Главная Обратная связь

Дисциплины:


Розділ 1. ЕтимологіяВСТУП

Рогатин – старовинне місто, розташоване на давньому Волоському шляху, десь на півдорозі між Львовом і Станіславом. Зараз через столицю Рогатинського району проходить модернізована версія цього шляху—автотраса Львів--Івано-Франківськ.

Незважаючи на своє вигідне розташування (траса ж бо проходить через сам центр міста), Рогатин зараз не є розкрученим туристичним центром. А дарма, бо місто є дуже навіть цікаве і там є на що подивитись. А такі пам’ятки, як церква Різдва Богородиці і дерев’яна церква Святого Духа, є справді унікальними.

Перша письмова згадка про місто Рогатин походить із 1184 року. Місто тоді належало боярам Рогатинським. Саме у ті часи будується вищезгадана церква Різдва Богородиці, найдавніша пам’ятка міста. Свідченням її давності є виявлений напис слов’янськими цифрами «1184», що вважається датою її побудови. Відтоді споруда пережила через безліч перебудов різного часу, що зробило її особливо унікальною. Зовні вона не зовсім схожа на типову давньоруську церкву, як ми собі звикли уявляти. Церква має виразно готичні дзюбаті вікна, а також ренесансного вигляду портал. Від давньоруських часів походять апсидна частина і арки на фасадах.

Як це було типово для тих часів, церква мала не тільки культове, а й оборонне призначення. Вона відігравала роль важливого оборонного форпосту міста. Про це свідчить не тільки оборонний вигляд самої церкви зі своїми бійницями, але й також збережені оборонні мури з в’їзною брамою і вежею, які датуються XIII-XIV століттями. Як і сама церква, ці оборонні елементи чудово відреставровані. Трохи незрозуміло, чому мури і оборонна вежа такі невисокі, а бійниці розміщені не вище людського росту. Скидається на те, що ці споруди частково ввійшли в землю.

У 1535 році польський король Сигізмунд підтвердив привілеї Рогатина, що сприяло становленню міста як важливого ремісничого і торговельного центру Галичини, (рогатинські ярмарки і торги тривалий час не поступалися навіть львівським). Також місто одержало герб із зображенням в центрі рога оленя і латинської букви R.

Десь в XVI ст. почалася міграція євреїв із Сілезії, Польщі та Угорщини на Галичину, і в Рогатині утворилася єврейська громада.

Саме тоді формується забудова передмістя, в тому числі й Ринкової площі. По центрі майдану, де тепер пам’ятник Роксолані, 1539 року була збудована ратуша, при якій містилися майстерні, що виробляли сукно.

На жаль, житлової забудови тих часів у Рогатині не збереглося. Ансамбль площі Ринок, як і цілого середмістя, складають сецесійні кам’яниці ХІХ-ХХ ст. Однак, цікаво, що будинки, що ними забудовано те­пер ринкову площу, стоять на давніх фундаментах і мурованих льо­хах, призначених колись для зберігання товарів, тобто є значно давнішими за самі будинки [5]. Є сенс ці підвали ретельніше дослідити і відреставрувати, як це робиться за кордоном і навіть у Львові. У них можна розмістити кав’ярні, сувенірні магазини, музей, якусь мистецьку галерею. Однак, для того потрібно, щоб Рогатин почали відвідувати велика кількість туристів.

 

Розділ 1. Етимологія.

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...