Главная Обратная связь

Дисциплины:


Тема: Франція в період Консульства та імперії. Наполеонівські війниКлас. Всесвітня історія. 5 урок.

Основні поняття:Директорія, Кодекси Наполеона, наполеонівські війни, Бородинська битва, Реставрація.

Актуалізуючи питання:

1. Коли була прийнята Перша конституція Франції (03.09. 1791 р.)

2. Коли була прийнята Друга Конституція Франції (червень, 1793 р., якобінці).

3. Коли була прийнята Третя Конституція Франції (серпень 1795 р., термідоріанський Ковент).

У серпні 1795 р. термідоріанський Конвент приймає нову Конституцію, по якій Вища влада належала:

Законодавчому Корпусу

Рада п’ятисот (нижня палата) Рада старійшин (верхня палата)

Виконавча влада належала ДИРЕКТОРІЇ (5 осіб). (записати)

Було скасовано самоврядування, введено майновий ценз для виборців. Проти рішень Законодавчого Корпусу виступили роялісти і навіть почали готувати державний переворот. Але тут на захист Директорії виступає легендарна історична особистість – Наполеон Бонапарт (історичний портрет ст.. 34-35).

Таким чином, період Директорії – період французької революційної історії, який захищав інтереси нової буржуазії за рахунок подальшого знедолення народу. Таємне об'єднання «Товариство рівних», яке виникло в Парижі у 1795 р. ставило собі за мету – повалення режиму Директорії, але невдовзі, організація була відкрита, а керівники страчені.

Крім того, суттєво змінюється і характер політики Франції. Якщо раніше, з 1792 р. Франція вела «справедливі» війни з іншими європейськими монархічними державами, то в період Директорії ці війни перетворюються на загарбницькі. Не випадково, у 1795 р. Пруссія та Іспанія укладають з Францією сепаратний мир, однак придбання нових територій спонукає командуючого французькою армією генерала Н.Бонапарта організувати декілька військових походів.

Один з них отримав назву – Італійський 1796р.Дуже швидко Наполеон заволодів значною італійською територією, Сардинським королівством і в 1797 р. Австрія підписує мирний договір з Францією. Спочаткуіталійці радісно зустрічають французів, сподіваючись на розповсюдження нових демократичних ідей, але поступово стає зрозумілим, що австрійське панування змінилося на французьке. Адже, були накладені дуже великі контрибуції на завойовані землі, армія утримувалася за рахунок місцевого населення і взагалі розбій й грабіж стали ознакою панування французів в Італії.

Ще один похід Наполеона – 1798 – 1799 рр. – Єгипетський похід. Перемоги французів були недовгими. Адже, англійська ескадра на чолі з адміралом Гораціо Нельсоном фактично знищила Французький флот. Хоча Наполеону вдалося все ж таки у 1798 р. захопити о. Мальта і вторгнутися на територію Єгипту. Але сили другої антифранцузької коаліції у складі Англії, Австрії, Росії та Туреччини визволили Італію, Іонічні острови та о. Мальта вже у 1799 р.У цей час ситуація у Франції дійшла до критичної відмітки. Вочевидь було зрозуміло, що Директорія не в змозі більш утримувати владу і правлячі кола Франції починають готувати державний переворот. Всім стає зрозумілим, що потрібна сильна власна рука для наведення порядку й встановлення військової диктатури. Самим найкращим кандидатом на роль диктатора вважався Н.Бонапарт. 9 листопада 1799 р. або 18 брюмера 8 року Республіки Наполеон скасував владу Директорії і передав владу трьом консулам, але повновладним правителем Франції стає фактично сам Бонапарт, займаючи пост першого консула.

 

Для запису в зошит (закріплення):

1. Термідоріанський режим не мав значної підтримки у Франції. Його падіння стало завершальною подією Великої Французької революції кінці XVIII ст.

2. Незважаючи на те, що внаслідок перевороту 1799 р. влада стала належати трьом консулам, повновладним правителем Франції із званням першого консула став Наполеон Бонапарт.

Саме після подій 9 листопада 1799 р. у Франції було встановлено військову диктатуру, яка підтримувалася й захищала інтереси буржуазії. Нова влада зберігала баланс між поверненням до монархії і подальшим розвитком демократичних перетворень. Сам Бонапарт говорив: «Я буваю чи то лисицею, чи то левом. Вся таємниця управління державою в тому, що треба знати, коли треба бути одним, а коли треба бути іншим». Поступово Бонапарт зосереджує в своїх руках всю владу: командування армією, призначення на вищі державні посади, управління внутрішніми справами держави і коректує зовнішню політику.

Законодавча влада

Державна Рада Трибунат Законодавчий Корпус,

але повністю все контролювалося Наполеоном.

Повністю було знищено самоврядування, введено жорстокий поліцейський режим. Задля посилення своєї влади, Бонапарт у 1801 р. укладає з Папою Римським Пієм VII договір, по якому головною релігією Франції проголошується католицизм. У 1804 р. Наполеон проголошує себе імператором (по життєво) і вперше в історії він являється «імператором французів», тобто стає державним лідером за бажанням і згодою всієї французької нації. (зачитати ремарку м-к. 36 – Это интересно).

Серед реформ, які проводить Наполеон, варто відмітити появу КОДЕКСІВ НАПОЛЕОНА: Торговельний, Карний та Цивільний. У цьому документі ніби то проголошувалися демократичні права: ліквідація станової нерівності та дворянських привілеїв, але й закріплювалася приватна власність буржуазного підприємництва (аналізісторичного документу с. 39).

Саме з цього періоду розпочинаються наполеонівські війни, які приводять до того, що у першому десятилітті XIX ст.. під владою Франції опинилася більша частина Західної Європи. У 1800 р. Наполеон завдає поразки австрійцям під м. Маренго, а в 1801 р. між Францією та Австрією було заключено Люневільський мирний договір, за яким визнавалися загарбання французами Бельгії, Італії та Німеччини. Однак головним суперником Франції все ж таки була Англія, яка в 1805 р. ініціює створення Третьої антифранцузької коаліції у складі: Англія. Австрія, Росія, Неаполітанське королівство і розпочинає воєнні дії.

Невдовзі, у жовтні 1805 р. англійський флот під командування адмірала Нельсона розгромив франко – іспанський флот біля мису Трафальгар, але у ще одній битві біля селища Аустерліц у грудні 1805 р. Наполеон одержав перемогу над австро-російською армією. Австрія змушена була підписати не вигідний та принизливий для неї мир, але воєнні дії продовжує Росія, яка у 1806 р. утворює Четверту анти французьку коаліцію у складі: Росія, Пруссія, Англія, Швеція. Однак, у жовтні 1806 р. прусська армія була розбита і коаліція перестала існувати. Отже, Австрія, Пруссія і інші країни були підкорені – залишалася Англія. Наполеон розумів, що воєнною силою завоювати Англію він не зможе, тоді він вдався до економічної війни, встановивши «континентальну блокаду», тобто було заборонено всім державам купувати англійські товари. Серед держав, які змушені були приєднатися до цієї блокади не було Росії, але у 1807 р. російська армія зазнає поразки і по Тільзітському миру вимушена була приєднатися до блокади.

Цікаво, що Португалія відмовилася приєднатися до «континентальної блокади» і тоді Наполеон направив туди свої війська, але на допомогу Португалії виступила Англія. Тоді Наполеон вирішує захопити Іспанію, але велика партизанська війна не дає можливості Наполеону повністю контролювати державу. Невдовзі, Англія і Австрія у 1809 р. знову утворюють антифранцузьку коаліцію – вже п’яту. І знову австрійці зазнають поразку в липні 1809 р. біля м. Ваграма. Таким чином, період 1808 – 1811 рр. вважається піком могутності імперії Наполеона й його самого. Але вже в цей час намічають кризові явища. (Робота з підручником с.43-44 – опрацьовують самостійно, роблять висновок:

- Постійні війни виснажували країну;

- Постійні набори до армії зменшили кількість виробничих сил;

- Постійне підвищення податків;

- Англійські товари контрабандно продовжували поступати в країни Європи, що сказалося на торговельно-економічному становищі Франції.).

 

Розуміючи, що Англія не досяжна для Наполеона, він вирішив звернути свою увагу на схід – до Росії і в 1812 р. він починає свій «тріумфальний російський похід», який закінчився повним крахом «непереможної армії Наполеона» та його самого. Без особих перепонів «велика французька армія» дійшла до Смоленська і зупинилася на подступах до Москви в районі с. Бородіно (18 км.). Командуючим російською армією був М.Кутузов, який ще в Чехії при Аустерліці попереджав російського імператора Олександра I про небезпеку, силу і талановитість Наполеона.

7 вересня 1812 р. відбулася одна з найвідоміших в історії битв – битва під Бородином, внаслідок якої ні одна з армій не зрушилася зі своїх позицій.

Незважаючи на те, що Бородинська битва не була Кутузовим програна, головнокомандуючий розумів, що сил задля того, щоб зберегти Москву не вистачить. Тому він зібрав раду в селищі Філі і було прийнято рішення – віддати столицю Наполеону… Але вже у жовтні 1812р. Наполеон змушений був залишити місто. Бажаючи рухатися на південь, Наполеон змушений був повертатися по разграбованій смоленській дорозі. Врешті – решт, Наполеон, залишає свою армію і повертається до Парижу, оскільки йому стало відомо, що там готується державний переворот проти нього. (прочитати ремарку м.-к. 43 – Интересно знать).

Після того, як армія М.Кутузова визволила територію Росії від французів, центр воєнних дій пересувається на територію Пруссії. Тут утворюється шоста анти французька коаліція у складі: Англія, Росія, Пруссія, Іспанія, Португалія, Швеція, Австрія. У жовтні 1813 р. під Лейпцигом відбулася одна з найвідоміших битв – «битва народів», внаслідок якої «непереможна велика армія» Наполеона була переможена. Внаслідок ще декількох поразок у 1814 р. Наполеон зрікається престолу й оселяється на довічне заслання на о. Ельба. Сенат проголошує нового короля, яким став Людовик XVIII – брат страченого Людовика XVI із династії Бурбонів. Таким чином, відбувається реставрація монархічної влади.

Робота з терміном (запис):Реставрація – відновлення чогось у першовигляді.

Але не всім це було до вподоби. Відновлювалися феодальні порядки, багато урядовців було звільнено від посад, селян не влаштовувала втрата землі, яка переходила у власність короля. Сам Наполеон, отримавши звістку про Реставрацію королівської влади, збирає військо і вирушає до Парижу. 20 березня 1815 р. Наполеон вступає до Парижу і відновляє свою владу. Але це тривало тільки 100 днів,тому як негайно була сформована сьома антифранцузька коаліція і 18 червня 1815 р. наполеонівська армія зазнала остаточної поразки в битві під Ватерлоо (Бельгія). Після цього, Наполеон вдруге зрікається влади і в 1821 р. помирає у засланні на о. Святої Єлени.

Для запису в зошит (закріплення):

1. Довготривалі війни, протирічні події в країнах, які були підкорені Наполеоном, провал його російського походу стали головними факторами, які обумовили крах Першої імперії у Франції.

2. Повалення Наполеону привело до появи у прибічників «старого порядку» бажання відновити його та знищити усі зміни, які відбулися протягом революції.

Домашнє завдання:

· Опрацювати ʃ5

· Скласти таблицю:

Номер анти французької коаліції Країни, які входили до складу Дата існування Основні події

 

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...