Главная Обратная связь

Дисциплины:


штучно створені об'єктиПриродні території й об'єкти

Природні заповідники - природоохоронні, науково-дослідні установи загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних для даної ландшафтної зони природних комплексів з усією сукупністю їх компонентів, вивчення природних процесів і явищ, що відбуваються в них, розробки наукових засад охорони навколишнього природного середовища, ефективного використання природних ресурсів та екологічної безпеки.

Біосферні заповідники є природоохоронними, науково-дослідними установами міжнародного значення, що створюються з метою збереження в природному стані найбільш типових природних комплексів біосфери, здійснення фонового екологічного моніторингу, вивчення навколишнього природного середовища, його змін під дією антропогенних факторів.

Національні природні парки, що є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.

Регіональні ландшафтні парки, котрі є природоохоронними рекреаційними установами місцевого чи регіонального значення, що створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних природних комплексів та об'єктів, а також забезпечення умов для організованого відпочинку населення.

Заказники - природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів.

Пам'ятки природи - окремі унікальні природні утворення, що мають особливе природоохоронне, наукове, естетичне і пізнавальне значення, з метою збереження їх у природному стані.

Заповідні урочища - лісові, степові, болотні та інші відокремлені цілісні ландшафти, що мають важливе наукове, природоохоронне і естетичне значення, з метою збереження їх у природному стані.

 

штучно створені об'єкти

 

Ботанічні сади - об‘єкти, що створюються з метою збереження, вивчення, акліматизації, розмноження в спеціально створених умовах та ефективного господарського використання рідкісних і типових видів місцевої і світової флори шляхом створення, поповнення та збереження ботанічних колекцій, ведення наукової, навчальної і освітньої роботи.

Дендрологічні парки створюються з метою збереження і вивчення у спеціально створених умовах різноманітних видів дерев і чагарників та їх композицій для найбільш ефективного наукового, культурного, рекреаційного та іншого використання.Зоологічні парки створюються з метою організації екологічної освітньо-виховної роботи, створення експозицій рідкісних, екзотичних та місцевих видів тварин, збереження їх генофонду, вивчення дикої фауни і розробки наукових основ її розведення у неволі.

Парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва - найбільш визначні та цінні зразки паркового будівництва з метою охорони їх і використання в естетичних, виховних, наукових, природоохоронних та оздоровчих цілях.

 

2. Охарактеризуйте регіональний ландшафтний парк “Гранітно-степове Побужжя”.

Гранітно-Степове Побужжя — регіональний ландшафтний парк на північному заході Миколаївської області України. Парк охоплює річкову долину Південного Бугу і каньйоноподібні долини його приток — Великої Корабельної, Бакшали, Мертвоводу. Простягається на 70 км від південної частини Первомайську до с. Олександрівка Вознесенського району. Природний комплекс Гранітно-Степове Побужжя є однією з найдавніших ділянок суші Євразії, яка не була покрита морем протягом 60 мільйонів років.

Утворений в 1994 р. рішенням Миколаївської обласної ради, і розташований на території Первомайського, Арбузинського, Доманівського та Вознесенського районів. Площа парку — 6267 га.

Парк розташований на південному краю Українського кристалічного щита, в межах відрогів Подільської та Придніпровської височин. На території парку Південний Буг врізається в кристалічний масив Українського щита, в результаті чого на річці виникло багато порогів. Рельєф території долинно- балковий. На скелястих берегах видно виходи гранітів, які іноді сягають 40-60 метрів заввишки.

Гранітно-степове Побужжя — це справжній гірський ландшафт серед Українського степу.

Гранітно-степове Побужжя являє собою залишок відрога древніх гір, що тягнулися колись на 1000 км північного заходу на південний схід від Словечансько-Овруцького кряжу до Приазовської височини .

На території ландшафтного парку росте близько 900 видів судинних рослин, 26 з яких занесені до Червоної книги України.

 

Також тут мешкають не менше 9000 видів комах (56 видів занесено до Червоної книги України) і близько 300 видів хребетних тварин (46 видів занесено до Червоної книги України). Серед них слід особливо виділити унікальний комплекс риб порожистої частини Південного Бугу (більше 35 видів). Поряд із поширеними видами тут мешкає марена дніпровська — дивовижно красива, сильна тварина, для якої, на жаль, це останній притулок на Землі. Усього в Гранітно-степовому Побужжі зареєствовано 15 видів хребетних тварин, занесених до національної Червоної книги та Європейського Червоного списку. Серед них: шемая дунайська, марена дніпровська, полоз лісовий, жовтобрюх, балобан, орел-карлик, видра річкова, борсук та інші.

 

3. Проаналізуйте особливості ПЗФ Сумської області.

 

Природно-заповiдний фонд областi представлений унiкальними та найкраще збереженими природними територiями та об'єктами майже всiх типiв та категорiй. Станом на 01.01.2012 року ПЗФ області має в своєму складі 256 територій та об'єктів загальною площею 176,4 тис. га, з них загальнодержавного значення - 19 об'єктів площею - 50,5 тис. га (28,6 %), місцевого значення - 237 об'єкт площею - 125,9 тис. га. (71,4 %). Відношення площі ПЗФ до площі області ("показник заповідності") становить 7,4 % (в Україні показник заповідності - 5,7 %).

В областi iснують: два нацiональних природних парка, природний заповiдник, 10 заказникiв, 3 пам'ятки природи, 2 парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, 1 дендрологічний парк загальнодержавного значення; 1регiональний ландшафтний парк, 27 заповiдних урочищ, 89 заказників, 95 пам'ятків природи, 19 паркiв-пам'яток садово-паркового мистецтва, 3 ботанiчних сада та 3 дендрологічних парка мiсцевого значення.

 

 

Заповідники:

"Михайлiвська цiлина"(площа882,9га) - природний заповідник Лебединського, Недригайлівського районів

 

Нацiональнi природнi парки:

"Деснянсько - Старогутський" (16215,1га)

"Гетьманський"(23360,1 га)

 

Заказники загальнодержавного значення:

"Великий бiр" (1231,0 га)

"Шалигинський" (2868,1 га)

"Середньосеймський" (2020,8га)

"Банний яр" (236,0га)

"Журавлиний" (258,0 га)

"Андрiяшiвсько-Гудимiвський" (1509,6 га)

"Бiловодський" (1515,7 га)

"Климентiвський" (1007,5 га)

"Бакирiвський" (2606,0 га)

"Хухрянський" (4591,6 га)

 

Пам'ятки природи загальнодержавного значення:

"Яблуня-колонiя" (0,1га)

"Урочище Боромля" (55,0 га)

"Озеро Шелехiвське" (7,0 га)

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...