Главная Обратная связь

Дисциплины:


Що таке - круговорот води в природі? 

Сімдесят один відсоток поверхні нашої планети покриті водою, при цьому велика частина води на Землі - це морська, солона вода - не придатна для вживання людиною, а запаси прісної води зосереджені в річках, озерах і звичайно ж - льодовиках. Без води життя на Землі було б неможливе. Тіла більшості живих істот складаються в основному з води, та й саме життя зародилася саме у воді.

 

Вода містить мінеральні речовини, які вимиваються нею з навколишнього грунту і каміння, і може існувати в трьох станах - твердому (це - лід), рідкому і газоподібному (водяна пара).

При температурі нижче нуля градусів за Цельсієм вода замерзає і перетворюється на твердий лід. При температурі 100 градусів за Цельсієм - вода закипає і в міру кипіння поступово перетворюється на пару.

 

У природі постійно відбувається процес, який називається кругообігом води. Хмари, які ми бачимо в небі, являють собою великі скупчення водних частинок. У хмарах постійно міститься кілька мільйонів тонн води (!), Яка виливається на поверхню землі у вигляді опадів. При цьому частина води осідає на гірських вершинах у вигляді снігу, інша частина у вигляді опадів потрапляє не безпосередньо в моря й океани, а інша частина несеться вглиб земної суші разом з хмарами, переслідувані вітром і у вигляді дощу, снігу і граду випадає на поверхню землі . Випав дощова вода частково залишається в грунті або йде ще нижче, в грунт, де може залишатися протягом цілого ряду років, проте велика частина води через річки та струмки повертається в океани, тим самим поповнюючи втрачену вологу при випаровуванні.

Сонячні промені нагрівають поверхню Землі, і вода починає випаровуватися, повертаючись назад у атмосферу. Де збирається в хмари, які при зниженні температури, конденсується у вигляді крапель води і знову випадають на землю у вигляді дощу.

 

Хімічна формула води - Н2О - це означає, що кожна молекула води містить два атоми водню і один атом кисню. Опустивши в посудину з водою два електроди, і пропустивши по них електричний струм, ми можемо розкласти воду на два компоненти водень і кисень.

 

 

Гідросфера

Гідросфера — водяна оболонка Землі, до складу якої входять океани, моря та континентальні водні маси, сніговий покрив і льодовики.

 

Океани, моря, озера, річки, підземні води та льодові покриви вкривають майже 71% земної поверхні. Водні ресурси планети в рідкому, газоподібному і твердому станах становлять 1,6 млрд. куб. км. Це 1/800 об'єму Землі. Гідросфера є досить рухливим елементом географічної оболонки.

 

Вона утворює її переривчасту водну оболонку. Середня глибина океану складає 3,8 км, максимальна (Маріанська западина Тихого океану) — 11 022 км. Близько 97% маси гідросфери складають солоні океанічні води, 2,2% — води льодовиків, інша частина припадає на підземні, озерні і річкові прісні води. Область біосфери в гідросфері представлена у всій її товщі, однак найбільша густота живої речовини припадає на поверхневі верстви, що прогріваються і освітлені променями сонця, а також прибережні зони. 

У загальному вигляді прийнято ділення гідросфери на Світовий океан, поверхневі води і підземні води. Велика частина води зосереджена в океані, значно менше — в континентальній річкової мережі і підземних водах. Також великі запаси води є в атмосфері, у вигляді хмар і водяної пари. Понад 96% обсягу гідросфери складають моря й океани, близько 2% — підземні води, близько 2% — льоди і снігу, близько 0,02% — поверхневі води суші. Частина води знаходиться в твердому стані у вигляді льодовиків, снігового покриву та у вічній мерзлоті, представляючи собою кріосферу.

 

Поверхневі води, займаючи порівняно малу частку в загальній масі гідросфери, все ж відіграють найважливішу роль в житті наземної біосфери, будучи основним джерелом водопостачання, зрошення і обводнення. Понад те ця частина гідросфери знаходиться у постійній взаємодії з атмосферою і земною корою.

 

Взаємодія цих вод і взаємні переходи з одних видів вод в інші становлять складний круговорот води на земній кулі. У гідросфері вперше зародилося життя на Землі. Лише на початку палеозойської ери почалося поступове переселення тварин і рослинних організмів на сушу.

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...