Главная Обратная связь

Дисциплины:


Переваги геоінформаційних систем з відкритим кодом над комерційними ГІСНедоліки геоінформаційних систем з відкритим кодом в порівнянні з комерційними ГІС.

 

Відкрите програмне забезпечення - один з найцікавіших технологічних феноменів нашого часу, зобов'язаний своїм бурхливим ростом розвитку мережі Інтернет, інструментів розробки та комп'ютерної грамотності в цілому. Ключову роль у розвитку відкритого програмного забезпечення грають, як правило, спільноти розробників, що формуються навколо окремих програмних продуктів. Успішне відкрите ПЗ часто, але не завжди, управляється некомерційними та підтримується комерційними організаціями, що мають прагматичний інтерес і розглядають відкрите ПЗ як інструмент у конкурентній ринковій боротьбі. Розміри спільнот і вклади корпорацій в розвиток відкритого ПЗ досягають тисяч розробників і мільйонів доларів.

Перелік FreeGIS.org на справжній момент нараховує 350 відкритих програмних пакетів ГІС різного типу, з них 56 оновлювалися за останні 2 роки.

 

Відкрите ПЗ ГІС поки відстає за темпами від розвитку операційних систем, серверного програмного забезпечення і засобів розробки. Однак у цьому напрямку робиться чимало зусиль і завдяки загальному розвитку засобів комунікацій, географічної та технологічної грамотності, збільшення доступності просторових даних (особливо даних дистанційного зондування) і розвитку галузі ГІС у цілому, складається сприятлива ситуація для розвитку відкритого ПЗ ГІС. Очевидно, що провідні виробники пропрієтарних ГІС виявилися не готовими забезпечити потреби в ГІС і запропонувати розумну ціну компаніям невеликого розміру.

Так само як і відкрите ПЗ в цілому, хоча і з деяким запізненням, відкрите ПЗ ГІС також проходить етап інтенсивного розвитку, особливо в останні 3-4 роки

 

Переваги

 

· Ціна. Безумовно найпривабливішим параметром відкритого програмного забезпечення ГІС є ціна ліцензії,що, як правило, відсутня. Однак, необхідно зазначити, що відкритість не обов'язково синонім безкоштовності, тому спосіб розповсюдження ПЗ: платний чи безплатний - вибір його авторів. Тим не менш, на сьогоднішній день переважна більшість відкритого ПЗ ГІС поширюється повністю безкоштовно. Рідкісним прикладом винятку є наприклад розширення ZigGIS, що дозволяє працювати з базами даних PostGIS в ArcGIS Desktop. Вихідний код цього ПЗ поширюється вільно для персонального використання і навчання, ПО готове до використання і комерційне використання вимагає покупки ліцензії.

Незважаючи на значну різницю між ціною на ліцензії на комерційне та відкрите ПЗ необхідно враховувати, що загальна ціна виробництва та володіння відкритого ПЗ тим не менш не є нульовою. Безвідносно типу ПО, в ціну необхідно включати витрати на установку, технічну підтримку, навчання та інші пов'язані витрати. Перевага відкритого ПЗ полягає у відсутність різниці між ціною виробництва і ціною використання.Хорошим прикладом цінової різниці в конкретному випадку є проект впровадження відкритої ГІС QGIS в уряді кантону Солотурн (Швейцарія). За попередніми розрахунками, економія тільки на ліцензіях склала близько 150-200 тис.доларів. Однак, реалізаторам проекту довелося витратити досить значні кошти (близько 30 тис. доларів) на доопрацювання програмного продукту.

 

· Велика свобода від розробника. Відкриті ГІС, як і відкрите ПЗ в цілому, відображають сучасну тенденцію зменшення залежності користувача програмного забезпечення від розробника. Очевидно, що дана проблема відносна, оскільки тривалий досвід використання ПЗ, відкритого або закритого, так чи інакше призводить до вибудовування навколо нього технологічної лінійки, ціна переходу з якої може виявитися більшою, ніж освоєння нового ПО. Однак, в умови відкритості, користувачеві відкритого ПЗ ГІС гарантована можливість внесення необхідних йому змін самостійно.

Минулі й сучасні відмови ESRI від підтримки певних мов програмування (VBA, VB6 для ArcGIS 9.4) і програмних пакетів цілком (Arcview GIS 3.x) раціональні з точки зору виробника, цей хід дозволяє сконцентрувати зусилля на більш перспективних напрямках розвитку. Однак, дані кроки також можуть викликати невдоволення користувачів продуктів, що встигли до моменту припинення їх використання тісно інтегрувати їх у свої технологічні лінійки і відпрацювати їх підтримку в рамках своїх організацій.

Найчастіше користувачі можуть бути зацікавлені не в новому ПЗ, а в продовження підтримки старого. Відкритість ПО ГІС в даному випадку дає більші гарантії продовження підтримки програмного продукту, у тому числі самим користувачем.

 

· Модель розробки. Відкритість робить розробку ГІС більш ефективною, головним чином за рахунок високої модульності. Розробка так само сильно полегшується за рахунок використання готових програмних компонент, що активно використовуються в розробці відкритих ГІС. Для інтерфейсу часто використовується QT, можливість роботи з численними векторними і растровими форматами - GDAL / OGR, геометричні операції, як правило, реалізовані на базі бібліотеки GEOS / GeoTools. Подібна модульність дозволяє сфокусуватися на більш ефективній реалізації певної підмножини функціональності і уникнути неминучого у випадку закритої моделі розробки дублювання зусиль. Завдяки тому, що розробка ведеться «на виду», проектів дублюючих один одного практично не виникає.

Класичним доказом ефективності такого підходу є бібліотека абстракції GDAL / OGR, використовувана для роботи з більш ніж 100 растровими і 30 векторними форматами, не тільки практично у всіх відкритих ГІС, а так само в пропрієтарних рішеннях, таких як, наприклад, ArcGIS (модуль Interoperability) і Google Earth.

Однак, складність ліцензійної ситуації, коли різні компоненти використовують різні, часто конфліктуючі між собою ліцензії, може утруднити розвиток та розповсюдження програмного продукту.

 

· Інновації. Швидкий темп розробки, залучення розробників зі всього світу і висока модульність стимулюють інноваційний характер відкритого ПЗ. Тут, впровадження нових, часто ще повністю не відпрацьованих технологій, не зустрічає протидії, а швидше вітається. Так, наприклад, підтримка дуже поширених також відкритих баз просторових даних PostGIS з'явилася в комерційному ПО ГІС Mapinfo і ArcGIS порівняно недавно. Відкриті ж ГІС вміють працювати з цими базами даних щонайменше 3-4 роки. Швидке зростання функціональності може впливати на надійність та зручність користування додатком, але це може бути скомпенсовано додатковим тестуванням широким спільнотою користувачів.

 

· Довгостроковий контроль ситуації. Багато з перерахованих вище переваг відкритого ПЗ ГІС можуть бути віднесені і до пропрієтарних продуктів в умовах вдалого вибору. Однак, якщо користувач на ринку надовго, повний контроль над продуктом в довгостроковій перспективі йому може надати тільки відкрите ПЗ.

Недоліки

 

· Функціональність і продуктивність. Недостатня функціональність - ключова проблема відкритих ГІС, що заважає їх масовому впровадженню і зумовлена ​​їх порівняльною молодістю і недоліком розробників. До прикладів нестачі функціональності відноситься відсутність на даний момент відкритої реалізації сховища растрових даних (розробка ведеться для PostGIS - WKTRaster), екзотичність форматів (ГІС GRASS найбільш ефективно працює з своїм растровим і векторним форматом даних), недостатньо налагоджена підтримка ОС Windows (так само ГІС GRASS ). Відкриті ГІС відчувають деякі складнощі в роботі з великими наборами даних, розширеною символікою і часто обмежені у функціональності з виробництва високоякісних картографічних творів. Хоча деякими відкритими ГІС робляться спроби копіювати успішний користувальницький інтерфейс (див.наприклад gvSIG і Arcview GIS), в цілому в цьому напрямку вони також перебувають на початку шляху і є трохи більш складними в освоєнні, ніж спеціально відладжувані «під користувача» пропрієтарні рішення.

 

· Складність ліцензування. Відкритість коду не означає беззахисність інтелектуальної власності його розробників. Відкрите ПЗ використовує механізми підтримують його відкритості і в похідних продуктах. Розробники можуть вибрати стратегію забезпечення відкритості похідних продуктів, що використовує їхній продукт або відмовитися від вимоги відкритості вихідних кодів похідних продуктів. Даний вибір здійснюється за допомогою вибору певної ліцензії під якою поширюється продукт. Цей пункт може бути недоліком для організацій, що мають комерційну вигоду з розповсюдження самого програмного забезпечення.

Так, наприклад, ArcGIS або будь пропрієтарний продукт у більшості випадків не може запозичувати вихідний код відкритого ПЗ ГІС розповсюджуваного під ліцензією GPL, оскільки це вимагатиме поширення цієї ліцензії на продукт, який використовує фрагменти вихідного коду GPL (т.зв. «вірусного» ліцензії). Продукти, що використовують ліцензії типу BSD (наприклад GDAL), накладають менш суворі зобов'язання на виробників використовують їх код, восновному обмежуючись вимогою чіткої вказівки авторства коду, що, як показує практика, призводить до їх більш широкому поширенню.

В цілому, використання відкритого коду в додатках, що плануються для широкого поширення на комерційній основі, вимагає попереднього аналізу ліцензійної ситуації.

 

· Підтримка та надійність в цілому. Незважаючи на наявність, як правило, великих і активних спільнот користувачів, готових допомогти у вирішення проблем з конкретним продуктом, його учасники не зобов'язані надавати цю підтримку. Можливості щодо підтримки корпоративних користувачів поки знаходяться на початкових етапах розвитку, кількість компаній, що надають таку підтримку невелика навіть закордоном, в Україні такі компанії відсутні. Важливість стабільного ПО ГІС усвідомлюється його розробниками, які все частіше починають підтримувати дві версії ПЗ, одну - на піку можливостей, що включає всі останні розробки та іншу - стабільну, де ведеться більш інтенсивна робота над помилками і обмежене введення нових можливостей на догоду стабільності.

 

· Вбудованість в технологічні процеси. При всіх своїх перевагах, відкрите для користувача ПО ГІС у цілому є досить молодим, що визнається і його розробниками та користувачами. На практиці це виражається в неготовності організацій переходити на його використання. Прикладів успішного використання відкритих ГІС для вирішення виробничих завдань поки досить мало. В основному організації займають очікувальну позицію. Допомогти визначитися з вибором відкритої ГІС покликані проекти, подібні CASCADOSS, що оцінюють основні відкриті ГІС за більш ніж 50 параметрами з точки зору їх маркетингового, економічного і технологічного потенціалу. Однак в умовах швидкого зростання, подібна інформація швидко застаріває.

 

Підсумок

Відкриті для користувача ГІС знаходяться на стадії дорослішання, але безумовно заслуговують уваги та врахування в довгостроковому плануванні, гарантуючи істотну економію на ліцензіях, готовність до інновацій і ефективність розробки за рахунок використання готового програмного коду. Вигода у використанні такого ПЗ, з одного боку, особливо очевидна для невеликих, некомерційних і громадських об'єднань та компаній, для дослідних, державних та інших організацій з великою кількістю філій досить обмеженої функціональності. З іншого боку, відкриті ГІС представляють собою новий інструмент конкурентної боротьби для компаній, чий основний прибуток не йде від продажу ПЗ (наприклад компаній-інтеграторів). Використання відкритих ГІС здатне різко зменшити витрати і посилити конкуренцію. Тим не менше, ряд недоліків відкритого ПЗ ГІС на даний момент перешкоджає негайному його впровадженню в організаціях як основного ПО ГІС. З поліпшенням підтримки, розвитком участі вітчизняних розробників у міжнародних проектах і зростанням загального рівня знання проблематики ГІС, ситуація буде змінюватися на краще для відкритих ГІС. Важливим починанням в цій галузі стали б пілотні проекти, що показують рівень готовності відкритих ГІС до реальної роботи.

 

 

sdamzavas.net - 2020 год. Все права принадлежат их авторам! В случае нарушение авторского права, обращайтесь по форме обратной связи...