Главная Обратная связь

Дисциплины:


Сполучні тканини зі спеціальними властивостямиСполучна тканина зі спеціальними властивостями поділяється на ретикулярну, жирову, пігментну та слизову. Для тканин цієї групи характерним є переважний розвиток різновиду клітин, а також певні особливості міжклітинної речовини.

Ретикулярна тканина

Ретикулярна тканина утворює строму органів кровотворення (кісткового мозку, селезінки, лімфатичного вузла) і складає мікрооточення для формених елементів. Вона побудована з ретикулярних клітин і волокон, які переплітаються між собою й утворюють мережу, в петлях якої розміщуються формені елементи крові.

 

Ретикулярна тканина:

1 – ретикулярні клітини; 2 – відростки ретикулярних клітин;

3– ретикулярні волокна.

Жирова тканина

Жирова тканина представлена клітинами – адипоцитами. Розрізняють білу та буру жирову тканини. Біла жирова тканинарозташована під шкірою, у сальнику, а також в інших жирових депо. Значна частина жиру з білої жирової тканини легко мобілізується при голодуванні, використовується для покриття енергетичних затрат організму і виконує амортизаційну функцію.

 

Будова адипоцитів білої (А) та бурої (Б) жирової тканин:

1 – ядро; 2 – цитоплазма; 3 – велика крапля жиру;
4 – жирові включення; 5– мітохондрії.

Біла жирова тканина побудована з адипоцитів, які містять одну велику краплю жиру, що відтискає ядро на периферію. Бура жирова тканина побудована з адипоцитів, що містять у цитоплазмі велику кількість дрібних жирових включень, ядро в клітині займає центральне положення. Бура жирова тканина зустрічається у новонароджених. Її функція – участь у терморегуляції. Розташована вона між лопатками, на задній поверхні шиї, у пахвових ямках.

Пігментна тканина

Пігментна тканина складається зі скупчення пігментних клітин – меланоцитів. Вона представлена ділянками шкіри навколо сосків, у судинній та райдужній оболонках ока, пігментних плямах. У зв’язку з високим вмістом меланіну, який може поглинати ультрафіолетові промені, пігментні клітини відіграють захисну роль щодо пошкоджувальної дії сонячної радіації.

 

Пігментна тканина

(забарвлення гематоксилін-еозином) х 160:

Слизова тканина

Слизова тканина є видозміненою пухкою сполучною тканиною з різним кількісним вмістом міжклітинної речовини, в якій практично немає волокнистих структур. Слизова тканина драглистої консистенції, не містить кровоносних і лімфатичних судин, нервів. Вона знаходиться у плода в складі пупкового канатика, де має назву “вартонових драглів” і завдяки високій пружності запобігає стисканню пупкових судин. У дорослих подібну будову має тканина, що утворює склисте тіло очного яблука.

Джерелом виникнення клітин усіх сполучних тканин є ембріональна сполучна тканина – мезенхіма. Мезенхімальні клітини неправильної (зірчастої чи веретеноподібної) форми з розгалуженими відростками, що формують сітку. Драглистий позаклітинний матеріал складається майже виключно з основної речовини і мінімальної кількості ретикулярних волокон.

 

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...