Главная Обратная связь

Дисциплины:


ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПК.План

1. Програмне забезпечення ПК.

2. Загальні відомості про операційні системи.

3. ОС Windows.

4. Структура вікон в ОС Windows. Головне меню ос windows. Робота з довідковою інформацією.

5. Робота з об’єктами в операційній системі Windows XP.

6. Програми обслуговування дисків.

7. Програми архівування файлів.

ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПК.

 

2.ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ОПЕРАЦІЙНІ СИСТЕМИ.

Операційна система являє собою комплекс програмного забезпечення, що управляє ресурсами обчислювальної техніки і забезпечує загальне обслуговування програм для ЕОМ. Така субстанція є життєво важливим компонентом системного програмного забезпечення. Будь-яким прикладним програмам, як правило, потрібна операційна система, так як саме вона забезпечує їх функціонування.

Операційна система — це набір програм, призначений для забез­печення взаємодії всіх пристроїв комп’ютера і виконання користу­вачем різних дій.

ОС забезпечує:

Останнім часом операційні системи на комп'ютери встановлюють виробники або фірми, що займаються комплектацією комп'ютерів, їх продажем та обслуговуванням. Однак користувач за потреби може самостійно встановити іншу операційну систему на своєму комп'ютері.


Windows 7 (кодова назва під час розробки — Vienna) — назва передостанньої версії операційної системи Windows, котра вийшла 22 жовтня 2009 року, менше, ніж через три роки після випуску попередньої операційної системи, комерційно невдалої Windows Vista.

 

 

3.ОС WINDOWS XP.

 

Операційна система Windows фірми Microsoft є графічним, багатозадачним, багатовіконним середовищем. ОС Windows є графічною, бо дає змогу розміщувати всі об'єкти на екрані з точністю до пікселя (точки). Вона є багатозадачною ОС, бо забезпечує можливість одночасного виконання кількох прикладних програм і переключення між ними. І вона є багатовіконною, бо всередині одного вікна може відкрити кілька інших вікон.

Основні об’єкти операційної системи:

· папки,

· файли,

· ярлики,

· вікна,

· диски (носії інформації).

ОС Windows містить буфер обміну – ділянку оперативної пам'яті, призначену для тимчасового розміщення даних обміну.

ОС Windows також містить вбудовані додатки (програми, що створюють і обробляють документи), ряд стандартних програм (Блокнот, Калькулятор, текстовий редактор WordPad, графічний редактор Paint і т.д.), а також утиліти (програми обслуговування дисків). Такі, як Defrag (програма оптимізації розміщення інформації на диску), Scan Disk (програма перевірки диска), програма резервного копіювання і т.д.Для виконання складних робіт необхідно використовувати установлювані програми, наприклад, пакет ділової графіки Microsoft Office, до складу якого входять текстовий редактор Word, табличний процесор Excel, система управління базами даних Access.

Після завантаження Windows ХР на екрані дисплея з'являється робочий стіл, на фоні якого будуть виконуватися всі дії під час роботи з ПК. На робочому столі Windows ХР так само, як і в офісі, можуть розташовуватися різні папки, документи й інші об'єкти (значки і ярлики програм тощо).

Основні папки робочого столу:

Мой компьютер– дає доступ до всіх дисків та інших пристроїв комп'ютера;

Сетевое окружение – дає доступ до ресурсів локальної комп'ютерної мережі;

Корзина – зберігає видалені раніше файли, завдяки чому помилково видалену інформацію можна відновити. Час від часу корзину очищають.

Зовнішній вигляд робочого столу можна змінювати за допомогою його контекстного меню або перетягування об'єктів мишею.

У нижній частині екрана дисплея розташовується панель задач – смуга стандартно сірого кольору, на якій зліва знаходиться кнопка Пуск(для початку роботи в Windows), справа - годинник, індикатор мови клавіатури, регулятор звуку і т.д.

 

4.СТРУКТУРА ВІКОН В ОС WINDOWS. ГОЛОВНЕ МЕНЮ ОС WINDOWS. РОБОТА З ДОВІДКОВОЮ ІНФОРМАЦІЄЮ.

Головне меню відкривається кнопкою “Пуск”.

Складається з трьох частин:

- команди, створені користувачем (верхня частина);

- команди для завершення роботи (нижня частина);

- середня частина містить такі пункти:

Все программы – список наявних програм і швидкий їх запуск;

Поиск– пошук папки або документа на будь-якому диску комп'ютера;

Справка и поддержка – довідкова інформація про ОС Windows і про роботу користувача в ній;

Выполнить – запуск на виконання програми, ім'я якої введене в рядку.

Отримати довідку у Windows можна в будь-якому місці і в будь-який час. Практично всі вікна папок і прикладних програм мають пункт меню Справкадля виклику довідок; усі діалогові вікна мають кнопку s в правому верхньому кутку для отримання спливаючої підсказки; більшість вікон мають кнопку Справка.Універсальний спосіб отримання довідкової інформації у Windows, так і всіх програм під Windows – натискання клавіші F1. Але сама широка інформація міститься в пункті Справка и поддержка головного меню.Вікно цього пункту розділене на дві частини: ліва містить назви розділів, тем для перегляду, у правій частині виводиться довідкова інформація за вибраною темою.

5.РОБОТА З ОБ’ЄКТАМИ В ОПЕРАЦІЙНІЙ СИСТЕМІ WINDOWS XP.

Створення об'єктів в ОС Windows.

В ОС Windows можна створювати папки, файли, ярлики.

Щоб створити папку, треба:

- клацнути мишею пункт меню Файл→ в підменю, що відкрилося, вибрати команду Создать →в слідуючому підменювибрати пункт Папка → витерти клавішею Bask Spaсe ім'я “Новая папка” і ввести своє ім'я папки → Enter;

- викликати контекстне меню папки, в якій буде створюватися папка → вибрати команду СоздатьПапка→ ввести ім'я папки → Enter.

Щоб створити файл, треба:

- клацнути мишею пункт меню Файл→ в підменю, що відкрилося, вибрати команду Создать →в слідуючому підменювибрати тип створюваного об'єкта → витерти клавішею Bask Spaсe назву об'єкта і ввести ім'я файла → Enter;

- викликати контекстне меню папки, в якій буде створюватися файл → вибрати команду Создать → вибрати тип створюваного об'єкта→ ввести ім'я файла → Enter.

 

Примітка: для того, щоб наповнити вмістом створений файл (наприклад, текстом), треба: відкрити файл → ввести текст → Enter.

 

Щоб створити ярлик до якоїсь програми, треба:

- клацнути мишею пункт меню Файлабо викликати контекстне меню папки, в якій буде створюватися ярлик → вибрати команду СоздатьЯрлык→ в діалоговому вікні “Создание ярлыка” клацнути мишею кнопку Обзор → відкрити диск, папку, підпапку, де міститься ця програма → два рази клацнути мишею програму (виконуваний файл з розширенням exe, com) → клацнути кнопку Далее→ ввести ім'я ярлика →Далее→ вибрати значок → ДалееГотово.

Переміщення, копіювання і перейменування об'єктів в ОС Windows.

Переміщення, копіювання і перейменування об'єктів в ОС Windows можна виконувати декількома способами. Нагадаємо, що при копіюванні об'єкта на новому місці створюється тільки копія, на старому місці він залишається без зміни. При переміщенні об'єкта він переноситься у нове місце повністю. Переміщувати, копіювати і перейменовувати можна лише виділені об'єкти.

Щоб виділити один об'єкт, досить клацнути мишею по його значку.

Щоб виділити декілька об'єктів, які розміщені підряд, треба, утримуючи клавішу Shift, клацнути мишею по першому об'єкту і останньому.

Щоб виділити декілька об'єктів, які розміщені не підряд, треба, утримуючи клавішу Ctrl, клацнути мишею по значку кожного з них.

6.ПРОГРАМИ ОБСЛУГОВУВАННЯ ДИСКІВ.

Утиліти (від англ. utility – обслуговуюча програма) – це обслуговуючі або, як їх ще називають, сервісні програми.

Утиліти допомагають користувачу дізнатися про причини деяких збоїв у роботі комп'ютера та усунути їх, а також обрати зручний режим роботи.

Утиліти дозволяють:

- перевірити, чи все гаразд із вінчестером, пам'яттю, дискетою;

- виявляти дефектні (пошкоджені) сектори на диску і переносити дані, що там містяться, у надійніше місце;

- запобігати запису інформації на дефектні сектори;

- отримувати інформацію про всі пристрої комп'ютера;

- відновлювати випадково вилучену з дисків інформацію;

- захищати найважливіші дані від доступу до них сторонніх осіб;

- оптимізовувати (робити більш зручною) роботу дискових накопичувачів;

- налагоджувати відповідним чином зовнішні пристрої.

Для обслуговування дисків використовують системні програми або спеціалізований пакет програм Norton Utilities for Windows.

Жорсткий диск – один із найуразливіших компонентів комп'ютера, тому й потребує догляду, який здійснюється за допомогою спеціальних утиліт.

Очищення диска

Перевірка диска

Дефрагментація диска

Установлення та видалення програм.

За певний період роботи комп'ютера на його жорстких дисках накопичується багато файлів, які вже непотрібні для роботи: тимчасові файли ОС та браузера, файли, видалені у Кошик, тощо. З часом вони заважають функціонуванню системи. Щоб дізнатися скільки на поточний момент залишилося вільного місця на жорсткому диску, слід відкрити вікно Мій комп'ютер, Властивості диску .

Очищення диска

Утиліту очищення диска використовують для автоматичного видалення з нього непотрібних файлів. Її запускають кнопкою Очищення дискана вкладці Загальна у вікні Властивості диска. Відкриється вікно Очищення диска. На вкладці Очищення диска у списку Видалити такі файли слід установити прапорці біля папок, звідки потрібно видалити файли.

Вміст деяких папок можна переглянути, виділивши потрібний рядок і клацнувши кнопку Переглянути файли.

Вибравши об'єкти для видалення, слід клацнути кнопку Ок та підтвердивши операцію.

Перевірка диска

 

За допомогою програми Перевірка диска можна видалити ярлики, що не вказують на жоден об'єкт, а також позначити пошкоджені сектори як такі, що їх не можна використовувати, та скопіювати дані з них у цілі сектори. Програму запускають кнопкою Виконати перевірку на вкладці Сервіс вікна Властивостей диска. Після запуску буде відкрито вікно Перевірка диска, у якому слід задати параметри за допомогою прапорців, потім кликнути кнопку Запуск.

Програми форматування.

Жорсткі диски, які є основними пристроями для зберігання даних на комп’ютері, потрібно відформатувати перед використанням. Форматування диска означає конфігурування його для роботи з певною файловою системою, щоб операційна система Windows могла зберігати інформацію на цьому диску. Жорсткі диски нових комп’ютерів із інстальованою операційною системою Windows вже відформатовані. Додаткові жорсткі диски, придбані для розширення можливостей збереження даних на комп’ютері, потрібно буде відформатувати.

Інші типи пристроїв збереження даних, а також USB флеш-пам’ять і картки флеш-пам’яті, можуть постачатися вже форматованими. Компакт-диски та DVD-диски використовують інші формати, ніж жорсткі диски та знімні носії.

Під час форматування весь вміст жорсткого диска буде видалено. Якщо диск відформатувати, всі збережені на ньому файли буде знищено.

Форматування - процес створення на запам'ятовуючому пристрої файлової системи.

Програми дефрагментації диска.

Програма дефрагментації диска Defrag призначена для прискорення роботи з диском за рахунок більш економного розміщення файлів на ньому.

Запуск програми:

Пуск → Программы → Стандартные → Служебные → Дефрагментация диска → в вікні “Дефрагментация диска” вибрати диск → Дефрагментация → по закінченні проглянути звіт → ОК.

Обзор программ для дефрагментации жесткого диска

Проведемо огляд програм для дефрагментації жорсткого диска і визначимо оптимальну програму. Існує 4 найпопулярніших програми для дефрагментації (дефрагментатори): Defraggler, Auslogic Disk Defrag Frее, Glarysoft Disk SpeedUP, Smart Defrag. Всі програми безкоштовні.

7.ПРОГРАМИ АРХІВУВАННЯ ФАЙЛІВ»

Архіватори – це програми, що призначені для стиснення інформації. Під стисненням треба розуміти таке кодування інформації, коли закодований варіант займає менше дискової пам'яті, ніж вихідний. Процес стиснення називають також архівуванням, а результат – архівною інформацією (архівом або архівним файлом).

Архівний файл – це файл або група файлів, записаних у стисненому вигляді в єдиний файл, з якого їх можна добути у початковому вигляді.

Щоб скористатися архівною інформацією, необхідно її розархівувати, або, як кажуть, “розпакувати”. Для цього використовують програми-розархіватори: для кожного архіватора – відповідний розархіватор. Часто архівування і розархівування виконує одна й та сама програма.

Так, правильно. Архівування застосовують для зменшення обсягу даних. Подивіться на малюнок, як він зрозуміло пояснює цей процес.

Найпопулярнішими для Windows є архіватори WinZIP та WinRAR. Розглянемо слідуючу таблицю:

Функції архівації.

За допомогою архівації можна вирішити цілий комплекс задач.

Зменьшення об’єму файлів. Ця задача виконується за допомогою різних методів стиснення. Зменьшення файлів актуальне не тільки для економії дискового простору, а і для більш швидкої передачі файлів у сітях.

Резервне копіювання. Для збереження цінної інформації використовують резервне копіювання на зовнішні носії (магнітооптичні диски, диски CD-R й CD-RW, вінчестери). Виконується резервне копіювання за допомогою спеціальних утиліт, наприклад Microsoft Backup, які забезпечують створення компактних архівів.

Архівація при шифруванні даних. Ця операція виконується з метою зменьшення імовірності злому криптосистеми.

Програма архівації WinRar.

Архіватор WinRAR має простий і зручний інтерфейс та забезпечує високий ступінь стиснення. Це умовно-безплатна програм.

Архівування файлів

Після запуску програми WinRAR у її вікні буде відображено вміст тієї папки, з RAR-файлами якої ви працювали останнім разом. Щоб створити новий архів, слід перейти до папки, де містяться файли, які потрібно заархівувати. За потребою змінити поточний диск можна натиснути клавіші Ctr+D, скористатися списком дисків, розташованим під панеллю інструментів, або клацнути значок із зображенням диска в нижньому лівому куті вікна. Перейшовши до потрібної папки, за допомогою миші виділіть файли та папки, які ви хочете за архівувати, та клацніть кнопку Додати чи виберіть команду Команди ► Додати файли до архіву.

У діалоговому вікні Ім’я архіву та параметри, введіть ім’я архіву чи підтвердіть ім’я , запропоноване програмою за умовчування. Тут можна також задати формат нового архіву, метод стиснення та інші параметри архівування. Програма WinRAR дає змогу створювати архіви у двох форматах – RAR i ZIP.

Частіше застосовують другий формат, хоча формат RAR здебільшого забезпечує краще стиснення.

Після вибору формату архіву потрібно задати один із шести методів стиснення: без стиснення, швидкісний, швидкий, нормальний, хороший, максимальний. У разі застосування першого методу файли поміщаються до архіву у вихідному вигляді. Найменший обсяг архів матиме у разі вибору максимального стиснення. Цей метод доцільно вибрати під час архівування файлів, що призначені для довгострокового зберігання або для передавання через Інтернет.

Установивши параметри архіву, у вікні ім’я архіву та параметри клацніть кнопку ОК і запустіть процес архівування.

Коротко. Для створення архівних файлів необхідно:

Пуск → Программы → WinRar → в вікні програми перейти до папки, в якій знаходяться файли для архівації за допомогою списку дисків на панелі інструментів або кнопки “Диск” у рядку стану → виділити файли, які треба заархівувати → клацнути мишею по кнопці “Добавить” панелі інструментів →

в діалоговому вікні “Имя и параметры архива” в вести ім'я архіва, а також такі параметри: Формат архива (RAR або ZIP), Метод сжатия (Обычный) і інші → ОК.

Перед архівацією файлів можна оцінити передбачуваний ступінь їх стиснення. Для цього після виділення файлів слід клацнути мишею по кнопці “Оценить” панелі інструментів і в відкритому вікні продивитися інформацію про різні методи стиснення.

Для добування файлів з архіву необхідно:

Пуск → Программы → WinRar → в вікні програми відкрити архів → виділити файли, які необхідно вибрати → клацнути мишею по кнопці “Извлечь” панелі інструментів, якщо добування здійснюється в поточну папку або по кнопці “Извлечь в” і вибрати потрібну папку → ОК.

Багатотомні, саморозпаковуючі і неперервні архіви.

Часто виникає потреба поділити архів на «шматки» (томи), наприклад для передавання його через Інтернет або запису на оптичні диски. Такий архів називають багатотомним.

Багатотомний архів – це архів RAR, що зберігається в декількох файлах, які називаються томами.

Усі томи мають бути збережені в одній папці; розпакувати їх слід, починаючи з першого.

Щоб створити багатотомний архів, потрібно відкрити вікно Ім’я архіву та параметри, у полі Розбити на томи, байти зазначити обсяг тому і клацнути кнопку ОК.

При створенні засобами WinRAR багатотомного архіву необхідно пам’ятати, що перший том має розширення rar, а наступні зазначаються r00, r01, r02 і т.д.

Багатотомний архів не можна змінювати, наприклад, додавати або викликати файли. Будь-які зміни потребують повторного створення багатотомного архіву. Зручність архіватору WinRAR при створенні багатотомного архіву полягає у тому, що архівні файли, розбиті на «томи», можна створити спочатку на жорсткому дискі. Потім ці файли в будь-який момент можна скопіювати на флешку (WinZip цієї можливості не надає).

Саморозпаковуваний архів – це архів із приєднаним виконуваним модулем, який дає змогу видобути файли без запуску відповідного архіватора. Ім’я такого архіву, як і будь-якого виконуваного файлу, має розширення exe. Якщо користувач, для якого призначено архів, не має програми для його розпакування, він не зможе видобути файл з цього архіву. У такому випадку доцільно створювати саморозпаковуваний архів. Для цього у вікні Ім’я архіву та параметри потрібно встановити прапорець Створити SFX-архів.

 

 

Запитання для самоконтролю:

1. Які переваги має ОС Windows над іншими операційними системами?

2. Які основні поняття ОС Windows ви знаєте?

3. Які основні елементи робочого столу Windows?

4. Для чого призначена кнопка Пуск?

5. Яку структуру має стандартне вікно Windows?

6. З якою метою використовують діалогові вікна?

7. Які команди має головне меню ОС Windows?

8. Для чого використовують пункт Программы? Як отримати довідкову інформацію в ОС Windows?

  1. Які ви знаєте способи створення папок?
  2. Як створити текстовий файл?
  3. Як створити ярлик до програми?
  4. Як виділяти об'єкти в ОС Windows?
  5. Які ви знаєте способи переміщення об'єктів?
  6. Як скопіювати об'єкт за допомогою його контекстного меню?
  7. Як перейменувати об'єкт в ОС Windows?
  8. Як здійснити пошук об'єкта в ОС Windows?
  9. Як видалити непотрібні файли?

18. Що таке утиліти? Для чого вони призначені?

19. Які види послуг можуть надавати користувачеві утиліти?

20. Що таке форматування флеш-карти і як його здійснити?

21. Для чого призначена програма дефрагментації диска і як її запустити

22. Які програми де фрагментації запам’ятали?

23. Які види послуг можуть надавати користувачеві утиліти?

24. Для чого призначена програма перевірки диска і як її запустити?

25. Для чого призначена програма дефрагментації диска і як її запустити?

26. Що таке архівний файл? Для чого створюють архівний файл?

27. Для чого призначені архіватори?

28. Які архіватори ви знаєте?

29. Як створити архівний файл?

30. Як добути файл з архіву?

 

sdamzavas.net - 2017 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...