Главная Обратная связь

Дисциплины:


Чорна кільцева плямистістьСлизуватий бактеріоз капусти

Тип збудника:

Бактерія

Збудник:

Erwinia carotovora pv. carotovora Bergey., E. aroideae Holland, Pseudomonas fluorescens Mig

Досить поширене захворювання головчастої і цвітної капусти. Молоді рослини уражуються рідше. Хвороба частіше проявляється на початку утворення качана або головки цвітної капусти. На сім'ядолях і листках ураженої розсади з'являються маслянисті плями, внаслідок чого рослини недорозвиваються, інколи гинуть.

У фазі зав'язування качана зовнішні листки буріють. При вологій погоді вони ослизнюються і гинуть, тому хворобу ще називають мокрою гниллю. У суху погоду уражені ділянки листків засихають, стають тонкими і прозорими. Хвороба часто викликає загнивання внутрішньої частини головки, а а качанах утворюється порожнина. Уражені головки недостиглими відпадають від качанів і мають неприємний запах.

З незначно ураженою внутрішньою частиною головки капусти, закладені на зберігання, при підвищеній температурі швидко загнивають. Від ураженої капусти за умов зберігання уражується і здорова. У слабоуражених качанів, висаджених на насінники, за умов підвищеної температури внутрішня частина швидко згниває й залишається тільки зовнішній шар тканини. Такі насінники випадають.

На цвітній капусті слизуватий бактеріоз викликає розпадання головки на сегменти, листки втрачають тургор й обпадають.

Збудником хвороби є бактерії Erwinia carotovora pv. carotovora Bergey., E. aroideae Holland та Pseudomonas fluorescens Mig. Під час вегетації рослин вони поширюються капустяною мухою, клопами та іншими шкідниками. У кишковому тракті клопів бактерії можуть зимувати. Основним джерелом інфекції є уражені залишки капусти, а також хворі качани, висаджені на насінники. Бактерії можуть передаватись з насінням. Оптимальні умови для розвитку слизуватого бактеріозу — температура 20-25°С і вологість повітря 50%. У роки з рясними дощами слизуватий бактеріоз може зумовлювати великі втрати врожаю. Уражена капуста непридатна для споживання.

Чорна кільцева плямистість

Тип збудника:

Вірус

Збудник:

Turnip mosaic virus

Захворювання виявляють на всіх видах капустяних культур. Проявляється воно на листках головчастої капусти у вигляді дрібних, чорних, некротичних, кільцеподібних плям.

Збудник хвороби — вірус мозаїки турнепсу Turnip mosaic virus, який передається інокуляцією соку і є поліфагом, його частки довжиною 750 нм. Насінням не передається, переносниками є персикова та інші види попелиці.

Вірус чорної кільцевої плямистості витримує розведення 1:1000, інактивується при 59-60°С протягом 10 хв. Зберігається в рослинах, які залишають на насінники. Очевидно, вони і є первинним джерелом інфекції.

При дуже ранньому ураженні рослини недорозвиваються, що позначається на величині головки головчастої капусти та суцвіть цвітної. Для обмеження розвитку хвороби рекомендується збирання рослин на насінники тільки із здорових ділянок. Насінники слід висаджувати на відстані 700-1000 м від парників і грядок з розсадою, а також від полів, призначених для садіння капусти першого року вирощування. Проводити систематичний захист від попелиць.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...