Главная Обратная связь

Дисциплины:


Шляхи проникнення і перетворення в організміОксид азоту NO та діоксид азоту N2O в атмосфері зустрічаються разом, тому найчастіше оцінюють їх спільний вплив на організм людини. Тільки поблизу від джерела викидів відзначається висока концентрація NO. При згоранні палива в автомобілях і в теплових електростанціях приблизно 90% оксидів азоту утворюється у формі монооксиду азоту. Решта 10% припадають на діоксид азоту. Проте в ході хімічних реакцій значна частина NO перетворюється на N2O - набагато більш небезпечне з'єднання.

На людину азот та його сполуки впливають наступним чином. Діоксид азоту сильно дратує слизисті оболонки дихальних шляхів. Вдихання отруйних парів діоксиду азоту може призвести до серйозного отруєння. Діоксид азоту викликає сенсорні, функціональні та патологічні ефекти.

Також сполуки азоту надходять до організму людини разом з продуктами харчування та водою, які мають підвищений вміст нітратів.

Концентрація цих хімічних забруднювачів у продуктах може бути безпечною для людини та небезпечною. Як вже раніше згадувалось, нітрати небезпечні для здоров’я людини. Однак 80 % їх надходять до організму людини з харчовими продуктами, в основному з рослинними. Нітрати асимілюються в різних частинах рослин. Цей процес відбувається в три етапи:

1) надходження нітратів у рослинну клітину;

2)відновлення NO3‾ до NH4‾;

3)включення нітрогену у відновленій формі до складу амінокислот, з яких далі утворюються білкові сполуки.

Вміст нітратів у рослинах залежить від їх біологічних властивостей. Овочеві культури (зелень: салат, петрушка, кріп, шпинат тощо) можуть містити до 200-300 мг % нітратів. Корнеплоди – менше. Наприклад, червоний буряк, містить 140 мг % нітратів, морква – 103 мг %. Порівняно мало накопичують нітратів томати (20 мг %), картопля (25 мг %). Ранні овочі містять нітратів більше, ніж пізні. Фрукти та ягоди накопичують нітратів дуже мало (меньше 10 мг %). В рослинах нітрати розподіляються нерівномірно.

Універсальність токсичної дії нітратів обумовлена дією вільних радикалів NO‾. Токсична дія нітратів полягає у гіпоксії (кисневому голодуванні тканини), що розвивається внаслідок порушення транспорту кисню крові, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.

Нітратна інтоксикація має механізм: порушення процесів окисного фосфорилювання, що обумовлені дією самих нітратів та нітритів. Результатом є високий рівень метгемоглобіну в крові, розвиток ціанозу.

При збільшенні дії нітратів в організмі розвивається стан гіпоксії. Найбільше виражений гіпоксичний стан в таких тканинах організму, де відбувається інтенсивний поділ клітин, що зумовлює ембріотоксичну, тератогенну дію нітратів (нітритів). Окремо слід зупинитися на N-нітрозосполуках. N-нітрозосполуки – представники великої групи канцерогенних речовин.Оксиди азоту NOx можуть впливати на рослини трьома шляхами:

-прямим контактом з рослинами;

-через кислотні опади що утворюються в повітрі;

-побічно - шляхом фотохімічного утворення таких окислювачів, як озон і ПАН (пероксоацилнітрати).

Одниміз ранніх проявів азотного дефіциту - блідо-зелене забарвлення листя, викликане ослабленням синтезу хлорофілу. Тривале азотне голодування веде до гідролізу білків і руйнування хлорофілу насамперед у нижніх, більш старих листках і відтоку розчинних сполук азоту до більш молодих листків. Внаслідок руйнування хлорофілу забарвлення нижнього листя в залежності від виду рослини отримує жовті, оранжеві або червоні тони, а при сильно вираженому азотному дефіциті можлива поява некрозів (омертвіння). Азотне голодування призводить до скорочення періоду вегетативного росту і більш раннього дозрівання насіння. Ось чому питання про джерела азоту для рослин становить велике значення.

 

sdamzavas.net - 2022 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...