволить вам кваліфіковано надавати медичну допомогу хворим. Алергії виникають при попаданні в організм алергена. Алергія може виникнути у відповідь на прийом лікарських препаратів, спілкування з домашніми тваринами, цвітіння рослин, пересадку органів, глистні інвазії тощо.

Протікають алергічні реакції за участю імунної системи організму. По тяжкості алергічні реакції бувають : легкі, середньої тяжкості і тяжкі. До тяжких алергійних реакцій відноситься анафілактичний шок. Якщо при анафілактичному шоці своєчасно та кваліфіковано не надати допомогу може настати смерть.

Знання арсеналу сучасних протиалергічних препаратів, їх механізм дії, шляхи введення буде вам надійним багажем в вашій практичній діяльності.

В зв’язку з застосуванням великої кількості лікарських засобів , при невірному їх застосуванні , перевищенні до­зи та у інших випадках можуть виникнути гострі отруєння.

Але гострі отруєння можуть виникнути не тільки при застосуванні лікарських засобів , але і при вживанні : гри­бів, неякісних харчових продуктів, алкоголю, різних отут, органічних кислот, лугів та ін.

Гострі отруєння можуть супроводжуватись порушенням ди­хання, (зміна його частоти та ритму аж до повної зупинки). Страждає при отруєнні і серцево-судинна система, що може проявитись і аритмією роботи серця, зниженням або під­вищенням АТ, гострою серцевою недостатністю, та іншими патологічними станами.

Шлунково-кишкові розлади при отруєннях супроводжують­ся блювотою, болями в роті, по ходу стравоходу, у шлунку (мож­ливі колючі схваткоподібні болі), проносами або закрепа­ми.

Важіливою ознакою отруєння являється стан зіниць. Залежно від того, що викликало отруєння зіниці можуть бу­ти розширені (гр. М- холіноблокаторів), або звужені (анти-холінестеразні, М-холіноміметики), кодеїн та наркотичні анальгетики викликають звуження зіниць до розмірів макового зернятка.

Невідкладна допомога при гострих отруєннях полягає в негайному видаленні отрути із організму, знезаражені от­рути та послаблені її дії, попереджені можливих усклад­нень, дії на основні симптоми отруєння.

Навчальна мета:

Знати:Солі натрію, їх фізіологічне значення. Застосування ізотонічного та гіпертонічного розчинів натрію хлориду.

Солі калію. Вплив на функції нервової системи, діяльність серця. Застосування калію хлориду. Препарати калію (панангін, аспаркам), їхнє використання в акушерстві.

Солі кальцію, їх фізіологічне значення. Препарати. Особливості застосування в період вагітності.

Солі магнію. Залежність фармакологічної дії солей магнію від шляхів уведення в організм. Резорбційна дія іонів магнію (вплив на центральну нервову та серцево-судинну системи). Жов­чогінна та проносна дія магнію сульфату. Застосування магнію сульфату при еклампсії, гестозах другої половини вагітності.

Енергетичне значення глюкози, її антитоксичні та осмотичні властивості. Застосування ізотонічного та гіпертонічного розчинів глюкози в акушерстві та гінекології.

Протизапальні засоби. Стероїдні протизапальні засоби (гідрокортизон, дексаметазон, преднізолон, тріамцинолон). Механізм їхньої дії, застосування в разі запальних процесів в акушерстві та гінекологіі. Побічна дія, протипоказання при вагітності.

Нестероїдні протизапальні засоби (кислота ацетилсаліцилова, бутадіон, індометацин, ібупрофен, диклофенак-натрій). Механізм дії. Застосування. Побічна дія в період вагітності. Уявлення про комбіновану терапію в разі запалення.

Протиалергійні засоби. Механізм протиалергійної дії глікокортикоїдів, їх застосування в акушерстві та гінекологіі.

Антигістамінні засоби (димедрол, дипразин, супрастин, тавегіл, діазолін, фенкарол), механізм дії, застосування, побічна дія, протипоказання. Взаємодія з іншими препаратами. Побічна дія димедролу, супрастину, дипразину на розвиток плода (пригнічення ЦНС).

Мембраностабілізатори (кромолін-натрій, задитен), механізм дії, застосування при вагітності.

Засоби симптоматичного лікування в разі алергійних реакцій. Невідкладна допомога у випадках анафілактичного шоку.

Імунотропні препарати. Імуностимулятори: препарати тимуса, пірогенал, інтерферон, левамізол та ін. Доцільність застосування за різних захворювань.

Сучасні препарати: лорано, цетрин, зестра, застосування в акушерстві та гінекології.

Вміти:Давати фармакотерапевтичний аналіз кожної групи препаратів, вирішувати ситуаційні задачі, працювати з тестами , виписувати основні препарати кожної групи у рецептах та вимогах лікувально-профілактичних закладів.

Розв’язувати фармакотерапевтичні задачі, виконувати програмовані завдання.

Виписувати рецепти на препарати за вимогами лікувально-профілактичних закладів.

Визначати загальні принципи лікування в разі отруєння лікарськими засобами в акушерстві; розв’язувати задачі із застосуванням конкретних лікарських засобів при отруєнні.

Виписувати рецепти на антидоти, фізіологічні антагоністи та препарати невідкладної допомоги в акушерстві та гінекології.

sdamzavas.net - 2019 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...