Главная Обратная связь

Дисциплины:


УМІЙ НАДАТИ ПЕРШУ ДОПОМОГУ. ЧАСТИНА 1 

Коментар з приводу: Джерело - стаття "Умей оказать первую помощь!" (Детская энциклопедия, том 7, Академия педагогических наук СССР, "Просвещение" М. 1966). Незважаючи на давність та начеб то несерйозність дежерла, дана стаття є базовим матеріалом, який у стислій формі викладає основи надання першої медичної допомоги. Але даного матеріалу явно недостатньо. Тож слід ознайомитися з кількома джерелами аналогічної тематики, які дозоляють істотно розширити знання у даній області. Зверніться до бібліографії. Переклад на українську мову - Kurt Oberst; стаття доповнена малюнками автора. Примітка: матеріал розміщено для ознайомлення. Автор сайту не несе відповідальності за будь яке використання даного матеріалу.

Від нещасного випадку ніхто не застрахований - він може відбутися з кожним. Добре, якщо поблизу є лікар, фельдшер або медична сестра й за допомогою можна звернутися до них. Але коли це неможливо, першу допомогу повинні зробити ті, хто перебуває біля потерпілого: адже вчасно вжиті заходи нерідко рятують життя людини або рятують його від важкої хвороби. Для того щоб не розгубитися й застосувати в кожному конкретному випадку найбільш діючий спосіб надання першої допомоги, треба мати деякі елементарні знання в цій області.

КРОВОТЕЧІ

Поранення звичайно супроводжуються зовнішньою або внутрішньою кровотечею з ушкоджених кровоносних судин. При внутрішній кровотечі кров скупчується у якій-небудь порожнині, наприклад черевній, грудній, порожнині черепа. Внутрішня кровотеча небезпечна тим, що її не можна відразу виявити. Потерпілий різко блідне, почуває слабкість, запаморочення, у нього темніє в очах, виступає холодний піт. Такому хворому необхідно створити повний спокій; на ушкоджене місце треба покласти міхур з льодом або холодною водою й терміново викликати лікаря.

При зовнішній кровотечі характер першої допомоги залежить від того, яка судина ушкоджена. Якщо артерія - яскраво-червона кров б'є сильним струменем, переривчастими поштовхами; з ушкодженої вени кров випливає повільно й безупинно й має темно-червоні кольори. При пораненні капілярів (подряпини, садна) кров сочиться з ранки окремими краплями.

Артеріальна кровотеча небезпечна тим, що потерпілий може за короткий час втратити багато крові й умерти. Щоб припинити кровотечу з судини, артерію сильно притискають пальцями вище місця поранення, там, де вона найбільш доступна, а якщо ушкоджено кінцівку, згинають її в суглобі (див. малюнок).

Мал. 1. Притиснути артерію для зупинення кровотечі слід у найбільш доступному місці:
1- скронева артерія; 2- потилична; 3- нижньощелепова; 4, 5- права та ліва сонні артерії; 6- підключична; 7- підпахвова; 8- плечова; 9- променева; 10- ліктьова; 11- стегнова; 12- задня великогомілкова; 13- передня великогомілкова.
Примітка: щоб збільшити зображення, натисніть тут.Мал. 2. Такими способами можна зупинити сильну кровотечу.

У випадку важкої артеріальної кровотечі, коли потерпілого треба доставити до лікаря, необхідно накласти джгут або закрутку, зробивши її з гумової трубки, носової хустки, пояса, шарфа, краватки, бинта, мотузки й т.д. В утворену навколо кінцівки петлю просовується паличка, петля закручується, а кінці палички закріплюються бинтом (див. малюнок).

Мал. 3. Накладення закрутки.

Перед тим як накласти джгут або закрутку, кінцівку в місці накладення джгута варто обернути ватою або бинтом і підняти. Під джгут або закрутку треба обов'язково покласти записку із вказівкою години накладення закрутки, тому що кінцівка не може залишатися перетягненою більше 1,5 - 2 годин, а в зимовий час більше 1 години, інакше може відбутися її змертвіння. Якщо лікарська допомога затримується джгут або закрутку необхідно послабляти на 2-3 хвилини, притискаючи в цей час артерію пальцями вище рани, щоб не відновилася кровотеча.

Для збереження рани від мікробів перев’язувати її найкраще індивідуальним перев’язним пакетом або стерильним бинтом.Якщо під рукою немає стерильної матерії; то для перев'язки можна використати носову хустку або шматок чистої матерії.

При ушкодженні вен і дрібних артерій на рану досить накласти пов'язку з марлі й вати. Якщо ушкоджена кінцівка, то рекомендується підняти її вгору, щоб зменшити приплив крові до рани. Не можна доторкатися до рани руками, промивати її водою, класти на неї листя, папір й видаляти пальцями сторонні предмети, що потрапили в рану. Заливати рану йодом не рекомендується тому що після цього погано йде процес заживання, краще змочити йодною настойкою пов’язку й накласти її не надто туго, щоб не порушити кровообіг. Якщо пов'язка сильно просочується кров'ю, то треба зверху накласти новий шар вати й марлі, прибинтувати трохи тугіше й терміново відправити потерпілого до лікаря.

Щоб зупинити кровотечу з носа, слід покласти потерпілого у напівлежаче положення, злегка закинути йому голову, розстебнути комір, стиснути пальцями ніс і кожні 2-3 хвилини класти на перенісся чисту хустку, змочену в холодній воді, або грудку снігу. Сякатися й пити гаряче при носовій кровотечі не можна.

ЗАБІЙ

Забій - це ушкодження м'яких тканин, а нерідко й дрібних кровоносних посудин. Забите місце болить, а надто при русі; внутрішній крововилив з ушкоджених судин викликає припухлість, у забитому місці утворюється синець.

Для звуження кровоносних судин і зменшення внутрішньої кровотечі на забите місце необхідно покласти ганчірочку, змочену холодною водою, міхур з льодом або холодною водою.

Найбільш небезпечними є забої голови, грудей і живота, тому що при цьому можливо порушення діяльності таких важливих для життя органів, як мозок, серце, печінка. При сильних забоях голови в людини може з'явитися нудота, блювота, запаморочення, іноді вона непритомніє. Потерпілого треба обережно укласти в постіль і на голову покласти міхур з льодом, холодною водою або шматок матерії, змоченою холодною водою.

При ушибі грудної клітки потерпілому потрібно перевести у сидяче положення. Якщо в нього почалося кровохаркання - необхідний холод на груди. При забої живота потерпілого покладається обережно укласти в постіль, на живіт покласти міхур з льодом або пляшку з холодною водою. Після надання першої допомоги при забоїголови, грудей і живота необхідно терміново викликати лікаря.

РОЗТЯГАННЯ ЗВ'ЯЗОК

Розтягання зв'язок викликає різкий біль, припухлість суглоба, часто через підшкірний крововилив шкіра набуває синюватого кольору. При розтяганні зв'язок на нозі постраждалого варто укласти в постіль і під ногу підкласти подушку. Якщо відбулося розтягання зв'язок руки, підвісити руку на перев'язі. На хворий суглоб на кілька годин накладається туга пов'язка й міхур з льодом або холодною водою. Через 2-3 дні для розсмоктування крововиливу корисно робити зігрівальні компреси й теплі ванни.

Мал. 1.
1- скронева артерія; 2- потилична; 3- нижньощелепова; 4, 5- права та ліва сонні артерії; 6- підключична; 7- підпахвова; 8- плечова; 9- променева; 10- ліктьова; 11- стегнова; 12- задня великогомілкова; 13- передня великогомілкова.

Мал. 2.

Такими способами можна зупинити сильну кровотечу.

Мал. 3.

Накладення закрутки.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...