Главная Обратная связь

Дисциплины:


Недоліки демократичного режимуУчені сперечаються про плюси і мінуси кожної форми демократії. Опоненти прямої демократії приводять аргументи її неефективності, вказуючи:

• на складність прийняття погоджених рішень;

• на недостатню компетентність і на емоційну неврівноваженість народу;

• на високий ступінь маніпульованості суспільною думкою з боку професійних політиків, що дозволяє перемогти на виборах не мудрим лідерам, а демагогам;

• на значне поширення різних думок, що заважає виробленню рішень.

Крім того, проведення референдумів складне, і дорого вартує, важливішою проблемою є низький рівень громадянської активності, що виражається в ухиленні виборців від голосування.

Прибічники прямої демократії, навпаки, вказують на її істинність, на те, що вона сприяє розширенню політичного кругозору громадян, і критикують представницьку демократію за можливість виникнення певних негативних моментів:

• відрив депутатів від народу і їх бюрократизація;

• пріоритетний вплив на прийняття рішень сильних груп тиску;

• відчуженість рядових депутатів від прийняття рішень;

• зростання впливу спеціалізованих органів (комітетів і комісій), які перетворюються в центри прийняття рішень;

Недоліками прямої демократії є:

1. відсутність стійкого бажання, у більшості населення займатися даною управлінською діяльністю. Не секрет, що на виборах будь-якого рівня (мається на увазі федеральні, регіональні, місцеві вибори) явка виборців складає в середньому 35-40%. Таким чином, навіть меншість може набрати більше голосів ніж більшість. Така політична апатія є наслідком «марність» участі у виборах. Будь-який кандидат ніколи не робить того, що обіцяє. Тому люди не хочуть брати участь реалізації свого права участі у виборах.

2. складність і дорожнеча проведених демократичних заходів, низька ефективність прийнятих рішень внаслідок непрофесійності більшості «правителів».

Представницька демократія дозволяє здійснювати владу представникам народу - депутатам, іншим виборним органам виконавчої та судової влади, які покликані виражати інтереси різних класів, соціальних груп, верств, політичних партій і громадських організацій.

1. До недоліків представницької демократії часто відносять такі риси:

2. можливо необмежену розвиток бюрократії та корупції;

3. відрив представників влади від своїх виборців;

4. прийняття рішень в інтересах не більшості громадян, а номенклатури, великого капіталу, різного роду лобістів.

У інституційному аспекті для характеристики політичного режиму, який відрізняється певною сукупністю політичних і правових ознак: зокрема – наявністю цивільного суспільства, принципом розділення властей, виборністю представницьких органів влади на альтернативній основі і т.д.У процесуально процедурному аспекті термін «демократія» використовується для характеристики життєдіяльності якої-небудь спільності (як на загальнодержавному, так і локальному рівні), включаючи і політичні партії і організації, де панує принцип підпорядкування меншини волі більшості, її члени наділені рівними правами і обов'язками і для них декларується рівний доступ до обговорення і ухвалення рішень;

У культурологічному аспекті демократія пов'язана з певною культурою суспільства (у тому числі і політичною культурою), заснованій на принципах автономії індивіда, терпимості і цивільної відповідальності;

У ціннісному аспекті разом з политико-інституційним, процедурно-процесуальний і культурологічний аспект поняття «демократія» указує також на певну політичну і соціальну цінність, нерозривно пов'язану з принципами свободи, прав людини і створенням максимальних умов для саморозвитку особи.

 

 

Розділ 3

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...