Главная Обратная связь

Дисциплины:


рік у Державі Україна є роком наступних знаменних і вікопомних датІСТОРИЧНІ ВІХИ 2015 РОКУ

 

14 січня – минає 160 років (1855) від дня народження Сластіона Опанаса Георгійовича, маляра, графіка, етнографа, педагога, мистецтвознавця, громадського діяча. Народився у м. Бердянську Запорізького краю, малярству навчався у батька-іконописця та в Петербурзькій академії мистецтв, повернувшись на батьківщину, оселився у Миргороді. Проявляв надзвичайний інтерес до історії України в особистостях, подіях, збирав і замальовував по Україні зразки народного мистецтва, фольклорний і етнографічний матеріал, а здобуті знання яскраво відображав у своїй творчості художника. Став одним із засновників українського архітектурного стилю.

25 січня – виповнилося 390 літ (1625) з дня народження Чурай Марії Гордіївни, народної співачки, поетеси, піснярки періоду Хмельниччини. Була музикальною, вродливою, володіла рідкісної краси голосом. Її пісні: «Засвіт встали козаченьки», «Віють вітри», «В кінці греблі шумлять верби» і ін.,– будуть звучати вічно. Співи серця видатної українки існують і в обробці композиторів, у перекладах на німецьку, чеську, французьку, польську, англійську мови. А пісня «Ой, не ходи,Грицю» має безпрецедентний вплив на літературу, бо стала основою для творів багатьох письменників.

2 лютого – 170 років (1845) від дня народження Пулюя Івана Павловича, фізика, електротехніка, винахідника, організатора науки, перекладача, громадського діяча. Народився у с. Гримайлів на Тернопільщині. Перший у світі винайшов та дослідив Х-промені, названі у подальшому рентгенівськими, разом з П. Кулішем, а потім з І. Нечуєм-Левицьким переклав українською Біблію. Називав Україну перлиною Європи і вірив у її незалежність.

4 березня – 200 років (1815) тому народився Вербицький Михайло Михайлович, композитор, хоровий диригент, священик, громадський діяч, автор Гімну України. Народився у с. Явірник Руський на Надсянні, на формування як композитора важливе значення мали духовні твори композиторів ”золотої доби“ М. Березовського, Д. Бортнянського та музика віденських класиків Й. Гайдна і В. Моцарта.

Травня – 150 років (1865) від дня народження Старицької Марії Михайлівни, акторки, режисера, педагога. Народилася в с. Лебехівці на Полтавщині в родині письменника, театрального діяча М. Старицького. Отримавши освіту, театральний досвід, невтомно працювала з молоддю, відстоювала українське театральне мистецтво в умовах заборон. Належить до послідовних продовжувачів у пошевченківську добу невтомної культурницької праці на ниві національного відродження, народного просвітництва.

12 липня – минає 100 років (1915) від дня народження Тронька Петра Тимофійовича, вченого-історика, академіка, державного, громадсько-культурного діяча. Народився у с. Заброди на Харківщині. Зробив величезний внесок у розвиток музейництва в Україні, у відродження пам’яток Київської Русі, був організатором багатьох ювілеїв видатних особистостей і подій в історії України, очолював Національну спілку краєзнавців, а також головну редколегію науково-документальної 27-томної серії книг ”Реабілітовані історією“ – про репресованих комуністичним тоталітаризмом в Україні.29 липня – 150 років тому (1865) народився Андрей Шептицький (св. ім’я Роман), Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський, предстоятель Української греко-католицької церкви. Народився в с. Прилбичі на Львівщині, походив зі старовинного русинського (українського) роду графів. Являвся розбудовником Церкви в Україні і за кордоном, заснував Львівську Богословську Академію та Український Національний музей, був великим меценатом у сфері культури, просвітництва, освіти. Беззастережно виступав проти німецького нацизму, протистояв радянській окупації. Ставив питання про об’єднання всіх християн України навколо Київського патріархату у єдності з Римським престолом.

1 жовтня – 350 років (1665) тому Дорошенка Петра Дорофійовича обрано Гетьманом Правобережної України. Народився у м. Чигирині, походить із давнього козацького роду. За період гетьманування провів низку реформ внутрішнього життя на Правобережжі. Стратегічною метою було об’єднання України, що і було досягнуто у червні 1668 р. – попри умови суцільного загарбницького оточення, а також внутрішніх протиборств, зорганізованих і стимульованих зовнішнім ворожбинством.

2 жовтня – 150 років (1865) з дня народження Січинського Дениса Володимировича, композитора, хорового диригента, педагога, першого професора музики у Галичині, музично-громадського діяча. Є автором музики до пісні «Мир вам, браття, всім приносим» на вірш І. Гушалевича, який у 1848 р. став національним гімном галичан-русинів, а також популярних і наразі пісень ”Не пора, не пора“ (сл. І. Франка), ”Чом, чом, земле моя“ (сл. В. Лебедова).

5 жовтня – 160 років (1855) від дня народження Яворницького Дмитра Івановича, історика, археолога, етнографа, фольклориста, лексикографа, письменника, дослідника історії українського козацтва. Народився в с. Сонцівка на Харківщині, походить із роду козацької старшини. Став ученим і культурно-просвітницьким діячем з величезним колом інтересів, неперевершеним знатоком Запорозького козацтва, української старовини. Надзвичайно активна діяльність складається з п’яти періодів: Харківський, Петербурзький, Середньоазійський, Московський, Катеринославський і радянський,– залишив величезну наукову спадщину.

25 жовтня – 270 років тому (1745) народився Березовський Максим Созонтович, композитор, диригент, співак, класик європейської музики. Виходець із козацької родини м. Глухова, що на Сумщині, мав виняткові вокальні здібності, закінчив Києво-Могилянську академію та Болонську академічну філармонію зі званням академіка. Став першим автором опери у Московській імперії, поєднав у своїй творчості досвід західноєвропейської музичної культури з українськими національними традиціями, відомий в усьому світі духовними музичними творами.

У грудні – минає 510 років від народження Роксолани – Анастасії Лісовської (1505-1558), уродженки зі священицької родини м. Чемерівці, що на Поділлі, яка стала дружиною одного з найвідоміших султанів Османської імперії Сулеймана І Пишного. З ім’я Роксолани пов’язано багато історичних пам’яток в сучасній Туреччині, доброчинностей. З її сходженням на вершину імперії бере початок період правління ”привілейованих жінок“.

Грудень 2014 р. Бердянський осередок «Просвіти»

http://proberdyansk.wordpress.com/

sdamzavas.net - 2022 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...