Главная Обратная связь

Дисциплины:


Чорна бактеріальна плямистість, або бородавчастістьХвороби томатів

Бронзовість

Тип збудника:

Вірус

Збудник:

Tomato bronzed virus

Бронзовість частіше проявляється при вирощуванні томату у відкритому грунті, іноді зустрічається і в теплицях. Крім томату, уражує перець, баклажан й махорку. Поширена у Криму, Херсонській, Миколаївській та Одеській областях, а також у західних районах України.

Характерні прояви — бронзовий (жовто-коричнеаий) або брудно-фіолетовий відтінок молодих листків, верхівок, всієї рослини або бічних пагонів, згодом — коричневі некротичні плями різної форми у вигляді кілець, зигзагоподібних і переривчастих смуг вздовж головної жилки листка.

Некротичність поширюється також на середні листки, внаслідок чого вони стають суцільно коричневими і відмирають. Інколи листки відмирають дуже швидко, не встигають потемніти і набувають вигляду свіжого сіна. Такими вони лишаються до першого дощу чи рясної роси, після чого темніють і відпадають.

На стеблах рослин, особливо верхівках, а також на черешках листків утворюються коричневі і чорні смуги. За інтенсивного ураження верхівки пагонів відмирають, й рослини не плодоносять.

На всій поверхні зелених плодів при бронзовості з'являються коричневі, жовті та бліді кільця. Часто s місцях прикріплення плода з'являються коричневі смуги, і тоді стиглі плоди мають строкате забарвлення — між червоними ділянками з'являється велика кількість жовтих.

Збудником хвороби є Tomato bronzed virus. Від рослини до рослини вірус бронзовості передається трипсами (особливо тютюновим), а також під час пасинкування. Інкубаційний період хвороби, який залежить від віку рослини і температури повітря, триває від 7 до 24 діб. Зберігається вірус у зимуючих трипсах, які навесні уражують молоді рослини.

Стовбур найбільше поширений у південних районах, але останнім часом спостерігається і в середній частині України. Крім томату, уражуються баклажан, перець, картопля і деякі бур'яни (берізка польова, цикорій, молочай). Молоді пагони і верхівка рослин внаслідок утворення антоціанового пігменту набувають червонуватого чи фіолетового відтінку. Нові листки, що формуються, редуковані, вузькі, папоротеподібні й стирчать угору. Нижні листки стають жовтими, а жилки на нижньому боці — фіолетовими. Такі листки мають грубу консистенцію і легко ламаються. При стовбурі особливо характерні ознаки проявляються на квітках і плодах. Чашолистики часто зростаються між собою вздовж, збільшуються у розмірах, а за формою нагадують дзвіночок. Тичинки на квітках засихають, стовпчик маточки вкорочується й набуває спотвореного вигляду. Пелюстки квіток зменшені і часто мають зелене забарвлення. Такі квітки не плодоносять.Якщо рослини хворі на стовбур під час формування плодів, то останні при достиганні стають жовтувато-оранжевими, а на нижньому їх боці утворюється сіточка, яка просвічується крізь шкірку. У таких плодах ксилемні клітини судинно-волокнистих пучків дуже розвинені, насіннєві камери зменшені, насіння щупле або його зовсім немає. На дотик плоди жорсткі й до того ж мають поганий смак.

Збудник хвороби належить до мІкоплазмозів, які розповсюджуються цикадками (Hyalesthes obsoletus, H.mlokasie та ін.), а також передається під час щеплення. Інкубаційний період хвороби триває до 30 діб. Особливо сильний розвиток хвороби спостерігають в періоди з високою температурою повітря, тому в загущених посівах ця хвороба проявляється менше.

Збудник насінням не передається, у рештках рослин після збирання врожаю теж гине, зате зберігається на багаторічних бур'янах (берізці польовій тощо), від яких потім розноситься цикадками.

Шкідливість стовбура полягає в зниженні врожаю (на 30-40%) і зменшенні кількості сухих речовин у плодах. Знижуються також товарні якості плодів, вони стають непридатними для переробки. На штамбових сортах томату і на рослинах, вирощених з повноцінного насіння двох-трьох зборів, хвороба розвивається менше.

Тютюнова мозаїка

Тип збудника:

Вірус

Збудник:

Tabaco mosaic virus (Nicotiana virus 1 Smith)

Тютюнова мозаїка проявляється в усіх районах вирощування томату та інших пасльонових культур, але найбільше — в теплицях Спочатку листки уражених рослин набувають крапчастості, а потім — різкої мозаїчності: між жилками — світло-зелені ділянки неправильної форми, а біля жилок — темно-зелені. У теплицях при недостатньому освітленні, високій вологості та низькій температурі повітря, крім мозаїчності, проявляється ниткоподібність та папоротеподібність листя.

Збудником хвороби є Tabaco mosaic virus (Nicotiana virus 1 Smith), який уражує всі пасльонові культури. Від рослини до рослини вірус передається механічно. Переносником його може бути також попелиця.

Вірус від уражених рослин через кореневу систему може потрапляти в грунт, а потім, разом з ґрунтовим розчином, через кореневу систему — у здорові рослини. Певно, цим і можна пояснити швидке поширення хвороби при гідропонному вирощуванні томату.

Вірус тютюнової мозаїки передається також насінням і зберігається у сухих або неповністю згнилих рештках рослин.

Шкідливість хвороби полягає в погіршенні транспірації в рослинах, зниженні 'їх росту й інтенсивності цвітіння. При цьому квітки і пуп'янки засихають, а у плодах відкладається мало цукрів та органічних кислот. Все це призводить до зниження врожаю — плодів формується менше і вони невеликого розміру. При ранньому розвитку тютюнової мозаїки недобір урожаю томату у теплицях становить близько 50%, а у відкритому грунті — 10-15.

Дослідженнями встановлено, що мінеральні добрива з перегноєм і без нього підсилюють розвиток хвороби у першій половині вегетації рослин, проте значно раніше симптоми хвороби маскуються внаслідок посиленого утворення хлорофілу, що в решті решт дає збільшення врожаю. Позакореневі підживлення знижують розвиток мозаїки.

В результаті селекційної роботи по виведенню нових сортів томату для закритого грунту створено сорт Ласточка, який характеризується високою стійкістю до тютюнової мозаїки.

Бактеріальний рак

Тип збудника:

Бактерія

Збудник:

Corynebacterium michiganense pv. michiganense Jensen (Aplanobacter michiganense Sm.).

Хвороба може проявлятися на томаті протягом вегетації рослин. Розрізняють два типи ураження: дифузне і місцеве. При дифузному розсада в'яне й гине, на дорослих рослинах проявляється в'янення листків й гілочок.

Часто спостерігається однобічне в'янення — спочатку часточок листка з одного боку, а потім всієї пластинки. При надрізуванні ураженого листка видно потемніння судин. Пізніше на стеблах з'являються поздовжні темні смуги, на яких можуть утворюватися поздовжні тріщини. На поздовжньому та поперечному зрізах також добре видно почорніння судинно-волокнистих пучків.

На дифузно уражених рослинах плоди виродливі, а насіння, яке формується в них, — темного кольору і не сходить. Інколи при незначному ураженні плоди мають нормальний вигляд, але на їхньому розрізі помітні тяжі (жовті маси бактерій), які досягають насіннєвих камер.

Місцеве ураження спостерігають на дорослих рослинах й виявляють на всіх органах При цьому на листках, черешках, стеблах і плодоніжках хвороба проявляється у вигляді дрібних коричневих виразок, а на плодах — плямистістю, яку назвивають «пташине око».

На нестиглих плодах плями білі, з маленькими, темними тріщинами в центрі, а на стиглих коричневі, оточені світлим ореолом. Здебільшого вони з'являються на плодах групами й розміщуються переважно ближче до плодоніжки.

Захворювання викликають бактерії Corynebacterium michiganense pv. michiganense Jensen (Aplanobacter michiganense Sm.). Оптимальною температурою 'їх розвитку вважають 25-27, при 50-53°С вони гинуть.

Бактерії проникають у рослини через пошкодження — уражають насамперед судинну систему.

Джерелом хвороби є уражене насіння і рештки рослин, які до весни не встигли перегнити. На рештках рослин бактерії залишаються життєздатними не більше року, а в насінні — від 2,5 до 3 років. Під час вегетації рослин інфекція бактеріального раку може поширюватися комахами, крапельками дощу та інвентарем, яким користуються під час догляду за культурою.

Бактеріальний рак — дуже шкідливе захворювання. Недобір урожаю при значному ураженні рослин може досягати 90, а при слабкому — до 24%. У районах, де спостерігається захворювання томату на рак, слід впроваджувати відносно стійкі сорти: Лія, Сюжет та ін.

Огіркова мозаїка

Тип збудника:

Вірус

Збудник:

Cucumber mosaic virus

Огіркова мозаїка також поширена скрізь. Уражуються не тільки томат, а й тютюн, огірок, перець, баклажан та баштанні культури. Листя набуває нитко- чи папоротеподібної форми із слабко вираженою мозаїчністю. Значно більше захворювання проявляється на рослинах, які вирощують у закритому грунті.

Збудником хвороби є вірус мозаїки огірка Cucumber mosaic virus, який поширюється персиковою та іншими видами попелиці, механічно майже не передається. На висушених і згнилих рослинах вірус огіркової мозаїки гине. Зберігається у живих рослинах, які культивуються в зимовий період, а також в кореневищах багаторічних бур'янів.

Шкідливість цієї хвороби майже така сама, як і тютюнової мозаїки.

Чорна бактеріальна плямистість, або бородавчастість

Тип збудника:

Бактерія

Збудник:

Xanthomonas campestris pv. vesicatoria Dye (Xanthomonas vesicatoria Dowson).

На сім'ядолях утворюються чорні, витягнуті вздовж жилок, а на листках — Дрібні, округлі, спочатку маслянисті, темно-зелені плями, які згодом чорніють. На черешках і стеблах з'являються видовжені чорні плями, а на плодах — опуклі чорні крапки у вигляді бородавок, які оточені водянистим обідком.

В окремі роки при значних опадах уражені стебла розтріскуються.

Збудником хвороби є бактерії Xanthomonas campestris pv. vesicatoria Dye (Xanthomonas vesicatoria Dowson). Вони проникають у рослини через продихи та місця ураження, а розміщуються в міжклітинних просторах мезофілу та палісадної тканини листка.

Інкубаційний період хвороби при ураженні листків триває 3-6, а плодів — 5-6 діб. Джерелом інфекції може бути заражене насіння й уражені рештки рослин.

Шкідливість хвороби полягає в зниженні врожаю і погіршенні товарних якостей плодів.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...