Главная Обратная связь

Дисциплины:


Успадкування, зчеплене зі статтю.Серед багатьох ознак дрозофіли Т.Х. Морган виявив такі, упадкування яких відрізнялося від менделівської схеми. Наприклад, при схрещуванні мух з білими очима (алель w) і мух із звичайними темно-червоними очима ( w ) були виявлені характерні відмінності результатів реципрокних схрещувань.

При схрещуванні червоноокої самки і самця з білими очима в F усі мухи мали очі червоного кольору, а в F відбувалося розщеплення у співвідношенні ¾ червонооких : 1/4 білооких. На перший погляд така поведінка ознаки кольору очей повністю співпадала законам моногібридного схрещування та вказувала на рецесивний характер ознаки білих очей відносно ознаки червоних очей. Однак, проаналізувавши розщеплення за кольором очей у самців і самок, виявили, що всі самки мали червоні очі, а серед самців відбувалося розщеплення на червонооких і білооких у співвідношенні 1:1.

Т.Х. Морган провів реципрокне схрещування, за якого батьківські форми обмінюються ознаками. У реципрокному схрещуванні, в якому білооких самок схрещували із червоноокими самцями, в F спостерігали розщеплення за кольором очей у співвідношенні 1:1, причому всі самки були з червоними очима, а самці - з білими.

Таке успадкування отримало назву Кріс-Крос (хрест – навхрест) успадкування: сини успадковують ознаку матері, а дочки – ознаку батька. За такого схрещування в F спостерігали розщеплення за кольором очей як у самців, так і у самок у співвідношенні 1:1.

Таким чином, закон одноманітності гібридів першого покоління в одному з реципрокних схрещувань порушується. При схрещувані білооких самок із червоноокими самцями в F спостерігається розщеплення за фенотипом 1:1, а не 3:1, що очікується за схемою моногібридного схрещування. Крім того, відрізняються результати реципрокних схрещувань. У F від схрещування червонооких самок з білоокими самцями, хоча і відбувається розщеплення у співвідношенні 3:1, але воно відрізняється у особин різних статей: у самок воно відсутнє, а у самців, відповідно 1:1.

Результати одержані при схрещуванні мух з червоними і білими очима Морган пояснив, передбачивши, що ген w знаходиться в X – хромосомі, а Y – хромосома не містить гена w .

Дійсно, таке пояснення повністю відповідає розщепленню, яке спостерігається. Такий тип успадуквання одержав назву успадкуваання, зчепленого зі статтю.

За таким типом успадковується, наприклад, дальтонізм у людини, забарвлення пір”я у курей та багато інших ознак.

sdamzavas.net - 2018 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...