Главная Обратная связь

Дисциплины:


Недоторканність особистостіСемінарське (практичне)заняття

Питання для обговорення

1. Загальна характеристика Конституції США. Порядок внесення поправок до конституції, інститут конституційного контролю.

2. Конституційно-правовий статус людини і громадянина в США. Американський Білль про права.

3. Вищі федеральні державні органи. Структура Конгресу і порядок формування Палати представників та Сенату.

4. Президент США, його місце в конституційному механізмі..

5. Судова влада: поняття, конституційні основи її організації.

6. Місцеве самоврядування в США. Конституційно-правовий статус штату. Вищі органи влади штату. Статус федерального округу Колумбія, Пуерто-Рико, Гуаму, Віргінських островів, Східного Самоа.

 

7. Глосарій: Конституція США, Американський Білль про права, Конгрес, Сенат, Пертагон, ЦРУ, ФБР, федеральний округ, штат.

 

1. США - батьківщина першої в Світ конституції, прийнятої 17 вересня 1787 особливим установчим органом - Філадельфійським конвентом (до його складу входили 55 делегатів від 13 штатів, заснували США) і ратифікованої конвент з 13 штатів.

Конституція США 1787 р. (Первинний текст) регулювала переважно питання організації державної влади США: пристрій, повноваження, порядок виборів Конгресу США; статус, повноваження президента республіки і порядок його обрання;структура, порядок формування та повноваження Верховного суду;питання організації федерації.

Конституція США - лаконічний документ (налічує 7 статей). Але її статті об'ємніше статей сучасних конституцій і в дійсності є розділами.

Конституція США відноситься до числа "наджорстка". Поправка буде прийнята, якщо за неї проголосує не менше 2/3 членів обох палат Конгресу, а потім ратифікують законодавчі збори 3/4 штатів. Прийняті поправки не змінюють тексту конституції, а приєднуються до нього і розміщуються після основного тексту під відповідним номером.

Протягом більш ніж 200-річної конституційної історії США було прийнято і ратифіковано лише 27 поправок. Таким чином, офіційна конституція США складається з основного тексту, прийнятого в 1787 р. (7 статей), і 27 прийнятих пізніше поправок.

Сукупність нормативно-правових актів, що розвивають, доповнюють, конкретизують положення писаної Конституції 1787 р., отримала назву "живий" конституції, реально регулюючої різноманітні сфери життя американського суспільства і держави.

Перші 10 поправок, іменовані "Білль про права", були прийняті Конгресом і ратифіковані штатами в 1789 - 1791 рр.. Вони стосувалися регулювання основ правового статусу особистості.

Конституція США 1787 р. (А точніше ряд поправок до неї) регулює лише основні, з точки зору американського законодавця, права і свободи людини:свободу слова; печатки;петицій;зібрань;особисту свободу (з забороною рабства);свободу совісті;право на недоторканність житла;швидкий і публічний суд присяжних;право не свідчити проти себе;заборона жорстоких і незвичайних покарань;право носити зброю;право власності.Соціально-економічні та культурні права, згідно з американською правовій доктрині, не відносяться до числа основних і не знайшли свого відображення в конституції, та й навряд чи вони могли бути передбачені: конституційне закріплення даних прав повсюдно увійшло в світову практику лише після другої світової війни (в нових і новітніх конституціях).

Декларація незалежності 1776 р. проголошувала право народу на повстання проти гноблення, незалежність від британської корони, виходячи з концепції природних прав. Декларація, а потім і конституції закріплювали деякі невід'ємні права людини - на життя, свободу і прагнення до щастя. Багато конституційні питання були врегульовані поправками до конституції. Поправки в основному носять характер доповнень.

Питання конституційного права регулюються також конституціями і законами окремих штатів, законами конгресу і особливо рішеннями Верховного суду США. Останній своїми тлумаченнями без зміни тексту конституції створює нові конституційні норми ("Жива конституція"), бо акт 1787 був прийнятий в зовсім іншій обстановці і в ряді випадків не відповідає сучасним суспільним відносинам.

Зміна конституції. Конституція США - жорстка конституція. Поправки до неї можуть бути прийняті 2/3 членів обох палат вищого законодавчого органу - конгресу - або спеціальним конвентом, скликаними за ініціативою 2/3 штатів (випадків такого скликання не було). Вони підлягають ратифікації (затвердженню) законодавчими зборами 3/4 штатів або 3/4 конвенту штатів, скликаних за рішенням федерального конгресу. В результаті цих складнощів за два з половиною сторіччя, як зазначалося, прийнято лише 27 поправок. Одиничні поправки не мають принципового значення, так як присвячені порівняно приватним питань, деякі вводять, а потім скасовують які-небудь положення.

Конституційний контроль здійснюється загальними судами, а остаточне рішення по федеральних актам приймає Верховний суд США, за актами штатів - звичайно верховні суди штатів, але і в останньому випадку за скаргою сторони (якщо ця скарга пройде необхідні судові інстанції) Верховний суд США може прийняти остаточне рішення. Про особливостях конституційного контролю, здійснюваного загальними судами, говорилося в Загальній частині курсу.

2. Федералізм

Зв'язок між федералізмом й особистою свободою лежить у впливі федералізму щодо розподілу влади різних рівнях уряду. Помічено, що федералізм працює до того часу, поки існують поділ влади. Федералізм однаково відбиває стан і поощряет плюралізм. Кордони штатів є до якійсь мірі произвольними. Однак настрій і реакції відрізняються одне одного у різних кінцях країни. Як вільне суспільство дозволяє процвітати індивідуальної ідіосинкразії, як і федералізмявляется протилежністю узгодженості і гомогенності.

Недоторканність особистості

Необхідною елементом у відносинах уряду відносини із своїми громадянами є підтримання і функціонуванняуголовного судочинства. Захист справедливості і цілісності судопроизводства – необхідний елемент верховенства права. Велика хартія вільностей і чималі біллі про права впродовж історії людства свідчать про важливість такий справедливості. Звісно, Четверта, П'ята, Шоста й Восьма поправкиБилля про права до Конституції Сполучених Штатів Америки прямо ставляться довопро су справедливості під час проведення кримінальних процесів,вклю чаю вимоги, які стосуються обшуку і вилученню (Четверта зневаживши ка); захист проти покарань і той ж провина й виступав проти самозвинувачення (П'ята поправка); декларація про швидкий і щирий суд з участю неупередженого журі присяжних, право бутипроинформированним про обвинуваченнях, право протистояти ворожому свідкові, декларація про належний процес для виклику свідків право допоможе адвоката (Шоста поправка); заборона надмірного залога чи штрафу, і навіть брутального насилля і незвичного покарання (Восьма поправка). Можливо, найважливішою гарантією захисту особисті права потім від держави у кримінальній суді є презумпціяневиновности. Так самоHabeas corpus, що дає деяких випадках зацікавленим особам право вимагати постачання суд затриманого мул укладеного для перевірки підстав позбавлення волі.

Важливе значення і те що, що кримінальний процес може бути політизований чи використаний покарання политических дисидентів.

sdamzavas.net - 2021 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...