Главная Обратная связь

Дисциплины:


Товар Z, яким керують ще більш ефективно, так що його необхідно поставляти, наприклад, раз на тиждень, обертається ще швидше, ніж товар Y: прибуток від нього вдвічі більше!Методи розрахунку товарооборотності

 

Поняття «доступність» товару пов'язане з оборотністю товарних запасів, яку можна також назвати обігом товару. Поняття оборотності товарних запасів дозволяє розрахувати, як довго товар буде перебувати на складі, перш ніж буде проданий.

Щоб на будь-якому товарі (купленому, наприклад, за 100 грн.) заробити 33% (коефіцієнт марки – коефіцієнт торговельної націнки, який розраховується на основі ціни продажів), його потрібно продати за ціною 150 грн., не включаючи податки. Коефіцієнт марки розраховується на основі продажної, а не закупівельної ціни (потім додають ПДВ, щоб отримати кінцеву роздрібну ціну). Таким чином, чиста націнка становить 50 грн. (150 мінус 100). Кожного разу, коли товар купують, ця націнка складає валовий дохід магазину.

Якщо оборот товарного запасу відбувається протягом, наприклад, двох місяців (товарний запас обертається шість разів на рік), то коефіцієнт оборотності (Коб) дорівнює 6. У цьому випадку 100 грн., інвестовані в купівлю товару, принесуть шість разів по 50 грн. = 300 грн., або 300%. (Зрозуміло, це розмір того прибутку, з якого треба ще відняти витрати обігу, щоб його можна було порівняти з доходом від капіталу, покладеного в банк). І якщо замість шести разів товарний запас обертається вісім разів, то прибуток становитиме вже 400% (500%, якщо Коб дорівнює десяти, 1000%, якщо 20). Це доводить, що чим швидше обертається товарний запас, тим більше капіталу він приносить.

Таким чином, можна порівняти між собою товари, що мають однакову закупівельну вартість і різні коефіцієнти марки і оборотності.

 

Товар Закупівельна ціна Коефіцієнт марки, % Ціна продажу без податків, грн. Чиста націнка, грн. Оборот запасу Коефіцієнт оборотності Прибуток, %
X Два місяці
Y Один місяць
Z 15 днів

Товар Y, куплений за тією ж ціною, що й інші товари, завдяки ефективному управлінню запасом може давати такий же прибуток, який дає товар X, - якщо продавати його за ціною 125 грн. замість 150. Він буде менш дорогим і його будуть частіше купувати.

Чим вище коефіцієнт товарооборотності, тим нижче може бути коефіцієнт марки.

Товар Z, яким керують ще більш ефективно, так що його необхідно поставляти, наприклад, раз на тиждень, обертається ще швидше, ніж товар Y: прибуток від нього вдвічі більше!

Чим вище коефіцієнт товарооборотності, тим вищий прибуток від товару.

Висновок: високий коефіцієнт марки не забезпечить високого прибутку, якщо він неправильно співвіднесений з коефіцієнтом товарооборотності.Це важливо для взаємин виробників і ритейлерів: обидві сторони зацікавлені в тому, щоб збільшувати прибуток, зводячи до мінімуму запас.

 

Найчастіше доводи ритейлора базуються на коефіцієнті марки, а потрібно виходити з можливостей отримання прибутку, як це роблять фінансисти. Втім, обсяг інвестицій у розміщення торговельного обладнання та товарів, а також в експлуатацію великих площ дозволяють зробити висновок про те, що виходити слід з доходу від інвестицій. Керівники великих роздрібних мереж добре це розуміють. Виходити з можливостей отримання прибутку - це обов'язкова умова управління магазином. Воно стало обов'язковим для управління товаром згідно концепції мерчандайзингу.

 

Товари, які мають високу оборотність, слід планувати інакше, ніж товари з низькою оборотністю. Для розрахунку оборотності товарних запасів роздрібні торговці можуть застосовувати декілька різних методів:

 

;

 

або

;

 

або

 

Поняття «оборотність» товарних запасів дозволяє магазину діяти в найбільш оптимальному з точки зору запасів товару режимі. Для того щоб дати роздрібним торговцям «індикативні» показники, Національна федерація роздрібних торговців Америки (The National Retail Federation of America) опублікувала основні показники оборотності для різних груп товарів.

Так, щорічний рівень оборотності товарних запасів у великому роздрібному магазині становить

від 1,5 для меблів для дому

до 1,7 для взуття, товарів для дозвілля та відпочинку і побутової електроніки,

2,3 - для косметичних товарів і ліків

2,9 - для жіночого, дитячого, підліткового одягу та аксесуарів.

 

Увага: не слід плутати оборотність запасу зі збутом. Товар може мати високий рівень продажів і низький рівень оборотності.

Оборотність запасу - це кількість «оборотів» запасу, яке забезпечує обсяг продажів за певний період (як правило, за рік). Ця величина, як правило, виражається за допомогою коефіцієнта оборотності (Коб).

Приклад

При продажу 15 тис. одиниць товару в рік і при середньому запасі 500 одиниць, Коб дорівнює 15 тис. / 500 = 30; це означає, що запас повинен оновлюватися 30 разів на рік. Одна і та ж величина запасу (500) здійснює 30 обертів при продажу 15 тис. одиниць товару.

Вкладення в 500 одиниць принесе націнку 15 тис. разів.

Поняття доходу від інвестицій необхідно для розрахунків рентабельності, які ми повинні зробити для мерчандайзингу. Товарооборотність - це ключ до правильного управління товаром у торгівлі з невисокою націнкою. У торгівлі предметами розкоші (ювелірні вироби, парфумерія), де необхідно вкладати кошти в досить великий запас, справа йде зовсім по-іншому: значення КОБ може бути рівним лише двом або трьом. Для деяких же товарів масового споживання, що продаються у великих магазинах, воно може зрости до 100 і більше.

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...